Dođeš, rintaš i ne plate ti ništa

Artizen

Početnik
Poruka
5
Privatnici prime mlade ljude tobože na probu, nakrcaju im poslove i koji nisu u opisu radnog mesta, neko vreme ih izrabljuju i otpuste bez prebijene pare. Kontrolom otkriveno skoro 17.000 neprijavljenih radnika

Razmisljam da okupim mlade ljude sa slicnim iskustvima i da jednostavno osnujemo forum posvecen samo toj temi i da privucemo paznju javnosti. Da se malo organizujemo i javno napisemo svoja iskustva. Okupimo se, recite kako su Vas odradili, izborimo se za svoja prava! Hajde da jednom zgazimo tu kapitalisticku gamad kojom svojim radom kupijemo luksuz. Imam mnogo korisnih i prakticno primenljivih ideja. Javite se !

Sledi text preuzet iz glasa javnosti.


BEOGRAD - I pored toga što u je Srbiji više od milion ljudi bez posla i polovina mladih nikada nije radila, poslodavci kao da koriste povoljnu situaciju i sami, mimo zakona, biraju kako će, koga i na koliko zaposliti. Jedan od najčešćih načina upadanja u njihove "zamke" je probni rad. Često se događa da privatnici uzimaju ljude na neko vreme, obećavajući im plate, socijalno i dobre uslove rada, a da posle izvesnog vremena jednostavno prekinu takav radni odnos, pod parolom da je to samo probni rad i da ih niko i ništa ne obavezuje da radnika zadrže. Naravno, većina njih obećane plate nikada nije dobila, a ispostavilo se da je uplata doprinosa bila nemoguća misija. Najgore od svega jeste to što poslodavci sami tumače probni rad i primenjuju ga onako kako njima odgovara.

Milica Marinković, diplomac Filološkog fakulteta, javila se na oglas jedne advokatske kancelarije, koja je tražila prevodioca. Iako se na konkurs prijavila zbog poznavanja engleskog jezika, posao prevodioca podrazumevao je i obavljanje svih mogućih i nemogućih poslova, od kuvanja kafe do javljanja na telefon. Mesečna plata bila je 8.000 dinara, ali ni nju nije dobila.

- Kada sam došla na razgovor za posao, rekli su mi da ću na probnom radu biti tri meseca i da će mi plata zbog toga biti manja. Najviše me je, međutim, iznenadilo to što su mi odmah skrenuli pažnju na činjenicu da probni rad, navodno, po zakonu, podrazumeva da se plata dobija tek po njegovom isteku, što je u prevodu značilo da tri meseca treba da radim za džabe. Čak i na to sam pristala, imajući u vidu činjenicu da je u današnje vreme teško pronaći bilo kakav posao, ali oni su to očigledno dobro iskoristili i posle dva meseca mi rekli da im više ne treba moja pomoć. Zarađeni novac, naravno, nikada nisam videla - kaže Milica.


Rad na crno

Kako ističu u Ministarstvu rada i zapošljavanja, od januara do oktobra ove godine inspekcija rada obavila je po zahtevima građana i po službenoj dužnosti 47.678 nadzora. Utvrđeno je da kod poslodavaca radilo 16.920 neprijavljenih radnika i sa njima je odmah potom zasnovan radni odnos.




Slična sudbina zadesila je mnoge mlade ljudi koji su se više puta "opekli" na probni rad. Oni su mesecima radili bez dinara i na poslu doživljavali razna neprijatna iskustva.

Miloš Marković za dve godine je promenio, kako kaže, najmanje pet poslova i uvek se svodilo na čisto "izrabljivanje".
- Sa drugovima sam radio sve i svašta - od fizikalisanja, koje je podrazumevalo utovar i istovar robe, selidbe, pa do kafića, restorana i picerija i svi imamo slična iskustva. Znajući da ima mnogo nezaposlenih i očajnih ljudi, koji bi na sve pristali da bi zaradili neki dinar, poslodavci se s nama igraju. Posle nekoliko dana rada i truda, oni se uglavnom kulturno zahvale i kažu da će se javiti, što, naravno, nikada ne urade. Oni koji imaju više sreće, dobiju novac za to što su radili, ali neretko se događa da te, teškom mukom zarađene pare, nikada ne vidimo - objašnjava Miloš.

