Da li neko zna da postavlja 'CGI' za 'form' podatke, ma sta to znacilo?
Prikazujem rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Da li neko zna da postavlja 'CGI' za 'form' podatke, ma sta to znacilo?

Podrazumevano Da li neko zna da postavlja 'CGI' za 'form' podatke, ma sta to znacilo?

Imam zavrsno pitanje u zimskoj 'avanturi' postavljanja jednostavnog veb-sajta. Dane sam izgubio u diskusiji sa hosting firmom o brzini i prekidima, iscitavanju tekstova optimizacije sajta na svim browser-ima... nemam vise vremena za izradu sajta, mislio sam da postavim 'form' na sajt gde ljudi mogu slati podatke i slike da sajt i hosting ne propadaju bezveze.

'Form' kod sam uspeo da uradim i izdizajniram, pojavila se stvar zvana CGI, koliko sam uspeo da procitam o CGI-u, CGI program se moze pisati u Perl-u... ne znam da li bih mogao da koristim neke unapred uradjene CGI programe i kako/gde bi trebali da se instaliraju, relativne/apsolutne linkove u okviru veb-strane, kako se 'CGI' 'pusta' u rad za prijem podataka iz 'form'-a?
    Poslednji put ažurirao/la Novi Sad ili nikad : 26.01.2007. u 21:53

Iskusan codemaker (avatar)
    Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Da li neko zna da postavlja 'CGI' za 'form' podatke, ma sta to znacilo?

Nisam tacno razumeo sta je definitvnom problem. Ako mozes napisi malo konkretnije. Mozda ima leka.

Pokusacu sa odgovorom onoga sto jesam razumeo.
    Slanje form podataka na mail je jendostvno i moze se ostvariit na zlion nacina (PHP, ASP, ASPX, Perl, EXE, DLL) tako da to nije problem.
    Koliko sam cini mi se razumeo ti bi da se i neke datoteke (slike) salju na server a da se tamo od strane vec postojecih web strana ili skriptova, to preuzima , i koristi? To je vec malo komplikovanija stvar. Treba striktno definisati nazive slika, lokaciju slika, nacin prenosa od strane klijenta itd.
    To vec nije dovoljna obican form mailer ili prihvatanje forme, jer je upload nesto sto moze praviti probleme.

Dakle ima tu posla poprilicno, ako sam sve dobro shvatio sta ti treba.
    Primer bi mogao biti ono sto sam za neke firme vani napisao za helpdesk sistem
    Klijent u svojoj firmi ima lokalni softver koji sam ja napisao i izmedju ostalog ima opciju "Send Technical Incident"
    Kad klijent hoce da posalje neko pitanje ili problem, upotrebi tu opciju, moze da napise sta ga muci a moze i da doda attachmente kao fajlove.
    To sve se FTP sistemom prenese direktno iz lokalnog programa (ne web browsera ili FTP klijenta) jer svi su uvek na internet vzi, i na serveru glavne firme se na FTP direktoriju pojavi i tekst klijenta i atachmenti ako ih ima. Sa klijentove strane se odmah nakon slanja podataka, startuje sad browser koji aktivira posetu web strane u centrali a to je zapravo EXE koji prihvati parametre identifikacije iz dongla klijenta, proveri u bazi i proveri da li za tog klijenta ima nesto sto je stiglo na FTP direktorij.
    Ako jeste, pokupi sta ima, i u bazu na serveru upise tekst koji je kijent poslao, datoteke kopira u poseban direktorij da se mogu naci i sada klijent sa svog racunara, udaljenog stotinama milja vec vidi svoj Technical Incident u browsu baze incidenata za svoju firmu.
    Cim osoblje centrale odgovori, i taj odgovor se vidi automatski kad klijent sutradan proverava ima li saveta za njegov problem ili pitanje.

Dakle kao sto vidis, nije ni malo jednostavno to sto hoces, naravno ako sam pravilno razumeo sta ti treba. Mozda ako objasnis vise, nadjemo neko resenje.
    Poslednji put ažurirao/la codemaker : 15.01.2007. u 03:03

Iskusan codemaker (avatar)
    Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Da li neko zna da postavlja 'CGI' za 'form' podatke, ma sta to znacilo?

