Narkoman

3

333sm

Gost
Kako da pomognem najboljem prijatelju koji je narkoman?Verovali ili ne,ja sam daleko od toga,nemam veze sa drogom i uzasno mi je tesko da ga gledam kako propada.Vec 2 godine je na heroinu i on misli,naravno,da posto uzima s vremena na vreme,nije zavistan.Probao je sve zivo,a sada je na samom kraju.Ostao je jedino spric ,i kako kaze, to nikada ne bi probao.Dovoljno je bogat da ne mora da prodaje stvari po kuci i sl.Njegovi roditelji su svesni da ima problema sa drogom,ali verovatno ne koliko je to postalo ozbiljno.Jednostavno,imam osecaj da ne moze da funkcionise bez toga.Znam ga odavno i znam kakav je bio ranije.Svesna sam da jedino sam sebi moze da pomogne,kada shvati,sta radi sa svojim zivotom,ali ja moram da uticem na njega da shvati sto pre.Ja sam mu drugarica,moja duznost je da mu pomognem!Moram nesto da uradim,ne mogu vise da ga gledam ovakvog!Ali sta?Koliki je procenat da se izleci?Zato,pomozite mi jer sam ocajna,ne zelim da izgubim najboljeg prijatelja,iznesite svoja slicna iskustva,neki savet.
 
To je veoma ozbiljno. bilo bi dobro da ga ubedis da u ode u savetovliste. Ali nikako nemoj da probas, ili slicno, znam ja i takve slucajeve.

U svakom slucaju GOOD LUCK!!!
 
narkomanu NIKO ne moze da pomogne da prestane dok on sam to ne zeli... izgubila sam brojne godine, zivce itd pokusavajuci da ispravim krive drine tog tipa; jednostavno to je specificna oblast, njih spasava CUDO... neki moji prijatelji su prestali sa tim, neki nisu, ali NIKO od njih nije prestajao zbog druge osobe vec zbog sebe... bilo je slicnih topica na ovu temu, piskarala sam tako da je pametnije da tamo njusnes sve to.

kapiram tvoju patnju itd. moja NAJVECA ljubav ima problema sa tim i veoma mi je zao, ali ne mislim da sam u stanju da uradim nemoguce dok se njemu ne promeni nesto u glavi...

srecno!!!

p.s. sto se tice "tvoje duznosti" kao prijatelja, malo si je ipak precenila... mozes da pomognes nekome samo onoliko koliko ti on dozvoli. ja sam za manje strasne ali vazne stvari pokusavala da pomognem mojim prijateljima i shvatala da ne mogu, tako da sam onda uspela da realno sagledam svoje mogucnosti... ne gubi nadu, ali ni ne precenjuj svoje mogucnosti...!
 
malecka:
narkomanu NIKO ne moze da pomogne da prestane dok on sam to ne zeli... izgubila sam brojne godine, zivce itd pokusavajuci da ispravim krive drine tog tipa; jednostavno to je specificna oblast, njih spasava CUDO... neki moji prijatelji su prestali sa tim, neki nisu, ali NIKO od njih nije prestajao zbog druge osobe vec zbog sebe... bilo je slicnih topica na ovu temu, piskarala sam tako da je pametnije da tamo njusnes sve to.

kapiram tvoju patnju itd. moja NAJVECA ljubav ima problema sa tim i veoma mi je zao, ali ne mislim da sam u stanju da uradim nemoguce dok se njemu ne promeni nesto u glavi...

srecno!!!

p.s. sto se tice "tvoje duznosti" kao prijatelja, malo si je ipak precenila... mozes da pomognes nekome samo onoliko koliko ti on dozvoli. ja sam za manje strasne ali vazne stvari pokusavala da pomognem mojim prijateljima i shvatala da ne mogu, tako da sam onda uspela da realno sagledam svoje mogucnosti... ne gubi nadu, ali ni ne precenjuj svoje mogucnosti...!