Prema rečima Dragice Ivanović, šefa odeljenja za posredovanje u zapošljavanju u Nacionalnoj službi, probni rad, po zakonu, može trajati najduže šest meseci, a tokom njegovog trajanja radniku su se mora redovno isplaćivati zarada i uplaćivati doprinosi.
- Probni rad se može zasnivati samo u slučaju da je reč o zapošljavanju na neodređeno vreme, nikako kada se radi o primanju radnika na određeno.

To znači da se radnik za to vreme osposobljava za određeno radno mesto, a kada on istekne, posebna komisija utvrđuje da li će ga zadržati ili ne. U slučaju da nije zadovoljio sve tražene uslove, njemu se prekida takav radni odnos, ali mu se isplaćuje sve što je do tada zaradio - objašnjava Ivanovićeva i dodaje da poslodavci retko odlučuju da sa evidencije Nacionalne službe uzimaju ljude na probni rad.
 
Treba raditi.. RAD OSLOBADJA !

eh, i ti bi da radish za novac. To nije u skladu sa PROVOSLAVNOM religijom. Ako imash novaca - uzivacesh u novcu, troshiti na sve i svashta. Mozesh da kockach, bludnichish, putujesh sa novcem.
Tako NIKADA NECESH POSTATI SVETAC !
Zato, da bi bio blizhe BOGU, morash da PATISH. Tako dosezhesh vrhunce. I mozda postanesh i SVETAC, jednog dana, ko zna ;)
 
pumps:
Treba raditi.. RAD OSLOBADJA !

eh, i ti bi da radish za novac. To nije u skladu sa PROVOSLAVNOM religijom. Ako imash novaca - uzivacesh u novcu, troshiti na sve i svashta. Mozesh da kockach, bludnichish, putujesh sa novcem.
Tako NIKADA NECESH POSTATI SVETAC !
Zato, da bi bio blizhe BOGU, morash da PATISH. Tako dosezhesh vrhunce. I mozda postanesh i SVETAC, jednog dana, ko zna ;)

ni meni bas nije najjasnije sta si mudro htela da kazes?!?!?
 
Islanđanine to je sarkazam.Posledica je predizbornih aktivnosti nekih stranaka.Štikli prekipelo pa je malo ispustila ventil.Nije mislila ništa loše.
Slažem se sa mišljenjem inagadadavida( al ti je ime jedva ga napisah, a inače mi se jako sviđa tvoj avatar)
 
17 000 čega? :shock: Nemoguce. U kojim to firmama, bas me zanima. Gde je sagovornik, ja ne verujem u ovu cifru :)


jos nesto iz Glasa:
BEOGRAD - Zaposleni koji su godinama radili, a nisu bili prijavljeni kod svojih poslodavaca, bez uplate zarada preko računa ipak imaju mogućnost da naplate svoj rad i dobiju staž osiguranja za sve vreme svog rada. Svako ko poseduje dokaze da je negde radio ima po zakonu pravo, doduše uz nimalo laku proceduru, da zatraži da mu se taj period uračuna u staž. Sada je samo bitno ispreturati kućne "arhive" i pronaći neki pisani dokaz.

Oni koji su sačuvali svoje putne naloge, potvrde, dostavnice za robu s potpisom ili bilo koji drugi pisani dokument kojim bi se moglo potvrditi da je radnik radio u tom preduzeću moći će tu dokumentaciju da dostave Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Kolege, odnosno svedoci koji bi mogli da potvrde da je neko u nekom periodu negde radio u ovom slučaju ne mogu biti od koristi jer se izjave svedoka ne uzimaju u obzir.
Dovoljno je, međutim, da je radnik na blagajni potpisao da je dobio platu, predao pazar, da je primio robu i slično.
 
Drago mi je da ljudi sa slicnim iskustvima ipak zele da iskazu svoje probleme javno. Ako ima raspolozenih hajde da otvorimo taj forum i da okupimo sto vise ljudi... Dobro bi dosli sociolozi, ekonomisti, advokati koji imaju dodirnih tacaka sa ovom oblasti.

