A ne vidim sta fali Portugalu ???

ΓΑΛΙΝΙ

Primećen član
Banovan
Poruka
526
U redu, na forumu razgovaramo o nasim zeljenim i NE dozivljenim putovanjima.
I niko ne spominje, po meni najlepsu zemlju Evrope. P O R T U G A L
Iako zivim na Kritu i mnogo sam ponosan na tretman koji mi Srbi imamo tamo ( zasticeni kao retke zivotinje ) Mislim stvAAAAAAAAAArno. Posmatrao sam uvidjaj sudara izmedju Srbina i drugog stranca (nije vazno za pricu odakle je), kada je sef policije rekao mladom policajcu da se ne trudi mnogo oko merenja i slikanja, kada je OVAJ ucesnik sudara domaci, odnosno Srbin ! Zna se ko je u pravu, odnosno u krivu ! I posao sam dobio tako, zahvaljujuci poreklu, i da ne duzim, pisacu to posebno, jednom kad budem raspolozen.
Mislim da bi trebali obratiti paznju gde putujemo. Kakav je to uzitak, otici negde na odmor, gde vas smatraju za najblaze receno, zivotinju. Sve dok ne izvadite novcaniik. A i to uvazavanje kratko traje. Bez uvijanja, pre svega mislim na CG, o Hrvatskoj necemo ovog puta, Slovenci su imali taj stav prema nama O D U V E K . Bugari, kolko para, tolko muzike...( samo pazi i ne okreci ledja ). I onda MI, mazohisti po rodjenju, ili u nedostatku para idemo tamo gde nas ne vole. Kakav je to odmor uopste, kad ne smes da progovoris svoj jezik, da te neprijatelji ne cuju ? U okolini su jedina svetla tacka Makedonci, koji su nam i dalje jedini ISKRENI prijatelji i Rumuni, koji su OK, ali tamo nema bas mnogo sta da se vidi, jedino za ljubitelje zimskih sportova.

Elem, P O R T U G A L !!!
Prelepa zemlja, dobri ljudi....
Jeste daleko, ali ako vec smognete snage, para itd. da odete do Spanije, NEMOJTE gresiti, produzite samo malo dalje i vidite raj na zemlji, najlepsi deo Evrope. Kad prolazim kroz Lisabon, prozima me jeza. Porto, posebna prica...Estoril je , po meni, izvikan, ali, vredi videti mesto odakle se kretalo u osvajanje novog sveta. Faro .....mmmmm ! ( jedini problem je sto vam iznad glave dok lezite na plazi slecu avioni tako nisko da mahinalno zaklonite glavu, pa sta bude, bude...I, moj favorit, Algarve. Dostojan svih prica o Karibima itd...Uostalom, tu je bila glavna pijaca robova u Evropi, pa je vecina pre putovanja preko okeana videla i to mesto.

Eto, toliko za pocetak...
 
Mislio sam da se pravim da nisam procitao ovaj tekst,ali nisam odoleo.Dragi diabolo,ti i ja zivimo u istoj drzavi (na zalost) koja nam je bas u pravom smislu reci druga domovina i koja je SRBE docekala rasirenih ruku,kao i sto navodis neke primere.Ali u daljem tekstu nam hvalis i pises o nekom portugalu i njegovoj lepoti bez jedne reci za dragulj na turistickoj karti sveta-za nasu Elladu.Pretpostavljam da imas adeia paramonis kai ergasias.pa posto si u neku ruku evropljanin sto ne ides tamo da zivis?Toliko si brzo zaboravio sta je ovaj narod cinio i cini za tebe,mene i nas narod.Zaboravljas da su grcki dobrovoljci bili u bosni,da hiljade dece provodi leto u grckim porodicama, da neko dobije otkaz da bi se zaposlio srbin, da su prvi i jedini konstantno krsili embargo,slali i kapom i sakom u cemu sam licno ucestvovao.Mogao bih satima da navodim razloge zasto je grcka lepsa od portugala.Kad smo kod "prijatelja" Makedonaca ja na njihovoj granici govorim GRCKI jezik,jer ni grcki a ni srpski carinici mi ne zaviruju u automobil sa decom i gr tablama.Makedonci mi vade stvari iz kola,pa upisuju gitaru,mobilne,kompjuter,a neki drugi se predstavljaju u grckoj kao "jugosloveni" zbog boljeg tretmana na nas racun,a kada podju kuci na kraju sezone kazu"mi smo makedonci,solun je nas" kako i pise na jednoj tabli na auto-putu.Takve prijatelje zadrzi za sebe.Nekom prilikom ispravi nepravdu (po meni) koju si verovatno nehatom naneo narodu sa kojim zivis.Pozdravlja te srbin iz srbije sa prebivalistem u grckoj.
 
Molim da naslov ne shvatis pogresno. Kao, sto se kod nas majka pominje usput, tek onako, tako sam i ja doziveo da mi se u Eladi ovako obracaju prijatelji, DOBRONAMERNO.

