Knjige koje treba pročitati ''pod obavezno''

Zve zavisi, neki ljudi nikada nece biti zreli za velike pisce ali ih srecom to nece ni zanimati :)
Kada je Dostojevski u pitanju, tu ne postoji granica u godinama jer njegove knjige su duboke i realne kao i zivot, nije ni bitno koliko si razumeo, vazno je jedino da uzivas dok ga citas.Pored njega preporucio bih ti jos i "stepskog vuka" i "sidartu" od Hermana Hesea.....
 
Dozvoli meni da ti nesto kazem (inace sam profesor engleskog jezika i knjizevnosti i stvarno sam procitao mnogo, mnogo knjiga). Mani se predrasuda (tipa "veliki pisci ili "klasici") i citaj sve sto mislis da je zanimljivo. Na Balkanu je uvijek postojao sterotip oko literature, svi bi da budu u "trendu" citajuci Dostojewskog ili Hessea a pola ih nije procitalo ni nase domace pisce, kao Ivu Andrica i mnoge druge (koji su jako kvalitetni). Razumijes o cemu govorim. Samo citaj i uzivaj! Sretno!


p.s. za onu legendu sto je preporucio Shakesparea: Momak trazi ROMANE, a ne sonete ili drame. Ali ako ti znas neke romane koje je William napisao obavezno mi javi (ja ih nisam uspio pronaci sa 4 godine studiranja)

pozdrav
 
Svako ima razlicito misljenje o tome ko su najznacajniji pisci i romani. Ja ti definitivno preporucujem "Na Drini cuprija" kao i sva ostala Andriceva dela."Ex ponto" je fantasticna misaona poezija u prozi, a "Gospodjica" je takodje remek-delo. Citajuci "Na Drini cuprija" shvatio sam zasto je bas Ivo Andric dobio Nobelovu nagradu. Delo je fantasticno!
Mislim da bi najbolje bilo da krenes od anticke knjizevnosti i da citajuci uporedo stices predstavu o razvoju knjizevnosti, odnosno o knjizevnim pravcima i epohama.
Srecno!
J.M.
 
Ne znam sta znaci "knjige velikih pisaca". Ne postoje mali pisci. Pisac je ili velik ili nije pisac. Nema recepta za citanje. Nikad nije do knjige, nego cini li ona nesto s tobom, budi li u tebi onaj najbolji deo tvoje duse, cini li te vise covekom. To je velika knjizevnost. Nju ces medju velikima morati sam da pronadjes.
Inace preporucujem Nastasijevica, velikog neprocitanog Rastka Petrovica ("Burleska"), Bulgakova...
 
Noz od Vuka Draskovica , zatim
Molitva 1 i Molitva 2 od Vuka Draskovica , i na kraju Ruski konzul,takodje od Vuka D. . Na Bozic 1942.godine u selu Jugovici u Hercegovini muslimanske ustase su poklale celo selo i najmladje dete - bebu - odveli u njihovo selo Osmanovici i poturcili ga . Dali su mu ime Alija.
On nije znao da je ustvari Srbin sve dok nije otisao na studije i tamo polako saznao od starijih ljudi koji se secaju tog dogadjaja . Kasnije u knjizi Ruski konzul (Molitvu 1 i 2 mozes i da preskocis jer prica moze i bez njih da se prati) Alija dolazi na Kosovo , u grad Prizren i zaposljava se kao doktor .Sada ima i novo ime - srpsko - Ilija Jugovic (ranije je bio Alija Osmanovic), ...
Sve je to u stvari istinita prica jednog prijatelja Vuka Draskovica , samo je on izmenio neka imena i poneki dogadjaj .
Strava knjige - POD OBAVEZNO !!!!!
 
pa pri izboru knjige najvayniji kriterijum treba da ti bude velicina(i knjige i slova).jer kad vidis kjigu od 1000 strana pa jos sitno razmisli koliko taj covek samo pise,a kolko zivi van toga. nego dobre su> lovac u zitu> 100 god samoce< proklrta avlija/ zelena coja montenegra\naravno koeljo\ i ovaj pijanica kako se ono zove\bukovski. mislim kad neko ima nesto da rece dovoljno mu je 2o strana,i eto jos 200 zbog cene, a kad je covek bezveze onda mu trebaju tomovi da se izrazi. eto.bla><?:+_ :idea: :wink:
 
I ja sam imala isti problem. Knjige obozavam i idem u biblioteku od kad sam naucila da citam. Zelela sam mnogo toga da procitam, pa sam recimo u petom osnovne uzela "Prokletu avliju" i naravno nista mi nije bilo jasno. Medjutim mnogo mi je pomoglo sto sam sve jednu lektiru procitala i ucestvovala u svim razgovorima na casovima knjizevnosti, tako sam naucila osnovne pojmove iz knjizevnosti i sad sama znam sta hocu da citam.Mislim da je potrebno da procitas iz svakog pravca po bar jednog predstavnika pa onda prosirujes taj krug.
 
