Jednostavno KLOKERSKO pitanje...

vertis

Zainteresovan član
Poruka
206
Pozdrav!

Hocu da clocknem malo procesor...
Imam AMD 64 3000+ ~1.8ghz sa plochom MSI K8N NEO4-F,
interesuje me da li mogu da overklokujem samo procesor,
bez diranja memorije i grafichke kartice???

Podesavanja:

multiplikator 9
fsb 234
napon default

komp radi ok

Molim odgovor.
p.s.bez onog"pogledaj lepljivu itd...."
 
vertis:
Pozdrav!

Hocu da clocknem malo procesor...
Imam AMD 64 3000+ ~1.8ghz sa plochom MSI K8N NEO4-F,
interesuje me da li mogu da overklokujem samo procesor,
bez diranja memorije i grafichke kartice???

Podesavanja:

multiplikator 9
fsb 234
napon default

komp radi ok

Molim odgovor.
p.s.bez onog"pogledaj lepljivu itd...."
Koliko ja razumem ti si VEC clockovao komp. Ako ti radi (prolazi na CPU i RAM testovima, i nema previsoke temperature) znaci da mozes :) Ali je mozda bolje da ne dizes fsb jos vise jer ti onda skace i vrednost memorije, pa ako je radila na 400 Mhz u ovom slucaju je guras na 468Mhz... Verovatno je to neka njena granica....
Graficka nema veze sa FSB-om ukoliko je lockujes (tj. lockujes AGP/PCIEX i PCI)- a to je verovatno prvi potez koji trebas uraditi, a koji mnogi zaboravljaju. Graficku klokujes posebno!
 
vertis:
Pozdrav!

Hocu da clocknem malo procesor...
Imam AMD 64 3000+ ~1.8ghz sa plochom MSI K8N NEO4-F,
interesuje me da li mogu da overklokujem samo procesor,
bez diranja memorije i grafichke kartice???

Podesavanja:

multiplikator 9
fsb 234
napon default

komp radi ok

Molim odgovor.
p.s.bez onog"pogledaj lepljivu itd...."

E ovako posto imamo identicnu plocu i cpu, aj ako mogu da ti pomognem, ja sam moj ocovao na 2.4 Ghz, bez dizanja napona za rad 24/7.

Prvo udjes u bios:)
HT freqvency podesi na 4x, po difoltu je 5.

FSB sam ja sebi postavio na 266, znaci 266X9 jednako 2349 Mhz il 2.4 Ghz

Memoriju ni pod razno ne ostavljas na AUTO, vec je namesti da radi na 166, da bi ona realno radila na nekih 217 Mhz.
Sve ovo mi radi sa box kulerom i ladan je ko zmija, inace imam 2X512/400 Geil koje rade u dualu.

Javi sta si uradio i pitaj ako ti nesto nije jasno.

Ne znam koje ili koju memoriju imas u ss bi trebao malo sam da se igras pa da vidis njene granice.

HT ling bi trebao da ti bude oko 1000 nemoj da teras nesto puno preko toga, meni je kad se sve sabere 1063.


http://valid.x86-secret.com/show_oc?id=164080
 
Ej brate Pantheru:HT podesio na 4x,FSB podesio na 266,al brate ajd' mi pojasni ovo oko rama kako da odradim,imam 2x512 kingston u dual rezimu...RECI MI SAMO KAKO DA PARAMETRE ROKNEM....AKO MI OVO UCHINISH CAR SI!!!

P.S. NAPAJANJE MI NIJE BRENDIRANO VEC OBICHNO KINESKO OD 400W
 
Memoriju stavis na 4:3 ili na 5:6 (tj. na 133 i 166) i onda mozes da dizes fsb mnogo vise nego inace. za pocetak sve memory timinge povecas pa smanjujes postepeno da bi video do koje granice ti je sistem stabilan. Sto se tice 1t/2t- bolje je 1t ako ti radi... HT smanjujes na 3 ili 4x (tj na 600 ili 800). Pre svega toga PCIEX/AGP i PCI LOCKujes! Napajanje se uglavnom ne mora cackati. Ako se i menja- uglavnom ga povecavas na procesoru i to za 1-2 najmanje mere.
Mada ne znam zasto ti bilo sta odgovaram(o) kada si ti insisirao na kratkom i jasnom odgovoru na tvoju pitanje. A da su ti svi samo odgovorili "da"- sutra bi ti vrisnula memorija ili ceo komp crkao.
 
