opet poskupelo zimovanje

brizna mama

Primećen član
Poruka
505
Zimovanje na Tari je 16800din. Po nekom mom laičkom proračunu (7000din - pansion, prevoz 1000din, placanje vaspitacici 2000din, 2000din animatoru izlazi da su troskovi agencije 4800din). Napominjem da sam cene napamet rekla, ali mislim da je otprilike to to. Po detetu agencija uzima 51evro. 100dece iz 1 obdaništa x51evro=5100evrax10obdanista na Čukarici =51000evra. Malo li je!!!!!!! I to samo za zimovanje!! Kako sprečiti pljačku roditeljskog džepa, a da nije na štetu dece. Molim da se ne javljaju oni koji će komentarisati da ne treba decu ni slati. Možda bi i to trebalo uraditi u znak protesta. Mnogo mi je da za dvoje dece za sedam dana dam 400evra kada za te pare mogu da imam 6-krevetni apartman, prevoz u oba smera i hranu na Jahorini ili nekom drugom zimskom centru za isti vremenski period. Napominjem da se moj revolt odnosi samo na one u lancu odlučivanja o visini troškova i izboru agencije. Ima li neko detaljnije informacije o gore spomenutoj problematici?
 
То су те цене. Нема јефтиније. Да одеш у свом приватном аранжману било би још скупље.

Ја плаћам наставу у природи 13800, а то је прва недеља априла, тотално ван и зимске и летње сезоне...
Иначе, у школама савет родтеља бира агенцију...а ово је била најјефтинија понуда.
 
Ma ljudi preskupo je!!! Ne mogu da verujem kako deru roditelje. Pa i sami znate da smestaju decu najskrnavija odmaralista gde ih je po 10oro u sobi, voze ih najgorim autobusima koji su strasno jeftini i jos naplacuju ishranu kao za odrasle. Pa koliko jedno dete moze da pojede?
Mi idemo porodicno (nas dvoje i dete) u Sloveniju na 5 dana za 21.500 din (naravno bez viza i prevoza). Kad se to uporedi s cenom koju vama uzimaju, nema logike. Neko se tu debelo ovajdio, sto agencije, sto direktori, sto nastavnici.
Strasno me to ljuti. Besramno deru roditelje jer znaju da ce svako da da i zadnji dinar samo da mu dete ne place jer svi idu osim njega.
 
Моје дете иде у хотел Бели бор на Тари, значи није ''скрнаво одмаралиште''...
Искрено, ја бих више волела да их је 10 у соби, него да су по су по двоје-троје, зато што је тада учитељу лакше да их надгледа, контролише, да буде присутан....те је дете тако безбедније. Родитељи греше када дечија летовања - зимовања мере својим аршинима.

Када сам ја била ђак онда су нас возили скрнавим аутобусима, сада водим ђачке екскурзије и увек су то аутобуси са климом, често спратни, модерни, са ТВ, јер клинци на дужим путовањима воле да гледају филмове...
Полиција увек прегледа аутобусе пре поласка...
Није то више као некад, данас агенције морају да се докажу, да би биле поново у игри следеће године.
 
Уосталом, од ове године све је потпуно ''транспарентно'', то јест родитељи бирају дестинацију, агенцију, понуду, па чак родитељи одређују и наставничку дневницу!!!

Само има родитеља који воле више да гунђају него да се покрену, да се укључе у рад школе, савета родитеља, да се организују.... давно је прошло време социјализма када је држава све одређивала... Данас родитељи могу да имају велики утицај на све ствари које се тичу њихове деце, само се треба мало распитати, ангажовати и укључити.
 
Izvini Hellen, nista licno. Zaboravila sam da radis u prosveti. I dalje mislim da je 200 EUR za zimovanje na Tari, koja je lepa ali nije bas Zlatibor ili Kopaonik, ipak previse za jedno dete.
Pa za te pare moze u ovom periodu da se ode u Tunis i to avionom, ili u Bugarsku autobusom. Zao mi je, ali ne mogu da poredim tu cenu sa drugim ponudama agencija, jednostavno moram da merim svojim arsinom. Pa koji drugi postoji?
Ako je sve tako na nivou kako kazes, odlicno, ali ni to ne opravdava tako visoke cene. Uostalom mozda meni ni nije mesto ovde, moje dete ne ide jos u skolu, ali sam se naslusala svega od prijatelja.
 
Нисам детаљно гледала понуде туристичких агенција за приватне аранжмане, али не верујем да можете отићи у Бели бор аутобусом, имати тамо 7 пуних пансиона, имати аниматора и некога ко ће да буде стално са вама и да брине о вама 24 сата дневно, имати свог лекара (јер и то плаћамо), имати два целодневна излета аутобусом, вожњу Шарганском осмицом....
Све за 13800 и то на 7 рата?!
(Да напоменем, да у све то улази још порез, а стопа опорезивања је огромна, колико се сећам, рекоше да је у цени од 13 800 порез ваљда 13%, тако нешто, значи око 1500 динара је само порез!)

