Suva punjena paprika

P

Paprikar

Gost
Pozdravljam sve ljubitelje kulinarstva.Dali neko zna recept za punjenu susenu srbijansku papriku?MisiM da postoje dve vrste .za posnu i gurmansku?Ako neko zna molio bih oba.hVALA
 
Ukoliko je paprika na nizi, poskidas je, ocistis i poparis malkice u vreloj vodi, da se opusti. Ukoliko si je kupio vec ociscenu, ovo nije potrebno, dovoljno je mekana da bi mogla da se puni.
Proprzis crni luk na ulju, dodas mleveno meso, pa kad se i ono proprzi dodas malo pirinca i zacine - so, vegetu, biber, malkice aleve paprike. Napunis paprike (ne do vrha, posto ce pirinac da nabubri, zatvoris koluticima krompira, pa ih redjas u siru pliktku serpu u koju si sipao ulje (koliko da prekrije dno). Sipas malo vode, pa ih na srednjoj vatri vise dinstas, a ne kuvas, i povremeno dolivas vodu da ne zagore. Serpa je naravno poklopljena. Ovo je stari juznjacki recept,koji sam naucila od bake, a ona od svoje bake.... i tu nema rendanih sargarepa i slicno, jer paprika gubi svoj autenticni ukus. Takodje nema ni zaprske, mada je neko stavlja, ali ovako je ukusnije. Dakle, zaboravi paradajz u ovoj kombinaciji.
E, a ukoliko pravis posnu, sve je isto, samo meso mozes da zamenis rendanim krompirom, a mozes da stavis i malo sojinih ljuspica.
Prijatno i pisi utiske!
:idea:
 
Kuvalica:
Ukoliko je paprika na nizi, poskidas je, ocistis i poparis malkice u vreloj vodi, da se opusti. Ukoliko si je kupio vec ociscenu, ovo nije potrebno, dovoljno je mekana da bi mogla da se puni.
Proprzis crni luk na ulju, dodas mleveno meso, pa kad se i ono proprzi dodas malo pirinca i zacine - so, vegetu, biber, malkice aleve paprike. Napunis paprike (ne do vrha, posto ce pirinac da nabubri, zatvoris koluticima krompira, pa ih redjas u siru pliktku serpu u koju si sipao ulje (koliko da prekrije dno). Sipas malo vode, pa ih na srednjoj vatri vise dinstas, a ne kuvas, i povremeno dolivas vodu da ne zagore. Serpa je naravno poklopljena. Ovo je stari juznjacki recept,koji sam naucila od bake,Hvala kuvalico> a ona od svoje bake.... i tu nema rendanih sargarepa i slicno, jer paprika gubi svoj autenticni ukus. Takodje nema ni zaprske, mada je neko stavlja, ali ovako je ukusnije. Dakle, zaboravi paradajz u ovoj kombinaciji.
E, a ukoliko pravis posnu, sve je isto, samo meso mozes da zamenis rendanim krompirom, a mozes da stavis i malo sojinih ljuspica.
Prijatno i pisi utiske!
:idea:
Zahvaljujem kuvalico1
 
Ja sam ti strucnjak za ovo pitanje.Kod mene u Makedoniji ova paprika je zakon, ma Ustav.

Na ulju se przi crni luk, praziluk, sargarepa, sve seckano, dolije se malo vode.Kad ispari voda dodaje se mleveno meso, ja uvek stavim i sojine ljuspice, kad se uprzi dodaje se pirinac (na 500 gr. mlevenog mesa ide 1 soljica pirinca).Na kraju se dodaje so, vegeta i biber. Napune se paprike, skupe se krajevi i redjaju se u okruglu tepsiju, u krug (posto su konusne vrh je u sredini).Preliju se uljem i vodom ali da ogreznu.Kuvaju se u zagrejanu rernu oko 30 min.Posle toga se pravi tanka zaprska od ulja i 1 kasika brasna, aleva paprika ne treba, jer se ona pravi od njih.Vrate se u rernu i jos 10 min. i gotove su.

Posne se prave isto samo bez mesa i dodaju se orasi.
Najbolja kombinacija je kad se pravi sarma i ove punjene paprike zajedno.
Moja baka je pravila suve paprike na milion nacina i ostali nam recepti da se secamo bake.
 
Ja sam ti strucnjak za ovo pitanje.Kod mene u Makedoniji ova paprika je zakon, ma Ustav.