Moj savet ti je da nadjes (ima toga gomila, ja koristim PHP ili ASP skripte na primer):
    1. PHP, ASP ili Perl skripte koji salju podatke iz forme na odredjene adrese
    2. Pronadjes i skripte za upload na odredjenu adresu jedne ili vise datoteka

Nikada nisam pokusao da koristim "mailto:" sistem za prenos podataka forme i mislim da nece moci tako da se podaci prenesu... "mailto:" jednostavno otvara default mail klijent prozor i prihvata jos neke parametre (proveri literaturu, mrzi me sad da trazim). Nisam nikad video da ta akcija ume da pokupi i podatke iz forme koja je aktivirala ACTION="mailto:...."

Kako i sta ces raditi na "prijemnom" serveru kad podaci forme stignu i datoteke, to je vec druga logika, za sada pokusaj da prebacis podatke i datoteke

Zainteresovan član
    Učlanjen
    29.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Evo ti jedan najprostiji primer u PHP da se ne mucis puno:

Snimi ovu stranu kao send.php i postavi je na server.
    Kod:
    <?php
    //ime, email i komentar zameni sa svojim pojmovima i dodaj jos neki ako imas
    $ime = $_REQUEST['ime']; 
    $email = $_REQUEST['email'];
    $komentar = $_REQUEST['komentar'];

// Podesavanje
    $tvemail = "tvojmail@host.com"; // Ovo je tvoj email
    $subject = "..:: kontakt forma sa sajta ::.."; // Naslov

// Ispod nista ne diraj! (osim ako imas jos neki imput da dodas)
    mail($tvemail,$subject,"
    ..:: Kontakt forma sa sajta ::..
    Ime korisnika: ".$ime."
    Email korisnika: ".$email."
    Komentar korisnika:".$komentar."") or die("<br />
    Poruka nije poslata!!!<br />
    "); 
    echo "<font color='green'>Poruka je <b>uspešno poslata</b></font>";
    ?>
    U tvojoj strani samo u form tagu promeni action="send.php"

Nemam puno vremena sada ako se ne snadjes resicemo i za slike koje si hteo da saljes.

Početnik oclone (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ja mislim da "Novi Sad ili nikad" želi da napravi Knjigu Gostiju... Ja sam pokušavao ranije isto da uradim, ali prosto nisam mogao više da se mučim sa tim kodovima i serverom. Nemam pojma šta znači taj CGI Bin, gde se to nalazi i slično. Kako je moguće da se napravi GuestBook???

Citat Original postavio oclone
    Ja mislim da "Novi Sad ili nikad" želi da napravi Knjigu Gostiju... Ja sam pokušavao ranije isto da uradim, ali prosto nisam mogao više da se mučim sa tim kodovima i serverom. Nemam pojma šta znači taj CGI Bin, gde se to nalazi i slično. Kako je moguće da se napravi GuestBook???
    Da, neresiva 'banalnost'. Samo, hteo sam 'form' sa 'upload'-om slika. Taj 'form' u praksi ispadne meni teze postaviti nego napraviti ceo sajt u Flash-u. Ne znam sto stavljaju upustvo za 'form' u osnov ako on posle trazi pravljenje CGI programa i skripti u jeziku kao PHP, Perl... HTML 'form' kod k'o kod je prakticno beskoristan.

Znam da pravim sajt u programima tipa Dreamweaver, Photoshopu, Flash... ali 'banalnost' kao 'form' ne znam da stavim na sajt. Ocekivao sam da ce me u CGI-bin-u cekati neki program koji sve to obavlja automatizovano. Hvala svima na info-ima.
    Poslednji put ažurirao/la Novi Sad ili nikad : 23.01.2007. u 00:25

Iskusan
    Učlanjen
    06.12.2004.
    Reputaciona moć
    103

[font=Verdana]Ništa nije banalno ako ne znaš i obrnuto. Po onome što si naveo, to što si radio je sve vezano za klijentsku stranu, a kod formi i server igra ulogu i to bitnu.[/font]

Slične teme

1. Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 06.03.2007., 09:00
  2. ko postavlja najgluplje ankete
    Autor banegad u forumu Arhiva
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 21.12.2006., 15:36
  3. Vlast Radikalima značilo bi nezavisnost RS.
    Autor Љуба u forumu Politika
    Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 17.12.2006., 00:49
  4. Kako je neko provalio moje podatke?
    Autor Bosancica2005 u forumu Zanimljivi sajtovi
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 06.04.2005., 20:11
  5. kako se postavlja link
    Autor nemampojma u forumu Web dizajn
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 26.04.2004., 03:14

Pravila za slanje poruka