Vrtlozenje bura

SvetlostVostoka

Početnik
Banovan
Poruka
5
Ima jedna dobra DVD-teka u Torontu, na Beju i Bluru. Sidjete 50-ak metara niz Bej i odmah desno je ta DVD-teka. Dobra je zato što ima fantasticnu kolekciju vrhunskih filmova: Tarkovski, Bergman i ostali.

„HMV” prodaje filmove iz edicije (pretostavljam da je to i firma) „The Criterion Collection”.

Postoje odlične biciklisticke staze, naročito pored jezera Ontario.

Iza Centralnog ostrva je niz manjih osrtva povezanih mostovima i to je predivno mesto za one koji vole da posmatraju pucinu i da se prepustaju sanjarenju.

„Kinoteka” je velika stvar za jedan severno-americki grad i Toronto je ima. Prosto da covek ne poveruje. Letos su imali revije filmova velikih svetskih rezisera i glumaca. Na primer, između ostalih, bile su retrospektive Ingmara Bergmana, Federika Felinija i Grete Garbo.

Veoma su interesantne stare zgrade u Torontu, gde su nekada bile fabrike. Volim da se setam pored tih zgrada i da mislim o vremenima koja su minula davno u nepovrat. Inače, Toronto je nekada bio grad poznat po tekstilnoj industriji.

Volim ulicu Dandas u Misisagi, posebno leti kad gore velike vatre podneva.

Volim slovensko carstvo od Dandas Uesta do Old Mila. Miris malih slovenskih radnji i „poznata” lica na ulici.

Ima jedan dobar madjarski restoran (drumska kafana) na Bluru, između Spadajne i Bathrsta. Zove se „Kantri stajl”. Nevidjena kafancina sa sjajnom hranom.

„Kauboj Dzankis” i Margo Timins:

Blue Guitar

Townes Van Zandt

I wish I had a blue guitar,
a blue guitar to play all night long.
Singing songs of loss and love.
Singing songs till morning comes.

Ghosts in the basement
screams from the kitchen
I tell you folks I think I'm leaving.
Seems I can already hear the door slammin'
I tell you folks I think I'm leavin'.

Goodbye to the highway
Goodbye to the sky
I'm headed out goodbye, goodbye.
Goodbye to the highway
goodbye to the sky
I'm headin' out goodbye, goodbye.

I wish I had a blue guitar,
a blue guitar to play all night long.
I wish I had a blue guitar,
a blue guitar to let you know somehow
you are not needed now.

Gledao sam ih dva puta na poslednjoj svetskoj turneji prošle godine, prvi koncert u Torontu u jednom klubu u „Maloj Italiji” i poslednji takođe u Torontu u jednoj crkvi na Bluru i Spadajni. Gitara Pitera Timinsa i odsutno, melanholično pevanje njegove sestre Margo.

Kafic „Panorama” na 50 i nekom spratu „Menjulajf”-ove zgrade. Posmatranje donjeg grada uvece. Svetlosti velegrada i melanholija.

Osecaj „grada u ognju”.

„...А жена коју си видио јест велики град,
који царује над царевима земаљскима...
И Бог се опомену неправде њезине...
Откр. 17:18; 18:5.”

Zivot u utrobi Levijatana. Veliko podrhtavanje.

Oumen sajns.

Jedinstvena prilika da se vidi i oseti oblik stvari koje će tek doći.

Spustanje kolima niz Jang prema jezeru u jesen ranu. Halidejs in d san.

Lament. Polako vozi Majklova gitara. Margo sedi na visokoj stolici i peva o vecnoj tuzi. Margo je ukleta, insrdzent kanadiana.

He will call you baby
but will he listen when you cry?

Margo se njise i ponekad spusti glavu i njena duga ridja kosa, to je ona. Ukleta KANATIANA.

She will call you honey
and leave you twisting in the wind.

Kauboj dzankiz lament...

Jednom davno sam se izgubljen vracao i taj italijanski takstista mi rece: „Vidi kako je nocas veliki mesec.”. Posle nekog vremena opet rece: „Nocas je neobično veliki mesec.”.

Da gori, bebi gori, u prolazu da budem okrznut njenim pogledom, korak kao ona hoda sama kroz grad, šta će mi ostati, samo ogrebotina...

Koracam kroz donji grad, oblakoderi cine da moja prostota bude zasenjena. Mada ne previse. Okolo su debela mesta. Kroz zidove, čujem buku grada. Autsajd, its Amerika. Autsajd, its Amerika. Kao da mi se učinilo da se neko uhvatio rukama za glavu. Kao „rukom preko cela”...

A ovo je za one koji ne gledaju sebe kao robu na policama svetskog trznog centra, za one koji ne vrednuju ljude i ljudski zivot po kolima, mobilnim telefonima i ostalim magijskim napravama:

http://www.mazzystar.nu
http://www.hopesandoval.com

Ime joj je Nada. Houp Sandoval.

http://www.cowboyjunkies.com

Ime joj je Margo.

Jednog leta. Kulhaus. Kraljevi buke. Sonik Jut. More, more buke. Heroji mladosti. Kim Gordon se drmusa sa basom. Ona i peva ponekad. U jednom trenutku staje, u sledećem se hvata rukama za glavu. „Zaboravila sam reci.”. Njen muž, lid gitarista Trston Mur grabi mikrofon i vice: „Niko nije savrsen! Niko nije savrsen!”. Grli je. Kim Gordon nastavlja da peva. U jednom trenutku, Trston pocinje da urla u mikrofon: „Dzordz Dablju Bus BASTAAAARD!”. A kada je najavio opakog gitaristu Li Ranalda i kada je poceo STRIT FAJT broj, evo i sada se jezim kada pomislim na te trenutke. Kasnije te veceri, kada sam se vracao kuci podzemnom zeleznicom, pogledala me je jedna KANATIANA. Sa osmehom. To joj nikada neću zaboraviti. Šta li je to bilo? Ja mislim da je sve to bilo ander d influens of hit. Jednog leta. Kulhaus.More, more buke...

Ledena noć.Piksiz.

In Heaven
Everything is fine

In Heaven
Everything is fine

In Heaven
Everything is fine
You got your good thing
And I've got mine

Ledena noć.Prvi sneg pos ponoc.

Margo.

http://www.geocities.com/SunsetStrip/Palms/7573/pic94.jpg
http://www.geocities.com/SunsetStrip/Palms/7573/pic96.jpg

Dead Can Dance

Severance

The birds of leaving call to us
Yet here we stand
Endowed with the fear of flight
Over land, the winds of change consume the land
While we remain in the shadow of summers now past
When all the leaves have fallen and turned to dust
will we remain entrenched within our ways
Indifference
The plague that moves throughout this land
Omen signs in the shapes of things to come
Tomorrow's child is the only child
Tomorrow's child is the only child

Pozdravljam sve one koji su rođeni u vrtlozenju bura...
 
Ovo su neke licne impresije, ali, kao sto vidis, ovde se nigde ne pominje sistem. Ono sto sam ja nasao za sebe u Torontu nema blage veze sa sistemom. A sistem je takav kakav je i ja ne zelim da ga menjam. Ja samo govorim o njemu. Naravno sa moje tacke gledista. Kao sto vidis, ja nisam nasao sebe u beskonacnom naklapanju o ponovnom skolovanju, kreditima, automobilima, kupovini i slicnim kojestarijama, vec u necem drugom. Evo, sada sam, pre neki dan, pronasao jednu rusku knjizaru i gomilu dobrih DVD-eva. Opet, za vikend, planiram da idem u taj ruski kraj i da gledam sta ima tamo i kako se zivi.
 

Back
Top