Tradicionalni Aikido

Dragi prijatelju,nadam se da si zurio pa si na brzinu otkucao pocetnu poruku.Ako nisi,onda nemas pojma o Aikidou jer je najveca uvreda za nekog ko trenira Aikido reci da je Aikido sport.Kako organizovati takmicenje u vestini gde svakom tehnikom mozes da osakatis protivnika?Posto verujem da si pogresio bice mi zadovoljstvo da sa tobom pricam na ovu temu.Znajuci ekipu(pozdrav drustvo)pridruzice nam se i Skeptik i Hetmen pa ce biti vrlo zanimljivo i poucno.Pogledaj Realni aikido i Zapadno borenje... tu je dosta receno i o aikidou.Pozdrav Marko
 
Da,zurio sam pa sam napravio pocetnu gresku , izvinjavam se! Procitao sam navedene rubrike , i moram reci da se slazem sa skoro vecinom stvari koje su tu recene ! Premda ima jos nedorecenih i nezavrsenih izjava! Bice mi drago da sa svima koji su zainteresovani za diskusiju to i omogucim .Pozdrav. :wink:
 
Eto, bio sam pozvan, pa k'o velim da ne ispalim.
Marko, da bi neka aktivnost bila sport ne mora da ima takicenje kao obavezni segment. A za ovo osakacenje svakom tehnikom... ma, bolje da i ne komentarisem.
Ako si procitao navedene teme, mogao bi da kazes sa kojim se to gledistima slazes, jer se njih dobar deo kosi jedno s drugim, tako da ne mozes bas dase slazes sa vecinom.
Voleo bih da mi maximus na nekoliko konkretnih primera objasni po cemu se to "realni" i onaj "nerealni" :twisted: aikido toliko razlikuju, da bi se jedan mogao smatrati bledom kopijom drugoga.
 
Skeptik:
A posle sam ja ovakv i onakav i govorim sa podcenjivanjem o ovom ili onom pristupu itd itd.
OK bar sam bio uljudan :twisted:

Ako se odnosi na mene ova konstatacija, a verovatno jeste, mogu da dodam samo sledeće:
trenirao sam (duže od šest meseci, mnogo duže)
video šta je i kako je
treniram nešto drug (drugi stil)
mogu da poredim i dam svoj sud na osnovu ličnog iskustva
Da li podcenjujem? Shvati kao hoćeš rekao sam što sam imao da kažem i ono što mislim, a ne mislim jedini tako!!!
 
Stvarno, o cemu je rec? Da li je ovde rec o pojedinacnim nadmetanjima i pitanjima?Ili smo ovde da jednostavno pokusamo da na neki civilizovaniji nacin prodiskutujemo o znacenju i znacaju aikidoa???? Zato vas molim , ajmo da pricamo o njemu ! :roll:
 
Ja i dalje cekam na konkretne primere razlika izmedju dva aikidoa.
E da, poznajem ljude koji treniraju i po deset godina pa nisu shvatili o cemu se radi u pojedinim vidovima borenja. To jest, misle da su shvatili (pogresno pri tome) i onda se iz petnih zila trude da iz te vizure postignu rezultate koje ocekuju, ali dzabe, jer su im ocekivanja nerealna.
 
hetman:
Ja i dalje cekam na konkretne primere razlika izmedju dva aikidoa.
E da, poznajem ljude koji treniraju i po deset godina pa nisu shvatili o cemu se radi u pojedinim vidovima borenja. To jest, misle da su shvatili (pogresno pri tome) i onda se iz petnih zila trude da iz te vizure postignu rezultate koje ocekuju, ali dzabe, jer su im ocekivanja nerealna.

Probaj da treniraš jedan pa drugi i "samo će ti se kasti" isuviše je neracionalno razglabati teoretski, to mora da se oseti. Nije dovoljno čuti i videti
 
Sto se tice konkretne razlike izmedju tradicionalnog aikidoa i realnog aikidoa mislim da je uopste glupo uporedjivati . Jer , uistinu , to ne moze da se uporedi ! Neke stvari su jednostavno takve. Kada bi pricali o tome da li je i sta je bolje , lepse , primamljivije , prakticnije ne znam dokle bi dogurali . Mislim da treba iskusiti i videti i jednu i drugu stvar i onda doneti sud .Ali sud koji je zasnovan ne na leprsavim bezlicno-praznim stvarima , vec sud zasnovan na pojedinacnom i ukupnom shvatanju sta je aikido! :?: :!:
 
Vidim da postoji kao neka saglasnost da treba probati/trenirati oba pravca u aikidou. E sad, tu me zanima koliko je vas to treniralo oba. Drugo, posto se meni prebacivalo da je sest meseci smesno mali period da bi se stekao ozbiljan uvid, koliko sto trenirali svako od ova dva aikidoa ponaosob?
 
