Ljubav

beba_toronto

Ističe se
Poruka
2.642
Pitanje je da li to sto svi mi zelimo i trazimo, ona ljubav iz bajke uopste postoji...
mislim da se vecina koja je u vezama prilagodjava, kompromizuje, zrtvuje jedan veliki deo sebe i zadovoljava mnogo manjim nego sto su nas bajke naucile..
U bajci se pominje npr. da je princ sreo princezu u sumi slucajno, ona nije znala da je princeza [Uspavanja Lepotica], zivela je sa 3 seljanke u sumi,nije znala da su one 3 mocne dobre vile, prerusene u seljanke...kralj i kraljica su je tamo sakrili da je ne stigne zla kletva zle vile..znate kako ide bajka..
onda su se princ i Ruzica "zaljubili" jedno u drugo)) pevali su zajedno u sumi...itd itd...
na kraju je sve ispalo sjajno, pravda je pobedila, princ je pobedio zlu Grdanu, Uspavana lepotica i princ su se vencali i to je kraj....samo je napomenuto jednom recenicom na kraju knjige ili filma ako ste gledali [and they lived happily ever after], i ziveli su srecno [zauvek] posle toga...
ali ko sto rekoh TO JE KRAJ PRICE, njihovo vencanje je srecan zavrsetak njihove ljubavi ))
kapirate poruku?)
sta se desilo kasnije niko ne zna......mi pretpostavljamo ali setite se sta je bilo posle kod mnogo obicnih ljudi koji su u braku ili vezama koje poznajete, pa znate i iz svog iskustva
Mislim koliko njih znate da su doziveli tu bajku i ono "zamisljeno" "happily ever after" to je na svima individualno da odluce STA CE TO BITI i kako ce biti, sta ce prihvatiti kao srecu a sta nece...
Oni koji vecno cekaju tu pravu ljubav a ona ne dolazi, brak ne dolazi nista ne dolazi, mislim da ocekuju previse, jer ovo je stvarnost, nije bajka...ovo je nesavrsen svet, mada prikazan je i u bajci kao nesavrsen ali kraj je savrsen..a u stvarnosti nema savrsenog kraja....

Ljudi grese kad upoznaju nekoga ko im se dopada i na prvi problemcic ili pogresnu rec prekidaju svaki odnos....[ja sam prva kriva za to]
Mnogi stariji ljudi koji su dugo u braku, svi smo imali prilike da pricamo s nekim od tih ljudi, na primer imaju po 70 godina i tajnu svoje srece objasnjavaju tako sto su i oni imali probleme, i to razne, i one zbog kojih se mnogi od nas okrenu i odmah beze ili raskidaju, razvode se, npr. cak i afere, preljube, svadje, i pricaju kako su se ipak voleli i sve to prevazisli i na kraju u starim danima "smirili se" i sad vole jedno drugo vise nego ikad...
Svako mora da prozivi sve...u braku ili van njega....vazno je imati jak um i ne dozvoliti trivijalnostima da uniste u startu nesto lepo sto nije ni pocelo...mi sami miniramo nasu srecu ne zaboravite...
nismo spremni da oprastamo da se prilagodjavamo da kompromizujemo, a ni ona druga strana...
trazimo savrsene ljude a sami smo daleko od savrsenog....retko kad pogledamo u sebe i sta mi to pogresno radimo i dozivljavamo takve sudbine bez ljubavi i u vecnom cekanju te neke savrsene ljubavi koja nikad ne dolazi.....
Znam ljude koji su moje godiste i koji nikad nisu bili ozenjeni i udati a imaju vec 40, i ladno mi kazu [kao da je ceo zivot pred njima, ko da imaju tek 15 godina]: pa cekam tog savrsenog/savrsenu da dodje, jos uvek cekam
ali ako zelimo bilo sta, moramo i sami jako da se potrudimo i da ulozimo energiju i rad da bi dobili ono sto zelimo, jer to sto zelimo nam nece pasti s neba, cak iako nam je astrolog rekao da ce se desiti u decembru a mi ceo decembar provedemo "inertni sedeci na kaucu sa daljinskim" i cekamo da nam padne s plafona...mozda onaj sexy glumac iz onog filma koji smo gledali sto puta na budjavom tv programu koji placamo a oni vrte sve isto non stop)))
 
