Wing Chun

Freelander1111

Primećen član
Poruka
990
Imam nekoliko pitanja u vezi "Vecitog proleca". Kao prvo da li postoji bili kakva skola u Novom Sadu i ako postoji molio bih da mi date neka upustva za mogucnost kontakta. Wing Chunom se bavim vec 10-ak godina i ucenik sam tragicionalne skole Cheunnga. Ono sto je zanimljivo je prilicna razlika u nacinu drzanja tela, garda, bolkova, tacnije razlika je u svemu u odnosu na modifikacije, sa kojima sam se sretao u NS-u. Mislim da su svima koji se bave Wing Chun-om poznata braca Koviljac ciji sam ucenik, i koji koliko ja znam jedini imaju direktan kontakt u ovom delu Balkana sa Cheung-om. Voleo bih ako je moguce da mi pomognete da pronadjem neke ljude u NS-u radi moguceg zajednickog treniranja. Unapred zahvalan.
P.S. Tan Sao stiti glavu ili ne?;)
 
HMm,vrlo primamljiva tema.Dosad sam se se bavio samo proucavanjem teorija VING CHUNA,veoma izuzetnog sistema samoodbrane cija izvorna verzija svojim tehnikama mnogostruko nadjacava bilo koju sopstvenu modifikaciju,a odsad bih jako voleo i da treniram VING CHUN.Iz Novog Sada sam i problem je u tome sto nisam siguran da bilo koji postojeci klub u NS-u vam omogucava treniranje izvornog (tradicionalnog) Yip Man-ovog VING-a.
 
Koliko sam shvatio, nisi nikada trenirao Wihg Chun? Hmmm, znas kako, ja sam obisao sve u NSu sto se tice Kung fu-a i mogu ti reci da moje znanje koje posedujem je mnogostruko vece od ljudi sa kojima sam se sretao ovde. Na primer isao sam da gledam trening u nekoj Wu Shu(ovo je inace naziv za jednu os dve grane Kung Fu-a, sa preko 50-ak stilova, tako da mozes zamisliti kakva je to brlja) i mogu ti reci da mi je samo upo jedan detalj u oci, a to su svilena odela, i trening bez kontakta. Kao i samoproklamovani ili ko zna vec kakav majstor, mislim da je dovoljno. Reci mi samo koje si godiste? Izbegli bi za pocetak rad sa mladjima. Ja i drug koji bi povremeno dolazio iz SM-a, kao i nas Si Fu Nenad Koviljac bi najverovatnije poceli da drzimo treninge u NS-u. Ono sto ti mogu garantovati su znanje, cvrstina i na prvom mestu prakticnost. Mada je ovo samo reklama, ali videces vec, naravno ako krene sve to sto smo zamislili, sta radimo. Ako te zanima vise o Wing chunu, mozes me pitati sta te interesuje ili mozes posetiti neke od ovih sajtova http://sports.groups.yahoo.com/group/wingchundragon/
http://www.cheungswingchun.com
Inace dobar deo polaganja kod nas u klubu vrsen je kod Cheunga i jedini smo klub koji je Cheung posecivao na ovim prostorima. Pozdrav
 
Ako se ne varam William Cheung je ucenik Yip Mana zar ne? Da li imate kontakata i sa Dr Leung Ting-om? Veoma bi mi znacilo da budem u stalnom kontaktu sa ljudima iz vaseg kluba u iscekivanju odluke o tome da li cete doci u NS da poducavate tu plemenitu vestinu. Inace '82. sam godiste i zainteresovan da primim i prakticno znanje kroz treniranje i, verujem uvek korisne, savete vasih ucitelja. Za pitanja koja budem imao voleo bih da mi date neki e-mail, ili/i tel. na koji bih uvek mogao da vas kontaktiram.
 
Zanimljivo je imati u vidu da su i Ceung i Leo ting ucenici Yip mana a da im je razliciti stav(raspored tezine) ... od Tingove grane Emil Bostepe je trenutno najzivlji prestavljac koji radi stari nacin oslanja sa vecinom tezine na zadnjoj nozi,Ceungovi ljudi rade 50 50 ...

Bez obzira sto licno koristim i radim prvu varijantu koliko znam u NS nema bolje opcije nego vezbati upravo u free landerovoj grupi... ako se nesto pokrene mozda uspem da vam posaljem jos jednog clana :)

