Microsoft tiranije
Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 81

Tema: Microsoft tiranije

Ističe se cvele2 (avatar)
    Učlanjen
    15.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Podrazumevano Microsoft tiranije

Napraviti program i posle ga prodati je sasvim u redu. Ali napraviti program, prodati ga i posle još uzimati para kao da je iznajmljen stvarno nije u redu. Znate na šta konkretno mislim. Da li se i ostali slažu sa mnom?
    Poslednji put ažurirao/la gost 13024 : 15.01.2007. u 15:44

Ističe se pumps (avatar)
    Učlanjen
    21.03.2006.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Microsift tiranija

apsolutno

Iskusan
    Učlanjen
    06.12.2004.
    Reputaciona moć
    103

[font=Verdana]Ako ti se ne sviđa to što kupuješ, a očigledno da ti se ne sviđa, nemoj kupiti/iznajmiti.[/font]

Ističe se pumps (avatar)
    Učlanjen
    21.03.2006.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio bojan p
    [font=Verdana]Ako ti se ne sviđa to što kupuješ, a očigledno da ti se ne sviđa, nemoj kupiti/iznajmiti.[/font]
    Vjerovatno zivish " KO BUBREG U LOJU" , a?

Ističe se cvele2 (avatar)
    Učlanjen
    15.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Ne, meni se sviđa to što sam "kupio", ali mi se ne sviđaju uslovi njegovog korišćenja. Što je Linus Tovarlds bio budala pa je svoj OS dao džabe i još sa otvorenim kodom?!

Samo hoću da naglasim koliki je lopov Bil Gejts. Jel znate da on čak i nije smilio DOS? Prekopirao je neki tada postojeći OS i uneo mu neke izmenice i nazvao ga je DOS. Zar to nije krađa i prevara?

Ističe se pumps (avatar)
    Učlanjen
    21.03.2006.
    Reputaciona moć
    0

Jeste - definitivno

Iskusan
    Učlanjen
    06.12.2004.
    Reputaciona moć
    103

Citat Original postavio cvele2
    Ne, meni se sviđa to što sam "kupio", ali mi se ne sviđaju uslovi njegovog korišćenja. Što je Linus Tovarlds bio budala pa je svoj OS dao džabe i još sa otvorenim kodom?!...
    [font=Verdana]Znači da ti se ne sviđa, jer te ne odgovaraju uslovi [/font][font=Verdana]korišćenja [/font][font=Verdana]koji su deo onoga što si kupio.[/font]

Ističe se juznivetar (avatar)
    Učlanjen
    12.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Upravu je bojan p. To je njihova politika i imaju pravo na to, kome se ne svidja neka trazi alternativu, a u 99% slucajeva postoji.
    Da me pogresno neko ne razumije i ja bi volio da je sve to besplatno i da uzivamo u svim tim blagodatima bez ijedne ulozene marke, al' nije tako.
    Svako za svoj proizvod/uslugu ima pravo da trazi cijenu koja ce ga zadovoljiti. E sada koliki ce uspjeh iz toga da se izrodi, tesko je prognozirati, al' ocigledno da MS-u ide odlicno.

Iskusan codemaker (avatar)
    Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Slazem se sa Sucurem i Bojanom.
    Nikako ne mogu da razumem da se neko buni i naziva Microsoft lopovima i to sto rade kradjom.
    Pa firma napisala program, rekla sta radi i kako, takodje objasnila uslove koriscenja i placanja i - sta sad? Nema razloga za kritiku.
    To sto su napravili proizvod koji citav svet koristi, sto je postao standard, je samo dokaz da im je ideja bila odlicna. E sad, kad su navukli ceo svet na svoj softver - postavljaju standarde koriscenja, niko im nista ne moze. Pogotovo ne nazivati ih lopovima?

Njihov proizvod - "take it or leave it.."
    Sad sto mi nazalost ovde nemamo para za kupovinu full verzija itd - zasto neko moze i pomisliti da Bila zabole za to? To su cinjenice.

I firma za koju radim prodaje programe ali na nivou godisnje licence. Ako ne plate licencu koriscenja m dongle, bez koga program ne radi jednostavno ne dozvoljava dalji start programa.
    Svii koji nase programe kupuju, znaju za to i prisaju na to i nema problema. Niko nas jos nije nazvao lopovima jer ne mogu, ne zele da plate licencu za narednu godinu....