Na ulju se przi crni luk, praziluk, sargarepa, sve seckano, dolije se malo vode.Kad ispari voda dodaje se mleveno meso, ja uvek stavim i sojine ljuspice, kad se uprzi dodaje se pirinac (na 500 gr. mlevenog mesa ide 1 soljica pirinca).Na kraju se dodaje so, vegeta i biber. Napune se paprike, skupe se krajevi i redjaju se u okruglu tepsiju, u krug (posto su konusne vrh je u sredini).Preliju se uljem i vodom ali da ogreznu.Kuvaju se u zagrejanu rernu oko 30 min.Posle toga se pravi tanka zaprska od ulja i 1 kasika brasna, aleva paprika ne treba, jer se ona pravi od njih.Vrate se u rernu i jos 10 min. i gotove su.

Posne se prave isto samo bez mesa i dodaju se orasi.
Najbolja kombinacija je kad se pravi sarma i ove punjene paprike zajedno.
Moja baka je pravila suve paprike na milion nacina i ostali nam recepti da se secamo bake.

Kako sarma i paprike zajedno.Sarma se puno duze kuva?
 
mama moje drugarice je pravila ove suve paprike i ja jela kod njih - bilo mi prelepo!!!!!!!!
Po njenom receptu sam napravila - uglavnom ovo sto ste ovde pisali, jedino sto ih ona ne poliva uljem (sto ja ne radim ni sa obicnim, svezim paprikama)...samo ona pravi na ringli a ne u rereni..
ALI ja kada sam napravila to nije bilo to jelo. te paprike su toliko bile zilave tj. suve uopste nije bilo zadovoljstvo jesti ih
 
Slogi prvo probaj da skuvas paprike pa onda ih puni, dolij i vode i kuvaj ih duze. Nije problem u tebi, problem je u paprikama.Ja sam vec pisala da su iste paprike kod nas drugacijeg kvaliteta, valjda je podneblje u pitanju.Ja sam nosila seme prijateljima od mog brata i oni sadili u okolini Obrenovca i nisu porasle iste, nego neka mutacija.Trazi na pijaci leskovacke one su tu negde.
Ako imate ovakve paprike znam mali milion recepta, samo kazite.:zjelka2:
 
mama moje drugarice je pravila ove suve paprike i ja jela kod njih - bilo mi prelepo!!!!!!!!
Po njenom receptu sam napravila - uglavnom ovo sto ste ovde pisali, jedino sto ih ona ne poliva uljem (sto ja ne radim ni sa obicnim, svezim paprikama)...samo ona pravi na ringli a ne u rereni..
ALI ja kada sam napravila to nije bilo to jelo. te paprike su toliko bile zilave tj. suve uopste nije bilo zadovoljstvo jesti ih

Kod ove paprike vrlo su važne dve stvari:
1. priprema - obavezno je potopiti papriku u mlaku (ne vruću) vodi i postiti da odstoji da malo omeša (dužina zavisi od toga koliko je suva paprika);
2. kuvanje - lepo kaže Vera-mk, nali vodu da paprike ogreznu. Paprika bilo, da se kuva na ringli ili u rerni (nmogo je bolja u rerni), mora dobro da se skuva i to na laganoj vatri. Ovo nije 'fast food'. što duže se 'krčka' to je ukusnija.
Ja lično volim gurmanski način pripreme hrane pa sve gurmanske stvari (paprike, sarme...) 'krčkam' u rerni na tiho toliko dogo dok sva voda ne ispari i ostane samo masnoća (ulje). Ovako spremljeno jelo dobija na 'težini' vrlo je ukusno (ko voli) ali nije zdravo. Dugim kuvanjem ubiju se svi vitamini. E, sad.........z:)
 
Pre nego sto sam ih punila ja sam ih malo poparila ili kako se vec taj proces zove tj. stavila ih u mlaku vodu i kuvala do pred kljucanje. Potom ih punila i naravno pustila da krcakju 100 godina, toliko da su se vec raspadale ali su se i dalje pri zvakanju osecala ta suvoca
 
Pre nego sto sam ih punila ja sam ih malo poparila ili kako se vec taj proces zove tj. stavila ih u mlaku vodu i kuvala do pred kljucanje. Potom ih punila i naravno pustila da krcakju 100 godina, toliko da su se vec raspadale ali su se i dalje pri zvakanju osecala ta suvoca

Ma te suve paprike se samo preliju vrelom slanom vodom, poklope i ostave par minuta da stoje. Posle se procedi voda i one se pune, redjaju u pleh i zapeku u rerni.
Naravno da su ti se raspale kad si ih kuvala sto godina
 
Te suve paprike su super sa pasuljem - takodje juznjacki smek.
Naime gust pasulj se skroz skuva sa svim zacinima pa se uprzi red luka i stavi se pasulj, kao za prebranac pa se tu ususkaju te crvene paprike isto napunjene pasuljem, pa se sav medju prostor popuni preostalim pasuljem i naravno mora da ga bude i za odozgo.
Da se ne vide dzinke samo pasulj z;)

dal se ovo jelo zove paprike punjene prebrancem ili prebranac u susene paprike, ko ce ga znati al ukus je mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

naravno sporo se krckaaa - slow food
 
Može, samo ih moraš zatvoriti paradajzom (iz zamrzivača) ili kolutom lika ili krompira kako ti meso ne bi ispadalo pri kuvanju.

