kurs evra

Limun i sargarepa

Početnik
Poruka
46
Interesuje me da li neko moze najprostije da mi objasni kakve veze ima skakanje kursa evra sa skakanjem cena i jos nesto isto sto prostije kako se uopste formira kurs dinara (znam da je odnos ponude i potraznje ali mi nije jasno kako to sad utice na kurs dinara) ako neko zna neka objasni pozz
 
Ajde da se ja prvi pravim pametan, mada je pitanje relativno prosto. Kao drugo zivimo u zemlji koja uvozi veliki broj proizvoda. Milka, heiniken, banane, tehnika i jos hiljade drugih proizvoda. Tu su i strane sirovine kao sto je gvozdje npr. ali i mnogo sta drugo. I naravno prvo i najvaznije nafta sirova, nafta za vozila i benzin. Tu su jos hiljade drugih stari cija osnovna cena je u stranoj valuti, pre svega u evrima. Ukoliko kurs skoci i cena npr. nafte se menja, jer ona kosta recimo 1e, tj. 80 din. a posle promene kursa 85din. Ako se to promeni nastaje lancana reakcije. Cena prevoza za sve skace, pa i to utice na cenu svakog proizvoda/usluge. Svaki proizvod takodje menja cenu jer vise ne vredi u dinarima kao i pre (ali vredi u eurima). Na kraju postoji grupa proizvoda koji ne zahtevaju povecanje cene zbog rasta, ali se povecavaju plate zbog povecanja troskova zivota i tako se utice i na povecanje cene njihovog proizvoda.
Kurs i promene je vec toliko tesko objasniti da skoro niko ne zna sve uzroke promene. Najvaznija je doduse ponuda i potraznja (i vecina se svodi na uticaj na istu), a to je vec jednostavno objasniti. Sto je veca potraznja proizvoda to je veca cena i sto je veca ponuda to je manja. Tako imas primer ruda. Gvozdje je jeftino jer ga ima mnogo (i jeftino se eksploatise, ali i to je zbog toga sto ga ima mnogo). Bakra ima daleko manje i kosta vise (i eksploatacija je mnogo skuplja). Ali srebro, zlato i platina nemaju neke znacajne razlike u ceni proizvodnje, ali zlata ima najmanje i najskuplje je. Dijamanti se jeftino proizvode (kopaju), ali ih ima daleko manje i zbog toga su najskuplji. Da se dijamanti nalaze na svakom koraku bili bi dzabe. Ponuda i potraznja.
 

Back
Top