sve najbolje
 
Ka o sto rekoh. verba volant scripta manet, a zapisamo je mnogo sta. Mislim da stavovi o kojima govorimo su jedino dokazljivi u realnom vermenu, a ne na internetu. Znaci li to da ja treniram modifikaciju?;) Salim se, ne znam ni ja, kao ni vi koji je pravi stav a koji modifikiovan ili sta vec, ali znam da moj meni sluzi, i vas vama kakko kazete. Kao sto i svi zamo da je Cheung bio direktni uucenik Yip Man-a, istovremeno sa Bruce Lee-om I Leo-m i tu je kraj. Ne zaboravite i onu pricu o istoriji Ving Tsuna(ne Wing Chuna) i laznim formama koje su prenosene sa kolena na koleno, a ko se ne varam bas po Leo Ting-ovoj liniji. Otuda niski blokovi, niski gard, suvise mali Huen sao(narocito je to demonstrativno u prvoj formi, dok se u praksi takav huen tesko primenjuje i mora da dobijee vesu kruznicu po kojij se krece), kao i nis drugis stvari koje predstavljaju razliku. No to su sve stvari koje ne treba da nas udaljavaju, vec ako smo stvarno radi raditi na vestini, nova resenja, i nove tehnike je mogu samo unaprediti, a ne unazaditu, uglavnom;). Stoga ako bude bilo dobre volje sa strane mojih kolega, kao i sa strane Si Fu-a mislim da cemo imati mogucnosti da ostvarimo neku saradnju i da pokazemo svoja znanja u sali, koja je ujedno i najveci problem. Da je bolje vreme dobra je i tvrdjava, ali vreme je kao sto vidite ocaj i ko zna dokle ce potrajati.
 
Sto se tice koji stav je tehnicki bolji ,slazem se da je za to najbolje da se sastanemo popricamo,provezbamo jer obojicu interesuje vestina a ne samodokazivanje :)

Mada je verovatnoca da ce svako da ostane pri svome ali uz malo bolje razumevanje uopsteno borbene vestine :) ,jer budimo iskreni posle mnogo godina stvari se nekad tesko menjaju...srecom kada covek uci sa razumevanjem i na dobrom mestu onda se nema sta menjati pod starim danima,a bez obzira koji stav koristili ,wing chun je takva borbena taktika da je vrlo konkurentna drugim vestinama.

sto se tice sale,najbolje je da potrazite holove skola,oni se mogu naci iako je pola skolske godine(to jest iako su sale zauzete),takodje su i dosta jeftiniji,dalje mozete da probate u raznim kulturno umetnicki drustvima,raznim domovima madjara,slovaka ili bilo kakvih objekata koji sluze za neki kulturni program,to moze da upali pogotovo ako imate nekog ucenika ko je madjar,slovak il nesto pa da vas mozda promuva i djabe za prostoriju...

mada vi ste u novom sadu,sto se ne umuvati u neki cosak spensa? tamo je toplo i moze se vezbati a secam se da je prilicno veliki pa mozda ima i neki cosak gde ne biste bili mnogo primeceni makar neko vreme dok se ne skupite u malo vecem broju. Mislim to je sad neka ideja mozda glupa ali nekad sam se i ja sa mojima snalazio kako sam znao i umeo,...jer nije se moglo drugacije.

--------------------------------------
--------------------------------------

e da sto se tice huen saa,slazem se u potpunosti da je uglavnom taj pokret nedovoljan da odradi posao pa se u realnosti kombinuje sa lao sao ili nekim kompleksnijim manevrema.

a da su forme sadrzale neke ne bas toliko logicne i istine pokrete to je tacno,pa cak verujem da sam video i jedan snimak Yip Mana kako radi vrlo cudan nozni sut u drugoj formi gde umesto da ide podizanje kolena pa ispaljivanje udarca ,on podize celu nogu gore odjedanput?! dakle to je borbeno suvise sporo te rizicno i na kraju krajeva totalno neifikasno al to je bio Yip man radio koji vazi za wing chun legendu. Na tim snimcima vidimo da mu je stav bio blizi stavu koji koristi Emil B. nego Wilijam C. mada nije bas ni jedno ni drugo... ;)

Tako da sto se tice formi mozda se to sve moze objasniti pricom da su forme nekad pravljene da zbune one sto ne treniraju ?!?! naravno i meni je to glupo objasnjenje al tesko mi je objasniti onaj Yipov sut kao nesto pametno :) (mislim objasniti samom sebi jer bih voleo da ga razumem bolje ako ima neku ideju).

i tako,napisite obavezno ako krenete negde da vezbate :)

pozdrav od PANTERA
 
Vidim da i jedan i drugi dobro vladate pojmovima Wing Tsuna, a takodje s razumevanjem ispitujete svaki pokret (kroz diskusiju sto bih jako voleo da vidim i na delu u toku treninga), to meni govori samo da ste ozbiljni prakticari ove vestine. Pitam se koliko trenirate Wing i da li ste pre njega trenirali nesto drugo (pri cemu ne mislim samo na borilacke vestine), cisto da steknem neku sliku o vama? Verujte mi da bih jako voleo kada bi ste mogli doci u NS (vazi i za Freelandera i Panthera), sto kaze Freelander mogli bi smo trenirati za pocetak na Petrovaradinu, limanskom parku (koji je veoma prostran i pogodan za tako nesto, inace tu cesto se praktikuje Tai Chi), a kasnije bi sigurno se snasli i za salu.
 