Precenila si se. ali bar pokusaj ono sto sam ti rekla.
 
onda ga zakljucaj u neku kucu izvadi kljuc i ostavi tako ejdno pet dana pa mozhda svati da mu je bolje

ili mozda da pazish da uzima kvalitetan heroin :I
 
Ono sto mozes sigurno da uradis jeste da pokusas da ga izvuces.Na koji nacin-ne znam.Ja sam pokusavala na sve nacine...i nisam uspela(bar do sada)...ali pokusavacu i dalje.Moras da znas da ni ti ni ja ne m
ozemo mnogo da postignemo :cry:
I to je cinjenica,ne zavaravaj se.Dok on SAM U SVOJOJ GLAVI ne rascisti,ne moze mu niko pomoci.
Ili njegovim roditeljima reci istinu.Mislim postoje lecenja razna,i moze da se izleci...ali se ponovo "vrate".
Znam samo jednog decka koji se "skinuo",ali uz pomoc roditelja i naravno svoje VOLJE.Cula sam jos da postoji u Moskvi(narkomanu se ubrizga neki "lek",dovede se u klinicku smrt i posle toga mu,navodno,ne pada vise na pamet da uzme heroin)neko lecenje.
 
Interesuje me kakvo je to savetovaliste? Mada...ne verujem da bih mogla da ga ubedim na tako nesto.Da posaljem roditeljima anonimno pismo" VAS SIN JE NARKOMAN"?!...ma sve mi je padalo na pamet ali ni u tome ne vidim izlaz.U njegovoj neposrednoj blizini zivi bar nekoliko velikih dilera,mogu da zamislim kakvo mu je to iskusenje.Ima prijatelje koji su se lecili mnogo puta pa vracali na staro.Kao da sam ja jedino "cisto "u njegovom zivotu i zato ne zeli da me izgubi,sve mi govori ,a ja se opet osecam toliko odgovornom,upravo zbog toga.Vec sada izgleda kao da gubi neke prijatelje.Jednostavno ne mogu da pobegnem iz cele te price. Nije on jos shvatio koliko je daleko otisao.Kakva lecenja postoje kod nas? Zna li neko kakav im je program? Mislim da koliko god ima ovakvih tema ovde na forumu ,nije malo,jer je ovo nesto zaista bitno i ako ce pomoci nekome ,ko je na samom pocetku i moze da se iscupa iz ovog za.ebanog sveta droge koji nas okruzuje, bice mi veoma drago.DROGA JE SMRT!
 
postoje neka prihvatilista valjda kod avale, i negde mozda u vojvodini (bilo je na tv), pogledaj pod dom i porodica, neko je dao neki sajt (jedno od prihv. je u vezi sa crkvom), ti ljudi su se kao skroz izvukli, mada mislim da su otisli sami tamo! probaj mozhda s njim ostro a ne cile mile??
 
Ne znam koliko ce ozbiljno da shvate njegovi roditelji ako posaljes anonimno pismo.Ne preporucujem ti tu opciju.Ne znam koliko si u kontaktu sa njegovim roditeljima,ali mislim da bi najbolje bilo da im ti to licno i iskreno kazes.On ce te,mozda,zamrzeti ali ce ipak shvatiti da mu ti i njemu najblizi zele samo dobro.
Bitno je da se napravi taj prvi korak.Saznanje da ti je drug narkoman,roditelji-da im je sin narkoman(posto ono obicno to ne prihvataju i odbacuju).Trebalo bi da u svakom slucaju pocne sa nekom terapijom.Npr. moj drug je poceo jos pre godinu dana da ide kod 'doktora'(ne znam tacan naziv sada,uglavnom znam da je covek najbolji za to...),prepisao mu je terapiju.U pocetku pije neke silne antidepresive,pa nesto za zivce itd.(kako ne bi imao krize).potrebno je da prodje izvesno vreme kako bi poceo da uzima blokatore(uzima ih svaki drugi dan,ne uzima heroin jer moze da se desi da u tom slucaju "zavrsi svoju karijeru" ili vec ako ga uradi ne oseca nista-kao da ga nije ni uzeo.prema tome ne uzima ga sve dok pije te blokatore)Naravno,kao i svaki narkoman ako nije rascistio sam sa sobom nacice nacin kako da ne uzima blokatore.Proslo je par meseci i dok su roditelji od mog druga mislili da se stanje poboljsava,on je neko vreme prosipao sadrzaj iz blokatora.Navodno popije blokator,a u njemu nije bilo niceg.i za to vreme je ponovo uzimao heroin. :( sada je opet poceo sa terapijom.Ispricala sam ti ovo kako bi videla da postoje nacini,ali isto tako da u celoj prici glavnu ulogu igra on.Ne mogu ti reci da su uspesna lecenja kod nas.Mali je broj ljudi koji su uspeli,ali ne gubi nadu.Kao sto sam ti rekla na pocetku...napravi taj prvi korak.
 
