Jaše li, jaše

mog mora nema....

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
134
O izgradnji Avalskog tornja. O tome kako je jug Srbije u stvari bogat, čak bogatiji i od Beograda, a da to i ne zna. O tome kako u Srbiji nesvesno postajete donator.


Izjava nekadašnjeg Čačanina, a danas beogradskog Kapitalca, Velimira Ilića, da će obnova Srbije biti završena izgradnjom Avalskog tornja (izvor: Večernje novosti, 21. decembar) izgleda da nije imala koga da dotakne svojom grubošću. S obzirom na to da su pare stizale sa svih strana, da je organizovana emisija na televiziji Beograd 1 sa ciljem da se prikupe sredstva građana za njegovu izgradnju, čini se da građani zaista Toranj doživljavaju kao poslednji problem koji Srbija još ima da reši. Valjda smo se složili da se od naših para koje su završile u kasi Republike Srbije gradi Toranj, simbol našeg svetlog grada, nas Nišlija, Kragujevčana, Leskovčana, Zrenjaninaca, Novopazaraca, itd. Sad, to što se taj toranj nalazi na području grada Beograda, ili regiona «Beograd», i što ne služi nikome drugom do turističkoj organizaciji tog grada, valjda nije naš problem. Valjda je to problem Beograđana. U stvari, važno je da smo Srbi, i da se u Srbiji nešto radi. Je l' da?

Mediji su se osmelili da jave o tome da se ovih dana kreće sa izgradnjom, i to su činili tako svečano, kao da se zaista imamo, mi iz centralne Srbije, čemu radovati. Sve su naznake da je došlo bolje vreme, vreme kada znamo gde su otišle naše pare od poreza i drugih dažbina. Javili su i to da naš ukupni ulog iznosi oko 10 miliona evra, a da su isto tako uložili, mada transparentnije, i umetnici, novinari i drugi zaljubljenici u Beograd (pardon, u Srbiju), te da njihov fond iznosi milion evra. Sve to daje dovoljno za početak izgradnje vele-tornja, malo višeg od onog koji je NATO agresor porušio, malo lepšeg i stabilnijeg, i naravno, za razliku od starog, bez telekomunikacionih funkcija. To će biti čist simbol, bez primesa korisnog, ogoljeno lepo, kao u estetici Imanuela Kanta.

Da ne dužimo o ovome, ipak se tu radi o sići od svega 10 miliona evra (ima mnogo gorih primera). Valjalo bi zaključiti da Srbija, budući da ima para da finansira izgradnju jednog tako skupog spomenika, jeste bogata zemlja, a naročito ovaj deo južno od Beograda. Jer kako bismo mogli da budemo siromašni ako se (i) od naših para zida igla od 200 metara, odnosno simbol jednog manje bogatog mesta kao što je Beograd? Dakle, budimo srećni jer nam je u stvari sasvim dobro, samo to još uvek ne znamo ili ne umemo da osetimo.


Aleksandar Kekenj
Niš, 23. decembar 2006.
Zahvaljujem se jednom sugradjaninu...on ce se prepoznati...

komentar na forumu?
 
Постављати питање ЗАШТО СЕ ЖЕЛИ ПОНОВО ИЗГРАДИТИ ТОРАЊ КОЈИ ЈЕ СИМБОЛ БЕОГРАДА СРУШЕН У НАТО АГРЕСИЈИ - је у најмању руку с т у п и д н о.
 
eremita:
Постављати питање ЗАШТО СЕ ЖЕЛИ ПОНОВО ИЗГРАДИТИ ТОРАЊ КОЈИ ЈЕ СИМБОЛ БЕОГРАДА СРУШЕН У НАТО АГРЕСИЈИ - је у најмању руку с т у п и д н о.

Jel imas podatak koliko je puta bombardovan Nis za vreme bombardovanja?Koliko je porodica koje stanuju pored niskog aerodroma ostalo bez krova nad glavom?Ako pratis dnevnu stampu,isto tako, mogao si da procitas da je jedan od njih hteo da se spali ispred skupstine grada.Da li znas koliko su simbola Nisa srusena a nisu obnovljena?
 
