ЈАЊИЧАРИ, СРЕЋНА ВАМ СРПСКА НОВА ГОДИНА !

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

ХЕРЦ

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
322
И да се вратите својим српским коренима, а у новој години да пљујете мање по народу ваших претака него што сте то чинили у старој.....

Анти-Српско друштво форума крстарице препознат ће се у новогодишњој честитки :D :P

ЈАЊИЧАРИ, УЗДРАВЉЕ ! ;) :D
 
Svim gastarbajterima rasutim po mrskim zapadnim toaletima........odlozite braco, cetke , bar na par minuta, da vam cestitamo novu godinu, sa starom gastarbajterskom :D :D :D

Samo za drustvo iz coska...........

Prljavi Inspektor Blaza i Kljunovi
Sunce tudjeg neba

Vozim mecku kroz planine
mezim luka, 'leba i slanine
gledam njive, proplanke i polja
srce lupa jace, to je zemlja moja

Ref.
Srbijo, Srbijo, suzu sam pustio
stara majko, sine, snajko
vracam se u nas dom

U krivini cepam dvesta
zurim ja da stignem do mog rodnog mesta
tudjina je sad proslost daleka
na kapiji kuce rodbina me ceka

Ref.

Jihaj
evo me majko, majcice, stig'o sam

Radio sam tesko cetrdeset leta
blizi mi se evo sestdeset i peta
kosa mi je postala sva seda
otis'o k'o klinac, vracam se k'o deda

Ref. 3x

Evo me, Srbijo
jer gorki su zalogaji hleba
i ne greje sunce tudjeg neba
kao sto greje nase sunce
evo me, vracam se, ijaohoh
 
Janičari

Sa Wikipedije, slobodne enciklopedije


Janičari (na turskom, yeniçeri, što znači "nove jedinice"), sastojale su se od pješadijskih jedinica koje su sačinjavale tjelesnu i dvorsku počasnu gardu osmanlijskih sultana. Sultan je bio vrhovni zapovjednik janičara, no njihovim jedinicama je komandovao Aga janičara.

Janičari su takođe štitili sultanove privatne prostorije i njegovu porodicu. Janičaraske jedinice su obrazovane u 14. vijeku, a zvanično ih je raspustio sultan Mehmed II, 1826
.

************************************************************

МОДЕРНИ ЈАНИЧАРИ..........

препознајте се сами
 
eremita:
Janičari

Sa Wikipedije, slobodne enciklopedije


Janičari (na turskom, yeniçeri, što znači "nove jedinice"), sastojale su se od pješadijskih jedinica koje su sačinjavale tjelesnu i dvorsku počasnu gardu osmanlijskih sultana. Sultan je bio vrhovni zapovjednik janičara, no njihovim jedinicama je komandovao Aga janičara.

Janičari su takođe štitili sultanove privatne prostorije i njegovu porodicu. Janičaraske jedinice su obrazovane u 14. vijeku, a zvanično ih je raspustio sultan Mehmed II, 1826
.

************************************************************

МОДЕРНИ ЈАНИЧАРИ..........

препознајте се сами
А,ово ће бити да је јаничарска дефиниција шта су они сами?
 
Janičari (na turskom, yeniçeri, što znači "nove jedinice"), sastojale su se od pješadijskih jedinica koje su sačinjavale tjelesnu i dvorsku počasnu gardu osmanlijskih sultana. Sultan je bio vrhovni zapovjednik janičara, no njihovim jedinicama je komandovao Aga janičara.

Janičari su takođe štitili sultanove privatne prostorije i njegovu porodicu.



yebote, ovo ko danas SAJ ili "Crvene beretke"......... :D :D :D....specijalci :D
 
g030.gif
 
ДАНАК У КРВИ

Danak u krvi (rumunski: tribut de sânge i bugarski кръвен данък, turski: devşirme "sakupljanje"; grčki παιδομάζωμα, paedomazoma, "sakupljanje dece") je bio sistem prikupljanja mladih dečaka iz osvojenih hrišćanskih zemalja od strane Otomanskih sultana kao vid redovnog oporezivanja sa ciljem da se napravi verna robovska vojska (koju su pre činili ratni zarobljenici) i klasa (vojnih) administratora: janičara ili drugih sluga kao što je telak u hamamu.


