DISLEKSIJA KOD DECE
Prikazujem rezultate 1 do 8 od 8

Tema: DISLEKSIJA KOD DECE

Aktivan član
    Učlanjen
    16.01.2007.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano DISLEKSIJA KOD DECE

Imam sina od 12 godina,kome je utvrdjena disleksija.Ona se ispoljava u vidu otezanog citanja i shvatanja procitanog,tako da nije u stanju sam da uci.Inace je strasno bistar i pametan,inteligentan,ali je i hiperaktivan i ne moze da se skoncentrise.Cula sam da u BG ima centar koji radi po Dejvisovom programu sa takvom decom.Zanima me kakav je to program i da li postoji u N.S.neko kome bi se obratila za pomoc.Molim sve one koji znaju nesto o tom problemu da mi kazu i da se jave oni koji imaju isti problem.

Poznat WithdrawnWater (avatar)
    Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano Re: DISLEKSIJAKOD DECE

Marina: mnogo vise o disleksiji, poremecaju paznje i hiperaktivnosti cete naci na Domu i Porodici gder sam vec pisala na ove teme (koristite pretrazivac na date pojmove).

Treba razdvojiti dve stvari: da li je dete primarno disleksicno, ili je disleksija prosto simptom poremecaja paznje koji ometa citanje. Ne znam sta je Dejvisov program iako radim sa decom koja imaju ADHD, i stvarno ne znam o klom se centru radi. Medjutim, svako savetovaliste ili dispanzer za mentalno zdravlje dece i omladine, i ovde i u NS bi trebalo da se bavi ovom problematikom i da zna kako da tretira ovaj problem. Sigurno da i u NS postoje ovakve ustanove i deciji psihijatri i psiholozi a osebno defektolozi (spacijalni pedagozi) koji se veoma uspesno bave poremecajem paznje i specificnim razvojnim smetnjama citanja i pisanja. POzdrav
    Život se ne meri brojem udaha, vec brojem trenutaka koji nam oduzmu dah....

Aktivan član
    Učlanjen
    16.01.2007.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano Re: DISLEKSIJAKOD DECE

[QUOTE=WithdrawnWater]Marina: mnogo vise o disleksiji, poremecaju paznje i hiperaktivnosti cete naci na Domu i Porodici gder sam vec pisala na ove teme (koristite pretrazivac na date pojmove).

Ne mogu da pronadjem ni na Domu i porodici,a ni medju Vasim porukama.

Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano Re: DISLEKSIJA KOD DECE

Dom i porodica, pretrazivacem traziti 'poremecaj paznje' - ima 4 teme na kojima se diskutuje o poremecaju paznje i hiperaktivnosti. Ko sto rekoh, neophodno je razdvojiti dislexiu u okviru ovih poremecaja od dislexie kao posebnog entiteta. Obratite se nekom defektologu za pomoc. Pozdrav

Zainteresovan član schljokica (avatar)
    Učlanjen
    31.01.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    48

Citat Original postavio marina-b
    Imam sina od 12 godina,kome je utvrdjena disleksija.Ona se ispoljava u vidu otezanog citanja i shvatanja procitanog,tako da nije u stanju sam da uci.Inace je strasno bistar i pametan,inteligentan,ali je i hiperaktivan i ne moze da se skoncentrise.Cula sam da u BG ima centar koji radi po Dejvisovom programu sa takvom decom.Zanima me kakav je to program i da li postoji u N.S.neko kome bi se obratila za pomoc.Molim sve one koji znaju nesto o tom problemu da mi kazu i da se jave oni koji imaju isti problem.
    Tuzna je istina da nasa deca u skoli, cak 50 procenata skolaraca ima neki problem kao : disleksija , disgrafija, disortografija....i da ne nabrajam. Jos je tuznioje sto u skolama nisu pre svega ucitelji edukovani da detektuju i upute na resavnje ovog problema, cak i sami da znaju kako se problem resava. nazalost, tuzna je istina da je nasim skolama , obavezno, potreban po jedan logoped-defektolog. treba znati da ovi problemi se javljaju jos pre polaska u skolu, ali vaspitaci i roditelji ne znaju da reaguju na vreme. Nazalost, ni lekari koji vrse periodicne sistematske preglede ne bave se ovim.

pozdrav i srecno

Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

ne znam odakle Vam podatak da 50% nase dece ima specificne smetnej citanja i pisanja, ja zaista nisam sa tim upoznata. Cini mi se da je cifra previsoka. Je l' to Vasa slobodna procena ili zaista postoji statisticka studija na koju se pozivate?

Zainteresovan član schljokica (avatar)
    Učlanjen
    31.01.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    48

[QUOTE=WithdrawnWater]ne znam odakle Vam podatak da 50% nase dece ima specificne smetnej citanja i pisanja, ja zaista nisam sa tim upoznata. Cini mi se da je cifra previsoka. Je l' to Vasa slobodna procena ili zaista postoji statisticka studija na koju se pozivate?[/QU

radim sa decom 15 godina.ovo je moje iskustvo, ali i iskustvo svih kolega sa kojima se srecem na raznim seminarima posvecenim nastasvi i problemima nastave. istrazivanja su radjena vise puta, kao pilot projekat, ali i kao obavezna provera koju vrse pedagozi na kraju 4. razreda (ako ih uopste rade, a trebalo bi u svakoj skoli ! ), ali nazalost, kod nas , kao i za monogo sta drugo , ovo sve ostaje bez javnog prezentovanja.

svejedno, ovim se treba pozabaviti, pa makar to bila i sporadicna pojava-dobra volja onih prosvetnih radnika koji zele da se bave svojim poslom do kraja i kako treba ( jer nazalost, danas skola postaje sve manje mesto gde se stice obrazovanje. NAZALOST !!!).

Nov član
    Učlanjen
    17.05.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio marina-b Pogledaj poruku
    I ja imam sina od 12 godina,mislim da je takodje u pitanju disleksija.Te me interesuje da li ste uspeli da pronadjete nekoga ko je mogao da pomogne jer je i meni neophodna strucna pomoc.

Slične teme

1. Žao mi dece.
    Autor Droid u forumu Politika
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 08.01.2009., 16:47
  2. Disleksija
    Autor stane u forumu Zdravlje
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 06.02.2004., 00:20

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor