Rusija

Ma kakve kafane(Birtije)ja sam domacin covek Neidem po kafanama,ne pcujem,ne pusim(samo lizem)ne pijem,kuci sam na vreme posle posla,platu celu i na vreme dajem zeni tako shto idelan muz.More Jevdjo shto te ovaj Marbol maltretira (svidjash mu se mozda)
 
savic dr:
Ma kakve kafane(Birtije)ja sam domacin covek Neidem po kafanama,ne pcujem,ne pusim(samo lizem)ne pijem,kuci sam na vreme posle posla,platu celu i na vreme dajem zeni tako shto idelan muz.More Jevdjo shto te ovaj Marbol maltretira (svidjash mu se mozda)

Eto vidis Jevdjo, da nisam ja jedini ovakav - domacin, il papucar, mozda i tako se moze reci. :-)

Daj ti nam pricaj kako kad se vratis kasno kuci iz takvih birtija gospodja A primjenjuje skalku na tvojim ledjima? :-)
Sad je meni jasno zasto se ti stalno zalis na ledja hahahahaha
 
Pozdrav svima a posebno cucebel. Samo da se javim da sam stigla i ja u Moskvu. Ovih dana sam sredjivala stan sa muzem jer je bio u ocajnom stanju, pa nisam mogla ranije da se javim. Pozdrav i za mog komsiju DR.SAVIC jer sam ja na RJAZANSKOM PROSPEKTU. Nadam se da cu se i ja navici na ovaj grad. Jedva cekam da dodle lepo vreme da mogu da setam sa detetom. Pozdrav. :p
 
caosic dj.jobi ... naletala sam na forum bash da vidim da li si se javila... super je sto si sada sa nama, vidish koliko nas je vec :))) sirimo se, sirimo :))) vidish, cim si dosla imala si sta da radish,:))
ostaje nam samo da cekamo lepo vreme :))
veliki pozz za tebe i tvoju porodicu ...
 
Evo malo utisaka o rusiji,Moskvi i Petrogradu sa drugog sajta.

Moskva-Piter

Da podelim sa Vama iskustva iz Moskve i Pitera. U Moskvi sam poslednji put bio 2002 i sada za uskrs. Razlika u standardu je primatne. Vozni park vidljivo promenjen. Oblacenje ljudi primetno bolje. Manje riba i likova na ulici koji nose pivo i cirkaju, ali ih ima i dalje. Uniformisanih lica primetno puno na ulicama. Na izlazu iz metroa, na pijacama i podzemnim prolazima uvek ima murije i normalna stvar da legitimisu prolaznike. Srbe gledaju blagonaklono.

U strahovtoj su ekspanziji, rast industrijske proizvodnje 6% godisnje, gradi se na sve strane.Plate su osetno skocile, vozac metroa ima 1000eur mesecno, početna plata sa fakultetom je 1500 $.Mada i nama je sve vise pristupacnije.Neke cene su čak i nize. Baldinini cipele koje su u BGD 400eur, u Moskvi su 200-300eur, paul shark dzemper već za 150 eur, ali zato ima i bolesno skupih stvari.Tura za dvoje 10-15 eur, ali ima na primer sky lounge na 22om spratu akademije nauka, tura **** za 4oro 130 jura.Muskarci im i dalje izgledaju kao dziberi, ali su im zato ribe svetske. ZNaci visoke plave skockane u fulu.Vise nisu fascinirane strancima u toj meri kao ranije.U Moskvi se gradi siti, 2 kule dizu, treba još 5.Ostalo je standardno.Crveni trg,hram vasilija blazenog baljsooj teatar koji se renovira, kremlj, oruzana palata, hram hrista spasitelja, meni se čini da je hram svetog save veci, VDNH, borodinska bitka, cum i gum, ohotnij rad i tu se zavrsava spisak onog sto mi se svidja u moskvi. Trecakovska galerija za onog koga ne mrzi da pesaci da gleda slike.

