Kvantna teorija?

Physicsmaster:
Da li bi neko mogao da mi ukratko objasni najvaznije iz kvantne teorije? Please!
Vazno je na kom nivou, a bojim se da to bas ne moze tako ukratko. Treba prvo razjasniti Plankovu kvantnu teoriju toplotnog zracenja, pa onda razjasniti Borov model atoma i probleme na koje nailazi taj model pa na kraju kvantna mehanika. I opet ponavljam sve zavisi od nivoa. Mozda je najbolje da postavljanjem konkretnih pitanja, dobijes i konkretne odgovore.
 
Physicsmaster:
Nisam valjda toliko zaostao da ne znam sta je atom! Sta mislis, za sta mi trebaju osnove kvantne teorije!?

DakleM ovo nije zlonameran komentar:
Tumacenje svega pociva iskljucivo na percepciji i prehodnim saznanjima tumaca a ne davaoca informacije. Smrtnici sa foruma ako im ne kazes za sta ti trebaju osnove kvantne fizike imaju pravo da pretpostave da ces time da impresioniras nekoga kad ti informacija spontano ispadne uz pricu kako je masna hrana teska, a tek' da vidis kvantnu fiziku. Takodje je moguce da te mrzi da sam potrazis u wikipedia-i. Da nemas pojma ni sta je fizika, ali te samo zanima kolika je njena dubina...
Cak i ako kazes precizno istinu, forum je svojevrsno polje na kom se igra bez pravila; usavsi ovde pristao si da se igras tako. Udarac ispod pojasa je nesto od cega uzmaknes, a tudj zluradi komentar je nesto na sta treba da imas filter i da ne procesiras.
Sustina je da kao buduci naucnik moras da budes manje sujetan, moras da prihvatis kritiku i sto je najbitnije apsolutno je neophodno da koncizno definises svaki pojam, jer plavo tebi i meni nije ista boja ako sam ja daltonista.
 
Evo ja cu ti preporuciti neke knjige koje ti mogu biti od koristi. Dakle, idemo redom: od S. Hokinga ' Kratka istorija vremena ', ' Teorija svega ', ' Kosmos u orahovoj ljsci ' ( sve su ovo kultne knjige ), od Dz. Gribina ' Vodic kroz nauku ' ( odlicna knjiga da saznas o svemu po malo ), od akademskih udzbenika mozes da nadjes dosta toga po bibliotekama, ali izdvojicu udzbenike za Fiziku od O. Zizic i B. Anicina. Osim toga, tu je jos i gomila kvalitetnog materijala koji mozes da nadjes po Internetu ... Kvantna teorija ima zaista siroku primenu u nauci i tehnici ...

Ako te slucajno zanima i Teotija relativiteta, tu je ' Relativnost za laike ' od Dz. Kolmena ... naravno, materijal dostupan na Internetu je, takodje, dragocen.
 

Back
Top