Kako nas svet vidi ?

blesica

Zainteresovan član
Poruka
216
Iskreno u toku politichke kampanje nesto mi je zapalo za oko i jako iznerviralo! Doticni novinar Euro news-a u toku preliminarnih izvestaja lokaciju za LIVE ukljucenje iz BEOGRADA, pored svih lepoto koje Beograd poseduje izabrao je neku lokaciju kao iz RUMUNIJE pored troshne kuce(verovatno aludirajuci na razrushenost,i kako mi "izgradjujemo" sve sa cigom i zapreznim kolima u kadru! I kao oni nas zele u Evropu, ok ja sam totalno apolitichna,pa shta vi mislite ima li tu istine i da li ce nas svet konacno gledati nekim drugim ocima? :confused:
 
u pravu si psiholoze.

a meni samo kod tih tv izvestaja bude smesno kad iskomplexirani hrvati sa tv nova naprave reportazu iz beograda, ali obavezno da se u kadru vide cigani, krezubi, neka deponija i stojadin koji ceka na semaforu
 
Призори у позадини, каквим их описујете, нису ни мало случајни. Далеко од тога.
Ту делују и реч и слика. Типична режија. Зашто ? Љубав бре ...
Па после нека неко каже како смо ми Срби параноични, умишљамо неку антикампању, завере итд.
Циљ је унизити нас колико год је могуће, како би нам "почетна позиција" за било какву сарадњу била што ниже. Све је то модерни облик некад звнаог "Специјални рат". Е сад ако вас ово подсећа на Балканског шпијуна - нека. Механизам и прича је много старија од свих нас који овде разглабамо на форуму.
 
Trebao si da vidis hrvatsku reportazu o Rumuniji pred njihov ulazak u EU,nesto u stilu "oni ovakvi ulaze a mi kulturni izvisili",i naravno slike alkosa,prosjaka raznih buvljaka,konjskih zaprega i sl.
Inace postoji nazalost trend kod novinara iz zap.Evrope da u reportazama iz istocne prikazuju uvek neki socijalni talog.To je posledica vekovnih predrasuda narocito kad je rec o Balkanu i cisto sumnjam da ce se to promeniti.Politika je nesto drugo,odredjuje je samo interes i ne treba je mesati sa ovim.
 
Тешко је проценити шта је пропаганда и намера.Ја ни за трач првог комшије(комшинице) не дајем пет пара,а тек за то како нас ''Свет види'' не бих да губим време!Евентуално,ако имам неки интерес,могу да се позабавим тиме.8)
 
Ја на то гледам на следећи начин, они имају јединствену шему како људима испрати мозак, па онда иду овако:
1. узми неки догађај
2. разчлани га на што више делића
3. прикажи оно што ти је у интересу да би испрао људима мозак, и приказао реалност какву хоћеш:)

Не, али озбиљно кад год на телевизији гледам нешто о нама, обавезно се иде по овом систему.И онда то понове једно 100 пута, па како онда да странци немају мишљење о нама као о неким манијацима-створовима из шума. Kад гледам нешто о нама на страним телевизијама дође ми да се према SNN-У и осталој багри односим као према икони-чим их видим одма се крстим.:):):)
 
Pa ko yebe nase novinske i televizijske kuce sto ne izvestavaju iz najgorih naselja Berlina i Londona, ala negro getto, indusi, pakistanci, narkomani i beskucnici u pozadini, pa bi se i ovi domaci slepci puno bolje osecali o svojoj domovini, a ne ko majmun da se pale na hollywood i tripuju da je sve Beverly Hills i Palm Beach.
 
Pa sad se svako zamisli i pokuša da pronađe jedan lep deo svoga grada koji nije išaranih fasada, prepun plastičnih flaša i zasutog smeća pa neka pozove TV ekipu da to snime.
Nikad neću zaboraviti, pravili su reportaže o prirodnim lepotama i bilo je tu nekih rečica i potoka, ali i kadrova, zumirali su maslačak, kamilicu i još po neki cvet. Zamisliš se kako srpska stoka baca smeće gde stigne i onda shvatiš da imamo mnogo lepota "okićenih" na naški način.
 
jedite_kod_Joa:
Не,свет нас не види јер не жели.А,ако и гледа онда види оно што воли и оно против чега би имао да се побуни,јер нас не прихватају...