beba_toronto:
Pitanje je da li to sto svi mi zelimo i trazimo, ona ljubav iz bajke uopste postoji...
mislim da se vecina koja je u vezama prilagodjava, kompromizuje, zrtvuje jedan veliki deo sebe i zadovoljava mnogo manjim nego sto su nas bajke naucile..
U bajci se pominje npr. da je princ sreo princezu u sumi slucajno, ona nije znala da je princeza [Uspavanja Lepotica], zivela je sa 3 seljanke u sumi,nije znala da su one 3 mocne dobre vile, prerusene u seljanke...kralj i kraljica su je tamo sakrili da je ne stigne zla kletva zle vile..znate kako ide bajka..
onda su se princ i Ruzica "zaljubili" jedno u drugo)) pevali su zajedno u sumi...itd itd...
na kraju je sve ispalo sjajno, pravda je pobedila, princ je pobedio zlu Grdanu, Uspavana lepotica i princ su se vencali i to je kraj....samo je napomenuto jednom recenicom na kraju knjige ili filma ako ste gledali [and they lived happily ever after], i ziveli su srecno [zauvek] posle toga...
ali ko sto rekoh TO JE KRAJ PRICE, njihovo vencanje je srecan zavrsetak njihove ljubavi ))
kapirate poruku?)
sta se desilo kasnije niko ne zna......mi pretpostavljamo ali setite se sta je bilo posle kod mnogo obicnih ljudi koji su u braku ili vezama koje poznajete, pa znate i iz svog iskustva
Mislim koliko njih znate da su doziveli tu bajku i ono "zamisljeno" "happily ever after" to je na svima individualno da odluce STA CE TO BITI i kako ce biti, sta ce prihvatiti kao srecu a sta nece...
Oni koji vecno cekaju tu pravu ljubav a ona ne dolazi, brak ne dolazi nista ne dolazi, mislim da ocekuju previse, jer ovo je stvarnost, nije bajka...ovo je nesavrsen svet, mada prikazan je i u bajci kao nesavrsen ali kraj je savrsen..a u stvarnosti nema savrsenog kraja....

Svako mora da prozivi sve...u braku ili van njega....vazno je imati jak um i ne dozvoliti trivijalnostima da uniste u startu nesto lepo sto nije ni pocelo...mi sami miniramo nasu srecu ne zaboravite...
nismo spremni da oprastamo da se prilagodjavamo da kompromizujemo, a ni ona druga strana...
trazimo savrsene ljude a sami smo daleko od savrsenog....retko kad pogledamo u sebe i sta mi to pogresno radimo i dozivljavamo takve sudbine bez ljubavi i u vecnom cekanju te neke savrsene ljubavi koja nikad ne dolazi.....
Znam ljude koji su moje godiste i koji nikad nisu bili ozenjeni i udati a imaju vec 40, i ladno mi kazu [kao da je ceo zivot pred njima, ko da imaju tek 15 godina]: pa cekam tog savrsenog/savrsenu da dodje, jos uvek cekam
...
placamo a oni vrte sve isto non stop)))
--kazes imas 40 god? pa eto je li se desila ta j'bena ljubav
--zivot je niz odluka!Evo npr. znas ono kada ljudi kazu kako su tek skontali da nekoga vole kada je otisao, eh pa to ti je ona odluka koju treba imati hrabrosti doneti kada si u vezi, ali neki nisu tako jaki uvek misle da ima nesto bolje, i ta bas ta ljubav koju imaju nije ona prava...eto pa ti sada vidi
 
