Sta posle filozofije?

Nietzsche verovatno si u pravu,ali covek mora od necega i da zivi posle fakulteta.A za sve imam jos jedno pitanje-koliko je tesko upisati filozofiju u Bg-u i da li fakultet organizuje neke pripreme?Cula sam da za test opste kulture postoji neka knjiga sa pitanjima,da li je to istina?
 
Aruena:
Nietzsche verovatno si u pravu,ali covek mora od necega i da zivi posle fakulteta.A za sve imam jos jedno pitanje-koliko je tesko upisati filozofiju u Bg-u i da li fakultet organizuje neke pripreme?Cula sam da za test opste kulture postoji neka knjiga sa pitanjima,da li je to istina?
nice je potpuno u pravu...saberi u svojoj glavi koliko ces biti zadovoljna i zadovoljena sa tom diplomom (koliko ce te to ciniti ispunjenom),a onda oduzmi materijalno-finansijsko-egzistencijalne probleme,pa ako ti rezultat ispadne pozitivan,upisi filozofiju!
 
Aruena:
Nietzsche verovatno si u pravu,ali covek mora od necega i da zivi posle fakulteta.A za sve imam jos jedno pitanje-koliko je tesko upisati filozofiju u Bg-u i da li fakultet organizuje neke pripreme?Cula sam da za test opste kulture postoji neka knjiga sa pitanjima,da li je to istina?

Filozofski fakultet u Beogradu ne organizuje nikakve pripreme, a ta knjiga se moze nabaviti na fakultetu po ceni od 200 din. Pitanja iz knjige sa testovima su sa prijemnih ispita ranijih godina i ne ponavljaju se.
 
Nietzsche:
Ako ti razmisljas kako ces da zaradjujes po zavrsenom fakultetu onda nemoj upisivati filozofiju.

Filozofija se upisuje i uci s ljubavlju a to znaci beskompromisno, a ne kao ekonomija, pravo i slicne stvari koje se uglavnom upisuju iz finansijskih razloga i bez ljubavi (jer je za pomenuto potrebno odsustvo bilo kakvog smisla).

A odgovor na tvoje pitanje: sa diplomom profesora filozofije mozes raditi u prosveti (i cini mi se nigde drugde).

Ovo uopste nije tacno!!!!! Zasto pricas kad ni sam ne znas...pa ubices devojci volju za studiranjem...
O prici da za ekonomiju...necu komentarisati... i to je jako glupo receno...
Hocu da kazem da uopste nije nice u pravu kad kaze da se sa filozofijom moze samo u prosvetu...Naime, sa fil. se otvara citav spektar radnih mesta na kojima mzes da radis!!! Prosveta je samo jedno od njih...i da ne kazem najjadnije ali ne i tako lose...
Pored prosvete, mozes se baviti novinarstvom...mozes raditi na svim kulturnim mestima...npr. pozoriste, muzeji, televizija...a da ne pricam o mogucnostima koja ti se otvaraju ako odes u SAD...Naime poslednjih godina, sve je veca potraznja ljudi sa diplomom fil. za predstavljanje firmi.Nesto kao PR. or something...jer samim tim sto se ne obrazujes usko vise mogucnosti za zaposlenje od nekog ko ima neko specificirano obrazovanje...Sa, obrzovanjem koje mi dobijamo, postajemo pogodni za rad u javnosti...tako da guzonje u foteljama velikih firmi traze ljude koji znaju da pricaju(a pre toga progutaju zalogaj:-)))da bi predstavljali njihove firme u javnosti, drugim firmama...a ako jos znas i neki strani jezik dovoljno dobro...sta da ti pricam...
Dakle...Aruena...upisi fil. i ne brini za zaposlenje(jedino ukoliko si mutava...onda sta god da zavrsis, nece ti pomoci da se zaposlis:-)))
 
Nietzsche:
Ako ti razmisljas kako ces da zaradjujes po zavrsenom fakultetu onda nemoj upisivati filozofiju.


Nietzsche:
Meni bi bilo drago da je istina to sto govoris, ali u informatoru koji ja imam pise da je moguce raditi samo u prosveti, dok mi je profesor naveo jos i neke kulturne ustanove za koje ja sumnjam. Bilo bi dobro da je tacno to sto govoris. I nadam se da je tacno.

:?: U Vasem pisanju ima dosta kontadiktornosti.
Najpre kazete kako o zaposlenju ne treba ni misliti, a nakon toga kako bi bilo dobro da filozofi imaju mogucnosti da se bave i novinarstvom i cime sve jos.
I kako to da jednom buducem filozofu moze da bude drago sto ce moci da se bavi novinarstvom?

