Ahtisari danas donosi samo "radni dokument"

Ahtisari ćuti o statusu Kosova


Specijalni izaslanik UN za Kosovo Marti Ahtisari rekao je u petak u Beogradu da se "neće baviti pitanjem rešenja statusa" dok ne budu završene konsultacije zainteresoivanih strana o njegovom predlogu i dok ne podnese konačan izveštaj Ujedinjenim nacijama.

"Predvideo sam mesec februar za konsultacije. I Beograd i Priština imaju čvrste i jasne stavove o statusu Kosova. Mislim da treba pružiti još jednu priliku i da vidimo da li su spremne da i dalje učestvuju u ovom procesu. Biću precizan o finalnom statusu tek kada plan bude pred UN. Nadam se ovog proleća", rekao je Ahtisari na konferenciji za novinare u Beogradu posle razgovora sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem.

Finski diplomata je rekao da posle "intezivnih konsultacija" Beogradu i Prištini predstavlja "kompromisni predlog rešenja".

"Narednih nedelja pozvaćemo zainteresovane strane u sporu na dalje konsultacije i spreman sam da uzmem u obzir konstruktivne primedbe obe strane", dodao je Ahtisari.

Na novinarsko pitanje da li njegov predlog u suštuni vodi ka nezavisnosti Kosova kao krajnjoj tački, Ahtisari je odgovorio: "Znao sam da ćete pitati da li će moj predlog voditi do nezavisnosti Kosova. Nećemo objaviti dokument, ali će on biti u cirukulaciji, jer će biti predat Beogradu i Prištini, članicama EU, NATO....Rezime ovog predloga stavićemo na naš web sajt".

Ahtisari je saopštio tek neke elemente svog predloga. Naveo je da će srpskoj zajednici na Kosovu biti zagarantovano predstavljanje u skupštini i vladi Kosova, kao i da će u pojedinim sektorima, poput zdravstva, takodje dobiti visok nivo samouprave.

Plan predvidja da kulturna dobra i istorijsko nasledje budu zaštićene zone, da bi se osiguralo da Srpska pravoslavna crkva "bude i dalje živa i prisutna".

On je rekao da je važan segment plana i ekonomski. "Kosovu je neophodan održivi ekonomski razvoj koji će mu omogućiti da aplicira u članstvo u medjunarodnim finansijskim institucijama", rekao je finski diplomata.

Takodje, rekao je Ahtisari, medjunarodno prisustvo će i dalje biti neophodno na Kosovu.
 

Back
Top