Napravimo spisak firmi koje su do sada ili i dalje odradjuju ljude.
 
Trećina bez zanimanja
19. januar 2007. | 08:23 | Izvor: Blic
Beograd -- Blizu dva miliona ljudi u Srbiji starijih od 15 godina nema radnu veštinu koja odgovara sadašnjim potrebama tržišta rada.

Ovaj frapantan podatak iznet je u strategiji Vlade Srbije za razvoj obrazovanja odraslih usvojenoj krajem prošle godine, piše Blic. Bogoljub Lazarević, pomoćnik ministra prosvete, kaže da su promene u ekonomiji u poslednjih pet godina doprinele da veliki broj ljudi, koji se školovao ranije, sada ima znanje koje je, bez dodatnog obrazovanja, praktično neupotrebljivo.

Sledeći u ovoj velikoj grupi su oni koji se nisu ni školovali, kao i ljudi koji su prekinuli školovanje. Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, navodi on, mnogo je ljudi koji na posao čekaju više od pet, pa i više od deset godina.

Pitanje je, kako kaže Lazarević, koliko njihova znanja vrede posle tolikih godina čekanja i promena u ekonomiji koje su se u međuvremenu desile. On smatra da se za čak 20.000 ljudi sa zvanjem opšteg ekonomskog tehničara ozbiljno postavlja pitanje "upotrebljivosti" jer poslodavci sada umesto njih traže finansijske i poslovne administratore, bankarske službenike.
 
Jos jednom cu , skrenuti paznju, da su u ovoj zemlji svi najbolji fudbalski selektori, najbolji politicari, i naravno najboljji radnici i strucnjaci.........i kao takvi , svi smatraju da je njihovo , bogom dano pravo da dobiju bar 1000 E od zlog poslodavca, i da ovaj pri tom mora da bude jako srecan, sto su , eto , bas oni odlucili da ga udostoje svojim prisustvom na poslu.

Banalnosti, tipa, da li zna da radi, da li je vredan i savestan na poslu???
E, za to treba da se odvoji jos 1000 E.......ona prva hiljadarka je, samo za to da se prevazidje ona narodna :" bolje dzaba sedeti nego dzaba raditi....."

Pisao sam, o tome, kako znam mlade ljude , koji rade volonterski po nekoliko meseci , ne bi li naucili posao, upoznali ljude i okruzenje u bransi kojom se bave, stekli neophodnu rutinu i praksu i naucili sto vise o zanimanju koje su odabrali , pre nego se odluce da osnuju svoj biznis....

Isto vazi i za one koji ne zele , ili ne mogu da rade samostalno.......i tu ima onih pametnih i vrednih, koji ne pitaju prvo "kolika je plata"......vec se trude da uz iskusnije kolege savladaju sve vestine i finese profesije......a onda, kada postanu iskusni i dobri radnici, s punim pravom traze platu koja je realna, i adekvatna njihovom doprinosu firmi i rezultatima rada........

Kada hiljade ljudi koji sede na birou , odbijajuci poslove, shvate, da se placa rad i znanje, a za to je potrebno i iskustvo, onda ce i biti manje nezaposlenih , i bolje produktivnosti, a bolja produktivnost nosi sa sobom i vece plate.............dakle, kada dodjete na razgovor, nemojte da je vase prvo pitanje, =:" kolika je plata ", vec razmislite, sta vi u stvari i koliko znate da radite..........
 
Evo jedne od mojih ideja za pocetak. Nazvao bih je agencija za kontrolu zaposljavanja.

Sama agencija bi radila recimo pri birou za zaposljavanje gde bi se iz budzeta osnovao fond samo za to. Time bi se otvorila mogucnost novih radnih mesta. Poenta je da bi bila da je prosto nemoguce zaposliti bilo koga na bilo kojoj poziciji bez prijave agenciji. Na odredjeno, neodredjeno...