Put za piter sa Vnukova, koji je za surcin monte karlo, a to im je realno najslabiji aerodrom,Inače prave i seremecevo 3 za koji kažu da će da bude ludilo. Avion tupoljev, ne plasim se aviona ali me je jeza uhvatila kada sam ga video. Ali smo stigli nekako u gorod geroj. Aerodrom mrkli mrak, grad je neopisivo lep, lepsi od moskve 1000 puta.Sve mi se svidja. Arhitektura je vrhunska, urbanizam, ljudi, ponasanje, sve je čistije, kulturnije, ljubaznije, blize. Katarinin dvorac, carsko selo, ermitaz, reke, recice i kanali, 600 mostova, jeftinije od moskve. Ali klima ubi. ZLo.Hladno duva, mogu da zamislim zimi kako je kad je sumrak preko dana, sneg do kolena i -30 i duva vetar sa baltika.Pravo vreme za posetu je jul-početak avgusta.Sad presnimavam kasete na dvd i ponovo uzivam. Venecija na severu. Sa kulturom sanmo takvom. Tek sa u piteru vidi koliko su ih komunisti unazadili. Imali su lift 4 godine pre nju jorka, berzu, banke, osiguravajuca drustva i onda pap, nema vise.Ali oporavljaju se.





Za Moskvu sto si napisao sve je tačno i slazem se sa tobomom u svemu.
Ti si bas dolazio kada nam je padao sneg za Uskrs,eh da si dosao 7 dana ranije dosao bih u pravo proleće a ne u ovaj glupi sneg.
Steta da nisi put ostavio za leto tada bih ti bilo super.

Pozdarav iz hladne Moskve





pazi kad mi je pet minuta trebalo da ukapiram šta je „piter”...:) još pomislih da je to sigurno neki manji gradic pored moskve,iznenada poznat po nečemu...:))) ali samo nastavi...uvijek mi je bila zelja da obidjem st petersburg i moskvu...ali zasad samo zelja...





Uskoro idem ponovo u Moskvu,ali po prvi put u Piter..molim vas za informaciju o nekom jeftinom smestaju..





Ajde onda da nastavim o piteru.

Bio sam u hotelu koji je odmah kod nevskog prospekta, to im je centralna ulica, 10 minuta od ermitaza i 10 minuta od crkve vaskrsenja hristovog, koja je po meni lepsa od hrama vasilija blazenog u moskvi.

Piter je jeftiniji od moskve 20-30 %, ali je to i dalje skupo za beograd, hotel oko 150 jura nocenje sa doruckom, a hotel je u stvari preuredjen sprat 5ospratne zgrade koja je fenomenalna.

Komunisti su bili malo kivni na piter, tako da nisu bas puno ulagali, sto je sa jedne strane dobro, jer nema bas puno sovjetskih zgrada u samom centru. Stare zgrade su bas bile propale, ali je to sve renovirano u uzem centru, i polako se prelazi na renoviranje sireg centra. Putin je inače iz pitera, i strahovite pare se ulazu tamo. Grad je planski gradjen, od zelene livade,izdat je dekret da iz svakog grada u rusiji 20,30,100 najuglednijih porodica mora da se preseli u piter, tako da se petrovgradjani smatrju malo elitnijim u odnosu na moskovljane, angazovani su najbolji urbanisti i arhitekte tog vremena, tako da je sve pod konac. Svaka kuca ima svoju pricu, puskin, dostojevski, romanovi, nikolaj, katarina, aleksandar...

Ono sto treba videti je ermitaz, carsko selo, katarinin dvorac, petropavlovsku krepost, gde su kovcezi romanovih, tura brodicem po rekama, razgledanje grada autobusom. Ono sto je mene iznenadilo je da im neke crkve vuku na katolicizam, pocev po arhitekturi, pa onda po zvonima koja sviraju melodiju. To je verovatno uticaj nemackih nevesti na ruskom dvoru.U katarininom dvorcu su me 2 stvari fascinirali, sala za ples koja je ukrasena sa 9kg zlata, gde je putin napravio rucak za 45 predsenika raznih zemalja i cilibarna soba, pogledajte na internetu amber room, koja je sva od cilibara, koju su nemci odneli za vreme II svetskog rata, pa im je sreder to posle vratio.

Treba posetiti i liniju frontu, prosto je tragicno šta su im nemci uradili, 3 godine su ih drzali u blokadi, zbog toga je piter grad heroj, kažu da je to posle naći logora, bila najveca tragedija rata.Čak se i kanibalizam pojavio. Ja sam bio samo 3 dana sto je premalo, čini mi se da je 10 dana neka mera.





