Kako do dvostranačja u Srbiji?!

filatelista. pa šta?

Veoma poznat
Poruka
13.059
Meni se čini da idemo u tom smeru i da ćemo ubrzo imati 2 politička bloka. Jedni će biti nacionalisti, drugi će biti demokrate i to će biti dobra stvar za Srbiju.
Tačno se zna ko će biti čelo svake od kolona, SRS sa jedne, a DS druge strane, a ova sitna boranija će biti prošlost.
Da to imamo, ne bi kao danas zavisili od stranaka i strančica, već bi pobednici imali sve adute u rukama i ne bi mi nagađali kad će Vlada, i ko će sa kime?
 
filatelista:
Meni se čini da idemo u tom smeru i da ćemo ubrzo imati 2 politička bloka. Jedni će biti nacionalisti, drugi će biti demokrate i to će biti dobra stvar za Srbiju.
Tačno se zna ko će biti čelo svake od kolona, SRS sa jedne, a DS druge strane, a ova sitna boranija će biti prošlost.
Da to imamo, ne bi kao danas zavisili od stranaka i strančica, već bi pobednici imali sve adute u rukama i ne bi mi nagađali kad će Vlada, i ko će sa kime?

Nigde ne pise da je politicka ponuda od samo dve stranke, dobra za razvoj demokratije...
Naprotiv, sem u americi, delimicno UK, sve ostale zapadne demokratije imaju vise od dve partije u parlamentima...............

Ja razumem da bi DSu i SRSu bilo milo da samo oni ostanu na politickoj sceni, i da se menjaju na vlasti, ali , sta cemo ako ima ljudi kojima ni jedna ni druga opcija na odgovaraju??

Demokratski je , da u skupstini ima onoliko partija koliko predje cenzus......slazem se da bi bilo jednostavnije, u ovako korumpiranom drustvu , da to ne bude previse, ali, ponuda od samo dve stranke je pogubna za Srbiju.......

Siguran sam da bi se brzo demokrate i radikali dogovorili kako ce da vladaju, da svima (njima) bude dobro :roll:
 
Mislim na pokrete u kojima će ove dve stranke biti lideri u tome. Da se zna koji blok ima više i onda je sve rešeno. Ne da sad i radikali i žuti gledaju u Vojkana sa kime će i šta će. Nego pre izbora se podelimo u 2 fronta, ponudi se Vlada u samom startu kampanje i idemo na izbore. Znači zanamo sve unapred, pa da ljudi biraju.
Dok ne odrastemo, nema nam druge.
 
filatelista:
Jedni će biti nacionalisti, drugi će biti demokrate i to će biti dobra stvar za Srbiju.
А зашто би "националисти" и "демократе" требало да искључује једно друго (тј. да буде једно другом супротстављено?

(Не мислим само конкретно на ове странке које имамо на политичкој сцени, него, уопште).


Зар је "национално", у супротности с "демократско"?
 
Norma Kampl:
А зашто би "националисти" и "демократе" требало да искључује једно друго (тј. да буде једно другом супротстављено?

(Не мислим само конкретно на ове странке које имамо на политичкој сцени, него, уопште).


Зар је "национално", у супротности с "демократско"?

ODLIČNO PITANJE!
Po čemu je neko sebe nazvao boljim nacionalistom od mene ili većim demokratom?
Gde se to meri?
 
Ja sam govorio o sadašnjoj podeli. Ako gledam iz jednog ugla, to bi bili patriote i izdajnici, iz drugog bi bilo evroatlantisiti i snage starog režima.
Naravno da mogu biti i demokrata i nacionalista i obrnutim redom.
Ali iz sadašnje percepcije političke scene, nacionalno usmereniji blok i evropski blok. Čisto da imamo čiste račune.
 
Ми у ствари имамо генерални проблем, нарочито у задњих 20-так, али богме, и можда бар 60, да се читав систем вредности изменио. Тако су и појмови, термини, у многоме промењени..
Доста тога је и силном (зло)употребом девалвирало, изгубило значај и првобитну оштрицу. речју - излизало се, компромитовало.

Тако да и данас имамо заправо - конфузију термина, и њихову дневнополитичку (зло)употребу, опет.


Стога је и ова подела на "националне" и "демократско", последица свега реченог.

Ко су заправо "издајници", ко "патриоти"?

Ко "демократе", ко "националисти"?

Ко "стари" а ко "нови" режим, уосталом?
И око тога се стално препуцавају (па и ми с њима). Једни друге оптужују...

Стога мислим да из свега тога, тешко могу да се изведу "чисти рачуни".

Јер су поставке, како се види, помешане и погрешне.

Мислим да неће бити добро ако се то "зацементира", у вези с употребом термина.
 
Iron Lord:
ODLIČNO PITANJE!
Po čemu je neko sebe nazvao boljim nacionalistom od mene ili većim demokratom?
Gde se to meri?
Па јесте. Добра примедба, такође и Норма то каже. Мислим да су веће шансе да се политичке платоформе усагласе и искристалишу разлике, ако су само две партије. Мада немам ништа против и за више ал не преко 5. Утом броју има савршено довољно простора за нијансиране профиле од крајње деснице до крајње левице.
 
