Dalmatinac

Tiha2000

Početnik
Poruka
6
dalmatinski pas je autohtona pasmina prepoznatljivog izgleda, bijeli pas na crne ili smeđe točkice!
15 godina, bavimo se uzgojem ove prekrasne pasmine:

www.dalmatian-croatian.com.hr

Jupi.jpg
 
Verovali ili ne ja sam tek od pre nekoliko godina saznala da je ovaj pas u stvari iz Jugoslavije. To je sve zbog onog crtaca 101 dalmatinac, koji je americki, pa sam mislila da je pas odatle. :roll:
Napisi nam jos nesto o ovoj rasi, karakteristike, osobine, itd...
 
VI. FCI skupina - Goniči i krvosljednici
Mužjaci su visoki 56-61 cm, a ženke 54 - 59 cm.
Dlaka je uvijek kratka. Važno je da se karakteristične mrlje ne preklapaju. Idealna veličina mrlja je 2-3 cm u promjeru. Postoje bijeli dalmatinski psi s crnim mrljama, ili s mrljama boje jetre.
Dalmatinski pas je ponosan pas pun snage, prijateljski raspoložen, osjećajan, inteligentan, budan, znatiželjan, staložen i društven.
Dalmatinski pas je izvrstan partner za igru djeci, ali za malu djecu je ipak previše žestok. Niti s drugim psima ili kućnim ljubimcima nema nikakvih poteškoća. Prema posjetiteljima su ili vrlo nepovjerljivi, ili ravnodušni, ovisno o naravi samog psa.
Dalamatinski pas će se prilagoditi prilikama u obitelji gospodara. Ipak, bilo bi nepravedno kada biste ga osudili na tri kratke šetnje oko bloka dnevno. Za ovog psa bilo bi dobro da trči uz bicikl, pliva, igra se, trči slobodno po prirodi. Izbjegavajte prevelika opterećenja prije nego što potpuno odraste.
uzgajačnica: http://www.dalmatian-croatian.com.hr/
mr_47653846.jpg
 
Ja sam imala dalmatinca 11 godina u stanu i nekoliko ženki... Oni jesu divni, pametni, lepi, ali i tvrdoglavi, samostalni, pa često i oštri psi. Svoje pse sam mnogo volela, ali sada posle 7 godina pauze ipak sam se opredelila da promenim pasminu i odabrala sam pudlu. Sasvim nešto drugačije...
 
Imam dalmatinca 10 godina,jos je ziv,da kucnem u drvo :D
Stvarno je fantastican pas,podnosi sve idiotarije i njakanja od strane mog 2-godisnjeg brata od strica...ovaj svako jutro ide da ga pozdravi kolko ga voli...stvarno je pas odlican za porodicu
 
Meni je za dalmatinca cudno sto na internetu nisam nasao ni jednu odgaivacnicu u srbiji

Prođe mnogo godina i evo sad ne mogu da se setim imena ali bio je jedan dugogodišnji i ozbiljan odgajivač dalmatinskih pasa u Novom Sadu u Petrovaradinu. Čak mu je i kuća na pege :hahaha:
Dugo već nisam u tim krugovima, ali koliko je meni poznato trenutno je najpoznatiji odgajivač u Srbiji Dević iz Niša sa odgajivačnicom Mediolanum, trenutno im sajt ne radi :confused:

Inače, dalmatinac je sjajan pas, lako uči ali mu treba gazda da ga kontroliše. Moj pas je bio izuzetno svestran i odlučan u radu.
Evo i sličice.
 

Prilozi

  • 02.jpg
    02.jpg
    42,7 KB · Pregleda: 50
  • 07.jpg
    07.jpg
    39,3 KB · Pregleda: 46
  • 14.jpg
    14.jpg
    52,6 KB · Pregleda: 44
  • 15-Arnovi.pehari.jpg
    15-Arnovi.pehari.jpg
    28,2 KB · Pregleda: 46
Po mom misljenju dalmatinac . Sta znam, meni je dobermen previse grub pas ono za moj ukus previse grub . Vise volim "rot-ije" :lol: . Dalmatinci su ok . Mada opet zavisi na sta mislis "po vama najbolji" , za sta najbolji ?
 
Pa ovako... Kao kucni pas... Netreba mi za cuvanje (cuvanje dvorista i sl.).... Dalmatinca sam hteo zato sto je umiljat i nije opasan... A dobermana skroz suprotono, bojim se da mi dalmatinac nepobegne za nekim covekom koji mu se svidi :(( Jel znas nesto o dalmatincima?
 
Da da, naravno, procitao sam celu temu o dobermanima.... Ali nista :( Voleo bih da uporedim ta dva psa (mislim da mi vi kazete karakteristike oba :mrgreen: )

A kucu bih drzao preko leta napolju u dvoristu (dvoriste je 10mX3,5m) u kome bi mu bila kucica.... Preko zime bi bio naravno u stanu... A za vreme krmljavina naravno takodje u kuci :))
 

Back
Top