Niko nije pomenuo Boru Stankovica? Necista krv je izuzetna knjiga...Selimovic i Andric su ODLICAN izbor, Cosic takodje. Ako te interesuje satira, probaj Domanovica, meni se dopada (nisu romani nego pripovjetke, ali interesantno je). Probaj Demijana H.Hese, Zlocin i kazna, Dostojevski (meni - jedna od najboljih knjiga koje sam procitala u zivotu),Proces - Kafka...Ima toga :wink:
 
Ma citaj za svoju dusu to nije nesto sto drugi mogu da ti kazu, ali ja ti licno preporucujem da zajebes klasike, Sekspira i Dostojevskog a da se bavis malo modernijim knjigama. Licno ti ne preporucujem Lolitu jer straso smara, a mislim da bi trebala da procitas Dnevnik Bridzit Dzons i najbolju 11 minuta od Paula Koelja
 
Anonymous:
Dozvoli meni da ti nesto kazem (inace sam profesor engleskog jezika i knjizevnosti i stvarno sam procitao mnogo, mnogo knjiga). Mani se predrasuda (tipa "veliki pisci ili "klasici") i citaj sve sto mislis da je zanimljivo. Na Balkanu je uvijek postojao sterotip oko literature, svi bi da budu u "trendu" citajuci Dostojewskog ili Hessea a pola ih nije procitalo ni nase domace pisce, kao Ivu Andrica i mnoge druge (koji su jako kvalitetni). Razumijes o cemu govorim. Samo citaj i uzivaj! Sretno!


p.s. za onu legendu sto je preporucio Shakesparea: Momak trazi ROMANE, a ne sonete ili drame. Ali ako ti znas neke romane koje je William napisao obavezno mi javi (ja ih nisam uspio pronaci sa 4 godine studiranja)

pozdrav

Jadna li je srednja skola koja te bude pustila da joj ucis decu. Pogledaj jos jednom topik pa reci da li se radi o romanima ili o knjigama. Je li, gde si ti zavrsio taj engleski j. i knjizevnost?

Ne sumnjam da si procitao mnogo knjiga, zato i velis "mani se predrasuda tipa: ovo je velik' pisac, ovo je klasik...". Rece dobri Nietzsche: Bolje je nista ne citati, nego citati lose delo. No, i da mu ne verujem na prvi pogled, dobro me na taj zakljucak navode bestseleri iz poslednjih godina... Izlaze, cujem, serijali cuvene domace pisateljice... naslov je "Ljubav u...". Vala, bice da gresim, treba citati sve.

Pa ipak, ne mogu a da ne pomenem jos par omiljenih domacih pisaca, Mirjanu Bobic-Mojsilovic i Ljiljanu Habjanovic-Djurovic. To su tri velika imena moderne srpske knjizevnosti. Postoji jos par njih iz mog grada... da, i njih svima preporucim.

Pravo govoreci, domaca knjizevnost, poezija i proza, jesu samo tri coveka: Branko Miljkovic, Ivo Andric i Mesa Selimovic. Ovo ostalo ko cita... taj zaista ima otporan ukus. Tako i Vi, postovani moj profesore, svaka Vama cast, divim Vam se. Citao sam i ja... ali to su mi bile prve procitane knjige... pa sam ih tako i uspeo svariti.

Neko je gore pomenuo i Budjenje... Antoni de Melo... jesi li i to citao? I to bi preporucio? Eh, moj profesore...

Mislis li da ce neki filozof ili ozbiljan knjizevnik da procita bilo kog autora, bilo koju knjigu? Obican svet - da, ali ozbiljan covek, naucnik ili filozof - ne. Imaj dostojanstva, izbistri svoj ukus (tacnije - stvori ga) i nauci nesto o knjizevnosti, videces da postoje vredna i bezvredna dela. Ja bih dodao - i literatura koja se radije koristi u WC-u.

Ne ljuti se; moja kritika moze dobro da ti dodje u zivotu... narocito u ono vreme koje zovu dokolicom... kad mozes uzeti nesto iz biblioteke i procitati, makar i za svoju dusu. Samo se raspitaj kod pravih ljudi koji pisac/pesnik vredi, a koje cita obican svet (koji gleda spanske serije).
 

Back
Top