Naša propaganda je na niskom nivou...
Zamisli da se nama non stop servira da su u Nemačkoj velikom večinom
pobedđivali na izborima u proteklih deset godina partija koja podržava
hitlerov sistem vrednosti a da nemogu da dođu na vlast jer nemaju
dovoljni broj poslanika itd itd..
To bi nad nama bilo psihičko nasilje + bi smo bili na kraju živaca
oće li tako neka ludnica doći na vlast i vratiti zlo...
Šta želim da kažem..
Isto tako se SRBIJA prezentuje u Evropi kao država koja teško
raskršćava sa prošlošču a mi kao nacija imamo slabu propagandu
i kad se to sve sabere mi smo u autu....
 
vidjao sam razne reportaze, i tacno je da je dobar deo ( ne sve ) slikan tako da u pozadini obavezno dekor popuni neka ciga - mala.....ali.........prosetajte Srbijom, ili cak Beogradom, pa realno razmislite, zar ne izgelda dobar deo Srbije upravo tako ????
Na sve strane dzubre, kese, prepunjeni kontejneri, automobilske olupine, zapustena dvorista, kuce bez fasada..........kapiram ja , da bi mi svi voleli da se novinar naguzi ispred Hayata, na Kalemegdan, na Kopaonik, i da se samo sa tih lokacija izvestava......ali.......onaj ko je malo prosao sveta, znace, zasto jedan Austrijanac, Svedjanin, Nemac......ipak dozivi kulturoloski sok kada predje granicu....

Svidjalo se to nama ili ne , Srbija naravno ima prelepe i ruzne pejzaze , kao i druge zemlje, samo sto je nasom nekulturom i nevaspitanjem ovih drugih malo vise.......

Drugo, sto se bunite kako nasa prikazuju strani novinari, kada obozavani , novokomponovani dzihad - turbo srbin, Kusturica, salje svojim "umetnicikim delima" najlepsu sliku o Srbiji i Srbima....??

A i ministarstvo turizma snima propagandni spot, u koome Srbija izgleda kao srednjevekovna vukoyebina, gde sem krstova i crkava nista drugo ne postoji.....a gledaoc verovatno ima utisak da u Srbiji zive samo popovi......
 
rumpelstilskin:
Moram Vam priznati da ste u pravu,ali pre par godina sam bio domacin jednoj Holandskoj televiziji a ono sto su snimili s vremena na vreme ide na Discovery-ju.
I izgleda svetski !

Pa, to sam i rekao, od namere sminatelja ili rezisera, ili novinara, zavisi kako ce izgledati prilog.......Novinari koji najcesce u svet salju izvestaje o "Srbiji delikventu", se trude da i vizuelno to pokazu..........

Svaku drzavu okom kamere mozes prikazati kao raj ili pakao........Brazil , ako snimas kopakabanu, karneval, gole gooze, i panoramu Ria, izgleda kao san.......a ako zadjes u favale, gore je nego Marinkova bara..........

Samo, realno.........u Srbiji ima vise prizora a la "Marinkova bara", nego u Nemackoj, ili Finskoj........zato, nemoj da se foliramo, kako je ovo jedna divna , cista, kulturna i umivena zemlja, u kojoj novinari moraju da izgube dane, trazeci neku lokaciju koja ima u pozadini gomile krsa i dzubreta..........
 
inagadadavida:
Svaku drzavu okom kamere mozes prikazati kao raj ili pakao........Brazil , ako snimas kopakabanu, karneval, gole gooze, i panoramu Ria, izgleda kao san.......a ako zadjes u favale, gore je nego Marinkova bara..........

Samo, realno.........u Srbiji ima vise prizora a la "Marinkova bara", nego u Nemackoj, ili Finskoj........zato, nemoj da se foliramo, kako je ovo jedna divna , cista, kulturna i umivena zemlja, u kojoj novinari moraju da izgube dane, trazeci neku lokaciju koja ima u pozadini gomile krsa i dzubreta..........


U te favele ni policija ne sme da zalazi.
A sto se krsa i djubreta tice mislim da od BGD-a prljavijeg grada nema.
 

Back
Top