Tako, da na ovakav nacin diskutovati o OS je deplasirano i ne pokazuje pravo stanje stvari. A pravo stanje stvari je da nema para. Posto nema para cveta piraterija. Posto cveta piraterija, kad nas "pritegnu" sa licencama - pocinje cika i vrsiska - lopovi...
    A nije tako

Iskusan
    Učlanjen
    06.12.2004.
    Reputaciona moć
    103

[font=Verdana]Nije eksplictino rečeno da se radi baš o OS-u, ali je logično pretpostaviti. No, totalno je ne bitno o kom je proizvodu reč.

Mislim da je ovde osnovni problem što svi imaju naviku da softver tretiraju kako nešto besplatno i kada neko pokuša da ga naplati onda se ospe drvlje i kamenje. Dakle, pre svega je u pitanju stav i način tretiranje softvera, a ne nedostatak para. Da je zaista u pitanju stav dovoljno je pogledati kako se niko ne buni kod kupovine harvera i cene istog. Za to se očigledno uvek nađe para.

Čitava diskusija je zaista deplasirana i osnovni povod za nju je stav koji sam pomenuo. I softver je roba i ima cenu i uslove korišćenja. Kome se bilo šta od toga ne sviđa ne mora da kupi pomenutu robu, niko ga ne tera.[/font]

Elita
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    380

Aloo , mislim da je ovde pitanje nekomunikativnosti dostiglo vrhunac, slažem se sa jednima i sa drugima svi ste vi u pravu ali on je rekao da nije problem da nešto plati , nego je problem što nešto mora da plaća celoga života , nešto što je već jednom platio . Svi mi veoma dobro znamo o čemu je reč, apropo ako je licenca u pitanju ja još nisam nigde video "licenc agreement" na srpskom , to bi bilo kao da je tesla izmislio naizmeničnu struju a posle je svima prodao i da dan danas naplaćuje to. Jednom isplaćena roba NIGDE se u normalnom svetu Ne Može naplatiti opet , samo kod Microsofta

Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Nije sasvim tacno to sto kazes.
    - Prvo, ne radi se o PONOVNOM placanju necega sto je jednom placeno, vec o licenciranju po vremenu
    - Drugo, licenciranje na vremenskoj bazi je veoma dobro poznato u svetu. jedino kod nas toga nema, jer kad ovde programer proda program, dva dana slavi i na pamet mu ne pada da pokusa da uvede vremensko licenciranje. Ne bi ni uspeo jer se ovde ne bi povela diskusija za i protiv, nego bi kupac poslao dva "coveka u crnom" i programer bi trazio posao gde se ne koriste prsti
    - Trece, ma kako se prodavac organizovao oko prodaje svog programa, to je sasvim njegova stvar. Na to ja ne mogu uticati, osim da kupim ili ne. Sad, da li je to ovakvo ili onakvo, ne vredi trositi reci, jer prodavac o svojoj robi odlucuje.
    - I na kraju, naravno da je decko govorio o OS, sve druge piratske verzije programa nemaju te vrste licencu.

Iskusan
    Učlanjen
    06.12.2004.
    Reputaciona moć
    103

[font=Verdana]Ako je problem nešto što treba da plaća celoga života, onda definitivno nije u pitanju roba koja mu odgovara i ne treba da je kupi. I nije u pitanju ponovna naplata nečeg što je već plaćeno. Jasno je da je reč o OS-u, pošto je to jedini proizvod pomenutog proizvođa koji ima takav sistem licenciranja.

Ima raznih načina licenciranja. Na primer, plaćaš svake godine neku količinu novca za licencu nekog programa, plus procenat od tvog prometa koji si ostvari korišćenjem tog istog programa. Šta bi rekao za takav način?[/font]

Elita
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    380

Nemam ja ništa protiv da se uvede vremensko licenciranje i kod nas , platiš i možeš da koristiš robu godinu dana , ali ovde apsolutno nije određeno vremensko trajanje i nije o tome reč . Jer složićete se samnom ako je nešto vremenski ograničeno (šerver) posle isteka licence tj određenog vremenskoga roka program ne radi . Nijedan windows se ne prodaje nigde u svetu kao šerver, nijedan windows se takođe ne prodaje nigde u svetu na godinu dana . Ni na jednom OS-u nigde ne piše da je vremenski ograničeno , već je problem kod ponovne instalacije istog softvera na isti računar u slučaju kvara primer hard diska recimo. Windows Vista će dozvoljavati samo jednu instalaciju i jednu registraciju na jednoj mašini . U slučaju ponovne instalacije zbog kvara hardwera je pitanje : KO ĆE SNOSITI TROŠKOVE LICENCIRANJA ? reinstaliranog softvera. Koliko ja znam nijedan kvar na OS sistemima ne podleže garanciji. Hoće li MIcrosoft zamenjivati svoje DVD-ove sa sopstvenim softverom i priznavati pad sistema u Garantnom Roku kao kvar na računarima ? Jer je to jedino logično i moguće . Na sve ovo će dati odgovor svetske institucije koje postoje i raznorazni zakoni o zaštiti potrošača, i takođe i raznorazne organizacije koje se bave zaštitom potrošača. Moj savet bi bio da se neke od javnih institucija obrate tim istim svetskim organizacijama PRE nego što krene prodaja u Evropi , tj i u našoj zemlji.