Svako bi dobio odredjenog referenta koji bi kontolisao rad radnika, individualnim obilazenjem, telefonskim proverama i sl. Jedan referent bi pokrivao recimo 500 radnika.

Vodjenjem kompjuterske baze na osnovu jmbg bi se tacno moglo znati koji se radnik nalazi u kojoj firmi, koji mu je fond sati i sl. Recimo radnik je prijavljen na 3 sata mesecno preko omladinske, radi 8 sati i razlika mu se isplacuje na ruke. Referent dnevno obavi 30tak poziva i proveri ko je gde i kada je dosao na posao. Kazne naravno, astronomske.
Probni rad ne duzi od mesec dana. Nakon toga referent zahteva prijavu radnika, ako do nje ne dodje nista. U koliko se vidi da firma zaposljava radnike i daje im otkaze u jako kratkom periodu (proverava se u bazi) lepo se ispita, o cemu se radi. Mislim da se samo od naplacivanja kazni sama agencija moze jako dobro odrzavati (plate referenata, oprema i sl.)

Dalje, treba osnovati bazu na netu pomocu koje svako u svakom trenutku moze proveriti da li mu je gazda uplatio doprinose i da ga hvata za gusu. Poznajem ljude koji su radili par godina a uplaceno im je samo 3 meseca staza, a ljudi mislili da im sve ide redovno :(
 
inagadadavida:
Jos jednom cu , skrenuti paznju, da su u ovoj zemlji svi najbolji fudbalski selektori, najbolji politicari, i naravno najboljji radnici i strucnjaci.........i kao takvi , svi smatraju da je njihovo , bogom dano pravo da dobiju bar 1000 E od zlog poslodavca, i da ovaj pri tom mora da bude jako srecan, sto su , eto , bas oni odlucili da ga udostoje svojim prisustvom na poslu.

Banalnosti, tipa, da li zna da radi, da li je vredan i savestan na poslu???
E, za to treba da se odvoji jos 1000 E.......ona prva hiljadarka je, samo za to da se prevazidje ona narodna :" bolje dzaba sedeti nego dzaba raditi....."

Pisao sam, o tome, kako znam mlade ljude , koji rade volonterski po nekoliko meseci , ne bi li naucili posao, upoznali ljude i okruzenje u bransi kojom se bave, stekli neophodnu rutinu i praksu i naucili sto vise o zanimanju koje su odabrali , pre nego se odluce da osnuju svoj biznis....

Isto vazi i za one koji ne zele , ili ne mogu da rade samostalno.......i tu ima onih pametnih i vrednih, koji ne pitaju prvo "kolika je plata"......vec se trude da uz iskusnije kolege savladaju sve vestine i finese profesije......a onda, kada postanu iskusni i dobri radnici, s punim pravom traze platu koja je realna, i adekvatna njihovom doprinosu firmi i rezultatima rada........

Kada hiljade ljudi koji sede na birou , odbijajuci poslove, shvate, da se placa rad i znanje, a za to je potrebno i iskustvo, onda ce i biti manje nezaposlenih , i bolje produktivnosti, a bolja produktivnost nosi sa sobom i vece plate.............dakle, kada dodjete na razgovor, nemojte da je vase prvo pitanje, =:" kolika je plata ", vec razmislite, sta vi u stvari i koliko znate da radite..........
Vidim da si jedini shvatio poentu članka koji sam namerno postavila bez komentara. Oni koji bi trebali da se zamisle pretpostavljam da se nisu zamislili.
 
Artizen:
Evo jedne od mojih ideja za pocetak. Nazvao bih je agencija za kontrolu zaposljavanja.

Sama agencija bi radila recimo pri birou za zaposljavanje gde bi se iz budzeta osnovao fond samo za to. Time bi se otvorila mogucnost novih radnih mesta. Poenta je da bi bila da je prosto nemoguce zaposliti bilo koga na bilo kojoj poziciji bez prijave agenciji. Na odredjeno, neodredjeno...

Svako bi dobio odredjenog referenta koji bi kontolisao rad radnika, individualnim obilazenjem, telefonskim proverama i sl. Jedan referent bi pokrivao recimo 500 radnika.

