produzeno detinjstvo

mow-wow

Početnik
Poruka
5
Sta mislite o ovome???

85% mladih U Srbiji zivi sa roditeljima... 1/5 izabrala bi život (naravno, kada bi mogla da bira) sa roditeljima, dok bi čak 4/5 želelo da živi samostalno i u sopstvenom stanu...

Zivot sa roditeljima je vasa zelja ili iznudica? Vredi li pricati o posledicama na emocionalnom i drugim planovima?

Kakva su vasa iskustva?!!!!

A sta roditelji misle o osamostaljivanju svoje dece?

START!!!!!!!!!!!!!!!!
 
mow-wow:
Sta mislite o ovome???

85% mladih U Srbiji zivi sa roditeljima... 1/5 izabrala bi život (naravno, kada bi mogla da bira) sa roditeljima, dok bi čak 4/5 želelo da živi samostalno i u sopstvenom stanu...

Zivot sa roditeljima je vasa zelja ili iznudica? Vredi li pricati o posledicama na emocionalnom i drugim planovima?

Kakva su vasa iskustva?!!!!

A sta roditelji misle o osamostaljivanju svoje dece?

START!!!!!!!!!!!!!!!!

Mislim da su nasi roditelji strahovito posesivni, i da oni sami ne zele da im se deca osamostale.
 
cokoladic@:
Ko zeli da se osamostali, naci ce put. A koga su roditelji naucili, da mu sve prinesu guzi, nece biti samostalan i kad ne bude vise tih roditelja.

Cokoladice, napolju deca sa 18 godina odlaze da zive u internatima pri fakultetu 90% njih. Sta mislis zasto? Zasto neko iz Kentakija umesto da studira u Kentakiju ide u Virdziniju? A neko iz Virdzinije ide u Kentaki?
Da bi se deca osamostaljivala.
Tamo ako imas svoju radnju i zaposlis 2 udenika od po 15 godina da ti rade po 3 sata oslobode te dobrog dela poreza. Dakle kompletno drustvo je tako organizovano da generalno stimulise samostalnost.

Kod mene u dvoristu se kopa neki kanal, i ja uvatim lopatu malo sa majstorima da kopam, i 99% ljudi me gleda ko poslednjeg idiota , e bre kako to da sin roditelja sa lovom kopa kanal, pa to je blam, to je sramota to je ovo to je ono.

U Kanadi ako sa 15 ne zaradjujes dzeparac ti si totalni idiot bilo da su ti mama i tata sirotinja bilo da su bogatasi.
 
Smanji poslodavcima pored ako zaposljavaju klince, neka ih placaju 10 eura za 3 sata rada posle skole. Stimulisi mlade da od 14 te 15 te pocnu da zaradjuju dzeparac. Da bar malo budu samostalni. To je 10 eura dnevno to je 50 eura za 5 dana. Nije nesto. ne moze od toga da se kupi ne znam ja sta. Ali ce imati za neko parce odece vise, imace za izlazak. Dakle oseti ce malo samostalnosti.
 
WithdrawnWater:
Slazem se sa Acom. (Pasce nebo na zemlju....)

Evo recim medicinska skola smer stomatoloska sestra, da drzava skine porez , deo dazbina ja bi suta negovorio oca da uzme 1 klinku, neka bude tu svaki dan 3 sata , ne mora vise. Dobijala bi satnicu, neka radi, pomaze, gleda.

Nama drzava skinula deo dazbina.
Dete zaradi neku kintu za sebe. Jos vaznije roditelji znaju gde im je dete. I JOS VAZNIJE, uci u jednoj od najboljih poliklinika kako se radi. Vrednije od bilo koje knjige.
Dobro nama, dobro njoj. I stimulises omladinu i navikavas ih na samostalnost.
 
Ja sam zelela sto pre da se osamostalim,to mi je nekako bila zelja......moj burazer je evc sasvim druga prica......njemu je oduvek bilo malo,uvek se trudio sebi nesto da stvori kako-tako i uspeo je(e jos samo da je bio malo normalniji i posteniji,bilo bi mu super,al dobro)
Ja imam priliku cestu da cujem neke zene koje imaju decu od po 16-17 godina kako kazu:dok sam ja ziva on/ona nista nece raditi......mislim strasno.....ne kazem da decu treba izrabljivati,ne davati im nista...ja cu uvek pruziti svom detetu sto vise mogu,ali treba ih uciti od malena da budu samostalni.....znaci ce im kasnije.
 
