Pomoc oko Windows Server-a 2003

Sale cvrcak

Zainteresovan član
Poruka
152
Ljudi ovako, trebao bih na sever HP ProLiant ML310 da instaliram Windows 2003 Server(lincencirani).
Mene sad interesuje, da mi neko ko je imao iskustva sa Win 2003, pomogne da odaberem koju vreziju windows 2003 servera da instaliram. U toj lan mrezi bice najvise 50 racunara. Server ce mi za pocetak sluziti za backup, mrezne stampace i jos za neke softvere koji rade u mrezi.
Server neci ici na net ali ce neki racunari iz mreze ici na net i to preko obicne dial-up konekcije. Ja na jednom drugom serveru imam antivirus Panda Administrator 2.52.00, i dobro se pokazala.
Bilo bi mi korisno i kad bi neko napisao ako je imao iskustvo sa nekim drugim antivirusom za server koga podrzava 2003ka, ali pod uslovom da nove definice virusa "rucno" dodajem, i da li taj antivirus "stiti" sve racunare u mrezi ili cu morati posebno na svaku masinu koja ide na net da stavljam neki antivirus?
Moze bilo sta sto je u vezi sa gore napisanim (hitnije mi je prvo), neki korisni linkovi, mada je uvek bolji savet iz prve ruke. Ja sam bio na nekim HP-ovim i MS-ovim sajtovima ali nisu mi bas puno pomogli.

Ljudi unapred hvala.
 
Za pedeset racunara, obzirom na potrebe a i cenu licenciranja softvera, mada nisi jasno rekao da li imas potrebe za ISA i Eccange serverom (obzirom na modem koji spominjes ISA ti definitivno ne treba)... Preporuka bi bila Winrows server 2003 standard, i ako zelis niz dodatnih alata koji ovom distribuciom nisu podrzani mogao bi eventualno da uzmes R2.
Mada nije jasno ni da li ce ti biti potreban (recimo) preistup serveru preko terminalskih sesija zarad exploatacije nekog softvera... i tako dalje. Ima tu dosta detalja, ja volim sve da znam pre nego sto stavim (a to prvo uvek uradim) topologiju na "papir"... Kasnije ispravke uglavnom bivaju bolne i manje fleksibilne, tako da bi u startu trebalo da znas sta i kako.
Sto se samog ProLiant-a tice (softver koji se uz isti isporucuje), on ima sasvim lep carobnjak za instalaciju servera, mada bih ti iz licnog iskustva da to radis "na suvo", dakle standardna instalacija.

OK, AV je vec vrlo bolno pitanje na jednoj ozbiljnoj mrezi, kako zbog licenciranja softvera, tako i zbog same administracije. Recimo, o Symantecu i ne razmisljaj, odvratno je los, nimalo jeftin a na mrezi rastu azdaje i krokodili pored kojih on spava.
Definitivno, makar od onih korporativnih verzija i proizvodjaca AV softvera, porazmisli o NOD 32 Corporate. malo je tezi za podesavanja, ali kada ga jednom podesis on savrseno dobro odradjuje svoj posao. Nisam siguran da li postoji mogucnost updatea kroz file koji bi ti rucno skidao (mada vedujem da postoji), ali ni ne razmisljaj o tome da imas mrezu zasnovanu nan AD-u a da nemas dobar AV.
Ako se odlucis za NOD 32 Corporate, mogu ti pomoci da ga instaliras i iskonfigurises kako treba. Posle toga je sve jako, iskljucis firewall na klijentskoj masini i iz konzole (koja je kod NOD-a maestralno dobro odradjena) instaliras unapred definisan klijentski softver sa podesenim polisama. Tako iskonfigurisam AV ima centralizovan i uredan update od servera ka klijentima.
 
Sale cvrcak:
Na pitanje: Da li taj server (hardware) moze da pokrece,pojedinacno naravno, obe verzije programa (32-bitnu i 64-bitnu)?Moj odgovor bi bio da moze i jednu i drugu ali ipak nisam dovoljno kompetentan za to!Kontam da je hardware dovoljno jak da to podrzi!


A koju verziju HP ProLiant ML310 imas? G3,G2... nadji i Part number i tacnu oznaku modela, oscilacije su velike...
 
Tacan model je ProLiant ML310 G3 - Dual Core Intel Pentium D 930 (3.0GHz/800 - 2 x 2MB L2) 1Gb Rama.
Gde sam stigao? Jos sam u fazi ispitivanja, tj. sledece nedelje ga narucujem, pa jos kontam sta mi je bolje ... ali izgleda da cu se odluciti za standard.Sta mi je bolje 32 ili 64- bitna verzija
 
Standard definitivno zadovoljava tvoje potrebe, mada... samo jedan domain controller... ako planiras da dizes domain na tom serveru... to vec nije pametno. U slucaju da ti trsne server, imaces ozbiljan problem. Zato bolje vidi da nabavis jos jedan racunar, kakav god, koji ce ti takodje hostovti isti Domain, kako bi izbegao moguce havarije "umiranje" mreze.
 

Back
Top