Ево , чини ми се да је и Филателиста доста националан иако навија за ДС. Слично мислим, наравно субјективно, да ја поштујем демократске процедуре иако сам за СРС.
 
filatelista:
Meni se čini da idemo u tom smeru i da ćemo ubrzo imati 2 politička bloka. Jedni će biti nacionalisti, drugi će biti demokrate i to će biti dobra stvar za Srbiju.
Tačno se zna ko će biti čelo svake od kolona, SRS sa jedne, a DS druge strane, a ova sitna boranija će biti prošlost.
Da to imamo, ne bi kao danas zavisili od stranaka i strančica, već bi pobednici imali sve adute u rukama i ne bi mi nagađali kad će Vlada, i ko će sa kime?
:D :D :D da da...
chemu se vi nadate...

strashno!

nigde u svetu ne postoje samo 2 stranke, chak ni u onoj karikaturi od U.S.A.
pa nece ni ovde

prirodno je da ima
ektremnu desnicu
ili Nacionalni Stroj

umerenu ili DSS (konzervatici ili demohriscani)

umerenu levicu ili Socijaldemokratiju, ono shto kod nas pokushava DS da bude

ektremnu levicu,
to kod nas nema...

jedne liberale
jedne zelene
i to je otprilike to 8)
 
crow:
:D :D :D da da...
chemu se vi nadate... strashno!

nigde u svetu ne postoje samo 2 stranke, chak ni u onoj karikaturi od U.S.A.
pa nece ni ovde prirodno je da ima ektremnu desnicu ili Nacionalni Stroj

umerenu ili DSS (konzervatici ili demohriscani)

umerenu levicu ili Socijaldemokratiju, ono shto kod nas pokushava DS da bude

ektremnu levicu,
to kod nas nema...

jedne liberale
jedne zelene
i to je otprilike to 8)
Може колега Врано - није проблем да се сложимо ни са бројем ни са болдованим ... (узгред, како ти се "омаче" да то напишеш за земљу у коју се сви куну :lol: )
 
svi su oni isti, uvek ca narod u srbiji napacena strana, tesko da ce u skorije vreme biti prave demokratije u srbiji, naravno nece vise biti kradje na izborima kao ranije, postovace se poneki demokratski principi. Na takvom sam mestu da nas svi iskoriscavaju, nekako smo mnogo lakoverni pa ljudi to koriste. Lakse je ljudima do odu (naravno oni koji mogu) u inostranstvo i tamo da uce, studiraju, rade ili sta vec, nego da sede ovde, i da imaju posla sa budalama. A oni sto su ovde oni su navikli na tesko i na muke i zive tako, MUCE SVOJU MUKU I NIKOG NE DIRAJU, a lopovi im namecu kazne, poreze, takse, i razne dazbine, i sve to nas napaceni narod placa.
Demokratija nije samo oblik politickog poretka, demokratija je nacin razmisljanja i nacin zivljenja i mnogo toga, zato manite se ljudi praznih prica dok ima ljudi u srbiji koji su za socijalste i radikale nema nista od demokratije.
Volim srbiju vise od svih radikala i socijalista a ne obecavam nikom niti cu da cu povratiti baranju, liku, dalmaciju i jos neke hrvatske oblasti. Jednostavno budimo ljudi, volimo jedni druge, pa ce nas lako voleti drugi, jer stara izreka kaze Volite sebe onoliko koliko zelite da drugi vole vas.
 
_Milanche_:
ne precenjujte DS i SRS kao sto su SPS i SPO bile gigant partije 90-ih pa ih sad nigde nema veliko je pitanje sta ce se desiti za 10-ak godina...
Milance cuti! SPS jos uvek ima vise glasova od LDP-a i usao je u skupstinu.Problem je u tome sto su se malo kasno setili da budu tvrdokornija levica(mislim na SPS).
A sto se dvostranacja tice,ni njega ne treba da bude, nego jednostranacje.
Secam se posle 5 oktobra kada su u emisijama na B92 raspravljali kao sve stranke "bivseg rezima" treba lustrirati,a da se borba za vlast vodi u okviru DS i DSS...i ostalih stranaka "liberalno kapitalistickog bloka".
Naravno,tako nesto je neostvarivo i nikada nece biti ostvarivo
 
filatelista:
Meni se čini da idemo u tom smeru i da ćemo ubrzo imati 2 politička bloka. Jedni će biti nacionalisti, drugi će biti demokrate i to će biti dobra stvar za Srbiju.
Tačno se zna ko će biti čelo svake od kolona, SRS sa jedne, a DS druge strane, a ova sitna boranija će biti prošlost.
Da to imamo, ne bi kao danas zavisili od stranaka i strančica, već bi pobednici imali sve adute u rukama i ne bi mi nagađali kad će Vlada, i ko će sa kime?
jesno je potpuno da je to vec realnost u Srbiji.
nijkada se dos nije ni raspao,vec su jedni druge podrzavali na vlasti,..mjenjali su se likovi izdajnika,ali je izdajnicka politika dosa ostala ista.
SRS-je jedino zdravo rjenje!!
 
Srs jesu nacionalisti ali extremni a shto se tiche socijalne demagogije su blizi nekom nacional-socijalizmu nego desnici....Umerena desnica koja je potrebna srbiji,naravno kad prelome shta ce i kako ce, i ako uopshte prezive stranachke turbulencije je Dss 8-) .......
 

Back
Top