Anonymous:
Ono sto mozes sigurno da uradis jeste da pokusas da ga izvuces.Na koji nacin-ne znam.Ja sam pokusavala na sve nacine...i nisam uspela(bar do sada)...ali pokusavacu i dalje.Moras da znas da ni ti ni ja ne m
ozemo mnogo da postignemo :cry:
I to je cinjenica,ne zavaravaj se.Dok on SAM U SVOJOJ GLAVI ne rascisti,ne moze mu niko pomoci.
Ili njegovim roditeljima reci istinu.Mislim postoje lecenja razna,i moze da se izleci...ali se ponovo "vrate".
Znam samo jednog decka koji se "skinuo",ali uz pomoc roditelja i naravno svoje VOLJE.Cula sam jos da postoji u Moskvi(narkomanu se ubrizga neki "lek",dovede se u klinicku smrt i posle toga mu,navodno,ne pada vise na pamet da uzme heroin)neko lecenje.

U Beogardu postoje privatne klinike koje se tim problemom. Lecenje je otvorenog tipa. Oni prvo urade detoksikaciju a onda daju terapiju koja se uzima jednom dnevno godinu dana ili sest meseci u zavisnosti od slucaja. Lecenje je mozda skupo ali efikasno, veruj te........
 
Bio sam u slicnoj situaciji kao i ti par puta i nikad nisam uspeo da do te mere uticem na svog druga (citaj poznanika jer narkoman ne moze da bude drug).
Pokusaj da razgovaras s njim i da mu kazes ono sto mislis o tome. Nemoj da mu povladjujes, hocu da kazem budi cvrsta u svom anti-stavu prema onom sto radi, ali mu stavi do znanja da si uz njega. To ce ti najbolje pokazati koliko je njegova losa navika uzela maha. Postavio bih ti jedno pitanje. Koliko imas pravo i koliko mozes da pomognes nekom ko to ne zeli od tebe. Ako on nece da pomogne sebi sigurno mu ni ti neces pomoci, koliko god da ga volis. Dakle tvoj prvi korak treba da bude da pomognes svom drugu (nateras svog druga) da vidi da ima problem. Sve dalje metode pomoci su vec spomenute na forumu.
 
Da,hvala vam,sve mi ovo budi neke nove ideje,mozda uzaludne.Svesna sam da samo mogu da uticem na njega,ali i ne da odlucujem sta ce uraditi.Samo...postoji problem.On je sada u vojsci.Naravno,to ga nece ometati da se i dalje drogira,znam ljude koji su se tek tamo navukli na svasta.Nema nista gore nego kad se okupe dileri sa svih strana.
 
E pa ako ga ukebaju da je drogiran,onda mu ne gine lecenje na psihijatriji vma.Tamo zavrse svi narkomani koji tu aktivnost sprovode u vojsci.
Sad sve zavisi koliko mu se vidi,i koliko se dobro krije od sveta.
 
dr:
E pa ako ga ukebaju da je drogiran,onda mu ne gine lecenje na psihijatriji vma.Tamo zavrse svi narkomani koji tu aktivnost sprovode u vojsci.
Sad sve zavisi koliko mu se vidi,i koliko se dobro krije od sveta.