Stvarno, ostavi info. o hotelima u kojima si bio, ako preporucujes (uvek možemo da proverimo verodostojnost tvoje preporuke na trip advisoru :-), naročito za Petrovgrad. Idem krajem Juna za bele noći





Hotel je korona, u samom je centru, ok je, to je sprat jedne zgrade, preuredjen u hotel, sa dvokrevetnim sobama, ne znam kakve su cene u ostalim hotelima, ali za moj pojam ovaj ima malo jače. Ali mu je lokacija odlicna.





Bio sam U Moskvi, Piteru i Sociju 2005 i 2006. Moskva mi nije ništa naročito, osim Crvenog trga i „uzeg” centra. Ima dosta prelijepih parkova i dalje od centra, ali uglavnom grad ko grad i njegovi ljudi nisu me zapanjili.
Piter je druga prica. Istina je da ima neke podudarnosti sa Venecijom, ali se u sustini dva grada ne mogu porediti. Venecija je prica za sebe, i smatram da je zaista steta prozivjeti zivot a nepostjetiti taj grad, ali otom potom.
Piter je ako ne naj, onda jedan od najbogatijih gradova Europe što se tiče istorije, arhitekture, umjetnosti. Naci ćete mali milion muzeja, galerija, cijelih ulica u kojima svaka gradevina nosi neko obiljezje istorije. Primjera radi, postoji jedan mali hotel u kome je izvjesno vrijeme živio Rasputin.
Smatram da vam je postavljac ove teme opisao glavna mjesta koja trebate obici. Ako mogu da vam preporucim, neplanirajte ovaj put budetno. To jeste, ako već idete, planirajte da ostanete makar 5-7 dana, i vjerujte mi svaki dan će vam biti ispunjen od jutra do mraka. Spavacete malo jer ćete se buditi sa zeljom da se ponovo nadete na ulicama ovoga divnog grada. Mogu da vam preporucim jedan mali restoran koji sluzi tradicionalnu Rusku kuhinju. Hrana je najbolja koju sam tamo imao priliku da probam, a cjene su fenomenalne.
Ako govorite Ruski, super. Ja lično ne znam Ruski, osim nekih osnovnih izreka i naravno srodnosti jezika, ali moja djevojka je Ruskinja, tako da mi je prevodila turisticke ekspedicije. Ove ture po muzejima i drugim kulturnim obiljezjima St-Perersburga su 2 do 3 puta skuplje za strane gradane nego za Ruse. Biti ćete u plusu ako znate nekoga ko govori Ruski ko će da ide sa vama.
Grad je po mom mišljenju u poredenju sa Moskov izuzetno čist i veoma siguran. Hodao sam ulicama i do 3 ujutru sa foto aparatom od 3000$, nikada ni najmanji problem. Ljudi su prijatniji nego u Moskvi, mada neocekujte previse, ako znate kakvi su Rusi po tim pitanjima. U svakom slučaju, preporucujem vam da posjetite Piter iz sveg srca. Ja idem ponovo u Maju.





upravo sam se vratila iz Moskve, kako se nismo sreli? haha Moskva ima 15 miliona ljudi, iznenadila me velicina grada...Neke ulice imaju od 8-12 traka! Da li ste znali da u glavnim ulicama u gradu ima traka u sredini koja je puna linija s obe strane, kojom samo voze vladini sluzbenici?!
Odusevljena sam Moskvom, arhitekturom, crkvama, manastirima i muzejima. Isla sam i da vidim Lenjina u mauzolej- komunisticki sistem je ocit na sve strane. Cekali smo u redu da udjemo i onda su nam rekli „no talking, no pictures, no stopping!”
Odusevila sam se i metroom, svaka stanica je umjetnicki rad, prelijepo je. Ni u jednom trenutku se nisam osjecal neugodno ili nesigurno. Bezbjednost na nivou. Ne govore mnogi engleski, pa sam se snalazila na ruskom. Sve u svemu bilo je divno, a sledeći put ću da odvojim za Piter
Pozdrav





bas bezveze zvuci ovo „piter”...
uvijek me je zanimalo zašto jedan ruski grad nosi ime sankt petersburg ,koje zvuci prilično „njemacki”...a ne recimo petrograd,sto bi bilo logicno...a tek sto ovo „piter” odudara...:)





Tako ga rusi zovu, Piter. Mrzelo me da kucam Petrovgrad, a moglo je i grad heroj.