crow:
a ja kad sam teo u separatizam...
znash kako sam prosho ;)

glup je narod ovde
mnogo izvozan...
ne zasluzuje bolje :(


Jel si stvarno iz Bele Palanke? Moj deda je iz sela Moklista kod Bele Palanke i cesto sam tu dolazio i jos imam rodbinu i nekako sam emotivno vezan za kraj. Inace iako sam Beogradjanin i mislim da je Beogradizacija politicki pojam koji se koristi za opravdanje mnogih problema koji nemaju veze sa tim, slazem se da je nepotrebno graditi novi Avalski Toranj. Cak i u Beogradu ima pametnijih stvari da se zidaju od toga (obnova skola, sportskih objekata, dovodjenje kanalizacije do nekih divljih naselja,...). A o unutrasnjosti da ne govorim. Pozz
 
kololoco:
Jel si stvarno iz Bele Palanke? Moj deda je iz sela Moklista kod Bele Palanke i cesto sam tu dolazio i jos imam rodbinu i nekako sam emotivno vezan za kraj. Inace iako sam Beogradjanin i mislim da je Beogradizacija politicki pojam koji se koristi za opravdanje mnogih problema koji nemaju veze sa tim, slazem se da je nepotrebno graditi novi Avalski Toranj. Cak i u Beogradu ima pametnijih stvari da se zidaju od toga (obnova skola, sportskih objekata, dovodjenje kanalizacije do nekih divljih naselja,...). A o unutrasnjosti da ne govorim. Pozz

Nadam se da si mu malo pomogao...
 
prioriteti beograda su druga tema....bojim se da da bi gospodin iz nisa svakako imao protiv posto misli da je resenje problema u nisu i drugim gradovima srbije da se u beogradu nista ne gradi
 
taja:
prioriteti beograda su druga tema....bojim se da da bi gospodin iz nisa svakako imao protiv posto misli da je resenje problema u nisu i drugim gradovima srbije da se u beogradu nista ne gradi

Imena gradova se pisu velikim slovima....Gospodin iz Nisa je gospodja....A licno smatram da je tvoj prioritet da savladas pravopis i gramatiku srpskog jezika
 
eremita:
Постављати питање ЗАШТО СЕ ЖЕЛИ ПОНОВО ИЗГРАДИТИ ТОРАЊ КОЈИ ЈЕ СИМБОЛ БЕОГРАДА СРУШЕН У НАТО АГРЕСИЈИ - је у најмању руку с т у п и д н о.

Ја би га у инат изградио у центру Београда.
 
kololoco:
Jel si stvarno iz Bele Palanke? Moj deda je iz sela Moklista kod Bele Palanke i cesto sam tu dolazio i jos imam rodbinu i nekako sam emotivno vezan za kraj. Inace iako sam Beogradjanin i mislim da je Beogradizacija politicki pojam koji se koristi za opravdanje mnogih problema koji nemaju veze sa tim, slazem se da je nepotrebno graditi novi Avalski Toranj. Cak i u Beogradu ima pametnijih stvari da se zidaju od toga (obnova skola, sportskih objekata, dovodjenje kanalizacije do nekih divljih naselja,...). A o unutrasnjosti da ne govorim. Pozz

;) Chakavac
jesam

ma nije to bash tako jednostavno...
ovo, sa beogradizacijom.
al o ovome je kucano hiljade i hiljade redova pre par meseci na forumu... :(
smor me opet.

dolazish i dalje ovde?
god?

a da je avalski toranj totalna glupost na koju sam stvorovi ranga eremite mogu da se loze... to stoji 8)
 
eremita:
Постављати питање ЗАШТО СЕ ЖЕЛИ ПОНОВО ИЗГРАДИТИ ТОРАЊ КОЈИ ЈЕ СИМБОЛ БЕОГРАДА СРУШЕН У НАТО АГРЕСИЈИ - је у најмању руку с т у п и д н о.

pa valjda bas zbog simbola?
 
mog mora nema....:
Necu Avalski toranj!!!Avalski toranj za beogradjane koji su dosli iz cuke,dobro dodje.To je tacno.Na njemu mozete vezbati vestine koje ste savladali u cukama iz koje ste se doselili u BG.Cisto da ne zaboravite....Mislio je Selja Ilic na Vas

mog mora nema....:
A iz koje si se ti cuke doselio U Beograd? Dosta mi je tih kvazi beogradjana koji se tako predstavljaju...
A meni je dosta kojekakvih separatistickih seljacica i seljanki, koje svi u njihovom selu "jasu li, jasu", pa imaju potrebu da svakoga dana da otvaraju bar po jednu temu o tome kako i koliko mrze Beograd.

I izgleda da bas volis da pises "U" velikim slovom? Pitam se zbog cega :roll:
 
Alekasandar2:
Ја би га у инат изградио у центру Београда.
c008.gif
c008.gif
c008.gif
 
Мислим, технички гледано, ТВ торањ нема сврху у догледној будућности, јер гранањем кабловске телевизије постаће прошлост.
Међутим, веровали или не, за мене је тај торањ заиста био симбол. Поред ужасне штете коју је НАТО направио, о погинулима да и не говорим, страшно сам био погођен, кад једног јутра торањ више није стајао тамо. Није нипошто у реду поредити људске жртве са материјалним, али торањ сам најтеже доживео.
Да ли га треба поново изградити, не знам, можда има важнијих ствари, али да је симбол - симбол је ! Чак и НАТО агресији !
 

Back
Top