Pa danas je sve komplikovanije,danas ni deca ne citaju bajke vec igraju video igrice.....danas kada zenu iznervira muz ona sedne u kola i ode svojim putem,najlakse je razvesti se i otici.Koga danas zanima sta ce ko reci,zbog toga?Ranije nije bilo tako.Ako bi se muz i zena rastali(npr.zena ostavila muza zbog preljube)ona bi vazila za raspustenicu,ili ako bi muz ostavio zenu i decu zbog neke druge lepse i mladje,vazio bi za zenskarosa.A to ne bi nikako bilo dobro po tu familiju i njihovu decu.Familija bi dosla na los glas,rodjaci bi ih mrzeli zato sto su im ukaljali obraz sa svojim bracnim problemima.Cerka ne bi mogla da im se dobro uda,a sin ne bi vazio za uglednog domacina,jer oboje poticu iz lose kuce.Danas sve to nema veze.I naravno to nam je mnogo oslakslao zivot.....ali danas vise nema bajki.....sve je crno na belo.Udas se danas,razvedes sutra,preudas prekosutra,pa opet u krug.Niko te nista ne pita,niti tebe zanima sta ko o tome misli.A nekada davno je i misljenje prvog suseda bilo jako vazno.Meni je moja pokojna baba pricala o svemu tome,ona je poticala iz jednog malog sela,i zivela je u pravoj porodicnoj zajednici(da ne kazem plemenu)I nema tu niceg loseg,ako postujes nametnuta pravila i izbegavas da osluskujes sopstvene potrebe,i preterano da razmisljas.
Secam se,doduse tada sam bila dete,kada je deda umro,familija se rasturila po belom svetu,i ona sto zbog zdravstvenih problema,sto zbog usamljenosti proda kucu i imanje na selu i kupi stan ovde u Beogradu i to U jerkovicu da bi bila bliza nama.Ma nije mogla nikako da se navikne na nacin zivota,nista joj nije bilo jasno......ali kada se navikla svi su je zavoleli......jos je uspela i zgradu u kojoj je zivela(u kojoj sada zivim ja)da pretvori u pravo malo pleme,svi su postali slozni i sprijateljili se.Ispred zgrade napravili mali betonski plato,sto i stolice da leti mogu da sede.Baba mi je bila pravi genije.Mada......realnost je da bajke ne postoje,koliko se god mi trudili da ih stvorimo.
 
Ma bajke postoje, samo što vi čitate bajke namenjene tudjoj deci.....
Ako je već tako onda ih bar pročitajte puno , pa ćete videti šta je stvarno vama namenjeno.....
Znači ili samo ono što je vama namenjeno ili sve , baš sve, pa ste onda iskaljeni....

I bukvalno i nebukvalno.
Tek kad bejah pročitao nekoliko stotina bajki i za zapadnjake, i za kineze i za razna plemena u africi i za ruse i za indijance , postade mi jasno da su bajke slike koje slika društvo i bol u društvu, a istovremeno te slike oslikavaju nove duše trujući ih kalupima i stereotipima postojećih odnosa....

Ipak pošto je nemoguće izbeći bajke u izrastanju, ostaje rešenje da ih se bar što više pročita , da se kroz njih vidi svet i oseti učmalost pojedinačnih društava i genijalnost drugih....
---------------------------------------------
Danas , kad je sve više života ljudskih u virtuelnom , kad "realno" uopšte nije realno već ustanovljeni odnosi (koji su tako propisani jer odgovaraju nekom ), čovek nema vremena da se osvrne iza sebe, da živi bajku kad je u njoj , da se nasladjuje kad joj ide u susret, od straha već napola oslepeo za lepotu, težeći uvek nekom drugom , a nalazeći sebe promenjenog ili menjati sebe dok se ne nadjemo , muka je pronaći realno, a za bajku je tek onda daleko.

Bajke još uvek postoje , ali ih žive mali , skromni i ne preplašeni ljudi.....
Kažeš lakše je danas. Možda samo egocentricima. Društvenim ljudima nije, i večito mirišu tragove strahova i izgubljenosti.....
 
Nevencica:
Ja mislim da postoje bajke.....samo ako usput ne pristes na neke polu-proizvode i tako se zadovoljavas manjim od onoga sto zelis.

Problem je sto...ti smatras nekoga polu-proizvodom, a tebe neko drugi smatra polu-proizvodom i tako dalje i tako u krug:)
A stvarnost je da mi nismo proizvodi u smislu pakovanja jogurta ili virsli, ili neko je debela vekna hleba , neko je francuski hleb, naravno vazno je sta je spolja kao i sta je unutra, bilo bi dobro cak i da ljudi smatraju druge ljude proizvodima pa da otvore tu ambalazu i vide sta je unutra....nesreca je sto ljudi ne vide ljude cak ni kao proizvode vec samo kao ambalazu...
znaci lepu ambalazu ili poluambalazu...
a cak i u bajkama vidimo samo ambalazu, doduse princu su dodati neki atributi licnosti kao sto je hrabrost, srcanost, pored lepote i cinjenice da je princ, dok je princezi data samo ambalaza lepota i to sto lepo peva...ostalima nista......
Cudi me npr kad muskarci ne vole debele zene a vole debele vekne hleba, i cak vole debele virsle....
kad vec poistovecujemo ljude sa nekim proizvodima...a zene pa one vise vole one male tanke koktel virslice ili kobasice jer deluju vise sexy....
:))))
 
У лепа српска народна бајка ''Немушти језик'' завршава се идилично:
муж пребије трудну жену зато што је била превише радознала!!!
 
Пази ја како почињем ''У лепа српска народна бајка...'' :lol: (треба И!)


