S-ATA controler problem !

*P*A*B*L*O*

Aktivan član
Poruka
1.686
Imam jedan problemcic, koji nisam uspeo da resim, a stvar je u sledecem:

Ploca: ASRock K7S8X SiS chipset *nema SATA kontroler
HDD: 320GB SATA Seagete...
SATA Contoler: Intex PCI - VIA VT6421 chip 2xSATA, 1x PATA

nikako ne moze da mi se boot-uje mashina sa sata diska.

Uspeo sam delimicno da instaliram Win XP, sve dok nije restartovao mashinu

svaki novi ulazak u windows setup, pocinje iz pocetka, a ne tamo gde je nastavio

ima li nekakvo resenje, osim stavljanja PATA HDD-a?


Da vam josh malo pojasnim:
Sve lepo pocne, pritisnem F6 i instaliram drivere za S-ATA controler izaberem na koju particiju da instalira windows ( znaci windows vidi hard ) , ali kad kopira windows setup na hard tad trazi restart pa kad ga restartujem i umesto da nastavi sa setupom tamo gde je stao on pocinje iznova ( opet mi trazi driver za S-ATA pita me na koju particiju da instaliram windows..... )

Problem je da u BIOS-u ovaj hard uopste nepostoji ( a windows ga vidi !! )
pa ne mogu da ga dam za first boot device ! ! !

Probao sam sve: iskljucio sam IDE on board, povadio sve kartice koje su bile ubodene u PCI slotove, isklucim flopy da ga bar nekako probam naterati da boot-uje sa harda ali nista.... cak sam i stavio najnoviji bios ! !
 
@ Bazuka

da pogresan driver sam instalirao..... lepo pise na driveru da je za XP.....

@ codemaker

problem je da u BIOS-u nevidi S-ATA HDD a nevidi ga ni prilikom boot-a ali kad pokrenem instalaciju windowsa lepo me pita na koju particiju hocu da instaliram windows i pocne da kopira setup file-ove
na HDD a posle restarta nece da boot-uje sa HDD nego pocinje iznova sa cd-a ( a probao sam i da izvadim cd disable-ujem fdd, ide grane na matichnoj ) Stvarno vise neznam sta da radim.... :(
Site mog proizvodjaca maticne je www.asrock.com a plocu sam naveo koja je....
ja sam tu trazio po upustvu za bios ali neznam sta treba da isljucim a sta da ukljucim.....
 
problem nisam uspeo da resim ( posto u BIOS-u taj novi HDD na novom controleru se uopste nevidi a ni tokom boot-a kad pritisnem F11 da ga izaberem da sa njega podigne windows )
To sam privremeno resio tako sto sam na stari HDD od 20 GB instalirao windows a ovaj od 320 GB sam stavio kao secundari i sad radi ! ! ! ( sad bar mogu da stavim 2 Cd roma i 6 harda ( zasad imam samo 4 HDD-a i 2 CD-roma ) ) :)
 
Joj bre iskomplikovao si ga max :) Ako tebi tako odgovara ok . Poz
P.s.Ni ne treba da se vidi u biosu-tamo se vide samo hdd prikaceni na ide granu.U biosu treba samo za boot-ovanje da izaberes scsi ili ti sata hard disc ili ti other device.I da enable-ujes SATA controler na ploci u namestanjima.Prvi boot device nek ti bude cd-rom.Ubacis cd sa windows-om,bootujes sa njega i pritisnes se cini mi se F6 za dodavanje sata driver-a,posle ubacis disketu sa sata driverima i nastavis instalaciju windowsa.
 
to REMA
U pravu si, ali nije SATA na ploci nego PCI kartica,pa stoga kad prodje BIOS ploce treba da dodje BIOS PCI kartice pa u njemu mozda da odredis koji da startuje.

to SNEJKS
Jel imas SATA DVDRW i kakvi su utisci?
 
Oggy:
to SNEJKS
Jel imas SATA DVDRW i kakvi su utisci?
Imam , a utisci, pa nisam baš najsigurniji jer nisam imao običan nikada a ovaj šljaka kao lud . Na 16 x prži DVD za otprilike 4 minute, kopiram sve diskove maximalnom brzinom , najbrže što je radio je bilo 10 minuta , sve naravno zavisi i od brzine kojom je narezan disk. Nisam još pokušavao DL da režem. pošto je komp star svega dva meseca :) imam vremena za sve .
 
Oggy:
to Snejks
Ako se setis zapamti koliki ti je protok kad kopiras sa DVDa na komp(kao ono u Total Commanderu),jer rezanje 16X je 16X, mislim da bi na citanju moglo da se primeti, ili je samo fora- prati trend SATA.
Samsung , neka jeftina serija drajvova , da 16 x je samo 16 x , mada mislim da je ovaj moj 18x plafon brzina ima i light scrib funcije , ako se nevaram izašao me je nekih 40 evra +- evro-dva, brzina zapisa na Nero je oko 22 MB/s ako se ne varam pri brzini od 16x
vreme odziva je oko 1 sec , a da setio sam se kasnije da imam i Pioneer dvdrw 111dl 16x , na drugoj mašini , ništa nije brži ni sigurniji isto piče , mada nisam siguran šta bi bilo kada bi uzimao diskove od 18x.
Pa dobro u suštini taj S-ATA standard je napravljen delom i zbog kablova a i zbog tendencije svih proizvođača da napuste klasične glomazne IDE kablove
Ako malo bolje razmislite oni samo dozvoljavaju vama da imate veću brzinu protoka na tim vrstama kablova , e sada što to sadašnja tehnologija hard diskova ma kakva bila ne omogućava brže zapisivanje na same diskove to je jedan sasvim drugi pojam. zato su tu uskoro nove nadolazeće tehnologije , tipa transflash , bluray itd da ne nabrajam u čemu se vidi budućnost čuvanja podataka , i mnogo mnogo veće brzine zapisivanja .
 

Back
Top