Polarnimedo,mislish da sam ostavio ono prvo podeshavanje:multiplikator 9,fsb 234,napon default
da bi spalio rame???Ja sam to setovanje drzao 10 min. pa sam sve vratio na DEFAULT...

Da li je moguce da za 10min. tog setovanja moze da dodje do nekog "metafizichkog" oshtecenja??!
 
vertis:
p.s. da li pored klokovanja procesora i radne memorije ,mora seklokovati i PCI Ex.,
u mom sluchaju x800 sa pasivnimhladjenjem???
Ja sam ti u prethodnom postu sve rekao ukratko... bilo bi dobro da pretrazis po netu detalje jer se razlikuju od kompa do kompa i od bios-a do biosa.
Ne verujem da ti se ram ostetio- nije to dovoljna hercaza da nanese trenutnu stetu, vec samo da poremeti stabilnost sistema...
PCIEX/AGP i PCI se moraju LOCKOVATI na njihove default vrednosti, jer ce inace rasti zajedno sa FSB (sto nije dobro)... To je prvo sto uradis. A vrednosti su tipa 33, 66 i 100 Mhz.
Ako FSB povecavas vise od 20MHz, onda memoriju spustas da radi na taktu od 166Mhz tj 5:6... Ukoliko guras FSB 60Mhz preko defaulta, onda memoriju jos vise spustas (na 133Mhz, tj. 3:4)...
HT smanjujes na 4x tj na 800 Mhz, a ako FSB bas dizes onda HT stavis na 3x (600Mhz)...
Za memory timings-e ces morati da se raspitas po netu, jer tu ima dosta vrednosti od kojih se vecina ne cacka. Njih inace diras samo ako fsb guras preko 20Mhz, tj ako spustas memory clock (na pomenutih 166 ili 133). A sve zavisi umnogome od karakteristika tvoje memorije.... U principu ono sto budes shvatio da moze da se menja, prvo guraj na sto vece vrednosti (tj. manje brzine), pa onda spustaj (ubrzavaj) do granica TVOJE memorije...
OBAVEZNO skini neki program da proveris stabilnost procesora (Prime95 npr) i neki za RAM (memtest npr.).. Prati temperaturu i ne bi trebalo da dodje do ostecenja... Moze se desiti da komp nece da bootuje ako nesto naglo budes menjao, ili budes menjao nesto sto ne treba... Meni se desilo da je komp uspeo tek 20. put posle mog cackanja bios-a da ponovo udje u isti....
Imas odlican post medju lepljivim koji sve ovo malo detaljnije objasnjava... Ako nesto ne nalazis u Bios-u to je jer je terminologija razlicita, pa malo pretrazi sinonime po netu...
Ma koliko OC delovao jednostavno- nije tako jer mnoge stvari ne smes da zaboravis, i moras cesto da koristis matematiku- doduse prostu ali ni to nije jednostavno kada ne znas GDE i kada je primenjujes.... Toliko od mene... Ako nisi siguran- bolje ne diraj nista ili jednostavno SAMO POVECAJ FSB za 20MHZ ili manje- u tom slucaju ne moras NI SA JEDNOM drugom opcijom da se patis. Ali tako mali OC (oko 10%) i nije nesto da bi ga uopste radio....
Sve ove stvari su uslovne i odprilike se odnose na TVOJU konfiguraciju... tako da ako neko drugi bude ovo citao- smatrajte post samo uputom, nikako prakticnim...
 

Back
Top