Тип је спасао змију из пожара, за награду добио је немушти језик, то јест моћ да разуме говор животиња, али с тим да ће умрети ако икоме то каже. У неколико ситуација то му је помогло па се обогатио, оженио...
Једном приликом чуо је како разговарају његов коњ и кобила на којој је јахала његова жена. Кобила је рекла да јој је тешко да хода зато што носи троје: у себи ждребе, а на себи газдарицу и у њој бебу. Тип је то чуо и насмејао се. (Јер није знао да му је жена трудна.) Жена га поче давити да јој каже што се насмејао, али он није смео да каже јер ће умрети... А она је наваљивала...и онда је он решио да јој каже, и лего да умре после тога...али, док је лежао чуо је како петао каже за њега да је глуп што не уме да се избори са том једном женом, а он (петао) излази на крај са целим кокошињцем тако што их кљуцне у главу му нешто кокошке писну. И ту се тип освести шта му је чинити, узме батину па опали по жени!

Чича мича и готова прича!
Наравоученије извуците сами!
 
beba_toronto:
Problem je sto...ti smatras nekoga polu-proizvodom, a tebe neko drugi smatra polu-proizvodom i tako dalje i tako u krug:)
A stvarnost je da mi nismo proizvodi u smislu pakovanja jogurta ili virsli, ili neko je debela vekna hleba , neko je francuski hleb, naravno vazno je sta je spolja kao i sta je unutra, bilo bi dobro cak i da ljudi smatraju druge ljude proizvodima pa da otvore tu ambalazu i vide sta je unutra....nesreca je sto ljudi ne vide ljude cak ni kao proizvode vec samo kao ambalazu...
znaci lepu ambalazu ili poluambalazu...
a cak i u bajkama vidimo samo ambalazu, doduse princu su dodati neki atributi licnosti kao sto je hrabrost, srcanost, pored lepote i cinjenice da je princ, dok je princezi data samo ambalaza lepota i to sto lepo peva...ostalima nista......
Cudi me npr kad muskarci ne vole debele zene a vole debele vekne hleba, i cak vole debele virsle....
kad vec poistovecujemo ljude sa nekim proizvodima...a zene pa one vise vole one male tanke koktel virslice ili kobasice jer deluju vise sexy....
:))))
Naravno.... ;) samo bitno je meni samo sta ja smatram 8-) a sta drugi smatraju je njihova stvar ;)
 
Hellen:
Пази ја како почињем ''У лепа српска народна бајка...'' :lol: (треба И!)


Тип је спасао змију из пожара, за награду добио је немушти језик, то јест моћ да разуме говор животиња, али с тим да ће умрети ако икоме то каже. У неколико ситуација то му је помогло па се обогатио, оженио...
Једном приликом чуо је како разговарају његов коњ и кобила на којој је јахала његова жена. Кобила је рекла да јој је тешко да хода зато што носи троје: у себи ждребе, а на себи газдарицу и у њој бебу. Тип је то чуо и насмејао се. (Јер није знао да му је жена трудна.) Жена га поче давити да јој каже што се насмејао, али он није смео да каже јер ће умрети... А она је наваљивала...и онда је он решио да јој каже, и лего да умре после тога...али, док је лежао чуо је како петао каже за њега да је глуп што не уме да се избори са том једном женом, а он (петао) излази на крај са целим кокошињцем тако што их кљуцне у главу му нешто кокошке писну. И ту се тип освести шта му је чинити, узме батину па опали по жени!

Чича мича и готова прича!
Наравоученије извуците сами!

Jel' to bajka ili basna?
Uostalom šta ona njega ima da zapitkuje koješta...
 
beba_toronto:
trazimo savrsene ljude a sami smo daleko od savrsenog....retko kad pogledamo u sebe i sta mi to pogresno radimo i dozivljavamo takve sudbine bez ljubavi i u vecnom cekanju te neke savrsene ljubavi koja nikad ne dolazi.....
Vecno pitanje i vecna tema...Ipak, cekanje savrsenih ljudi se desava i kada si sa nekim u braku ili vezi zar ne?! Koliko njih raskida veze ili brakove zbog drugog ili druge? Jedina je razlika sto ima onih ljudi koji su iskreni i cestiti sami prema sebi, te ne ulaze u privremena resenja, vec odlucuju da cekaju. To je veliki rizik, ali barem ne prozivis zivot u obmanjujuci druge, vec obmanjujes samo sebe.
 

Back
Top