Angela Merkel o budućem statusu Kosova

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

tokyo

Iskusan
Poruka
5.694
Angela Merkel o budućem statusu Kosova


Nemački kancelar Angela Merkel izjavila je da buduće rešenje statusa Kosova mora da pomiri zahteve albanske večine u pokrajini za većom autonomijom sa time da demokratija u Srbiji ne bude oslabljena.

U intervjuu za nemačku TV stanicu ZDF, Angela Merkel nije htela da precizira kako vidi budućnost Kosova pri čemu je naglasila da specijalni predstavnik UN Marti Ahtisari još uvek nije objavio svoj predlog o budućem statusu Kosova.

"Važno je da, s jedne strane, želje Kosovara za većom nezavisnošću budu zadovoljene, ali ne i po cenu da zbog toga napravimo problematičnu situaciju u Srbiji i oslabimo demokratiju u njoj", rekla je nemački kancelar.

Ona je naglasila da će se o svemu odlučivati posle izbora u Srbiji i nakon što Ahtisari podnese svoje predlog za budući status Kosova.

Angela Merkel je dodala da ne bi bilo u redu da se prejudicira rešenje pre nego što g. Ahtisari podnese svoj predlog, ali je istakla da ishod "svakako neće biti manje nezavisnosti".

Beograd traži odlaganje?

U jeku srpske predizborne kampanje, koja se završava za dve nedelje, zvaničnici u Beogradu sve češće pominju eventualni ponovni produžetak roka za status, kao i mogućnost obnove direktnih pregovora srpskih vlasti i kosovskih lidera.

No, svi zvanični odgovori na te incijative u ovom trenutku su negativni.

Marti Ahtisari je upravo zbog predizborne kampanje i mogućih negativnih posledica raspleta pregovora o Kosovu na izbore odložio davanje predloga statusa za kraj januara, ili početak februara.

No, predsednik Srbije Boris Tadić inicirao je dodatno odlaganje, pominjući formiranje nove vlade u Beogradu kao novi rok.

Iz Ahtisarijeve kancelarije je taj predlog odmah odbačen, uz komentar da stvaranje vlade Srbije nije argument za novo pomeranje rokova. Na sličan način je odgovoreno i na predlog Sande Rašković Ivić iz pregovaračkog tima Srbije, koja je u jednom postnovogodišnjem intervjuu rekla da očekuje da ponovo počnu direktni pregovori sa predstavnicima kosovskih Albanaca.

Predstavnik Centra za nenasilni otpor u Beogradu, Nenad Đurđević, kaže da je moguće da će se iz Beograda i dalje čuti slični predlozi, ali da na njih međunarodna zajednica neće reagovati.

"Mislim da je svima bilo jasno da će Ahtisari izaći sa svojim predlogom posle izbora. Svima je bilo jasno da će taj predlog biti ponuđen stranama na komentarisanjei da neće biti nastavka nekih direktnih razgovora. Misli da se neke od tih izjava daju radi unutrašnje upotrebe ne bi li se ponovo potvrdio vrlo odlučan stav Beograda. To mišljenje, međutim, nije presudno jer je ozbiljan stav međunarpdne zajednice da će taj predlog biti na stolu krajem januara ili početkmom februara", kaže Nenad Đurđević.

Krajem prošle godine, u vreme koje je prethodilo neačkom preuzimanju funkcije zemlje koja predsedava EU, državni vrh, odnosno predsednik Boris Tadić, poručio je da želi da iskoristi šest meseci nemačkog liderstva Unijom za značajno poboljšanje odnosa Beograd- Brisel.

Sada nemački zvaničnici, poput šefa bonske diplomatije Franka-Valtera Štajnmajera, ističu da će odmah na početku 2007. morati da se posveti pažnja Kosovu, jer je predstojeća odluka o budućem statusu tesno vezana za pitanje stabilnosti u regionu.

Kosovo, kažu nemačke diplomate, najhitniji je i najteži problem EU u narednih šest meseci, a za pokrajinu je teško moguće rešenje koje bi zadovoljilo obe strane.

Nenad Đurđević smatra da bi u tom periodu Srbija morala da se fokusira na ono što je moguće ostvariti.

"Mislim da mnogo korisnije da pregovarački timo jednostavno nastave da razmatraju situaciju i razmišljaju na koji način će se suočiti sa dokumentom bez obzira na rezultat izbora. Ne može se zaboraviti činjenica da su pregovarački timovi učestvovali u razgovorima. Postoji veliko nezadovoljstvo Beograda učinkom. Mislim, međutim, da nije oportuno davati suprotne izjave...e, sad, da li je to zbog procene da su neke od tih izjava korisne u predizbornoj kampanji ili ne, to je teško proceniti", kaže Nenada Đurđević, iz Centra za nenasilni otpor u Beogradu.
 
tokyo:
Angela Merkel o budućem statusu Kosova




"Važno je da, s jedne strane, želje Kosovara za većom nezavisnošću budu zadovoljene, ali ne i po cenu da zbog toga napravimo problematičnu situaciju u Srbiji i oslabimo demokratiju u njoj", rekla je nemački kancelar.

