Win 98: Primary master hard disk fail

King 7

Iskusan
Poruka
5.443
Moji mali rodjaci imaju stari pentium 1 sa Win 98 SE. Pri dizanju sistema dobijam " Primary master hard disk fail ". U biosu je primary master na auto ali se nista ne dogadja. Secondary master prepoznaje, format c odbija a sa boot disketom i win diskom dobijam obavestenje da je fat ili fat 32 particija nedostupan. Scanreg komanda takodje ne funkcionise. Klinci su komp koristili samo za male igrice, na internet nisu se kacili sigurno ( sto se tice virusa ). Doduse, poslednjih nedelja su se gubili fontovi, recimo desni klik ili start - ne vidi se nijedno slovo. U cemu je problem i kako da ga resim?
 
Hehehehehe.. Mozda te i razocaram odgovorom.. Pomenuti HDD je ili dobro ostecen ili je gotov..

Upravo kada pisem poruku pokusavam vratiti u zive jedan slican od 2 GB.. Hocu li usjpjeti ne znam, ali eto neki alati od proizvodjaca HDD-va mi daju tu opciju bas da probam sto i tebi preporucujem...

Dakle, kreni od alata koje radi proizvodjac poemnutog HDD-a..

I Jos tema je za Hardver...
 
Hvala GZ na brzom odgovoru. Nisi me razocarao, disk je odradio mnogo ovih godina, valjda mu je vreme za vecna lovista... Zao mi je samo sto nisam uspeo da spasem neke slike moje cerke ali pokusacu sa alatima koje pominjes pa ako ne ide onda mu nema pomoci. Inace, mislio sam da je OS u pitanju pa sam tamo postavio temu. Pozdrav!
 
a koji je disk u pitanju?
Posto spominjes stari kompjuter moguce je da je disk iz stare LCT serije koja je imala problema sa pregrevanjem. Ako ti je bas stalo do slika mozda mozes negde da nadjes delove cijom zamenom bio mogao da izvuces slike.
 
Ja mislim da je njemu toliko oštećena fat tablica na disku da će teško nešto moći da spase od materijala koji je na njemu ali zato nemora da znači da je i hard disk spreman za večna lovišta. Mogao bi da proba sledeće da ubaci disketu za startovanje windows 98 , ubaci cd od windows 98 i naredi scandisk da se zakrpe rupe na disku i da se on malo sredi. zatim mogao bi da potera i instalaciju win 98 , Koliko sam shvatio on je probao da formatira c ali mu nije uspelo što ukazuje na greške u fat tablici na hard disku, ili oštećenje samoga diska , međutim dok god se disk vidi iz biosa ima nade za njega.
 
Disk je Seagate, koji model trenutno ne znam ( sutra cu videti ). Scandisk je uspesno odradio ali posle toga - nista. Format c prijavljuje kao " format not supported on drive C; format terminated " Jednostavno particiju pri dizanju sistema ne registruje kao da ne postoji a takodje u biosu kako rekoh prijavljuje detecting primary master hard disk none iako sam cak i rucno podesavao broj cilindara i ostale parametre pored toga sto sam pokusao i na auto. Prepozna samo CD i zatim postavi pitanje hocu li da dignem sistem sa diskete sto ja i ucinim naravno sa CD Win 98 koji mi opet prijavi da fat / fat 32 nije u redu tj. da je mozda particija zeznuta ili da je virus u pitanju. Nemojte se smejati ali je rec o disku od 1.2 Gb kojeg sam particionisao upravo zbog ovakvih stvari ocekujuci ceste reinstalacije OS - a obzirom da su deca u pitanju. Sve je to godinama radilo do sada.
 
King 7:
Disk je Seagate, koji model trenutno ne znam ( sutra cu videti ). Scandisk je uspesno odradio ali posle toga - nista. Format c prijavljuje kao " format not supported on drive C; format terminated " Jednostavno particiju pri dizanju sistema ne registruje kao da ne postoji a takodje u biosu kako rekoh prijavljuje detecting primary master hard disk none iako sam cak i rucno podesavao broj cilindara i ostale parametre pored toga sto sam pokusao i na auto. Prepozna samo CD i zatim postavi pitanje hocu li da dignem sistem sa diskete sto ja i ucinim naravno sa CD Win 98 koji mi opet prijavi da fat / fat 32 nije u redu tj. da je mozda particija zeznuta ili da je virus u pitanju. Nemojte se smejati ali je rec o disku od 1.2 Gb kojeg sam particionisao upravo zbog ovakvih stvari ocekujuci ceste reinstalacije OS - a obzirom da su deca u pitanju. Sve je to godinama radilo do sada.
Kao prvo proveri kablove jer tvoj računar uopšte ne vidi tvoj hard disk, prebaci ga na secundary IDE granu gde ti je zakačen i cd uređaj , jumper na cd-u stavi na slave, a jumper na hardu na master , ako nisu kablovi i jumperi oprosti se od njega :(
Mislim možeš ti da uradiš i fdisk pa da probaš njim da obrišeš particije i da ih sve formatiraš ali mislim da ti to nećeš moći uraditi dok god ne nateraš računar da vidi hard disk u biosu. :(
 
Opet nisam nista uradio. Stavio sam hard na secondary ide granu i ovaj put je hard prepoznat u biosu a cak sam i formatirao particiju. Medjutim, primarnu ide granu bilo da je cd ili hard na njoj opet ne prepoznaje pa tako ne mogu ni da instaliram windows. Stavljao sam kabl sa drugog kompjutera i isto se dogadja. Inace, pre formatiranja dizanje sistema stane na " pci device listing " i to je to, nema dalje.
 
King 7:
Da li je moguce i koliko je opasno da taj mali, prokleti hard povezem na drugu masinu i pokusam da prebacim slike ako su jos zive?
Moguće je naravno i ne vidim razlog zašto bi bilo opasno. Uostalom bio je već takav predlog. Obzriom da si ga formatirao šanse za oporavk/spašavanje bilo čega su manje, ali vredi pokušati. Pri instalaciji poželjno je disk instalirati potpuno samog na sekundarnu IDE granu.
 
King 7:
Opet nisam nista uradio. Stavio sam hard na secondary ide granu i ovaj put je hard prepoznat u biosu a cak sam i formatirao particiju. Medjutim, primarnu ide granu bilo da je cd ili hard na njoj opet ne prepoznaje pa tako ne mogu ni da instaliram windows. Stavljao sam kabl sa drugog kompjutera i isto se dogadja. Inace, pre formatiranja dizanje sistema stane na " pci device listing " i to je to, nema dalje.

najverovatnije je ili crkla primarna IDE grana ili je crkao kabel na njoj , onda kada je disk prepoznao na sekundarmoj grani si trebao da uradiš reinstal sistema i da spasavaš šta se može spasiti. A da još da dodam da ti je cd uređaj najverovatnije stavljen na master položaj pozadi na CD uređaju ga prebaci da radi kao slave - na jumperu , jer ja nevidim drugi razlog zašto ne bi sa iste IDE grane mogao da koristiš i hard disk i cd?
 
Stavljao sam drugi CD rom, drugi kabl, menjao dzampere do besvesti, master, slave, robovi i gospodari.... Neko je ovde gadno vracao izgleda. Sada na master prepozna hard ali nikako i CD rom. Opet, hard je prepoznao ali i dalje prijavljuje da nema fat particiju, bilo kakva komunikacija sa CD romom ne dolazi u obzir. Disk jeste prepoznao ali bez CD roma ja ne umem da reistaliram sistem. Pokusavacu i dalje, videcu nesto ( nezdravo sam uporan ) a vama se zahvaljujem na pomoci i vremenu koje ste utrosili na mene.
 
@King 7
Dobro je biti uporan, ali ne valjda ni glavom kroz zid. Dakle, za početak, ako imaš neki računar koji radi: novi IDE kabl i disk i vidi da li disk radi i šta se vidi. Potom ista priča i sa CD-ROM uređajem kako bi znao da li su hardverski uopšte ispravni. Potom dalje. Ovako imaš isuviše nepoznatih da bi bio u mogućnosti da lokalizuješ problem.
 
U pravu ste sasvim, tako cu i uraditi. Inace, poslusao sam vas i prikacio sam taj hard disk na moj komp ( posto nisam neki hardveras veliki plasio sam se da mi je taj disk problematican i da ne napravi na mojoj masini nesto jos gore ) i sa neformatirane particije lepo izvukao sve slike koje su ostale pa cak i one izbrisane. Bar sam nesto uradio uz vasu pomoc naravno, sada sledi kupovina kabla. Inace, pokazao je obe particije - ona formatirana na kojoj je bio win i ona druga sa koje sam skinuo slike. Jedno pitanje: Da li je moguce instalirati win 98 na taj hard dok je na mojoj masini ili da to ipak pokusam kada ( ako ) osposobim onu drugu?
 
Ovako: Stavio sam IDE kabl sa moje masine posto ovde nemaju u prodaji trenutno i stvar je resena. Osim kabla nije radio ni CD Rom a ni IDE kabl koji sam pozajmio kao ispravnog od druga. Drugi CD sam takodje pozajmio i tako instalirao win. Nsao mi je gomilu bad cluster - a, popravljao sam do 500 - tog, dalje me je mrzelo. Obican scandisk prijavljuje da je sve u redu ali pri drugom podizanju mi je odradio scan koji ih je nalazio. Sta da vam kazem, od hvala nemate nista a da vas vodim na pivo nema sanse ( da narusavam vasu ilegalu ). Hvala u svakom slucaju. Jos ovo: Zasto mi je sada zelena slika na monitoru?
 

Back
Top