U ''klasičnom'' Aikidou je jedna istina da pored tehnika koje služe isključivo za samoodbranu,postoje i tehnike za samokontrolu i uče kako protivniku prvenstveno dokazati svoju nadmoć nad njim bez potreba da mu nanosimo povrede i ''sakaćenja''.
Aikido na višim nivoima veštine postaje i način kojim se rešavaju problemi u stvarnom životu,koncentracijom,recionalnim razmišljanjem i sl.
U realnom Aikidou veći se značaj pridaje fizičkom rešavanju problema i trenutnom onesposobljavanju protivnika na najefikasniji način.
Razlika između ove dve veštine je ogromna,jer klasični Aikido nikada nemože biti vrsta sporta za razliku od realnog.
 
šetač:
U ''klasičnom'' Aikidou je jedna istina da pored tehnika koje služe isključivo za samoodbranu,postoje i tehnike za samokontrolu i uče kako protivniku prvenstveno dokazati svoju nadmoć nad njim bez potrebe da mu nanosimo povrede i ''sakaćenja''.
Aikido na višim nivoima veštine postaje i način kojim se rešavaju problemi u stvarnom životu,koncentracijom,racionalnim razmišljanjem i sl.
U realnom Aikidou veći se značaj pridaje fizičkom rešavanju problema i trenutnom onesposobljavanju protivnika na najefikasniji način.
Razlika između ove dve veštine je ogromna,jer klasični Aikido nikada nemože biti vrsta sporta za razliku od realnog.
 
Slazem se sa setacem! Mislim da je potrebno uvideti medjusobne razlike ,dobro ih prostudirati i onda doneti sud o njima !!Nije vazno koji je aikido bolji , koji je efikasniji , koji trenira veci broj ljudi (makar kod nas) , vec je vazan taj osecaj koji imas na treningu , taj osecaj ti jedino moze to reci ! Sada nije vazno isticati koliko ko sta trenira i da se onda po tome moze donositi sud ! To je besmislica ! Bitno je sta je sutina , a sustina se ocima ne da sagledati , ona se samo srcem dobro vidi !! :wink:
 
[quote="Master Roshi Obe veštine predstavljaju na neki način benignije modifikacije Ju-Jitsu.[/quote]
Pa mozda je dzudo benigniji od ju-jutsua, ali samo na planu pristupa vezbanju. Naime, Jigoro Kano je bio zesce prozivan od strane tradicionalinijih majstora ju-jutsua i optuzivan za razvodnjavanje vestine. Onda je Kano uradio ono sto sada radi Gracie familija, tj. uputio je otvoren izazov na borbe ostalim stilovima ju-jutsua i sve borbe dobili su dzudisti. Toliko o benignosti te vestine, odnosno o "smrtnoj ozbiljnosti" stare ju-jutse. U to vreme je ju-jutsu vec bio uveliko ogrezao u ritual i okostalu tradiciju, da je izgubio veci deo onoga sto ga je nekada cinili efikasnim.
E sad, sto se tice dodirnih tacaka judoa i aikidoa. Vecina velikih majstora (legendi) aikidoa poput Goza Shiode, Kenji Tomikia Koitchia Toheia i dr. prethodno su vec bili majstori visokih zvanja u judou, tj. ucili su na Kodokan institutu kod Kanoa. Licno on ih je i poslao kod Ueshibe da uce, sto govori o njegovoj velicini, jer nije bio ogranicen poput veceg dela danasnjih majstora koji se boje da njihovi ucenici ne vide nesto bolje i efikasnije. Sto je najlepse, to je mozda i najizrazenije upravo u aikidou, koji je eto prvu generaciju svojih majstora stekao upravo iz druge skole.
 
Ko god zeli da vezba aikodo prvo neka proveri da li osoba koja ga drzi to radi iz ljubavi ili zbog materijalne dobiti ,jer na veliku zalost ima i takvih.Znaci dobro odlucite da li ce te vezbati kod nekog ko od togha zivi pa ga naravno i komercijalizuje i na zalos napravi cudo od tehnika sve zezne i sto je jos gore ti ljudi najcesce stanu na nekom nivou i vise ne napreduju... ::
 

Back
Top