Super, konacno je moguce naci ljude;), malo je gloopo trenirati sam, mada sam i to radio neku noc u Dunavskom. Ljudi ostaj nam samo da sacekamo malo bolje vreme i to je to.
J as Wing Chunom bavim od 1998 sa prekidom od 2001-2003(studentski problemi i nemogucnost pronalaska skole u NS-u. Sada sam trenutno u NS-u i kao sto vidite pokusavam da nadjem ljude koji imaju zelju da nesto nauce. Ono sto je problem je sto ja nisam imao iskustva sa radom iznad 4. ranga, ali petpostavljam da niko od vas nema veci rang od 4. Ja ovih dana imam polaganje za 6.(malo iznenadjujuce s obzirom na godine treniranja, ali to ipak nije karate i nivoi znanja su mnogo bolje definisani i teze ih je dobiti nego u drugim vestinama. Na primer Si Fu kod kogsa ucim ima drugi majstorski, a bavi se od 1990, tako da to vrlo sporo ide, ali i nije stvar u prodaji rangova i samim rangovima, vec u znanju), tako da mislim da sam kvalifikovan da pokazemneke stvari. Ono sto ce najverovatnije biti je rad sa drugom iz kluba koji ima 8. rang . Naravno Si Fu Nenad Koviljac ce sve to da nadgleda.
Pravi smisao ovih mojih poruka je blilo, da kazem, ispipavanje terena,, da li neko uopste zeli da trenira i da li je vredno truda sve ovo. Nadam se da je odgovor pozitivan. A i malo entuzijazma nije na odmet;)
Stone Dog, ti si isto iz NS-a?
Ja cu vas obavestavati odve o svemu sto se desi.
Hvala svima na podrsci.
 
Ajd da kazem da sam na ovaj ili onaj nacin oduvek bio sportskog duha,to jest trazio sebe kroz kretanje,prirodu i slicno...

Prva stvar koju zvanicno sam trenirao bilo je veslanje(od skifa do osmerca) veslao sam 6 godina...(za vreme koje sam bio u vojsci sastav ekipe se totalno promeni,i da kazem jos neke gluposti se izdesavale pa je bilo skoro nemoguce tamo nastaviti sa treningom,..nisam se silio,Nastavio sam da radim sa nekim drugim ljudima nazalost veslanje je ostalo samo u srcu i ponekad veslama na kampovima i tako to,mozda neki rafting da se uradi videcemo :) )

tu smo dosta trcali,tegovi,plivanje i ostali vidovi postizanja fizicke izdrzljivosti.

Paraleleno sa veslanjem treniram aikido(ukupno oko 4-5 godina) pa u jednom periodu i nindjucu(nekih 2 godine)... za borilacke vestine sam jako vezan,prvo imao sam dobre ucitelje(Mica Jeremic Aikido ,Blaza Nastov Nindjucu,Kerekes Rudolf Wing chun).. i dobre prijatelje sa kojima jos uvek vezbam :) ,naravno na nesrecu ne mozemo se nalaziti koliko bi zeleli za treninge ali,kad se sretnemo vezbamo :)


Kapoera od 1999 sa prekidima tu i tamo,al to mi je kao hobi,akrobacije i slicno sta da se radi zavoleo ih na nindjucuu :)

i da ,wing chun od 2000 na vamo :)
(bio sam malo i na djudou,da se malo upoznam sa njihovim nacinom rada...)


a sto se tice dolaska za NS,pa ko zna,mozda i dodjem nekad,imam volje jos samo da se nadje nacin i vreme :)
(nije nemoguce :) )





Sa borilackim vestinama sreo sam se kasnije nego sto sam zeleo,...posle srednje skole,
 
Wing Chun ima vise imena ,pa iako su nazivi poput ving tsun li veng tsun dosta logicki povezivi sa wing chunom postoje i neki koje sam cuo(al nisam zapamtio) koji zvuce poput toga sto si navela...
Dakle moze biti al i ne mora ;)

Pa navedi malo vise o karakteristikama tog yong chuna pa cu ti reci jel to ima veze sa ovim sto radimo :)
 
A gde ima da se trenira yong chun ? Ajd napisi ,ako mi je moguce otisao bih da bacim pogled na to :) a ako te interesuje surova samoodbrana koja ne zali protivnika(jedina koja ima sansi kada je protivnik 2-3 puta krupniji) onda se javi,eto sada nas ima u Beogradu,Pancevu,Boru,Novom Sadu i sire ;) )
 
ja cu ondak tamo sto ti nazivas sire :)
evo me u Holandiji...sorry
_cow__by_dutchie17-1.gif
 
yup NS ;)
(ima neka mala perspektivna grupica...dobro rade)


a ako je ono holandija onda ipak necu videti yong chun osim ako ne snimis neke snimke i ne postavis da se mogu skinuti :)
 

Back
Top