FISTULA - operacija ili ne?

chesnjofka

Početnik
Poruka
7
Žena je kod poroda rezana jer je bila preuska.Nakon nekoliko godina na tome mjestu se stvara gnojni čir veličine oko 1,5-2 cm.Proktolog je to malo postiskao i poslao je kući.Riješila je to sama istiskivanjem kroz desetak dana.Nakon toga pojavio se još nekoliko puta.Sada na tom mjestu(između vagine i anusa desno 3 cm) više nije onaj čir,nego je malena rupica kroz koju lagano izlazi stolica.Smatram da malo ili mnogo,svejedno je, to nije dobro.Da budem iskren usrao sam se.Šta sad.Kod koga ići.Ona ne želi nikud.I ovo pišem bez njenog znanja.Kod kojih doktora se treba javiti.Ah,da ekoliko je puta imala escerihiju.Sad znamo i zbog čega.
 
chesnjofka:
Je li moguće da se taj nazovimo proces zaustavi sam od sebe?Da to jednostavno prestane ili je baš nužno pod nož?Problem je u tome da ona ne želi kod doktora.
Strucno objasnjenje i savete su dale WW i dr,a ja cu pokusati da vas ohrabrim jednim retorickim pitanjem da ih poslusate.
Dakle,zar sama cinjenica da vasoj supruzi stolica izlazi mimo anusa,sto nikako nije normalno i prirodno, nije dovoljan razlog da se obrati lekaru?Ne razumem kako joj to moze biti lakse trpeti,nego ici kod lekara.
Steta sto ona ne cita ovo,jer bi se mozda lakse predomislila,ali vi ne smete dopustiti njenom nerazumnom iscekivanju cuda da dovede do jos veceg problema.
Vidim da vi shvatate ozbiljnost situacije,ali morate naci nacin da i ona to shvati.
Sto pre-to bolje.
 
pikax:
Meni ovo stanje lici na fistulu..
Vasa zena mora hitno kod lekara, nemojte da se zezate sa takvim stvarima ! Takva stanja,nelecena,mogu se iskomplikovati...


Da spomenuta je fistula kada je bila na pregledu kod svog doktora zbog čira na tom mjestu.Tada joj je doktorica rekla da je operativni zahvat krajnje rješenje jer može da se desi jedan krivi rez i preostaju joj samo pelene do kraja života.Od tuda počinju njeni strahovi.
 
Gluposti, za ime Boga! Pa kakav 'krivi rez'? svasta! Ko kad bi kardiohirurg rekao pacijentu da je operacija srca krajnje resenje jer moze da se desi 'jedan krivi rez' i da ostane na stolu?!
Promenite lekara. U medicini uvek MOZE nesto da se desi i MOZE nesto da podje naopako: telo coveka je dinamski sistem, a lekar je samo covek koji MOZE da napravi gresku.
Kao sto i avion MOZE da se srusi, jer ce pilot MOZDA da napravi gresku, ali ipak svi ulazimo u avion sa poverenjem da se to nece desiti, i da je verovatnoca da se to desi zaista mala a da nas vozi skolovan, ozbiljan, obucen i profesionalan svet sto mogucnost greske svodi na minimum!

I uostalom sta to znaci: AKO se desi 'krivi rez' onda pelene do kraja zivota; ili normalan zivot
AKO se ne operise, onda pelene do kraja zivota; ili pelene do kraja zivota (jer kako ce drugacije pa ziveti sa fistulom iz koje stalno curi stolica?!)

Sta Vi mislite - sta je bolje a sta gore resenje, i sta je veci a sta manji dobitak?!

Budibog s' nama.....Koji je predlog resenja ponudila lekarka koja vas je tako divno ohrabrila, bas me samo to zanima - sta je bilo njeno resenje umesto operacije koja bi MOZDA mogla da podje naopako: da VAsa zena dozivotno pusta stolicu kroz fistulu i da je to bas normalan nacin da se zivi?! Svastasvastasvasta!

(Jasno Vam je da ovaj izliv zaprepascenja nje usmeren prema Vama nego prema lekaru koji je svojom netakticnoscu u najmanju ruku, ucinio da se Vasa zena pati umesto da uradi intervenciju koja bi njen problem resila u jednom danu....!)
 
Bez panike!!Fistulu sam operisala pre cetiri godine,mada nisam imala problema kao vasa supruga jer moja fistula nije komunicirala sa spoljnom sredinom,ali mi je svakako zadavala probleme u vidu infekcije.
Operacija je uradjena u spinalnoj analgeziji(epiduralna anestezija) i trajala je citavih 15 minuta.Pozdravite suprugu i recite joj da sama operacija izaziva mnogo,mnogo manje neprijatnosti nego ovo sto trenutno trpi!
A rizik od pelena!?Nijedna operacija nije bez apsolutnog rizika da ce nesto poci naopako,ali ne vidim razloga da se odmah krene razmisljati o najgorem.Mnogo ljudi je odlicno proslo sa ovom operacijom pa ne vidim razloga zasto ne bi i vasa supruga!
Verujte mi da je ova operacija takva rutina za hirurge da se opisati ne da!
 
Posto je fistula ustvari jedan prolaz kojim unutrasnja sredina komunicira sa spoljasnjom (u ovom slucaju) na fistuli nema sfinktera kojim bi voljno mogla da se zaustavi stolica sto znaci da ona pelene vec nosi !
Moj savet je da je toliko prepadnete od posledica koje mogu da nastanu usled fistule kako bi se odlucila na operaciju.
 
