Interakcije lekova i posledice

S

Saya

Gost
Imali li neko iskustva sa koriscenjem antidepresiva i hormonske terapije istovremeno i kakvog? Citajuci postove, narocito one koji mene zanimaju, palo mi je na pamet da su mnogi hormonski dizbalansi kod zena povezani i sa psihickim poremecajima, ali da to lece razliciti lekari, koji se ne slazu oko lekova. Meni je na primer za depresiju, nesanicu kao pocetnu dijagnozu prepisan Sinequan (doxepin) - triciklicni antidepresiv sa mogucim uticajem na zlezde (uvozni), a ginekolog mi je za hormonski poremecaj i neredovne menstrucije prepisao Cikloprogynova (2 mg estradiol valerat i 0,5 norgestrel). Pri tome, oba lekara smatraju da treba njihov lek da pijem, a da ce se i sve drugo srediti uz to. Ja tek treba da pocnem da pijem, a htela bih da pijem oba, pa me interesuju vasa iskustva. I naravno savet dr. Interakcije antidepresiva i hormona?
 
U principu ove dve grupe lekova nemaju neku posebnu interakciju.Ne znam na sta ste tacno mislila kad ste rekli da deluju na zlezde...koje zlezde?Jer kontraceptivi koje cete vi uzimati su zapravo oni hormoni koje vi vec imate u organizmu ali ih treba samo izbalansirati .
Naravno da postoje interakcije izmedju lekova ali su one izmedju nekih drugih lekova gde se mora bas voditi racuna o tome a to se odnosi na depresive i lekove za bolesti kardiovaskularnog sistema,gastrointestinalnog...alkohol,drugi sedativi.
 
To me i interesovalo. U tekstu za Sinequan pise da moze uticati na smanjenje ili povecanje libida, pojavu galaktoreje, povecanje grudi, znaci moze da utice na iste centre kao i hormonski preparat,a da eventualno imaju suprotan efekat. Zato me taj spoj i plasi, ali ako te dve vrste leka mogu da idu zajedno, to je dobro. A da li mozda ima uspeha u lecenju hormonskih poremecaja lecenjem depresije, stresa, nesanice i slicnih problema. Meni se cini da je kod mene bar to dosta povezano. Ima li takvih primera?
 
To sto vi spominjete su nezeljena dejstva a to znaci da su ona otkrivena u toku ispitivanja leka kod pojedinih slucajeva,to ne znaci da cete ih bas vi imati,a to sa druge strane nije povezano sa hormonskim preparatima tipa kontraceptiva koji za cilj imaju regulisanje ciklusa ,lecenje cista,ciscenje koze...ne znam koliko me razumete?
Lecenje depresije,nikako nije povezano sa resenjem tzv zenskim problema.Ako lecite nekoga od depresije npr normalno je da ce lekovi povecati njegovu volju za zivotom,time i libido.A kontraceptivi ne deluju na libido vec na ovulaciju...to nije u vezi jedno sa drugim.
 

Back
Top