Pa ja bih jaaako želela da se osamostalim, na ovaj ili onaj način. Čini mi se da će biti na onaj.

To što (kao jedan dobar deo tog procenta mladih) odlažem neprijatnost, neko tumači kao qkavičluk, čokoladice, komentar ti je grozno prepotentan.

Mrzim osobinu ljudi koji nešto uspeju, uz sreću ili veliki napor, dakle nešto bitno i teško (što je ovde pod velikim znakom pitanja), da onda trljaju nos drugima što to isto ne mogu ili odlažu.
 
A jos jedna stvar je da roditelji prestanu da se ponasaju prema deci kao prema debilima, to je isto veoma bitna stavka.

Moji odu u vikendicu mi ostanemo sami, i svako jutro u 9 (evo danas su zvali u 10 za divno cudo) zovu da vide da li smo papili, da li smo dobili kasicu, da li smo piskili, kakili, dobili pelenice, mislim ja sada karikiram ali otprilike to izgleda tako. Kao da smo debili.

Ja kad sam od oca trazio da mi potpise potrebne papire da mogu da radim napolju on je pitao : "Sta tebi ovde fali?" i to me svi pitaju. I kad kazem da mi treba samostalnost ljudi umiru od smeha u fazonu: "Konju jedan cele ti pun love, sedi i trosi dok mozes".

I posle takvog odnosa, ti ocekujes normalnu omladinu???
 
Super tema.....tj moja tema definitivno.....U principu mislim da ima dosta veze sa psihologijom roditelja, pa onda i "dece" naravno. Mislim da mnogi roditelji koriste losu finansijsku situaciju kao izgovor da zadrze decu duze kod sebe. Ja smatram da ni jedna ili bar retko koja mlada osoba moze sebi da priusti samostalan zivot bez pomoci roditelja, a da se ne polomi i pokrsi posteno. Mislim da smo svi prolazili kroz faze u kojima su nam govorili nemoj to da radis ili ne moj ovo, to nije posao za tebe, nece moje dete to da radi itd. Po meni sve sebicni razlozi i njihova licna nesposobnost. I sve to vodi do toga da smo mi (ili bar ja) dosta vremena proveli sedeci skrstenih ruku. Pritom svako od nas je mogao nesto da radi bilo sta i da zaradjuje taj dzeparac ali nikom jednostavno nije padalo na pamet. Ili smo svi prihvatili tu njihovu teoriju.....pa necu ja valjda da radim u poslasticarnici ili sl. Nadam se da ce se to promeniti i mislim da se vec menja.
Poz
 
Cokoladica je previse radikalna....neke stvari stvarno zavise od pojedinca, na primer da li ce da zavrsi fax, koliko ce da se snadje na nekom poslu, koliko je sposoban da sam nesto pokusa i uradi... ...a posao i stan, ne verujem..pitanje je sada i koju starosnu grupu imate u vidu kada govorite o mladima.... ja sam se prepoznao donekle u ovoj acinoj prici, kao i u opstoj slici stvari...a verujem da je tako i sa vecinom....
 
I ja se slazem sa acom... Trebaju deca da se navikavaju da rade. Nekoliko sati nedeljno je dovoljno, narocito omladini ispod 18. Ja studiram i radim u isto vreme, ponekada se ubijam od posla, propustam predavanja itd. Nije mi nimalo lako ali znaci taj dinar. Jedna moja poznanica iz Srbije je rekla da ne bi radila npr. u kaficu jer joj je to nemoralno. :roll: A sedi kuci i nema 100 dinara u novcaniku...Tako valjda vise voli. :roll:
 
Lexa:
Pa ja bih jaaako želela da se osamostalim, na ovaj ili onaj način. Čini mi se da će biti na onaj.

To što (kao jedan dobar deo tog procenta mladih) odlažem neprijatnost, neko tumači kao qkavičluk, čokoladice, komentar ti je grozno prepotentan.

