Mojih ruku delo

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
e'o i da dodam kako sam odradio facu. prvo sam crnom, pecenom umbrom i belom naslikao sve. ostavio sam da se osusi; pa sam onda presao transparentno umbrom p. preko cele face dodavajuci akcente tipa cinobera malo na usta, jagodice, kapke...belom odsjaj u oku i tako...zlato je najbolje docarati ovakvim nacinom, nego gotovim zlatnim bojama. npr. okerom, umbrom/crnom i belom se odrade svi detalji; kad se osusi predje se nekom transparentnom toplom zutom, najbolje indijsko zuta, aureolin ili jednostavno mesavina zute sa malo narandzaste, uz dodavanje akcenta svetlosti belom sa malo zute...
 
Evo i mene opet malo kod vas... Kako vam se svidja ovo sto vidite:

Isus_Christ_Emmanuil.jpg
 
@vazon
Bas si napredovao! Inace, kada se rade vizantijski portreti (tj.slikaju na taj nacin), nikada nemamo lice u potpunom amfasu.Uvek je jedna strana lica (oko, uvo), malo veca od druge i to daje zivost licu, a i blagi pokret.
 
Pa, raduckao sam u medjuvremenu... :)
Taj efekat male zaokrenutosti lica mi se jako dopada. Pokusao sam da napravim takav crtez - ako bolje pogledas Hristovo lice videces da je Njegova desna strana lica malo sira i ostalo. E sad, koliko sam uspeo u tome... S obzirom da crtez nisam kopirao niti sam ga radio po uzoru na neku ikonu, prilicno sam zadovoljan njime. Ma, najbitnije je da si svaki naredni put bolji nego prosli put, sigurno znas o cemu govorim.

Nego, jesi bila na izlozbi oca Stamatisa u Progresu? Kako ti se dopalo?
 
@vazon
Na zalost - ne, nisam bila, jer sam se preselila u drugi grad (na kratko vreme), tako da ce mi ova izlozba promaci, a da putujem - ne mogu zbog bebe!Nadam se da ce neko od mojih uzeti bar katalog.Ajde ako si bio pisi mi na pp utiske, da ne chetujemo ovde! ;)
 
Ma, slobodno komentarisi! Ova tema upravo tome i sluzi! :)
Mozda sam i mogao da napravim finije prelaze, ali celo lice je velicine nokta na malom prstu, tako da tu i nije bilo bas mnogo mesta za mnogo nijansi i prelaza...
 
@vazon
Ako je ikona minijatura - takva treba i da su slova - mala! ;) Sto se slikarskog dela tice, fale minusi na svetloj draperiji, lice je bez tople i hladne strane itd...No, bice bolje, nije lose.
 
@Goscica
:) To za slova si u pravu! Jos kao klinac - osnovac vazio sam za nekog ko ima neuredan rukopis, pa mi natpisi na ikonama ni dan-danas nisu bas omiljeni deo posla... Toplu i hladnu stranu lica sam naslikao - jednu stranu sam "zacinoberio", a suprotnu zazelenio. Mozda se na ovoj http://img77.imageshack.us/img77/4536/img0235lz6.jpg slici to bolje vidi nego na onoj prethodnoj... Ali kao sto si rekla, sledeci put ce biti jos bolje! ;)

Dopada mi se tvoj Sv Jovan. I to je neki sitniji rad ili...? Rekao bih da je bolje naslikan nego one ikone sa ikonostasa (mislim da sam slike video na tvom sajtu)

@Parka

Ne, ne poznajem oca Stamatisa, ali mi se njegovi radovi i nacin razmisljanja jako svidjaju. Sto pitas, nije valjda da te ova ikonica podseca na njegov nacin rada?

Pozz :)
 
Ikonica manje više, generalno me taj tvoj kolorit i to krupno oko sa avatara asociraju na njega (i neke njegove učenike).
I drago mi je što to smatraš pozitivnim komentarom :D
 
@vazon
To je medaljon za jedan ikonostas, precnika oko 20-ak cm.Sto se sajta tice, ima boljih i manje dobrih radova, s tim sto nisu svi moji...Uskoro cemo ga potpuno preurediti i staviti vise kvalitetnih radova .Inace, bice bolje (kazem ja za svoje radove), ucimo se dok smo zivi, samo se ne sme stati i biti zadovoljan - onda nista od napretka....
 
@parka
Normalno da to smatram pozitivnim komentarom :)

@Goscica
...E bas to! Svojim radom moras biti zadovoljan toliko da ti da snage i volje da nastavis i moras biti toliko nezadovoljan da bi te to teralo da ucis jos vise i da ne pomislis da si mnogo dobar. Najbolje je kada sebe mozes da ocenis sa 4 -

Kad smo vec kod onog ikonostasa, uvek me zanimalo cija ideja su bila ona kvadratna osvetljenja na draperijama? Znas na sta mislim...
 