Elita Iwan91 (avatar)
    Učlanjen
    01.12.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    204

Nece jos dugo , sve vise firmi i obicnih korisnika se prebacuje na Linux , pa kad im bude nestalo korisnika (a ako ovako nastave to ce biti vrlo brzo) , videcete.... Kao sto kazu nista nije vecno...
    pozdrav

Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

E volim ovakve najave...
    Kompletan prelazak na Linux i propast Windos OS, zaljubljenici u Linux najavljuju vec godinama a M$ sve jaci i sve jace udara po usima...
    Malo vise realnosti ne bi skodilo....

Iskusan
    Učlanjen
    06.12.2004.
    Reputaciona moć
    103

Citat Original postavio ivam91
    Nece jos dugo , sve vise firmi i obicnih korisnika se prebacuje na Linux , pa kad im bude nestalo korisnika (a ako ovako nastave to ce biti vrlo brzo) , videcete.... Kao sto kazu nista nije vecno...
    pozdrav
    [font=Verdana]Ne bih bio u to baš tako siguran. Ni u serverskom segmentu trižšta gde je to mnogo jednostavnije uradaiti, Linux nije izbacio Windows. O radnim stanicama gde je to znatno teže da ni ne govorim.

Inače ta priča već duže vreme kruži, ali se rezultati koji bi je potkrepili slabo primećuju ako ih uopšte ima.
    [/font]

Ističe se juznivetar (avatar)
    Učlanjen
    12.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Nije MS ovca pa da tek tako prepusti tron LInuxu.
    Davno su prosla vremena kada se moglo nesto mijenjati, danas je slobodno se moze reci, kasno za to. Jer apsolutno niko na svijetu nije imun na pare, MS ih itekako ima, i sa takvim kapitalom, svaku kompaniju koja se malo pocne trzati jednostavno usisa.
    Google je jedini takmac MS-u ako se tako moze nazvati, al' google ide jednim drugim pravcem, sto je sigurno fenomenalan potez googla, jer mnogo je lakse dobiti dio kolaca ukoliko se direktno ne stane na put MS-u. Google je izabrao internet kao sredstvo, i sada kako je "narastao" u giganta pokusava da pomrsi konce MS-u, recimo primjer je online office alati.
    Al' na polju OS-a MS je siguran 100% narednih godina.

Elita
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    380

Ma OK , neki ponekada malo preteraju ali razmislite samo sledeća situacija:
    Kupiš nov komp sve glantz novo ,uz komp platis i licencni Windows Vista za 150 eurića!! , kroz 4 meseca razleti ti se hard disk , jednostavno crkne i ti šta ćeš pravac servis "Dobar dan " oni tebi "Dobar dan" i ti kažeš "crklo mi to i to" i staviš kućište na sto I kažeš "izvolte instalacione cd-ove i DVD disk od Windowsa a oni tebi "Mi ćemo vam promeniti hard disk ali sa Windowsom nemožemo ništa da uradimo jer znate bla bla........ i on ne spada u garanciju!!!"
    Ovo je sasvim realna situacija na koju se morate spremiti svi !!!! Niko normalan posle ove situacije neće više pitati za windows već će tražiti neku alternativu jer zašto bi prilikom svake instalacije kupovao novi DVD sa Windowsom

Elita
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    380

A da što se tiče samog tržišta , nemojmo se zavaravati ono je izuzetno promenljivo , danas si gore sutra si dole : Microsoft je u stalnom ratu sa konkurencijom i ako je ikada napravio loš potez onda je to ovo sa licenciranjem i validacijom OS-a i samo jednom sa jednom šifrom. Iovako su se dobrano zamerili već EU pa će tako Vista ovde stići bez IE 7 i Windows Media Plejerom i sa još par stvarčica.
    Veliko je pitanje i kako će to funkcionisati , inače već postoje i nove najave od strane EU koja se očigledno sprema da postavi i nove zahteve pred Microsoft , dokse njihova konkurencija sve više i više približava sa svojim kvalitetom.