Pa i ne bih rekao da je tako. Vidim da imas totalno pogresnu viziju danasnje vojske. Ja sam u novembru dosao iz vojske. Bilo je tamo kad smo stigli nekoliko momaka koji su bili narkomani, a vecina njih cak to nije ni krila. Vojska nema novca pa takve slucajeve uglavnom prepusta drustvu i porodici tako sto ih oslobode na par godina sluzenja vojnog roka (valjda u nadi da ce se za to vreme sami izleciti). Pre toga ih nekoliko dana drze u stacionaru na bensedinu. A nesto nisam cuo da ih salju na VMA inace bi VMA bio pun narkomana. Govorim o procentu mladih ljudi koji se drogiraju, pogotovo u vojsci, jer je ova institucija naseg (novokomponovanog, propalog) drustva tako plodno zemljiste za gajenje narkomana da je to strasno. Tako da mislim da je strah pokretacice ove teme sasvim opravdan. Vojska je danas kod nas kao zatvor(u smislu socijalno-psiholoske konstrukcije), hocu da kazem da tamo dolaze "i kurta i murta" i onda se formiraju razne socijalne formacije bazirane na slicnostima (vera, nacija, interesovanje!). Iz ovoga se lako moze zakljuciti ko tamo najpre nadje istomisljenika, pogotovo ako ga tamo neko psihicki i fizicki pritiska i opterecuje. Pitanje je takodje i ko ce da primeti? Da nece mozda brkate staresine koje pricaju ruski i najjaca psihoaktivna supstanca sa kojom su upoznati je lozova rakija.
 
Mislim da je tazcno da prvo on mora da zeli da se izvuce iz toga.........ali mislim da bi trebala da otvoreno poricas sa njegovim roditeljima,ma koliko to bolelo oni su mu ipak roditelji i najbolje ga poznaju!Isto,tako trebas da procenis da li je moguce da pricas sa njim,da li on uopste zeli sa nekim da raspravlja o svom problemu...........
Ja eto imam jedan slican probelm.................mislim isto pokusavam da spasem prijatelja,ali od neceg drugog...........
 
Ne,on ne zeli vise da prica o tome.Uspela sam da preteram, ili mozda ne...Nisam sigurna da ce mi vise bilo sta govoriti.Ne pominje da ima krize u vojsci,ustvari njih mi nikad i nije pominjao,to sam ja primecivala.Kaze da uzima s vremena na vreme,ne mogu vise da ocenim koliko je to cesto.Ne znam da li sam ga izgubila.Da ste samo mogli da cujete kako sam ga napala ,a to sigurno nije bilo resenje...u stilu da groblje ima jos puno praznih raka.Bila sam kao neka ljubomorna devojka koja napada daecka zato sto je varao.Samo je ovde u pitanju nesto drugo.Ne,pogresila sam,trebalo je da budem obazrivija,promisljenija...ne znam vise,POLUDECU!
 
333sm:
Ne,on ne zeli vise da prica o tome.Uspela sam da preteram, ili mozda ne...Nisam sigurna da ce mi vise bilo sta govoriti.Ne pominje da ima krize u vojsci,ustvari njih mi nikad i nije pominjao,to sam ja primecivala.Kaze da uzima s vremena na vreme,ne mogu vise da ocenim koliko je to cesto.Ne znam da li sam ga izgubila.Da ste samo mogli da cujete kako sam ga napala ,a to sigurno nije bilo resenje...u stilu da groblje ima jos puno praznih raka.Bila sam kao neka ljubomorna devojka koja napada daecka zato sto je varao.Samo je ovde u pitanju nesto drugo.Ne,pogresila sam,trebalo je da budem obazrivija,promisljenija...ne znam vise,POLUDECU!