Sa Oximoronkom se ne bih slozila. Pogledajte stanje u zavodu za trziste rada i videcete da su filozofi u suficitu. Manjina je ta koja ima mogucnost rada u novinarstvu, kompanijama i kulturnim ustanovama.

Aruena je pravilno rekla, od necega mora i da se zivi posle fakulteta. To je uostalom i deo odgovornosti prema sebi i svojoj buducoj porodici. Ma koliko bedno bilo, danas u srbiji mora da se misli i na materijalnu situiranost nakon zavrsenog fakulteta.
 
Filosofiju upisuje onaj koga je potreslo pitanje o vlastitoj egzistenciji,i ko ne moze vise a da se ne pita.Ako si jedna od njih upisi filosofiju,jer ti drugo i ne bi mogla da studiras.Uvijek su me pitali zasto nisam upisala nesto drugo,nesto od cega cu imati koristi,kad sam vec tako dobar student.Odgovarala sam:"ljudi,pa ja da sam upisala nesto drugo,bila bi nikakav student,svaka cast ekonomistima,pravnicima...ali mene Bog nije dao za to,stvari gledam malo drugacije."I ne brini o tome sta ces kasnije,samo ako imas tu zicu za ono "iza" tj. "s onu stranu",slobodno upisi.Zivot ce ti vec otvoriti put,mozda se kasnije uopste neces baviti filosofijom,ali taj studi ce formirati tvoju licnost,i stoga tek kad zavrsis filosofiju zanaces sta dalje.Da se ponovo rodim ,opet bih upisala filosofiju,makar se od nje necu najesti,ali necu ni ostati gladna.Ako nemas gore pomenuti talenat,ni ne pomisljaj na filosofiju,nikad je neces zavrsiti,ili ako je vec zavrsis,bices samo los gimnaziski profesor.Pritom bih ti preporucila katedru u NK,ovo je sad vec pristrasno.Puno srece! :wink:
 
NICE-necu se mnogo zavlaciti u detalje...sta si rekao za ekonomiju i pravo? ako sam dobro razumela tvoje reci o potrebnom smislu tj ne - trebanju smisla za te studije...onda stojim iza svojih reci...a i jos stosta bih mogla da dodam.
 
EURINOMA-donekle bih se ja slozila sa tobom, ali mislim da si smetnula sa uma nesto sto se u nasoj zemlji mora uzeti u obzir kao veoma bitno.
Tvoj pogled na stanje zaposlenosti u nasoj zemlji nikako ne moze da da realnu sliku. Ako zaista mislis da je zaposlenih bas onoliko koliko ih zavod za zaposljavanje ima u svojim statistickim podacima-u velikoj meri gresis.
Ali opet sa druge strane cinjenica jeste, da se kod nas vecina kadara "proizvodi" vise nego sto je potrebno.
 
OXIMORONKA:
NICE-necu se mnogo zavlaciti u detalje...sta si rekao za ekonomiju i pravo? ako sam dobro razumela tvoje reci o potrebnom smislu tj ne - trebanju smisla za te studije...onda stojim iza svojih reci...a i jos stosta bih mogla da dodam.

Samo ti navodi. Uopste ne licis na studenta filozofije kad ne umes da shvatis koliko su ekonomija i pravo gluposti od "nauka". No, hajde, obori ti to a da pritom ne izgubis filozofski duh.
 
upisi ono sto ti se svidja da radis u zivotu a ne ono sto je TRENUTNO popularno ili se nemoj odluciti da ne studiras ono sto SAD nije placeno jer vec za nekoliko godina moze biti preplaceno (npr.politika ili elektronika). nadam se da ces odabrati pravu stvar za sebe razmisli sta hoces od zivota!
 
Oximoron, kakve su to price da te filozifski faks uci da "pricas" i da budes dobar PR??? To ili imas ili nemas, a i ono sto mozes da istreniras se ne dobija na filozofiji, vec na FON-u ili Ekonomiji. Ja cenim filozofiju mnogo, ali je nisam hteo upisati bas iz materijalnih razloga, iako me je to sve jako zanimalo.... Procitao sam brdo knjiga, ali ipak....od necega mora da se zivi, i nemojte mi vi studenti filozofije zameriti na mom misljenju.