Ja sveze punjene paprike pravim od zivog mesa, zacinjenog pomesanog sa malo pirinca. Onda ne mora da se zatvara krompirom ili pardajzom a po zelji moze. Posle se nalije vodom i tomatinom a obavezan zacin je MIRODJIJA (bar u mojoj kuci)
 
Dr,Mr,paprikarka.Moze li isti recepr i za sveze paprike,nemam suve.

Ovo Dr moze, Mr je uvreda.
Posto tamo kod tebe ima sunce, mozda ima i paradajz.Spremis fil i uzmes nekoliko paradajza, oljustis ih i otseces kapice za paprike ( od 1 paradajza moze oko 5 ), a ono sto ostane u sredini iseckas i ubacis u fil.Napunis paprike na svaku stavis po kapicu od paradajza, em ne ispadne fil, em je socnije.
Obavezno ih krckaj u rerni, kad su pola gotove okreni ih na drugu stranu.
Inace ja ne punim nikad babure, ne volim ih, posebno ako su zamrznute.
Pozdrav !!!:zpozdrav:
 
Dr,Mr,paprikarka.Moze li isti recepr i za sveze paprike,nemam suve.

Ovo Dr moze, Mr je uvreda.
Posto tamo kod tebe ima sunce, mozda ima i paradajz.Spremis fil i uzmes nekoliko paradajza, oljustis ih i otseces kapice za paprike ( od 1 paradajza moze oko 5 ), a ono sto ostane u sredini iseckas i ubacis u fil.Napunis paprike na svaku stavis po kapicu od paradajza, em ne ispadne fil, em je socnije.
Obavezno ih krckaj u rerni, kad su pola gotove okreni ih na drugu stranu.
Inace ja ne punim nikad babure, ne volim ih, posebno ako su zamrznute.
Pozdrav !!!:zpozdrav:

Hvala Dr Verka.Kod mene ima svezeg povrca preko cele godine,kojega god hoces.I voca.Sad ima svezih jagoda .Ali nema paprika "silja"kao kod nas,samo babure.Zelene,crvene,zute,bledo zelene...mozda ima i roze,nisam primetio.z:p
Ali ja nisam majstor,samo volim da kuvam,pa zato meni objasnjavaj kao nekom Amerikancu,znaci:U levu ruku uzmes ovo,pa posle dva minuta stavis ono u ovo itd...postupno i slikovito,kao da radis i pricas sta radis.I tako dok ne izvadis iz rerne.
Hvala.:zimag:
 
Druze Amerikanac, recept ti je na ovoj istoj strani samo ides malo gore, kako se pune suve paprike tako se pune i babure.Kad vec mozes da biras boju, uzmi crvene, ukusnije su.Kuvaj ih u rerni, ali poklopljene, moze i folijom, na kraju ih otkrijes da se zapeku.

Za ono Dr, moze, ali za ono Verka ima da ubijem. Moj muz kad oce da me zivcira zove me Verka, ali reskira da stvari po kuci pocnu da lete, pa ti vidi.Ako produzis idem na autobusku da vidim kad ide prvi autobus za Izrael, pa moze da lete i babure.

Pozdrav :zgrudvanje::zpozdrav:!!!
 
Druze Amerikanac, recept ti je na ovoj istoj strani samo ides malo gore, kako se pune suve paprike tako se pune i babure.Kad vec mozes da biras boju, uzmi crvene, ukusnije su.Kuvaj ih u rerni, ali poklopljene, moze i folijom, na kraju ih otkrijes da se zapeku.

Za ono Dr, moze, ali za ono Verka ima da ubijem. Moj muz kad oce da me zivcira zove me Verka, ali reskira da stvari po kuci pocnu da lete, pa ti vidi.Ako produzis idem na autobusku da vidim kad ide prvi autobus za Izrael, pa moze da lete i babure.

Pozdrav :zgrudvanje::zpozdrav:!!!


To je pesma Olivere Katarine:Kolo vodi Verka,Verka kal;udjerkaaaa...
Ne znam da li se secas,lepa pesma.Ali ako se ljutis necemo da koristimo taj termin ovde,samo da javnem nekako tvom muzu da te potsdeti nekad, da ne zaboravis.z:p
Autobusom ne moze,samo Skopski Petrovec,tamo sam bio u vojsci,bas na aerodromu,celih godinu dana.:zimag:z:poz:
 

Back
Top