TOP Lista Letovanja

mmonica

Obećava
Poruka
79
Drage forumasice i forumasi,

Ja bih negde na letovanje, ali ne znam gde. Bilo bi mi od pomoci kada bi svi izneli svoju top listu dosadasnjih letovanja (zlato, srebro i bronza ;) ) i ako bi mogli da iznesu razlog zasto (provod, plaze, jeftinoca, gostoprimstvo...itd)

Evo da pocnem ja:
1. Kusadasi (Turska)- gradic je sasvim simpatican, plaza ima raznih, nista nije bilo skupo, imala sam super drustvo i suuuper sam se provela : )
2. Sus (Tunis) - ima dosta toga da se obidje van letovalista, prilicno drugacije od evropskih letovalista, prilicno jeftino, plaze su pescane i more je talasasto :lol:
3. ? - Ono koje izaberem ove godine na osnovu vasih sugestija 8-)
 
Evo, 'ajde da napiskaram nesto o svojoj Top 3. Mada, prvo moram da kazem da generalno kada idem negde, to nije prvenstveno zbog odmora, vec kao nesto sluzbeno, te ne znam koliko ce moji komentari biti relevantni, ali 'ajde de:
1. Istanbul - obozavam taj grad, cesto idem tamo, znam kakav je u svim vremenskim dobima, hrana je fantasticna, ljudi prijatni i svakakvi, a sam grad prelep.
2. Marakes - definitivno nesto drugacije i nesvakidasnje, malo konzervativan, hrana i nije bas nesto (ne volim kuskus), sirmasan narod, ali zato sa osmehom od uveta do uveta. :D
3. Atina - nije ona toliko lepa, koliko je ekipa sa kojom sam isla bila fantasticna. Narod jako prijatan, hrana ok, ima svasta da se vidi zanimljivog.
 
Pa, izgleda stvarno propala !

Cica-Maco ( malo ti tepam), nemoj MOLIM TE da navuces nekoga da ide u Atinu u letnjem periodu. U drugim godisnjim dobima OK, ali leti je to samo za mazohiste i FAKIRE ( oni mogu SVE da izdrze ) Ostala dva izbora su u redu. U Istambul sam otisao prvi put na proputovanju i nameravao da ostanem jedan dan i toliko sam se zaljubio u njega, da sam ostao celih deset dana, dok nisam prospartao sve ulice i - zeznuo ceo plan za dalje.
Marakesh je zaista nesto posebno. Po meni je npr. Tunis suvise civilizovan ( uslovno receno ), pa kad vec idemo u te krajeve, onda treba izabrati nesto egzoticnije kao tvoj izbor.

Eto tolicko, mozda cu jos nekoga zagolicati....
 
diabolo:
Pa, izgleda stvarno propala !

Cica-Maco ( malo ti tepam), nemoj MOLIM TE da navuces nekoga da ide u Atinu u letnjem periodu. U drugim godisnjim dobima OK, ali leti je to samo za mazohiste i FAKIRE ( oni mogu SVE da izdrze ) Ostala dva izbora su u redu. U Istambul sam otisao prvi put na proputovanju i nameravao da ostanem jedan dan i toliko sam se zaljubio u njega, da sam ostao celih deset dana, dok nisam prospartao sve ulice i - zeznuo ceo plan za dalje.
Marakesh je zaista nesto posebno. Po meni je npr. Tunis suvise civilizovan ( uslovno receno ), pa kad vec idemo u te krajeve, onda treba izabrati nesto egzoticnije kao tvoj izbor.

Eto tolicko, mozda cu jos nekoga zagolicati....


Pa dobro, jeste Atina malo nezgodna leti (mi smo bili u avgustu), ali blizu je tu Lavria i ostala morska mesta, pa mozes da se osvezis (doduse, more je tu ubitacno, ali sta da se radi). U svakom slucaju, kad vidis onu lepotu od Akropolja i Parlament (ako mozete, obavezno uci), zaboravis na vrucinu (ionako volem sunce mlogo).
Kako si uspeo da prospartas ulice za 10 dana u Ist? Koliko cesto idem tamo, pa jos bar pola grada ne znam.
Bilo bi super kada bi aranzmani za Maroko bili bar priblizno jeftini aranzmanima za Tunis. Onda bi vise nas isli u to kraljevstvo Muhameda VI. I uopste mi nije jasno sto su toliko skupi, kada su to susedske zemlje. :roll:
 
- Istambul prospartao za deset dana tako sto sam se prethodno pripremio, napravio plan, i uzasno volim da pesacim, a i dalje sam u dobroj fizickoj kondiciji i pored mojih cetrdesetak godina. Znaci, ustajanje u 5 cim se Hodza prvi put oglasi, tusiranje, dorucak, i napolju sam cim svane. Onda, planski, bez gubljenja vremena, sve sa mapom u knjigom u ruci, pa tako do uvece. Onda tako umoran odmah zaspim, pa se rano i probudim, pa opet...

- Maroko je mnogo skuplji iz razloga sto nije toliko popularna turisticka destinacija. Malo su i zatucani, pa se zapadnjaci plase da odu. Tunizani su godinama, da ne kazem decenijama ulagali u propagandu turizma, probili se, drzava je planski ulagala u hotele, i po sistemu velikih brojeva, sada su tu gde jesu. maroku ce trebati, za to isto decenija, a Alziru barem dve. Tunis vazi za jednu od najbezbednijih zemalja na svetu za turiste. Takav je bio Jordan do pre desetak godina, mogao si da ostavis novcanik na ulici sa adresom hotela, i da budes siguran da ce ti ga neko doneti. Danas vise nije tako, i trebace im opet decenija da povrate ugled.

Turci su mnogo pametni oko toga. Shvatili su da im zapadnjaci donose pare, i desilo mi se da sa devojkom prolazim( oboje u sorcevima) pored dzamije i da nas zovu unutra. Kada sam rekao da nismo propisno obuceni, rekli su da to nema veze i ne vazi za nas, posto mi nismo njihove vere.

Turizam nije more i ostaci gradjevina. Turizam je strategija i ulaganje, i mnogo zavisi od statusa zemlje.

Po meni je najlepsa zemlja na zemaljskoj kugli Jemen, pa se ipak vise ne usudjujem da tamo odem. Oni su skroz zastranili. Stranci tamo ne smeju da idu ulicom bez pratnje domacih. Nadam se da ce ih to jednog dana proci. Tako me svrbi da odem...
 
mmonica:
Dobro, El Diablo, prethodni post je bio komentar na Cica Macin, a koje su tvoje top 3 destinacije? ;)

1. P O R T U G A L - odnos cena/kvalitet ( da me ne cuju Grci sa kojima delim hleb )
I to prvo Algarve, zatim tri mesta prazno, onda Faro, pa dalje...
Govorim o letovanju, a ako idemo u turisticku posetu, onda je za mene Lisabon nesto najfascinatnije sto sam IKADA video, a obisao sam pola zemaljske kugle. Ipak, pored ima izvikani Estoril, koji je ruzniji od Ade Ciganlije, ali, ako hocete kombinaciju letovanje/ Lep grad, to moze da bude resenje...ZATO sto su ljudi fantasticni, more cisto (malo hladnije nego sto iko ocekuje), mozemo zameriti i na jakom vetru u Portu, ali sve u svemu ....Fantazija

2. GRCKA - zbog stotinu razloga. Da pocnem...dok se ne umorim...
- CISTO more u koje se NE izliva kanalizacija, nego se cisternama iz septickih jama svakodnevno odnosi u betonske kolektore u brdo.
- Preljubazni domacini, pomalo lenji, ali iskreni. (Zar nismo i mi takvi ?)
I, ako mogu da napravim neku SVOJU listu, govoreci opet o odnosu cena/kvalitet i izbegavajuci izvikana mesta tipa Estoril u Portugalu, a ovde pre svega mislim na Thira ( Santorini ) koji me nicim nije fascinirao, osim sa cenama ( 4 eur soft drink ), zatim prevara sa "Sumom koja pliva - Tasos, (pa u Kovilju , pored Novog Sada ima M N O G O vise sume )
Elem....
2.1. Krit -- Opet redosledom Agios Nikolaos, pa 5 mesta prazno, pa onda moze izvikani Vai, pa Elafonisi, pa Gramvusa pa tako dalje...( Heraklion izbegavati u sirokom luku + sto Grcima nemojte nikada izgovoriti to ime, jer je Turkog porekla , znaci IRAKLIO, po Grckom.

2.2. Halkidiki

Dobro, bio je taj veliki pozar, i nije to kao sto je bilo, ali takvo kristalno cisto more postoji u samo malo oaza na svetu.

E SAD, molim da mi neko ne uleti sa komentarima, tipa Maldivi, Mauricijus, Bahami itd...

Govorimo o onome sto mi sa ovih prostora, EVENTUALNO, mozemo sebi da priustimo,
 
Naravno! Imas dve opcije: ostrva ili van Istanbula (kod Beogradskih suma, ali treba da te vozi neko ko poznaje put). Za turiste je najbolja opcija da odes na neko od ostrva (od Sultanahmeta, istorijskog i turistickog dela grada, ti treba oko 30, 45 min feribotom, koji kosta oko 3 lire). E sad, sve zavisi da li hoces da ides na najblize ostrvo ili na neko udaljenije, te toliko ces da putujes. Meni se letos mnogo svidela Buyukada; brdovita, kuce su vikendice, ali imas lepe plaze i mozes jeftino da iznajmis i bajsove ;). Inace, ostrva su uglavnom dobra samo za brckanje, posto su suveniri i ostale turisticke zanimacije jako skupe, a i nema nicega sto u samom Ist nema. Takodje, imas Aqua Park na azijskoj strani Istanbula.
 

Back
Top