Narodno pozoriste Sombor

altrix

Početnik
Poruka
15
Posto se vrlo lako da primetiti da Narodno pozoriste Sombor
cesto biva vrlo slabo poseceno,cak i pored odlichnih predstava,
zanima ne da li je to zbod nezainterosovanosti somboraca za
pozoristem ili manjak finansijskih sredstava?A i ne samo to,
nego me interesuje shta mislite o NPS uopste?
 
altrix:
Posto se vrlo lako da primetiti da Narodno pozoriste Sombor
cesto biva vrlo slabo poseceno,cak i pored odlichnih predstava,
zanima ne da li je to zbod nezainterosovanosti somboraca za
pozoristem ili manjak finansijskih sredstava?A i ne samo to,
nego me interesuje shta mislite o NPS uopste?
Pa ljudi nisu zainteresovani za kulturu, nisu se navikli kulturno uzdizati...a i slab je marketing pozorista...molim te, ko jos gleda Spektar..sem vesti u 9? A cuj moguce je i da je u pitanju finansijska strana...ipak 300-500din po predstavi nije mala suma.
Sto se tice pozorista kao ustanove, mozemo se diciti...prvoklasni glumci..dobro ne svi.. :lol: ali....mogu proci...a i sami znate da se uvek vrte isti u predstavama.
 
http://www.blic.rs/reportaza.php?id=95909

Somborac u Holivudu
Autor: Zlata Vasiljević | 06.06.2009. - 05:00

Na ulasku u rodni Sombor, u koji nije dolazio pune 23 godine, prvo je zagrlio tablu sa natpisom grada. Posle je obišao očev grob u Somboru i grob majke u Riđici, koju i ne pamti jer je umrla kada je imao tri godine, pa bioskop kod „Dva lava”. Putešestvije Lazara Rajića, alijas Lazara Rokvuda, beleži kamerom snimatelj i producent iz Toronta Radomir - Raša Miljković koji pravi dokumentarni film o ovom Somborcu iza koga je stotinak uloga u holivudskim i kanadskim filmovima.


- Voleo sam filmove, a kao i svi drugi klinci sanjao sam da budem poput onih glumaca heroja kojima smo se divili. Moram priznati da sam, nemajući dovoljno novca, krao jaja ispod kokošaka, prodavao ih i kupovao karte za bioskop. Idol mi je bio Džems Din koji mi je kao desetogodišnjaku ceo život okrenuo naopačke - priča Rokvud.
Otac, videvši da od škole nema mnogo vajde, na neki način odredio je sinu put prema sedmoj umetnosti. Rekao mu je, otprilike, ovako: „Sine Lazare, ili idi kod Save špeditera da tovariš ugalj, ili biraj nešto drugo”. Ovo prvo je odbacio u startu, a drugo je bilo - put pod noge, pa u beli svet. Tako se krajem šezdesetih prošlog veka Lazar našao kod ujaka u Kanadi.
Ostalo je filmska priča, pomalo holivudska, o tome kako se u Americi, iliti Kanadi, uči i postaje glumac.
- Tražili su mi na kursevima glume, pored svega ostalog, i da nešto otpevam. A šta kada ne znam valjano ni jezik? Nije važan jezik, kažu, već da li znaš ili ne znaš pevati. I ja se u nevolji setim Cuneta Gojkovića i njegove pesme „Kafu mi draga ispeci”. I prođoh - priseća se Lazar početaka u Kanadi.
Pohađao je i čuvenu filmsku školu Li Strazber u Njujorku, a može da se pohvali kako je u nju primljen iz prvog, a Al Paćino tek iz trećeg puta.
- Došao sam na prijemi a da se čestito nisam ni prijavio. Jedna gospođa me uvela unutra, pozvala trojicu članova komisije, uhvatila me za bradu i rekla: „Je l’ neko video ovakvu facu u Njujorku?” Primljen sam, a posle su me poslali da okušam sreću u Los Anđelesu, u Holivudu - priča Lazar i seća se da je tada preživljavao tako što je farbao i krečio sobe u motelima.
O 40 godina dugoj filmskoj karijeri u Kanadi i Holivudu mogao bi knjige napisati, a seća se drugarstva sa muzičarem Rodom Stjuartom.
- Jednom mi je na originalan način pomogao da uđem na neki prijem za koji je trebalo imati sako, a ja sam bio u jakni. Rod je skinuo sako svoje devojke, otkinuo neki cvetić sa njega i dao mi da obučem - priča i napominje da Holivud nije idilično mesto kako ga ljudi zamišljaju.
- Dobro je onima koji su u samom vrhu. Ostali preživljavaju - kaže Lazar.

Igra sa Majklom Medsonom
Lazar Rokvud glumio je u stotinak filmova i TV serija u Kanadi i Americi, ali u Srbiji nije ni kadra snimio. Njegov brat po ocu, Stevan Rajić u kući u Somboru čuva plakat filma „Iza sedam vrata” gde je Lazar igrao svoju prvu glavnu ulogu.
U najnovijem filmu „Killer’s Freedom” glumi pored slavnog Majkla Medsona.:):bye:
 

Prilozi

  • somborac-x.jpg
    somborac-x.jpg
    32,6 KB · Pregleda: 8
Poslednja izmena:
Ova fotografija ima muzejsku vrednost.
Somborski glumci slikani pre 30 i vise godina. Tacan datum, na zalost, ne znam. Ne znam ni koja predstava je to bila. Isto tako ne znam sta je sa njima svima i ko je od njih jos aktivan glumac u somborskom pozoristu ili bilo gde, mozda se na drugom mestu necije kariere odvijale? Gore u sredini je Amidzic, do njega, desno je Dafi - nedavno sam ga videla na TV, na pecanju u jednoj dokumentarnoj emisiji o Somboru. Glumca(direktora) Boru ... (?) se secam kao dete, stanovao je u istoj zgradi gde i moji rodjaci. Prijatan komsija, kako su moji govorili. Cika Bora glumac(kako smo ga zvali), se nama deci uvek javljao i uvek bio raspolozen za salicu. Mozda zna neko od vas nesto vise reci? Mozda ima jos neko, neku fotografiju od pozorista i njegovih glumaca, od "ONDA i DANAS". Mene bi isto jako interesovali sadasnji glumci i talenti koji ih isticu ...
Nebi bilo lose kada bi neko objavio ovde raspored tj. program aktuelnih predstava i predstava od proslih datuma, pa i ko zna, nek napise, kakve su kritike bile. Mozda ima neko neki video-clip?

Hmmm ... mozda ce upasti slucajno neko u ovaj zaboravljen, somborski, deo Krstarice:(???

:):bye:

Sorry na losem srpskom jeziku
 

Prilozi

  • theater, somborski glumci.jpg
    theater, somborski glumci.jpg
    31,5 KB · Pregleda: 9
Isceznite, vi mracni
Svodovi tamo gore!
Drazesnije neka pogleda
Prijateljski plavo
Nebo ovamo!
Neka se mracni
Oblaci razidju!
Zvezdice svetlucaju,
Blaza sunca
Sijaju na svet.
Nebeski snovi
U duhovnoj lepoti,
U lelujavom njihanju
Lebde i prolaze;
Ceznjiva naklonost
Za njima polazi ...


I ovde tuga ... mrtvilo ... ali sa pogledom optimiste ... :)

 
Poslednja izmena:

Back
Top