Može li neko da mi preporuci neki jeftiniji hotel u Moskvi? Onaj Rusija su srusili verovatno, a bio je bas dobar po cenama...





Ako hoćeš jeftinije, u Moskvi, ne ides u hotel, nego iznajmis stan. Kosta od US$ 100 do EUR 100 dnevno i dobro su opremljeni. Za te pare su u relativnoj blizini centra grada i obavezno nedaleko od metro stanica. Metro je esencijalan za obilazak i, uopste, kretanje kroz Moskvu, jer je grad ogroman i prepun 'cepova' na ulicama.
Taxi postoji i ne radi loše, ali i svaki običan vozac će da te poveze za novcanu naknadu. Mnogo je vaznije od hotela i transporta da govoris bar malo ruski. Srpski lici, ali nije isto.




.
 
Pozdrav svima.
Pronasla sam ovaj forum na google a u vezi sa ruskim filmom "Ostrvo", pa ako je neko slucajno gledao film u Beogradu ili ima neku ideju kako do njega doci, molim Vas za uputstva.
Hvala
 
КОРИСНЕ АДРЕСЕ


www.kremlin.ru – званични сајт председника Руске Федерације
www.mid.ru – званични сајт Министарства иностраних послова Руске Федерације
www.ambasadarusije.org.yu – званични сајт Амбасаде Руске Федерације
www.russiatourism.ru – званични сајт Федералне агенције за туризам Руске Федерације
www.map.rin.ru – мапа Русије, информације
www.mirkart.ru – интерактивне мапе градова Русије
www.regions.intergrad.ru – региони Русије, републике, покрајине, области, информације
www.all-moscow.ru – каталог информација о Москви
www.whererussia.com – приручник за Москву и Санкт Петербург
www.spb.ru – званични сајт Санкт Петербурга
www.spb.300.ru – виртуелни Петербург
www.meteo.ru – време у Русији
www.russia.km.ru – информације о Русији; историја, симболика, ред саобраћа- ја, временске разлике, Устав
www.city.ru – градови Русије
www.towns.ru – мали градови Русије
 
Јутрос на ТВ-у је био директан пренос из Москве поводом Дана победе.
Баш је изгледало лепо
Поздрав свима
 
I ja sam gledala kako slave u Moskvi samo onaj vecernji dio a najvise mi se svidjelo kad je pjevao onaj glumac iz serije Brigada,ujedno je bio i voditelj.Bas se uzivio a pjesma je bila tuzna.
Potom je bilo jako fino sa njihove strane sto su se po sto puta zahvaljivali svojim braniocima dok mi svoje i ne pominjemo a ni u ludilu im se neko ne bi zahvalio.Kod nas se jedino postuje ako si sumnjivi biznismen tj. lopov koji je pokrao narod ili sponzorusa,ma potpuno odsustvo morala.
Da li je neko od nasih srba bio na proslavi pa da nam opise malo to i rijecima?
 
pozdrav svima na forumu i u rusiji! :)
ako neko jos chekira ovu temu, imam par pitanja. elem, mozda mi najesen zapadne da idem u moskvu jer hranilac porodice tamo radi pa me zanima kakva je situacija sa obdanistima za decu. da li su strana obdanista skupa (na primer, videh neku ustanovu marije montesori), na njihovim sajtovima nema cenovnika, ili bar ja nisam umela da ih nadjem. drugo pitanje: ima li zena sa solidnim znanjem racunara (ECDL tester), odlicnim znanjem engleskog (IELTS polozen) i potpunim neznanjem ruskog sanse da nadje nekakav posao?
hvala unapred
 
Sto se tice obdanista Drzavni su jeftini ali nema sanse da tamo ubacis dete,a sto se tice privatnih cene su katastrofalno visoke i krecu se od 400$ sto je tesko veoma naci pa do 1500$.Srednja cena je negde oko700-800$.A sto se tice posla tesko,mozda u nekoj nasoj firmi.
 

Back
Top