Постави ту изјаву уз изјаву :

Evropska unija učiniće sve što je u njenoj moći da ne dođe do novog sukoba sa Srbijom, izjavio je za "Bild am zontag" nemački ministar inostranih poslova Frank-Valter Štajnmajer.

И биће ти јасно да је европа продала Албанце... не Србима, него Русима...
Јер:

Report: Belarus blocks Russian oil deliveries to Germany, Poland and Ukraine
http://www.iht.com/articles/ap/2007/01/08/business/EU-FIN-Belarus-Russia-Oil.php
Извештај: Белорусија блокирала Руске испоруке нафте Немачкој, Пољској и Украјини

Значи, Европа, Немачка и остали неће ништа, ама баш ништа да ураде против Русије.
 
rdeki:
Nemoj da se trudis - podaci su ti izbrisani.

Da li ste vi normalni? Evo vam "dobronamernog " komsije koji nije pocistio svoje dvoriste a vama soli pamet kako vi treba da cistite svoje - izvolite, uvucite mu se sto bolje mozete. Nemojte ga podsecati na to da i on ima smeca koje treba pocistiti, nego mu povladjujte.

nekako imam utisak da se meni obraćaš :lol: 8-)

ma ajde molim te
kad sam ja rekao da i mi nemamo g_ovana u našem dvorištu
al kad dođem na ovaj forum vidim koliko nas volite da vam je svako malo drago spomenut riječ ustaše i NDH pa povrediš moja osećanja i moram da reagujem
nisu svi ustašoidni kako vi radikali mislite
 
tokyo:
nekako imam utisak da se meni obraćaš :lol: 8-)

ma ajde molim te
kad sam ja rekao da i mi nemamo g_ovana u našem dvorištu
al kad dođem na ovaj forum vidim koliko nas volite da vam je svako malo drago spomenut riječ ustaše i NDH pa povrediš moja osećanja i moram da reagujem
nisu svi ustašoidni kako vi radikali mislite
Onda pocistite vasa, pa dodjite da nam solite pamet.
 
rdeki:
Onda pocistite vasa, pa dodjite da nam solite pamet.

čistimo čistimo i vrlo smo brzi u tom pogledu spram vas
vi imate daleko mnogo više za počistiti
prvo je Kosovo, pa ratna šteta BiH, pa ratna šteta Hrvatskoj, pa isporučivanje Mladića i Karađića
pa tako naprijed da nas dostignete

evo mi nemamo teritorijalnih problema, gradimo kuće Srbima povratnicima, imaju pravo tražiti sve što im je oduzeto, imaju pravo na hrvatske putovnice s kojima daleko više svijeta mogu da vide za razliku od vaših, isporučili smo Gotovinu, čak se spominje mogućnost da i obiteljima žrtava Jasenovca pudu isplaćene određene naknade, garantirano smo 28.članica EUa 2009.godine, opet smo po stranim medijima hit turistička destinacija Evrope za 2007.godinu
da ne nabrajam dalje.....
 
sumnjivo lice:
Hebiga,evropskim demokratama je bitno da Kosovo bude nezavisno, da bi mogli ekspresno da deportuju nekoliko stotina hiljada siptara iz zemalja EU.Pa makar to bilo i preko ledja Srbije samo da mogu svoje zemlje da rese olosa

al da su političari u Srbiji pametniji mogli bi izvuči mnogo toga za uzvrat od EU...
tražiti od takvog budućeg nezavisnog Kosova i EU kao pristalice Kosovskog izdvajanja sljedeće:
povratak i mirnu reintegraciju Srba na Kosovo i traženje da im pripadne određeni broj mjesta u Kosovskom parlamentu, Da im Kosovo i EU sagradi i obnovi kuće, stanove, osigura egzistenciju
a Srbiji bi bio plus da više nemora brinuti za 2 milijuna Albanaca
 
Imao sam i ja "ovde" dva šiptara da rade. I posle nekoliko meseci tražili da odvoje jedan deo platforme.Mirno smo razgovarali, diskutovali, ali oni su počeli masovno da demonstriraju i počeli su da vrše kidnapovanje po "platformi". Kidnapovanje smo primetili da postoji kada smo videli da nema ručka tog dana jer su oni izvršili taj akt nad kuvaricom...

Onda su počeli da jedan drugog do ludila kecaju u nadi da ih ima više ( ali im nije uspelo ), i na kraju su se nehotice zaključali u hladnjači dok su krali kobasice. Srećom........
 
Nismo, hladnjaču smo stavili u kontejner ( to su oni veliki transportni kontejneri ) sa još nekim njihovim stvarima, kontejner prebacili na brod a brod ih je valjda prebacio do "večnog konačišta". ******* nemamo sanduke u državi a i priča se da po njihovim običajima nikako ne smeju da se sahranjuju u vodi. Priča se da se i onako nikad ne kupaju to je zbog toga valjda, bila bi grehota da se onako mrtvi smrznuti "okupaju" kad već to živi nikad nisu uradili............
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top