Makedonce sam spomenuo zato, sto mi se nebrojeno puta dogodilo, dok sam radio kao turisticki vodic, da njihov carinik ili policajac udje u autobus i kaze nesto tipa " JA NISAM DOSAO DA VAS KONTROLISEM, DOSAO SAM DA POZDRAVIM PRIJATELJSKI NAROD I DA VAM POZELIM SRETAN PUT " I zaista, samo to i nista vise. Prelazili smo granicu preko reda, samo zato sto smo Srbi. Istina, imao sam obicaj da predjem peske, dok cekamo u koloni do kafane na Presevu i da im platim litru vina i litru kisele i da im donesem racun, da posle smene odu da to popiju, ili unovce. Doziveo sam da mi makedonski carinik na granici, u periodu dok se pucalo izmedju njih i Shiptara ponudi slem i pusku i kaze : " 'Ajde prijatelju dok cekas na red, idemo zajedno da im smanjimo broj ! Jednom sam na makedonskoj granici pljunuo shiptara i izvukao ga za revere kroz prozor, jer namerno nije hteo da se skloni da prodje nas autobus, pa kad me je prijavio, uhapsili su njega, a ne mene.

I mi i Grci i tzv. Makedonci imamo istu muku sa istim neprijateljem.

Portugal sam naveo zato sto je predivan, a i ljudi su tamo takodje predivni. A ovaj forum je prepun price o tamo nekoj Paraliji ( BLJAK ) itd...od koje je lepsa i nasa Cigan mala pored Zemun polja.

O nasim prijateljima Grcima bih mogao da pisem do prekosutra ili da ne preuvelicam, ali barem do kraja ove decenije.

Kad me vec vuces za jezik, navescu da nemam paramoni i da godinama radim na crno, i da svi to znaju, a da me niko ne dira jer sam Srbin ! I da mi je gradonacelnik Kalambake kod Meteora pricao da je lezao na ulici da spreci americke tenkove da prodju kroz Solun, 1999 kad su nas bombardovali, PROKLETI BILI , seme im se zatrlo, i kad sam ga pitao kako se sve to zavrsilo, odgovorio je : " Pa sta mislis, ustao sam u zadnji cas, inace bi me pregazio "

Idem ulicom na Kritu pretprosle godine i prolaze pored mene specijalci u dzipu, i cujem razgovor " Ajde da ga proverimo, a drugi odgovara Kakva si ti budala, pogledaj ga kako je visok i lep, ne mislis valjda da je shiptar, ovaj je garantovano NAS prijatelj Srbin. Kada sam to cuo, rekao sam im da su pogodili, priznao da radim na crno, i naravno smo zavrsili u kafani do zore, i pevali su "Tamo daleko" u grckoj verziji Dalarasa. Dok sam radio u Taverni, javljali su mi iz Dimarhio, za neupucene, nesto kao nasa opstinska uprava da se sklonim na jedan dan jer ide kontrola itd. itd itd....

Ipak, sve to me ne sprecava da napisem nesto lepo i o nekoj drugoj zemlji.

Otprilike, tvoj stav je da, ako se jednom zaljubis, nijedna druga zena ti vise nije lepa, a to IPAK ne moze da bude....
 
Pa, ne bas. Ja sam radio u avio kompaniji, pa imao besplatne avio karte, pa uzivao.

Jedino, ako mozete sami da obezbedite vizu, da vam ne treba pomoc agencije oko toga, onda na voz do Budimpeste, pa tamo u nekoj low cost kompaniji da uplatite neki charter, a kad stignete u Portugal, onda je lako. Nemam bolju ideju u ovom trenutku.

Ali necu zaboraviti na vas, ukoliko nesto nanjusim, javljam.
 
Jao ljudi ja sam bila pre nekih 15-ak godina u Portugaliji i diiiivno je. Mala bela sela, na svakom brdu predivan dvorac, ljudi ljubazni, klopa fantasticna.... i onda je bilo jeftinije nego kod nas. Uopste ne znam zasto su aranzmani toliko skupi kad Portugalija sama po sebi uopste nije skupa, kao npr. susedna Spanija. Ah kad se setim.....
 
Eto, prvi puta na site-u ovom... ukratko zivim u portugalu veç 6 god. ako nekom treva pomoç ili informacija, ako mogu... recite. ja vam ovdje slikam slike i prodajem, polusjesno, al za pit i jest se ima uvjek. nacionalni sastav je- PORTUGALCI - 80 posto, sto je diskutabilno, jer su imali kolonije u pola svjeta stotinama godina, pa su mix svi al mozda je to dobro, bar nema te vrste rasizma kao u cjelom svjetu... ali malo su grbavi.... sto bih ja po mom mentalitetu slavonskom rekao, pokvareni, zmije, nije sala, ne raçunam ni hr, ni srbe, mi smo pokvvareni, al ovi su zlice, ima razlike... dobro, ovo pisem nakon nesto piva, al je çinjenica da imaju pivo jedno od boljih u evropi imaju samo dva piva, al im je mestar nauçijo skolu u belgiji, ako netko zna o çemu priçam... Posto zivim ovdje i ponesto znam. Hvala na korisnim informacijama na likovnom site-u, FIXA e ok. a i ostali.... Ako mogu dat koju pozitivnu informaciju probat çu. pozdrav svima. a za dame p.!
 

Back
Top