"MINI" STUDIO
Prikazujem rezultate 1 do 5 od 5

Tema: "MINI" STUDIO

Obećava
    Učlanjen
    20.12.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

Podrazumevano "MINI" STUDIO

Drage kolege i prjatelji,
    pretpostavljam da sam na pravom mestu:

U muziku se "ponesto" i razumem ali u sledece sto mi je potrebnno, vrlo malo:
    Dakle, da bih oformio jedan mali digitalni (jeftini) demo-studio, kakav kompjuter mi treba: hardver, softver, eksterni uredjaji...
    (nemojte mi samo reci da mi od uredjaja treba visekanalni magnetofon, mikseta itd. jer za to nemam para. Vec da skoro sve, osim, recimo mikrofona "kartica" isl. bude sadrzano u kompjuteru, a da pri tome snimci budu ipak korektni, pa cak i vise od toga.) Nekakvi osnovni
    uslovi opreme bi bile mogucnost nasnimavanja, remix, kontrola, HI FI...

POZDRAV,
    "busy"

Iskusan King 7 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

Podrazumevano Re: "MINI" STUDIO

Prvo moras imati dobre monitore jer rad muzike bez korektnih i " strogih " monitora - zvucnika je besmislen. Koliko sam razumeo, ti zelis da radis zive snimke - da preko mikrofona snimas zivu svirku. Onda bi ti valjala neka manja ali kvalitetna mikseta i mnogo mesta na hard disku kao i dobri mikrofoni. Snimanje zive svirke ne ide u svakoj prostoriji, ona mora takodje biti posebno udesena - prigusena da bi se sprecila reverbracija prostorije. Bilo bi pozeljno da imas neku bolju zvucnu kartu u kompjuteru kao i pojacalo preko kojeg bi na monitorima slusao materijal. Od softvera bi najbolji bio
    Cubase u kojem mozes kanalisati i obradjivati snimke do mile volje i u kojem imas ponudjene efekte kao i mogucnosti secenja i ostalih da ne nabrajam jer ih ima mnogo. To je nesto najminimalnije sto se moze preporuciti za kakav - takav rad imajuci u vidu da od takvog studija ne treba previse ocekivati mada su najveci majstori snimali na mnogo manjoj opremi radeci snimke koji su i dan - danas vredni postovanja. Ipak, mnogo od tebe zavisi. Ako te jos nesto interesuje - pitaj.

Obećava
    Učlanjen
    20.12.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

Citat Original postavio King 7
    Prvo moras imati dobre monitore jer rad muzike bez korektnih i " strogih " monitora - zvucnika je besmislen. Koliko sam razumeo, ti zelis da radis zive snimke - da preko mikrofona snimas zivu svirku. Onda bi ti valjala neka manja ali kvalitetna mikseta i mnogo mesta na hard disku kao i dobri mikrofoni. Snimanje zive svirke ne ide u svakoj prostoriji, ona mora takodje biti posebno udesena - prigusena da bi se sprecila reverbracija prostorije. Bilo bi pozeljno da imas neku bolju zvucnu kartu u kompjuteru kao i pojacalo preko kojeg bi na monitorima slusao materijal. Od softvera bi najbolji bio
    Cubase u kojem mozes kanalisati i obradjivati snimke do mile volje i u kojem imas ponudjene efekte kao i mogucnosti secenja i ostalih da ne nabrajam jer ih ima mnogo. To je nesto najminimalnije sto se moze preporuciti za kakav - takav rad imajuci u vidu da od takvog studija ne treba previse ocekivati mada su najveci majstori snimali na mnogo manjoj opremi radeci snimke koji su i dan - danas vredni postovanja. Ipak, mnogo od tebe zavisi. Ako te jos nesto interesuje - pitaj.
    Hvala na odgovoru.
    U principu moj motiv je da ulozim nesto novca u taj "kucni" studio, prakicno taman toliko
    koliko bi me kostalo "par sati" u nekom prof. studiju s tom razlikom sto rad nece zavisiti od vremena, producenta, uvezbanosti, raspolozenja...
    hvala jos jednom na odgovoru.