Stvarno,da li Stamatis ima neku ikonopisacku-slikarsku radionicu?Znam neke ljude koji su ucili kod njega zivopis,ali nisam sa njima u kontaktu.Da li zna neko od vas?
Takodje znam da je bio profesor na Akademiji Srpske Pravoslavne Crkve za Umetnost i Konservaciju,ali to je bilo davno.
 
Juce sam, sasvim slucajno, saznao da ima neku skolu u Kaliforniji. Posto mu je Srbija mnogo biliza, pretpostavljam da postoji mogucnost ucenja od njega i ovde...

Ko je u prilici da ode do Kostolca, neka poseti crkvu Sv Maksima Ispovednika, otac Stamatis je oslikava. Ako ima na forumu nekoga iz tog gradica mogao bi da uslika freske, pa da nam posalje par fotki...
 
Cao! Kad su vec dva ikonopisca tu negde blizu da iskoristim guzvu... :) Zeleo bih da se bavim ikonopisanjem, ali ne znam kako da pocnem. Precrtavao sam neke ikone sa kalendara i sl olovkom na papir, dosta proporcija sam uspeo da shvatim ali ne mogu sve sam... :) Dakle sta sad da radim? Zeleo bih da cujem vas predlog... Da kupim neku knjigu, da se nekome obratim... sta? Jer, koliko sam shvatio ikonopisanje nije bas jednostavan proces...
Pozdrav!
 
Drago mi je da znas,da ikonopisanje nije jednostavan proces.Dobro je sto si krenuo prvo od crteza,jer ti je neophodno prvo da ga dobro savladas.Neki "ikonopisci"precrtavaju ikone indigom ,sto nikako nije dobro.Ne samo iz mojih licnih ubedjenja,vec zaista sto boja sa indiga lose utice na bojani sloj i vremenom moze da izbije na povrsinu.
Stvarno,na pocetku crtaj,crtaj i crtaj,...olovkom pastelom,ugljenom,perom...Studije,manje formate,..minijature,...Crtaj dok dobro ne savladas crtez,...pre nego sto predjes na boju.
Nemoj da se sikiras ako ga nisi u potpunosti"prekopirao",bitno je da deluje uverljivo.Npr,..da Sveti Ilija,stvarno izgleda kao Sveti Ilija.
Za literaturu,ne znam sta tacno da ti preporucim.Mislim da bi ti za pocetak bila dobra knjiga:"Sta znas o ikonama".-Esteticki,istorijski i bogoslovski pristup(u pitanjima i odgovorima).Ima jedna knjiga bas sa sablonom:npr,..Sv.Petka ima draperiju te i te boje,...i za nju se koriste ta,ta i ta.ali sam zaboravila kako se bese zove,pa cu ti kasnije javiti.
-Takodje ima jedna mnogo interesantana knjiga koju bih svima preporucila,zove se;"Trud ikonopisca",pisala ju je ruska Monahinja Julijana.Interesantan je njihov pristup slikanju ikona.
Takodje ja bih ti preporucila,ako zelis vec kod nekoga da ucis ikonopis,i ako sam videla na forumu da se nekima ne svidja rad na Akademiji SPC.Ako do sada nisi video kako rade,mozes da dodjes na godisnju izlozbu fakulteta,koja ce biti odrzana najverovatnije 12juna,tako da ces onda biti bolje upucen u njihov rad,i pristup ikoni.
Nadam se da sam ti barem malo pomogla,i ako pitanje nije bilo upuceno meni,malo sam se umesala :).
Srecno!
 
@vazon
Cudi me da nisi u Sv.Klimentu (Ohrid) video rad Mihaila i Evtihija koji su osvetljenja resavali iskljucivo pravougaonim plusevima.

Sv_Kliment_Ohridski2.jpg



I danas imas Grcke majstore koji koriste takva osvetljenja.

@kalimero
Nadji iskusnog ikonopisca koji ce imati vremena da te uputi u zanat...
 
Vidis stvarno... skroz sam smetnuo sa uma Sv Klimenta... Slucajno sam ti danas naleteo na sajt i tek sada sam video gomilu onih novih ikona. Mnogo su bolje nego one od ranije. Po kojem predlosku si radila ono "izbacivanje iz Raja"? Kompletan crtez je tvoj ili...?

Sto se ucenja ikonopisa tice - jedan deo mog sajta je posvecen uravo tome. Imam i neki CD sa casovima. Ako je neko zainteresovan, neka mi posalje privatnu poruku, da se ne reklamiram sada ovde... :)
 
Kolega je radio tu ikonu, a on je i nabavio predlozak, ako te zanima reci cu ti na pp od koga i kako! Inace sledi kompletno preuredjivanje sajta i mnoge ikone ce biti skinute, a bice postavljene nove, kvalitetnije.Dalju konverzaciju na ovu temu mozemo na topicu posvecenom ikonama, da ne zauzimamo ovde prostor! ;)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top