Pozdrav svima, sestra mi je je posle porodjaja dobila fistulu blizu trtične kosti. I taj problem vuče ga već godinama. S vremena na vreme njoj se pojavi iritacijom vozenja bicikle,sedenja. već godinama je teram da se operiše, međutim ona se boji toga jer nezna koliko je rizično. Tako da bih zamolila nekog ko je već imo to iskustvo ili znanje, da mi kaze nešto oko stepena rizika od operacija.

Unapred hvala.:bye:
 
imao sam fistulu 5 godina i najzad sam se izlecio bez operacije

Aha, svi ste se vi izlecili od bolesti koje se samo mogu izleciti hiruskim putem....I to veoma lako, bezbolno, "prirodno" i sl..... I svi vi dodjete na forum kao slucajno i to vam bude prva poruka, a ponekada i jedina, kao u slucaju ovog korisnika "lekovi".

Ljudi ne lozite se. Ako medicina kaze - operacija - tako mora, i ko vam nudi extravagantna, laka, "prirodna" resenja - odmah znate da je sarlatan prevarant. Vas mozak zeli to da cuje, upravo sto vam oni pricaju i obecavaju, daju vam tracak nade da ima lakog puta, but there is no easy way out, razbistrite se i setite se ovih mojih reci, vase zdravlje je u pitanju, ne gubite vreme sa prevarantima.
 
Retrovaginalna fistula... !!! Hirurg, operacija pod hitno !!! U googl unesite " Retrovaginal fistula in maternity " pa ce te naci mnoga objasnjena... Kod nas se ovo sve jos krije pod tepih...

Шта ту има да се крије?
Поента је само у томе што то за гинекологе и хирурге није никаква специјална дијагноза па јој не посвећују превише времена. Лако се решава хируршким путем.
 
Krije se mnogo sto sta Sifija, problem je u teme sto jeste specijalna dijagnoza ! RVF ( fistula ) je abnormalna komunikacija između zida rektuma i vaginalnog kanala.I treba da joj posvecuju vise paznje nego sto mislite i vremena ! Postojanje RVF kod porodilje direktno utice na psiho-fizičko stanje majke, supruge, licnosti, jedinke... utice na njeno sveobuhvatno zdravlje taj bol i patnja ! Jesi li Vi ili neko od vasih bliznjih imao RVF ,ako jeste da li ste se zapitali zbog cega je to tako ? Zasto posle porodjaja imate uzasne bolovo, ojede, infekcije, pad imuniteta, depresiju....? Koji je uzrok pa je nastala posle porodjaja ? Znate li kako nastaje RVF ? Unesite u Googl pretragu " Retrovaginal fistula in maternity ", " Retrovaginal fistula in childbirth " na kraju " Retrovaginal fistula in childbirth lawyers " upotrebi Google prevodilac... Ovo je tematika kojom je strani internet preplavljen... a kod nas tvrdim i dalje " Krije pod tepih ili pod mnogim tepisima "...
 
Poslednja izmena:
Вања, ректовагинална фистула може бити аномалија у развоју (најчешће) и може настати накнадно, услед запаљенских процеса у тој регији и није то никаква специјална дијагноза тим пре што су ректум и вагина веома блиско постављени анатомски. Истина, не виђа се често, ја сам је виђала у пракси, и је сасвим излечива хируршким путем.

Шта тебе конкретно брине?
 
RVF jeste odgovor na infekciju - zapaljivi proces. RVF uvek se stvara naknadno kao posledica postojanja komunikacije ZR i VK , nastaje infekcija - zapaljenje, stavra se dzep u kome se sakuplja gnoj...RVF, prazni... Uzrok > K ZR i VK > RVF... Prosto objasnjenje: Sapetes se, poseces, organizam se odbrani, dolazi do infekcije zbog ne saniranja, stvara se gnoj...


Nista me ne brine. Hvala na odgovoru Sofi !
 
Pozdrav. Zelio bih da podjelim svoje iskustvo sa fistulom perianalnom. Sve je pocelo 2009 kada mi se pojavio cir na 2-3cm od anusa uradjrna incizija nakon godinu dan opet isto opet incizija. Zadim sam poceo da osjecam kao da urektumu postoji neka komunikacija koja se izljeva prilikom pritiska. Tako sam istiskao narednih 6 god dok se ponovo nije upalilo gdje sam ponovo radio inciziju i receno mo je da imam fistulu. Naredne 3god sam ja to ponovo cijedio sto vani sto unutra. Napokon odlucim se na operaciju koju sam obavio prije 20dana. Trebala je po prici doktora biti rutinska odstrani se fistula zasije rupa u rektumu gdje je bila fistula i kanal se pusti da ssam zaraste. Medjutim moja fistula je krenula da se siri prema kicmi tako da je doktor morao da odstrani 12cm fistulu precnika preko 1cm u bolnici sam lezao 16dana nakon operacije. Buduci da je fistula prolazila kroz oba misica sfinkera trenutno nisam u mohucnosti zadrzati stolicu al kolko tolko se da kontrolisati iako je jos sve to frisko. Rana je ostavljena tako da sama zaraste odprilike ce trebati nekih 3-6mjeseci nakon toga bi trebala ici fizikalna terapija da bi kolko tolko sfinker ojacao. Volio bih i drugi koji su operisali ovo da pisu
 

Back
Top