DISLEKSIJA KOD DECE

marina-b

Aktivan član
Poruka
1.677
Imam sina od 12 godina,kome je utvrdjena disleksija.Ona se ispoljava u vidu otezanog citanja i shvatanja procitanog,tako da nije u stanju sam da uci.Inace je strasno bistar i pametan,inteligentan,ali je i hiperaktivan i ne moze da se skoncentrise.Cula sam da u BG ima centar koji radi po Dejvisovom programu sa takvom decom.Zanima me kakav je to program i da li postoji u N.S.neko kome bi se obratila za pomoc.Molim sve one koji znaju nesto o tom problemu da mi kazu i da se jave oni koji imaju isti problem.
 
Marina: mnogo vise o disleksiji, poremecaju paznje i hiperaktivnosti cete naci na Domu i Porodici gder sam vec pisala na ove teme (koristite pretrazivac na date pojmove).

Treba razdvojiti dve stvari: da li je dete primarno disleksicno, ili je disleksija prosto simptom poremecaja paznje koji ometa citanje. Ne znam sta je Dejvisov program iako radim sa decom koja imaju ADHD, i stvarno ne znam o klom se centru radi. Medjutim, svako savetovaliste ili dispanzer za mentalno zdravlje dece i omladine, i ovde i u NS bi trebalo da se bavi ovom problematikom i da zna kako da tretira ovaj problem. Sigurno da i u NS postoje ovakve ustanove i deciji psihijatri i psiholozi a osebno defektolozi (spacijalni pedagozi) koji se veoma uspesno bave poremecajem paznje i specificnim razvojnim smetnjama citanja i pisanja. POzdrav
 
Dom i porodica, pretrazivacem traziti 'poremecaj paznje' - ima 4 teme na kojima se diskutuje o poremecaju paznje i hiperaktivnosti. Ko sto rekoh, neophodno je razdvojiti dislexiu u okviru ovih poremecaja od dislexie kao posebnog entiteta. Obratite se nekom defektologu za pomoc. Pozdrav
 
marina-b:
Imam sina od 12 godina,kome je utvrdjena disleksija.Ona se ispoljava u vidu otezanog citanja i shvatanja procitanog,tako da nije u stanju sam da uci.Inace je strasno bistar i pametan,inteligentan,ali je i hiperaktivan i ne moze da se skoncentrise.Cula sam da u BG ima centar koji radi po Dejvisovom programu sa takvom decom.Zanima me kakav je to program i da li postoji u N.S.neko kome bi se obratila za pomoc.Molim sve one koji znaju nesto o tom problemu da mi kazu i da se jave oni koji imaju isti problem.

Tuzna je istina da nasa deca u skoli, cak 50 procenata skolaraca ima neki problem kao : disleksija , disgrafija, disortografija....i da ne nabrajam. Jos je tuznioje sto u skolama nisu pre svega ucitelji edukovani da detektuju i upute na resavnje ovog problema, cak i sami da znaju kako se problem resava. nazalost, tuzna je istina da je nasim skolama , obavezno, potreban po jedan logoped-defektolog. treba znati da ovi problemi se javljaju jos pre polaska u skolu, ali vaspitaci i roditelji ne znaju da reaguju na vreme. Nazalost, ni lekari koji vrse periodicne sistematske preglede ne bave se ovim.

pozdrav i srecno
 
ne znam odakle Vam podatak da 50% nase dece ima specificne smetnej citanja i pisanja, ja zaista nisam sa tim upoznata. Cini mi se da je cifra previsoka. Je l' to Vasa slobodna procena ili zaista postoji statisticka studija na koju se pozivate?
 
WithdrawnWater:
ne znam odakle Vam podatak da 50% nase dece ima specificne smetnej citanja i pisanja, ja zaista nisam sa tim upoznata. Cini mi se da je cifra previsoka. Je l' to Vasa slobodna procena ili zaista postoji statisticka studija na koju se pozivate?[/QU

radim sa decom 15 godina.ovo je moje iskustvo, ali i iskustvo svih kolega sa kojima se srecem na raznim seminarima posvecenim nastasvi i problemima nastave. istrazivanja su radjena vise puta, kao pilot projekat, ali i kao obavezna provera koju vrse pedagozi na kraju 4. razreda (ako ih uopste rade, a trebalo bi u svakoj skoli ! ), ali nazalost, kod nas , kao i za monogo sta drugo , ovo sve ostaje bez javnog prezentovanja.

svejedno, ovim se treba pozabaviti, pa makar to bila i sporadicna pojava-dobra volja onih prosvetnih radnika koji zele da se bave svojim poslom do kraja i kako treba ( jer nazalost, danas skola postaje sve manje mesto gde se stice obrazovanje. NAZALOST !!!).
 
Imam sina od 12 godina,kome je utvrdjena disleksija.Ona se ispoljava u vidu otezanog citanja i shvatanja procitanog,tako da nije u stanju sam da uci.Inace je strasno bistar i pametan,inteligentan,ali je i hiperaktivan i ne moze da se skoncentrise.Cula sam da u BG ima centar koji radi po Dejvisovom programu sa takvom decom.Zanima me kakav je to program i da li postoji u N.S.neko kome bi se obratila za pomoc.Molim sve one koji znaju nesto o tom problemu da mi kazu i da se jave oni koji imaju isti problem.

I ja imam sina od 12 godina,mislim da je takodje u pitanju disleksija.Te me interesuje da li ste uspeli da pronadjete nekoga ko je mogao da pomogne jer je i meni neophodna strucna pomoc.
 

Back
Top