Hrišćani u turskoj carevini, osim Jermena, morali su davati Turcima danak u krvi, t.j. svoju mlađu mušku djecu, koja su bivala poturčena

. Od tog danka bila su izuzeta samo područja, koja su sama priznala tursku vlast ili porodice, koje bi Turcima učinile znatne usluge. Za kupljenje toga danka nije bilo potpuno utvrđenih pravila. Obično se radilo ovako: djeca bi se kupila jedne godine u jednom, druge u drugom, treće u trećem području i t. d. Ukupan broj jednoga kupljenja iznosio bi do 12.000 djece. U težim prilikama turnus pokrajina bio bi kraći, a ponekad bi u nekoj opasnoj godini obuhvatio sve zemlje. Pregledana su sva muška djeca od 10 do 16 godina. Teškim kaznama bio je izložen onaj, ko bi pokušao da obmane vlasti. Spočetka se uzimalo svako deseto dijete, a poslije se taj broj povećao. Uzeta djeca postali bi adžami-oglani, bila bi poturčena i onda bi se odgajala za janičare. Bolji od njih, ičoglani, odgajali su se u Seraju, gdje su imali svoj internat. Od njih su postajale spahije (konjica), a od drugih pješadija. Ponajbolji su bili sultanova garda.

Naš najpoznatiji janičar svakako je Konstantin Mihailović (15. vek) iz Ostrovice koji je po prelasku na hrišćansku stranu napisao delo "Janičarove uspomene".

*************************************************************

НОВИ ДАНАК У КРВИ ............нови јаничари...... променио се "султан" али јаничари остадоше....... био је један добар текст: НЕКАДА СМО БИЛИ ГРАНИЧАРИ А ДАНАС СМО ЈАНИЧАРИ........ 8-)
 
JANIČAR

PREDRAG GOJKOVIĆ-CUNE



U vihoru kao vatra,
bojevima ljutim vodjen,
palio je jedan ratnik
selo gde je rodjen.

REFREN

Sina majci iz naručja
oteo je zulumćar,
sada kune svoju sudbu
što je janičar.

Na ognjištu puste kuće
plakala je jedna stara,
iznad nje je sablju dig`o
ratnik koji hara.

Ne diž` na me` ruku sine,
ako svoje jade znadeš,
majka sam ti jer prepoznah,
iznad usne mladež.

Sjaha s` konja mlad janičar,
baci sablju, dizgin pusti,
majka htede nešto reći
ali ne izusti.
 
Sinan Sakic
Janicar

Harao je i palio
vitkom sabljom seko
carstvom cara Sulejmana
dugo na daleko

Jednog dana dosao je
u borbama vodjen
da zapali i porusi
mesto gde je rodjen

Ref. 2x
Kob sudbine i njen danak
dade mu na dar
celi zivot da prozivi
kao janicar

Na zgaristu puste kuce
plakala je zena stara
on poteze svoju sablju
sablju janicara

Zar zasija iz ociju
dusi sto sad gine
taman htede poseci je
ona rece sine

Ref. 2x

Nemoj sine ne gresi se
ako svoga znades
majka sam ti poznajem ti
nad usnama mladez

Sjaha s konja mlad janicar
i sablju ispusti
majka htede nesto reci
ali ne izusti

Ref. 2x

Kao janicar
(4x)
 
ХЕРЦ:
^ Svaka cast na pesmi Jomini....istu bi zeleo jos jednom da narucim za dragog nam Janicara Inagadavida :D mada sam u nedoumici da bi on mogao biti i cisti Islamlija Osmanlija :P

Herc, ostavi se cetki i klozeta zapadnjackih na momenat, i zapevaj........

Vozim mecku kroz planine
mezim luka, 'leba i slanine
gledam njive, proplanke i polja
srce lupa jace, to je zemlja moja
:D :D :D :D :D
 
inagadadavida:
Herc, ostavi se cetki i klozeta zapadnjackih na momenat, i zapevaj........

Vozim mecku kroz planine
mezim luka, 'leba i slanine
gledam njive, proplanke i polja
srce lupa jace, to je zemlja moja
:D :D :D :D :D


Hahahha pa takvo nesto da si narucio i za svajcarca on bi ti se zahvalio na dobrom opisu, pa sto nebi i jedan srbin :) zato hvala dragi janjicaru i svaka cast, bas si mi "uvalio" zauzvrat sa tim "pogrdnim" stihovima ;) :P


p.s. mecka Vs. kamila
leba, luka i slanine Vs. hurmasica (mogu da stoje 3 meseca dok karavan gazi kroz pustinju) hahahah
njive proplanci i polja Vs. pustinja
patriotizam Vs. "janjicar"

Mislim, sve ostalo je suvisno :D hehe
 
eremita:
Naš najpoznatiji janičar svakako je Konstantin Mihailović (15. vek) iz Ostrovice koji je po prelasku na hrišćansku stranu napisao delo "Janičarove uspomene".

А Мехмед паша Соколовић?

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Мехмед-паша_Соколовић

Између осталог, учинио је за Србе тако значајну ствар - Обновио Пећку Патријаршију.

(Затим, направио мост на Дрини. У Београду, било је његових задужбина, од којих је сачувана само чесма, на Горњем граду Београдске тврђаве. Врло лепа, архитектонски занимљива, али на жалост, запуштена).
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top