Primećen član nesha14586 (avatar)
    Učlanjen
    05.12.2006.
    Reputaciona moć
    46

Citat Original postavio cvele2
    Napraviti program i posle ga prodati je sasvim u redu. Ali napraviti program, prodati ga i posle još uzimati para kao da je iznajmljen stvarno nije u redu. Znate na šta konkretno mislim. Da li se i ostali slažu sa mnom?

Ja kazem da je windows sranje. To sam i pre rekao samo ne na ovoj temi. Stavio sam dual boot sa windowsom samo zbog camere jer jos nisam uspeo da nadjem program za nju na ubuntu-u.
    Inace linux moze sve sto moze i windows(za obicnog korisnika), plus su programi besplatni.
    Tako da cu uskoro da ubujem windows i da predjem skroz na linux. A ako mi bas zatreba imam Vmware.

I da, slazem se.

Iskusan
    Učlanjen
    06.12.2004.
    Reputaciona moć
    103

Citat Original postavio nesha14586
    Ja kazem da je windows sranje. To sam i pre rekao samo ne na ovoj temi. Stavio sam dual boot sa windowsom samo zbog camere jer jos nisam uspeo da nadjem program za nju na ubuntu-u.
    Inace linux moze sve sto moze i windows(za obicnog korisnika), plus su programi besplatni.
    Tako da cu uskoro da ubujem windows i da predjem skroz na linux. A ako mi bas zatreba imam Vmware.

I da, slazem se.
    [font=Verdana]I šta ćeš da radiš sa VMware? Da podigneš još neku distribuciju Linuxa?[/font]

Iskusan
    Učlanjen
    06.12.2004.
    Reputaciona moć
    103

Citat Original postavio snejks
    Ma OK , neki ponekada malo preteraju ali razmislite samo sledeća situacija:
    Kupiš nov komp sve glantz novo ,uz komp platis i licencni Windows Vista za 150 eurića!! , kroz 4 meseca razleti ti se hard disk , jednostavno crkne i ti šta ćeš pravac servis "Dobar dan " oni tebi "Dobar dan" i ti kažeš "crklo mi to i to" i staviš kućište na sto I kažeš "izvolte instalacione cd-ove i DVD disk od Windowsa a oni tebi "Mi ćemo vam promeniti hard disk ali sa Windowsom nemožemo ništa da uradimo jer znate bla bla........ i on ne spada u garanciju!!!"
    Ovo je sasvim realna situacija na koju se morate spremiti svi !!!! Niko normalan posle ove situacije neće više pitati za windows već će tražiti neku alternativu jer zašto bi prilikom svake instalacije kupovao novi DVD sa Windowsom
    [font=Verdana]Naravno da je realna situacija i naravno da će mnogi tražiti neku alternativu. Problem je u tome što pored alternative za OS, treba naći i alternative za sve aplikacije koje se koriste u svakodnevnom radu, a to ne ide baš tako lako, jednostavno i brzo.[/font]

Primećen član nesha14586 (avatar)
    Učlanjen
    05.12.2006.
    Reputaciona moć
    46

Citat Original postavio bojan p
    [font=Verdana]I šta ćeš da radiš sa VMware? Da podigneš još neku distribuciju Linuxa?[/font]
    Mozda i to, ali sam ovo planirao ako mi zafali windows za nesto, mada sumnjam.

Iskusan
    Učlanjen
    06.12.2004.
    Reputaciona moć
    103

[font=Verdana]Onda mi nije jasno kako ćeš potpuno da ubiješ Windows, ako ćeš ga instalirati u okviru VMware ako ti zatreba?! I šta će ti uopšte taj OS i što ga uopšte koristiš, kada i sam kažeš:
    [/font]
    Citat Original postavio nesha14586
    Ja kazem da je windows sranje. To sam i pre rekao samo ne na ovoj temi.
    ...
    [font=Verdana]baš me zanima.
    [/font]

Slične teme

1. Microsoft HR u Beogradu
    Autor Karijera u forumu Tehničke nauke
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 24.11.2008., 17:23
  2. Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 28.04.2008., 00:01
  3. Microsoft?
    Autor Otisao sam... u forumu Programiranje