Geografski zadatak-Hitno

absonic:
Koje su ekvatoru najblize paralele nad kojima Sunce moze biti u zenitu?Da li se osetiNAgla promena posle njihovog prelaska?

...evo brzi odgovor...
...trebalo bi da bude 30' severne i 30' juzne geografske sirine(horse latitudes...)...ove paralele seku:severna - Saud.Arabiju, Egipat, Meksiko, juzna - pol.Juzne Amerike, Rog Afrike, pol. Australije...karakteristican je visok pritisak i blago promenljivi vetrovi...
... :lol:...
 
Chernobill:
ena28:
Chernobill:
Najbliza je sam ekvator, a najdalje 23.5 (tako nesto) stepeni(severno i juzno).
Severnije, odnosno juznije najduzi dan je traje krace od 16 sati.
Verovatno je pitanje najudalenija paralela, najbliza nema smisla jer je i ekvator paralela.

...upravo to...najudaljenija paralela... :lol:...
:shock:
Gresim?

...ma ne, nego sam isto to i ja mislila...da je u pitanju najudaljenija paralela, jer je najbliza ekvator sam... :lol:...
...dobri smo mi geografi, ne sekiraj se.... :lol:..
 
ena28:
Chernobill:
ena28:
Chernobill:
Najbliza je sam ekvator, a najdalje 23.5 (tako nesto) stepeni(severno i juzno).
Severnije, odnosno juznije najduzi dan je traje krace od 16 sati.
Verovatno je pitanje najudalenija paralela, najbliza nema smisla jer je i ekvator paralela.

...upravo to...najudaljenija paralela... :lol:...
:shock:
Gresim?

...ma ne, nego sam isto to i ja mislila...da je u pitanju najudaljenija paralela, jer je najbliza ekvator sam... :lol:...
...dobri smo mi geografi, ne sekiraj se.... :lol:..
Hvala, hvala. Mada po struci nemam veze sa geografijom.
 
Chernobill:
ena28:
Chernobill:
ena28:
Chernobill:
Najbliza je sam ekvator, a najdalje 23.5 (tako nesto) stepeni(severno i juzno).
Severnije, odnosno juznije najduzi dan je traje krace od 16 sati.
Verovatno je pitanje najudalenija paralela, najbliza nema smisla jer je i ekvator paralela.

...upravo to...najudaljenija paralela... :lol:...
:shock:
Gresim?

...ma ne, nego sam isto to i ja mislila...da je u pitanju najudaljenija paralela, jer je najbliza ekvator sam... :lol:...
...dobri smo mi geografi, ne sekiraj se.... :lol:..
Hvala, hvala. Mada po struci nemam veze sa geografijom.

...nemam ni ja( bar ne u ovakvim pitanjima...)
...ali, evo jedne price-pricice, vezane za horse latitudes...u davna vremena, sa brodova koji su plovili oko ovih paralela (...ja se ovde, kao, nesto rimujem...) u more su bacani konji koje su prevozili....da bi ostalo vise vazduha za moreplovce...jer su tu, neke sile, usisavale kiseonik, vazduh, etc...etc.
 

Back
Top