Наравно да је и за мој џеп то скупо, али не верујем да се игде може добити нешто значајно јефтиније.

Ako je sve tako na nivou kako kazes, odlicno, ali ni to ne opravdava tako visoke cene.

Ја не знам шта би могло да оправда високе цене.
Ми смо на Савету родитеља, у школи у коју иду моје деца, добили понуде неколико агенција. Изабрали смо најјефтинију, то јест ону у којој се за што мање пара може добити што више.
Значи, школа добије готову понуду агенције, ми смо само на то додали још рад лекара и учитеља, и то смо им сами ми одређивали колико ће добити, што је, мислим, ипак недостојно.
Нико нас није питао да ми сами одредимо колико вреди рад шофера или куварице, а питају нас да одређујемо колико вреди рад учитеља и лекара....
Стављени смо у понижавајућу ситуацију и ми родитељи и они.
 
OK, cene su takve kakve su i nema pomoci. Ali je pitanje koliko je to opravdano i u skladu s nasim standardom zivota. Nekada se nije islo na ekskurzije na 7 dana niti u inostranstvo, bas zato da bi svako mogao da to priusti.
Istina tovarili su nas partizanskim stazama i spomenicima po celoj bivsoj Jugi, ali to sad na stranu.
Zar ne bi bilo moralnije onda skratiti te ekskurzije na 3-4-5 dana pa da svi idu bez problema, nego ovako muciti decu i roditelje? Roditelje - kako i da li ce moci da priuste put, a decu - da li ce ih roditelji pustiti ili ce morati da ostanu.
 
Па то 7 дана, то није екскурзија, то је рекреативна настава, или настава у природи.
У основној су једнодневне, евентуално дводневне у 7. и 8. разреду.

А иначе, врло сам против средњошколских екскурзија у иностранство.
Водим екскурзије годинама, али никада не бих преузела на себе такву одговорност да их водим у иностранство. И из многих других разлога....
 
Ni ja. Ja se baš radujem što nismo imali dovoljan broj dece za 2-dnevnu ekskurziju. Ministarstvo propisalo 70%, a kod mene se nije prijavio dovoljan broj. Najduže što može da se podnese je 1 dan. Mislim da ništa ne može da plati 7 dana danonoćnog bdenja nad tuđom decom.
 
Hellen, vidim da si u tematici. Reci mi da li postoji mogucnost da se izbegnu agencije i da neko(npr.kao ti sa iskustvom) iz skole ili obdanista ili neko od roditelja organizuje zakup jednog ili dva autobusa, rezervaciju hotela i organizaciju lekara, animatora. Ako da zasto se tako ne radi, ako ne zasto ne?Hvala unapred na odgovoru.
 
Могло је раније, сада не може....управо из разлога да би се спречиле махинације и малверзације.

Због тога школа МОРА да расписује тендер, да се јављају заинтересоване агенције, да школски одбор изабере три најбоље понуде, да се оне доставе савету родитеља, да савет родитеља одабере једну, па онда да се анкетирају сви родитељи, па тек ако се изјаснило више од 80% родитеља једног одељења онда се приступа организацији!


Било је раније: колега и ја потрпамо децу на шинобус и одемо у БГ, тамо пешака обилазимо музеје по граду, Калемегдан...цео дан проведемо у БГ и вратимо се увече, а деца плате само цену возне карте и нама висину једне дневнице. Данас бих ја остала без посла ако бих тако нешто организовала, а директор би платио казну.
 
Мислим, тако је по новом закону и то се врло ригорозно контролише, баш зато да би све било ''транспарентно'' и да би се избегло да неко у том ланцу организације убаци себи неку лову у џеп.
 
Hm, a namesteni tenderi, pa obaranje tendera nezadovoljnih agencija. Rezultat deca nisu isla na letovanje. Izgleda da malverzacijama tesko moze da se stane na put. U svakom slucaju hvala na odgovorima, jer koliko vidim roditelji se uopste ne raspituju koliko to kosta, malteneje sramota pitati. A koliko vidim vecina njih ide regresirano i u obdaniste i na zimovanje, pa u 6 rata i nije strasno. Moracu i ja da se vise raspitam za to regresiranje.
 
Cena bi trebalo da bude oko 1500 dinara po danu (sa dnevnicama, bez hrane). To je nesto uobicajeno. Za sve sto je preko 2 miliona skola raspisuje tender. Ispod dva miliona radi se po Zakonu o javnim nabavkama male vrednosti (minimum tri ponude, bez javnog oglasavanja, a sve ostalo isto kao na tenderu). Komisija za otvaranje ponuda koju cine roditelji i nastavnici otvara ponude i izabrana ide na Skolski odbor.
 

Back
Top