Pa cini mi se da to znaci da on ne zeli da mu se pomogne. Ako nece sa tobom da razgovara kako ce da se ponasa prema nekom nepoznatom npr. nekom strucnom. Mozda odatle treba da resavas problem, razgovaraj s njegovim roditeljima. Nemas sta da izgubis i ovako i onako gubis prijatelja.
 
333sm:
Ne,on ne zeli vise da prica o tome.Uspela sam da preteram, ili mozda ne...Nisam sigurna da ce mi vise bilo sta govoriti.Ne pominje da ima krize u vojsci,ustvari njih mi nikad i nije pominjao,to sam ja primecivala.Kaze da uzima s vremena na vreme,ne mogu vise da ocenim koliko je to cesto.Ne znam da li sam ga izgubila.Da ste samo mogli da cujete kako sam ga napala ,a to sigurno nije bilo resenje...u stilu da groblje ima jos puno praznih raka.Bila sam kao neka ljubomorna devojka koja napada daecka zato sto je varao.Samo je ovde u pitanju nesto drugo.Ne,pogresila sam,trebalo je da budem obazrivija,promisljenija...ne znam vise,POLUDECU!
razumem te u potpunosti........imamo slican problem,ali ja neznam kako drugacije da mu pomognes!!
Mislim tuzno je ali ako on nezeli da se spase,jedino ti ostaje da ga prepustis sudbini
 
333sm:
Interesuje me kakvo je to savetovaliste? Mada...ne verujem da bih mogla da ga ubedim na tako nesto.Da posaljem roditeljima anonimno pismo" VAS SIN JE NARKOMAN"?!...ma sve mi je padalo na pamet ali ni u tome ne vidim izlaz.U njegovoj neposrednoj blizini zivi bar nekoliko velikih dilera,mogu da zamislim kakvo mu je to iskusenje.Ima prijatelje koji su se lecili mnogo puta pa vracali na staro.Kao da sam ja jedino "cisto "u njegovom zivotu i zato ne zeli da me izgubi,sve mi govori ,a ja se opet osecam toliko odgovornom,upravo zbog toga.Vec sada izgleda kao da gubi neke prijatelje.Jednostavno ne mogu da pobegnem iz cele te price. Nije on jos shvatio koliko je daleko otisao.Kakva lecenja postoje kod nas? Zna li neko kakav im je program? Mislim da koliko god ima ovakvih tema ovde na forumu ,nije malo,jer je ovo nesto zaista bitno i ako ce pomoci nekome ,ko je na samom pocetku i moze da se iscupa iz ovog za.ebanog sveta droge koji nas okruzuje, bice mi veoma drago.DROGA JE SMRT!
Na program moze da ide samo dobrovoljno a ne pod prisilom jer sve ostalo je gubljenje vremena.Sto se tice roditelja ni oni ne mogu da pomognu mnogo. Vrlo je bitno zasto je poceo da se drogira. Ako je drustvo u pitanju najbolje je da ga izvuces iz te price(ja sam inscenirala hiljadu spletki i posvadjala sve redom, odvratno jeste ali je zivot moje drugarice bio najbiitniji), ako ima dubljih razloga mora da shvati da droga ne resava probleme vec ih samo trenutno zaklanja. sve u svemu to je dugacak proces gde svi iz njegovog okruzenja moraju da ucestvuju, a ono najbitinije je da sam shvati da je DROGA SMRT! pa i kad shvati(verovatno da zna ali ne priznaje) pitanje je da li ima snage da se bori. Ono sto bi mogla ti da ucinis je da mu polako nabacujes cinjenicu da se vredi boriti i da je glupo baciti zivot koji moze da bude jako lep samo ako nadje to nesto ka cemu ce da ide napred, nesto sto ga vodi. Eto za pocetak to budi ti posto si ti jedino cisto u njegovom zivotu. Samo nemoj da mu pretis jer to stvara kontra efekat u glavi narkomana.
 

Back
Top