Vodjenjem kompjuterske baze na osnovu jmbg bi se tacno moglo znati koji se radnik nalazi u kojoj firmi, koji mu je fond sati i sl. Recimo radnik je prijavljen na 3 sata mesecno preko omladinske, radi 8 sati i razlika mu se isplacuje na ruke. Referent dnevno obavi 30tak poziva i proveri ko je gde i kada je dosao na posao. Kazne naravno, astronomske.
Probni rad ne duzi od mesec dana. Nakon toga referent zahteva prijavu radnika, ako do nje ne dodje nista. U koliko se vidi da firma zaposljava radnike i daje im otkaze u jako kratkom periodu (proverava se u bazi) lepo se ispita, o cemu se radi. Mislim da se samo od naplacivanja kazni sama agencija moze jako dobro odrzavati (plate referenata, oprema i sl.)

Dalje, treba osnovati bazu na netu pomocu koje svako u svakom trenutku moze proveriti da li mu je gazda uplatio doprinose i da ga hvata za gusu. Poznajem ljude koji su radili par godina a uplaceno im je samo 3 meseca staza, a ljudi mislili da im sve ide redovno :(
To što predlažeš već radi Nacionalna služba za zapošljavanje.Zar hoćeš još više adsministracije? To znači još veće poreze i još manje radnih mesta i još manje plate što automaski izaziva pogoršavanjenje situacije na koju si ogorčen.Što se tiče provere da li se staž uplaćuje to može svako vrlo jednostavno da proveri.I niko ga ne sprečava da takvo radno mesto napusti. U članku koji si ti naveo pri postavljanju teme lepo piše da poslodavci retko uzmaju na probni rad sa evidencije nezaposlenih. Razlog je upravo taj što oni još kako kontrolišu ako neko svaki čas uzima radnika na probni rad,a ne zaposli ga za stalno. Zaključak se sam nameće. Jednostavno se zapošljavajte regularno,preko zavoda i izbećićete probleme.Što se tiče uplaćivanja doprinosa bez obzira gde ste zaposleni treba sa vremena na vreme proveriti da li je poslodavac ispunio svoje obaveze.Ja sam radila u elitnoj društvenoj firmi pa mi je falilo tri godine. I to posle mnogo godina rada u toj firmi.Slažem se da ima poslodavaca koji zloupotrebljavaju sadašnju situaciju na tržištu rada ali većina ozbiljnih firmi (ili koje pretenduju da to postanu ) to ne rade , jer to direktno ugrožava ugled firme,a to ni jedan pametan poslodavac ne želi.Sa druge strane što pre shvatite da je tržište rada TRŽIŠTE i da nejbolje poslove dobijaju najbolji to pre ćete se snaći.Ako energiju uloženu u osnivanje raznoraznih udruženja uložite u svoje usavršavanje, uspeh vam je zagarantovan.
 
tapetarduda:
TJednostavno se zapošljavajte regularno,preko zavoda i izbećićete probleme.Što se tiče uplaćivanja doprinosa bez obzira gde ste zaposleni treba sa vremena na vreme proveriti da li je poslodavac ispunio svoje obaveze.

HAHAHA... pa zavod za zaposljavanje bas salje tako ljude da rade na crno i to jos u nepostojecim firmama, da ne budu placeni ni dinara. Veruj mi iz licnog iskustva ti govorim...
 
Pa mog bivseg gazdu i prijavile njegove komsije, pa on lepo to sredio sa inspekcijom, ili cak sa nekim iznad njih.
I sta da je neki od radnika prijavio, gazdi nista, a posao bi izgubio, sto je najzalosnije, ni danas situacija nije mnogo razlicita, znam mnoge ljude koji rade na crno.
 
Mislim da se to ne može iskoreniti ali se bar može svesti na podnošljivu meru.Džabe zakoni koji se ne sprovode.Upravo zbog ovakve situacije koju si naveo, mislim da svako ko je u mogućnosti treba da napravi svoj posao.Naravno ne može svako, ali ko god može bolje je.A kada jednog dana on postane poslodavac da se ne ponaša onako kako su se ponašali oni koje kritikuje.
 

Back
Top