Mrzim osobinu ljudi koji nešto uspeju, uz sreću ili veliki napor, dakle nešto bitno i teško (što je ovde pod velikim znakom pitanja), da onda trljaju nos drugima što to isto ne mogu ili odlažu.


Procitaj jos jednom to, sto si napisala i posebno procitaj boldovane reci. Ako ti jos nije jasno, objasnicu ti, ali mislim, da si dovoljno pametna da shvatis.
 
limunada:
ima tu malo vise od zelje,rekla bih...:roll: pazi,kad se i ja slazem sa acom...:)


Misao vodi u zelju, zelja vodi u odluku, odluka u cilj, cilj u enrgiju, sa kojom mozemo da predjemo sve prepreke.

Veruj mi, da znam o cemu pricam. Sama sam razmazena jedinica, kojoj roditelji nisu imali mogucnosti, da pomognu da se osamostali, kad joj je to trebalo.
 
moonja:
Cokoladica je previse radikalna....neke stvari stvarno zavise od pojedinca, na primer da li ce da zavrsi fax, koliko ce da se snadje na nekom poslu, koliko je sposoban da sam nesto pokusa i uradi... ...a posao i stan, ne verujem..pitanje je sada i koju starosnu grupu imate u vidu kada govorite o mladima.... ja sam se prepoznao donekle u ovoj acinoj prici, kao i u opstoj slici stvari...a verujem da je tako i sa vecinom....

U pravu si, neke stvari ne zavise od pojedinca, ali toga je jako malo i to su uglavnom neke imaginarne stvari.
Sve ostalo zavisi od pojedinca. Ali bas sve. Pljuvanje po drzavi i sistemu je samo trazenje izgovora i opet zahtevanje od nekog drugog, da se pobrine za nas. Zar nije isto, ako se za nas pobrinu roditelji ili drzava, vlas, sistem?
Treba staviti sebi u glavu, da smo sami odgovorni za svoj zivot i da ce nam biti tako, kako sami sebi stvorimo. Ocekivati od nekog olaksavanje okolnosti, je samo odlaganje neprijatnog i odlaganje teskog posla (kao sto se izrazila jedna predhodnica).

Zasto Aca kopa sa radnicima u svojoj ulici? Zato sto ima svoj cilj, svoju glavu, svoje razmisljanje i nije mu vazno, sta ce okolina reci na to.
Ako me secanje ne vara, pitao se u nekoj od tema, kako da brata nauci da suradjuje u domacinstvu (jel to taj isti Aca pitao?). Aca zna da se brine za sebe, jer mu je to u interesu, a njegov brat to ne ume, jer mu je lakse cekati, da mu neko sve servira. I taj brat nikad nece biti samostalan, odnosno trebace mu mnogo truda da ulozi, da nauci da bude samostalan. Nedo bog, da mu to zatreba preko noci!
 
AcaBg82:
A jos jedna stvar je da roditelji prestanu da se ponasaju prema deci kao prema debilima, to je isto veoma bitna stavka.

Moji odu u vikendicu mi ostanemo sami, i svako jutro u 9 (evo danas su zvali u 10 za divno cudo) zovu da vide da li smo papili, da li smo dobili kasicu, da li smo piskili, kakili, dobili pelenice, mislim ja sada karikiram ali otprilike to izgleda tako. Kao da smo debili.

Ja kad sam od oca trazio da mi potpise potrebne papire da mogu da radim napolju on je pitao : "Sta tebi ovde fali?" i to me svi pitaju. I kad kazem da mi treba samostalnost ljudi umiru od smeha u fazonu: "Konju jedan cele ti pun love, sedi i trosi dok mozes".

I posle takvog odnosa, ti ocekujes normalnu omladinu???


Aco, sta ti radis u zivotu? Cime se bavis?
 
Ја не живим са родитељима од своје 18. али финасирали су ме док нисам завршила студије (у року).... две недеље после дипломирања почела сам да конобаришем...и да се сама издржавам. Додуше стамбено су ме обезбедили, јер у оно време није било никакве шансе да сама зарадим за стан.

Посао родитеља јесте да научи младунце самосталном животу, стога ми никада неће бити јасни родитељи који настоје да своје дете држе на ''продуженом боравку у детињству''...


