Filipinske borilacke vestine u Srbiji?

Hvala, burazeri, pojma nisam im'o da ima ovakvih mesta kod nas. Nego, sto se opreme tice, gde mogu da nadjem ratan palice, gumene (plasticne) nozeve i tako to? Jel' ima neki distributer toga kod nas ili se kupuje od trenera?

Izvinjavam se za sva ova mnogobrojna pitanja, al' mi je malo poteze da proverim stvari na obican nacin s obzirom da nisam u unutrasnjosti trenutno. Hteo bih da svratim nazad u Beograd sredinom ili krajem godine (kad budem im'o koju kintu za kartu), pa rek'o da ne prekidam sa treningom dok sam tamo.
 
Evo i mene konacno!
Mi radimo filipinske borilacke vestine u klubu TATANG. od oruzja obradjujemo solo olisi (jedan stap), siniwali/doble olisi (dva stapa), baraw (noz), olisi y baraw (stap i noz), a od golorukih aplikacija panantukan (ruke), pananjakman (noge), dumog (grappling), pangamut (razoruzavanje). Takodje se obraduju i elementi silata, konkretno stilovi Maphilindo, Serak i Pertempuran.
Treniramo ponedeljkom i petkom, po sledecem rasporedu:
Ponedeljak 18.30-20.00 na Vracaru, Molerova 11-13 (pasaz izmedju zgrada)
Petak 21.00-22.30 na Senjaku, Viktora Igoa 4 (sala DTV Partizan)

U planu je i treci termin, verovatno sredom na istom mestu i u terminu kao ponedeljkom.
 
Hetman:
Za sada, sa 2 treninga nedeljno, clanarina je 1200din mesecno. No, sa trecim terminom (ako se usvoji) bice verovatno i fiskalnih modifikacija.

Odlicno, hvala. Boze zdravlje pa da se i vidimo u blize-daljoj buducnosti.

Nego sada malo tehnicke radoznalosti: Da li se kod vas, izmedju ostalog, upraznjava trening Pikal metoda borbe nozem? Nekad se takodje zove i Pakal, P'kal, i slicno. Karakterise se upotrebom noza cija je ostrica okrenuta ka unutra, prema braniocu, a tehnike se sastoje od pokreta koji grabe i cepaju od spolja ka unutra, naspram standardnih tehnika secenja i ubadanja koje se krecu od unutra ka napolju.
 
U osnovnom/redovnom delu obuke radimo filipinoze sa tim elementima silata, tj. indonezanskih radova. Istini za volju imamo u planu i predstavlanje nakih drugih vestina koje rade sa slicnim oruzjima, poput La canne (Francuska), Jogo do pau (Portugal), Krabi krabong (Tajland) itd., mada ce ti momenti verovatno biti zastupljeni na nekim seminarima koje nameravamo da organizujemo.
 
Cuo sam za francuski La Canne sistem, mada sam ucio borbu stapom za hodanje iz koreanskih (hapkido) izvora. Takodje sam jedno vreme trenirao i irski sistem borbe budzom (Bataireacht Sail-Éílle). U pravim rukama, najobicniji stap sa obicnom ili kukastom drskom je neverovatno efikasno samoodbrambeno orudje.

A ako vam obican stap ne lezi godinama, uvek postoji i ova vrlo dobra i efikasna alatka koju svaki borac palicom moze da ceni:

http://www.real-self-defense.com/umbrella1.html

Meni je bas drago da ocigledno nisam sam u svojim interesima prema ovim neuobicajenim borilackim vestinama kod nas.
 
Mnogi klubovi rade sa nozevima,palicama,stapom lancem i slicno...
mada mi to redje radimo,evo sad smo uveli za stariju grupu da se sredom rade palice i nozevi a ostalim danima goloruka borba,...gore navedeni klub je ipak vise okrenut ka oruzju pa se nisam javljao :) ali ima dosta klubova koji rade i oruzja pored goloruke borbe.
 
Pa, ima...
Na primer, imas ninja klubova ni ne zna im se broj, ali bih ovde napomenuo da je rad paliucama i nozem kod nas u sustini funkcionalno usmeren, a ne na tradicionalno/etnolosko/folklorni smer, tj. ne zanimaju na s oruzja koja u dansnje vreme nemaju neku primenu, niti nude konceptualno prilgodljivo znanje ili razvoj fizickih atributa. Drugim recima, nemam nista protiv kusarigame, nunchaku, kama srpova, sai... ali je cinjenica da vrsta rada koja se sa njima praktikuje nije pogodna za primenu u savremenom drustvu.
 
Prvo, majku mi ne diraj.

Drugo, kaze se "Pendrek Terapeut."

Trece, ovde gde sam ja postoje privatne grupe interesenata koji se bave ocuvavanjem borilackih tradicija iz mnogih istorijskih kultura, ukljucujuci i irske.

Na primer, ovaj lik ovde predaje trening u jednom irskom borbenom sistemu stapom koji se u njegovoj porodici prenosio s kolena na koleno.

http://www.geocities.com/glendoyle/bata/index.html

A ovaj tip je jedan od vodecih prezervacionista tradicionalnih irskih borilackih vestina.

http://johnwhurley.com/hurleyframeset-2.html

Prema tome, samo ako neko za nesto jos nije cuo, ne treba da znaci da je nekredibilno.
 

Back
Top