problem sa kompom...

zeljusa

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
302
drug mi ima problem sa kompom:
kada ga upali, on radi, ali nema slike na monitoru,tj. on je kao ugasen.
a prije, dok je radio, uvjek se cuo zvuk pip, i onda se startuje windows.
sada ni toga nema, znaci da je do nekog hardware.ja mislim da je graficke, mada nisam siguran..samo da napomenem da se to i prije desavalo, mada u servisu su rekli da su ga samo ocistili i malo maticnu plocu pricvrstili, mada prasina ne moze da mjesa, jer se to dogodilo negdje prije 3 nedelje, taj prvi put...i sad opet..
samo da kazem i da kuciste tise radi, valjda HD isto ne radi punom snagom.

jel neko zna do cega je? mislim da je do graficke, mada nisam siguran...
 
najverovatnije je do napajanja......... naime moj drug je imao isti problem: kad se upali PC cuje se samo zujanje kulera i HDD-a a nema onog pip zvuka na pocetku........... ja sam najpre mislio da je do graficke ali se kasnije ispostavilo da je da napajanja........ kad sam otvorio napajanje svi kondenzatori su bili procurili......... Zamenjeno je napajanje i sat radi kao podmazan........
 
Ne vredi nagadjati,PABLO mozes biti u pravu a i nemora da znaci.Evo zasto:
To PIP koje se cuje oznacava zavrsetak POSTa( power on self test-mislim ili tako nesto) i pocetak BOOT procedure sa nekog medija(HDD,CD,Floppy...nebitno).To sto se PIP necuje znaci da POST nije prosao, a zbog cega ko zna,moze biti bukvalno sve i to mi odavde ne mozemo znati.

Resenje br1. S obzirom na to da se problem vec desavao, sve rasturiti i ocistiti pa ponovo vratiti.Obratiti paznju na slotove memorije i graficke da su lepo legli.

Resenje br2(BOLJE ako moze) Ako maticna ima neku varijantu ocitavanja stanja(diode,ekrancic,pistanjem...) , proveri na netu po tacnom modelu maticne,po tome se moze naci gde je zapelo- ali ako nema nikakvog zvuka a pistanjem obavestava o stanju POSTa najverovatnije je sama MB otisla/ostecena.

Nadam se da sam pomogao.
 
Pozdrav ljudi ploca je u pitanju ,bez reseta biosa se nece upaliti ako se i upali posle reseta radice samo do sledeceg ,ako je problem veci ploca se NIKADA nece upaliti.Proveri kondenzatore na ploci vidi da li su naduveni,ali u svakom slucaju ploca je kaput.
 
U pitanju je BIOS DEFAULT,sto znaci samo trebas da otvoris kuciste i da izvadis bateriju koja stoji na ploci,baterija neka bude nedostupna sa ploce oko 10 minuta i nakon provedenog vremena vrati bateriju u plocu i ukljuci racunar.Nakon toga udji u Bios pritiskom na na taster DELETE nekoliko puta, a zatim nadji pociju gde pise BIOS DEFAULTS ili slicno tome i klikni na nju,a zatim F10 Y i Enter.
I problem je resen.
 

Back
Top