Није ту само у питању економски моменат, него родитељска потреба да буду ПОТРЕБНИ! Бар мени се тако чини....што дуже су деца неспособна за самосталан живот, то су родитељи потребнији и битнији!
 
AcaBg82:
A jos jedna stvar je da roditelji prestanu da se ponasaju prema deci kao prema debilima, to je isto veoma bitna stavka.

Moji odu u vikendicu mi ostanemo sami, i svako jutro u 9 (evo danas su zvali u 10 za divno cudo) zovu da vide da li smo papili, da li smo dobili kasicu, da li smo piskili, kakili, dobili pelenice, mislim ja sada karikiram ali otprilike to izgleda tako. Kao da smo debili.

Ja kad sam od oca trazio da mi potpise potrebne papire da mogu da radim napolju on je pitao : "Sta tebi ovde fali?" i to me svi pitaju. I kad kazem da mi treba samostalnost ljudi umiru od smeha u fazonu: "Konju jedan cele ti pun love, sedi i trosi dok mozes".

I posle takvog odnosa, ti ocekujes normalnu omladinu???


Aco, sta ti radis u zivotu? Cime se bavis?
 
AcaBg82:
A jos jedna stvar je da roditelji prestanu da se ponasaju prema deci kao prema debilima, to je isto veoma bitna stavka.

Moji odu u vikendicu mi ostanemo sami, i svako jutro u 9 (evo danas su zvali u 10 za divno cudo) zovu da vide da li smo papili, da li smo dobili kasicu, da li smo piskili, kakili, dobili pelenice, mislim ja sada karikiram ali otprilike to izgleda tako. Kao da smo debili.

Ja kad sam od oca trazio da mi potpise potrebne papire da mogu da radim napolju on je pitao : "Sta tebi ovde fali?" i to me svi pitaju. I kad kazem da mi treba samostalnost ljudi umiru od smeha u fazonu: "Konju jedan cele ti pun love, sedi i trosi dok mozes".

I posle takvog odnosa, ti ocekujes normalnu omladinu???

Posto vidim da te svi citiraju po starom dobrom obicaju.....sto vise ti baljesgas (izvini ali istina je) to se vise fasciniraju. E ja imam komentar na tvoje pisanije mislim da si dovoljno odrastao i da ti sam vec treba da znas sta hoces i to sto te cale i keva zovu trista pita na dan je samo pokazatelj tvoje nesposobnosti i slabosti da se s njima izboris. U neku ruku te razumem i nije lako osloboditi se kad te roditelji uhvate u svoje klopke psiholoske. Ali imaj u vidu da si ti neko koji je vec sposoban da ima svoju decu (kad bi tako odlucio) sutra. Tako da uozbilji se sam i radi sam na svom osamostljenju. A ti koliko mi se cini upadas u tu kloplku i radis upravo ono na sta su te isprogramirali da radis. Cekas da ti oni daju ono sto ti treba pa i osamostaljenje. E pa najbitnija caka je da shvatis da za neke stvari moras sam da propatis i ti da se mucis. ;) Mislite o tome....
 
Pa sad... jel' to pricamo o osamostaljivanju u zemlji koja zvanicno ima milion nezaposlenih?
Naravno da je Aca u pravu, ali, onako iskreno, u Srbiji je to malo tesko izvesti - em nema posla, em postoji taj neki stav o tome sta prilici a sta ne prilici detetu iz normalne - da ne kazem dobre - kuce da radi, neka vrsta snobizma... U gimnaziji si mali, na faksu si vec previse "obrazovan" da bi radio bilo sta i tako...
Ja sam radila sve i svasta, i pre i za vreme faksa, a i imam iskustvo iz inostranstva i bas zbog tog iskustva (i poznavanja velikog broja ljudi koji su se - u kapitalizmu - osamostalili jos i pre punoletstva) moram ipak da kazem da je je po mom misljenju dobro vaspitati decu da se ne stide rada, da budu vredni ali da je potpuno odvajanje (kada bi bilo finansijski izvodljivo) od roditeljske kuce pre neke 18 - 20 godine bas i nije nesto... Hocu da kazem, ne treba bas toliko kritikovati roditeljsku brigu, negu i pomoc - nekada je ta samostalnost pogubna za ljude... videla sam i znam o cemu pricam :)
 

Back
Top