A Nietze, kako mozes da tvrdis da Ekonomija i Pravo nemaju smisla?????? To je jedan veoma nadobudan stav, i ja se nadam da ces u buducnosti to bolje sagledati.... A tek si druga godina filozofije, i ne mozes donositi takve stavove (drugim recima - koliko god da si pametan, jos uvek nemas pojma)....
 
jelena-bg:
E pa verovali ili ne, ja studiram ekonomiju i to sa ljubavlju!!! Cenim filozofiju i sve druge nauke i uopste mi nije jasno to vase misljenje o ekonomiji kao nauci?!?!

Vidis, ni meni nikako nije jasno to "misljenje o ekonomiji kao nauci". Ja se, zapravo, smejem kad cujem da je neko doktor "ekonomskih nauka".

A onoj odozgo, ili onom, sto upisuje FON ili tako nesto: Zadovoljstvo mi je da se drasticno razlikuju nasa misljenja, ili jos bolje, razmisljanja.
 
"Vidis, ni meni nikako nije jasno to "misljenje o ekonomiji kao nauci". Ja se, zapravo, smejem kad cujem da je neko doktor "ekonomskih nauka".

A onoj odozgo, ili onom, sto upisuje FON ili tako nesto: Zadovoljstvo mi je da se drasticno razlikuju nasa misljenja, ili jos bolje, razmisljanja."

I hajde reci mi molim te, po cemu to ekonomija nije nauka, i zasto se smejes kada je neko stekao titulu doktora ekonomskih nauka? Ocigledno ne poznajes dovoljno tu materiju! I nemoj da molim te vredjas ni tu nauku ni taj fakultet, a ni FON, koji sam ja inace odavno vec upisao. Ko je tebi dao pravo, i razlog, da prosudjujes takve stvari??? Citao sam tvoje postove na forumima, i na bukvalno svim pljujes po svemu sto nije sa filozofskog fakulteta. Pa i ja cenim filozofiju kao majku svih nauka....ali tvoja iskljucivost je apsolutno degutantna....i iskreno da ti kazem, cesto zvucis kao nadobdni klinac koji je procitao neki dajdzest iz filozofije. Mozda si i nacitan, ko zna?
 
Mislim da moze da se vodi veoma obimna rasprava o tome da li je ekonomija nauka ili ne,ali ja bih se od toga distancirala,a zanima me nesto drugo.Naime, uz svo duzno postovanje,volela bih da znam koji je to profil ljudi koji smatra da je ekonomija zanimljiva i koji je voli.Mislim,ekonomisti su verovatno neophodni,ali jednostavno ne mogu da pronadjem nikakvo primarno ljudsko interesovanje na koje se nadogradjuje ekonomija.Mozda gresim...
 
mdanon84:
"Vidis, ni meni nikako nije jasno to "misljenje o ekonomiji kao nauci". Ja se, zapravo, smejem kad cujem da je neko doktor "ekonomskih nauka".

A onoj odozgo, ili onom, sto upisuje FON ili tako nesto: Zadovoljstvo mi je da se drasticno razlikuju nasa misljenja, ili jos bolje, razmisljanja."

I hajde reci mi molim te, po cemu to ekonomija nije nauka, i zasto se smejes kada je neko stekao titulu doktora ekonomskih nauka? Ocigledno ne poznajes dovoljno tu materiju! I nemoj da molim te vredjas ni tu nauku ni taj fakultet, a ni FON, koji sam ja inace odavno vec upisao. Ko je tebi dao pravo, i razlog, da prosudjujes takve stvari??? Citao sam tvoje postove na forumima, i na bukvalno svim pljujes po svemu sto nije sa filozofskog fakulteta. Pa i ja cenim filozofiju kao majku svih nauka....ali tvoja iskljucivost je apsolutno degutantna....i iskreno da ti kazem, cesto zvucis kao nadobdni klinac koji je procitao neki dajdzest iz filozofije. Mozda si i nacitan, ko zna?

Decko, nemoj samo da se za nacitanost uhvatis. Koliko sam ja knjiga procitao dosad ti verovatno ne bi stigao ni za pet zivota. Sta je sve u mojoj glavi to tesko da mozes da zamislis, ali to je filozof. Tesko da mozes da komentarises ista sto se tice filozofije, no, filozofija je ta koja moze da govori o tome i jedina postavlja pitanje: Sta je ekonomija, sta je matematika, sta je fizika, itd. Ove nauke same nemaju na to pravo.

Aurena je postavila fino pitanje. "Kakav je to profil coveka koji moze da voli ekonomiju?" Ovo je pitanje jednako vazece i za psihologiju.
 

Back
Top