Nov član
    Učlanjen
    09.11.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

kako da izmiksujem na cubase gotovu melodiju odsvirano je sve bubanj bas kontra solo pevac otpevao ali nisam zadovoljan jer na kraju kad slusam nisam zadovoljan sa miksom bas mi je slab

Početnik
    Učlanjen
    27.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio DIVST Pogledaj poruku
    kako da izmiksujem na cubase gotovu melodiju odsvirano je sve bubanj bas kontra solo pevac otpevao ali nisam zadovoljan jer na kraju kad slusam nisam zadovoljan sa miksom bas mi je slab
    lol
    ogromno pitanje
    ipak ja sam se pitao isto pre nekog vremena
    pa sam pocheo polako da uchim
    i do sad sam nauchio sledece
    mislim nemam pojma kakav je tvoj miks i shta mu fali
    ali generalno:

0) pre bilo kakvog miksovanja, neophodno je da sve bude snimljeno kako treba. ako ti je vokal isfalshiran, teshko da cesh ga popraviti kasnije. ako bash ne mozhesh ponovo da snimash, ipak postoje nachini. mislim ima raznih nachina, ali ja volim da koristim freeware aplikacije, i ako ikada sredjujem falsh vokale, za to koristim vst efekat g-snap. odguglaj g-snap da bi ga skinuo. poenta je da ce g-snap "lepiti" tvoj vokal na midi melodiju koju mu shaljesh. na jutjubu trazhi g-snap tutorial ako ti nije dovoljno uputstvo koje ide uz program. ako ne znash kako se koriste vst plaginovi, nauchi shto pre, lako je. putem gugla.
    u svakom sluchaju, tek kad ti snimci nemaju vishe falsheva, kreni dalje.

1) da bi miks zvuchao makar priblizhno komercijalnim miksovima, morash koristiti kompresiju. rechicu samo da kompresija chini da zheljeni instrument bude "prisutniji". dakle ne samo glasniji nego konstantno (ili onoliko koliko zhelish) prisutan. ne znam koliko ovo jasno zvuchi ali kapiram da niko nije odmah svatio. evo ti par tutorijala koji su meni pomogli:

http://www.audiocourses.com/article114.html
    http://www.thewhippinpost.co.uk/mixing-music/compression-audio-mixing.htm

2) kada sredish kompresiju, pozheljno je da primenish ekvilajzere (ja sam sve uchio sa neta pa ne znam srpske izraze lol). poenta je da instrumentima "ukinesh" one frekvencije koje ne koriste da ne bi na njima pravili shum i "mulj". mozhesh i naglashavati zheljene frekvencije, ali bez preterivanja. posle kada nauchish osnovu, mozhesh raditi svashta sa ekvilajzerima. u svakom sluchaju nadji neke pochetne tutorijale, ima ih puno.

3) ...
    posle korishcenja ekvilajzera, moracesh opet da podeshavash glasnoce svih instrumenata (ne kompresiju nego ono bash volume lol).
    posle toga bi trebalo primeniti jachu kompresiju koja se naziva limiting na ceo miks da bi zvuchao shto glasnije. i tako te stvari, mislim mozhe josh svashta da se radi.

za ovu konachnu kompresiju ti predlazhem kjaerhus audio master limiter, besplatan je:
    http://www.kjaerhusaudio.com/classic-master-limiter.php

uostalom ako hocesh da se bavish muzikom i uchish, skini sve njihove plaginove za pochetak, chitaj uputstva i nauchi da ih koristish.

ova 4 koraka koje sam naveo su dovoljna za ok demo. mozhesh da sredish ovako i pushtash u kolima ekipi i ako je ok pesma ima da se nalozhe :]

a ako te je smorilo ovo, onda batali.

Slične teme

1. "MINI" STUDIO
    Autor busy u forumu Muzika
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 25.01.2007., 22:36
  2. "MINI" STUDIO
    Autor busy u forumu Muzika
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 25.01.2007., 22:15

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu