Gotika i njen razvoj

Stil Gotika (govorim o arhitektonskom) nema veze sa Gotima vec naziv dolazi iz toga sto je arhitektonska Gotika bila totalno van mejnstrima tadasnje kulture i arhitekture uopste. Gotiku odlikuju, koliko ja znam, veliki lukovi, neobicna statika i jos neke stvari koje su u tadasnje vreme smatrane kao nesto neprilagodjeno, nesvakidasnje i buntovnicki. Iz toga sledi naziv Gotika je su Goti takodje smatrani za neprilagodjene i divlje.

Inace gotski stil u arhitekturi je nastao na prostorima Nemacke i Francuske odakle se rasirio dalje. Obicno su se samo crkve i manastiri rimo-katolicke crkve gradili u tom stilu te su kod nas, pa i u Vojvodini gradjevine izgradjene u tom stilu retke. Naravno, svi ce mi reci a sta je sa rimo-katolickom crkvom u centru grada Novog Sada, a ja cu reci da je ona izgradjena u neo-gotici i to oko 1750 (ne znam tacnu godinu). Zato, ona bas i nije dobar predstavnik. (inace Nemci su je izgradili)

Znaci, gotika je kod nas retka ili je nema uopste, ali zato Francuska, Nemacka, Poljska, Ceska ... to su zemlje gde mozes naci prave predstavnik gotike i pratiti njen razvoj. Mogu da pitam drugara sa akademije da mi prica vise o tom stilu, a imam i jednog ortaka koji studira istoriju umetnosti. Mislim da bi on mogao dugo o ovome da ti prica, ali ne mogu da ga nahvatam osim ako treba da se pije ;-)
 
Карактеристично за катедрале је појава контрафора илити носача зидова. Катедрале су високе, китњасте, са полулуковима.

Ево неколико карактеристика :

1. крстасто-ребрасти свод
2.снопови стубића
3.преломљени лук
4.спољни подупирачи-контрафори
5.травеј-квадратна кула са готичким шиљком
4.хор
7.западна фасада са два торња

Изнутра:
1. снопово стубића повезани луцима
2. велике галерије-балкони
3.високи прозори и долази до изражаја техника витража

Споља:
1.портали-висока врата са сломљеним луком
2.велика ружа на зидовима,-розета
3.забат

Класични примери су катедрала Нотр-Дам у Паризу, затим у Ремсу, онда у Енглеској Солсбери, Јорк, у Италији у Фиренци Санта Марија де ла Фиоре, и у Милану познати Дом. У Немачкој мислим да је најпознатија она у Келну...

Уосталом, одеш лепо до библиотеке и тражиш књигу Историја уметности, ти имаш све, и грађевину и слику и архитекту, скулптора и сл.
 
Sveta685:
Naziv "Gotika" upravo potice od naziva "Goti", a krenula je kada su otkriveni rukopisi sa njihovim znanjima pomocu kojih su napravljene gotske katedrale i sl.

Citas istoriju umetnosti ili trece oko (da ne kazem nesto drugo)?

Nisam ekspert za arhitekturu ali smem da se kladim da arhitektonski stil "gotika" nema apsolutno nikakve veze sa Gotima, pogotovu one o kakvoj ti pricas...

To bi bilo isto k'o kada bi rekli da naziv cehoslovacke vazdusna puska "Slavija " potice od naziva "Slavija/Sloveni", a proizvodnja iste je krenula kada su otkriveni staroslovenski rukopisi koji su, uz pomoc znanja koje je na njima zapisano, pomogli pravljenju ove vazdusare...
 

Back
Top