Umetnost i politika

Eraserhead

Ističe se
Poruka
2.374
Da pređemo sad na umetnost

Šta se desilo sa kulturom u ovoj zemlji - razbijena je, eto šta se desilo. Ne postoji povezanost, mreža, koja je nekada postojala. Moje iskustvo govori da je prava stvar moguća kad se ljudi povežu. Kulturna scena u zemlji je kao krvotok, to mora da kola, mora da protiče svuda
Koliko ću ostati, zavisi od toga koliko ću moći da uradim: Zoran Marinković
Nije tako poznat kao slikar, za šta se školovao na beogradskom Fakultetu likovnih umetnosti - jer retko izlaže; poznatiji je kao frontmen rok grupe Bjesovi, pevač i tekstopisac karakterističnog stila. Kao klinac je bio juniorski prvak u streljaštvu bivše SFRJ, ali se potonjih ratova klonio. Bitke koje je vodio sa samim sobom i drskim propadanjem društva danas čine značajan deo novije istorije rok muzike. Istovremeno, radi i kao nastavnik likovnog u osnovnoj školi. Nekoliko njegovih slika prošle godine je otkupljeno za veliku izložbu Muzeja savremene umetnosti, "O normalnosti - umetnost u Srbiji 1989 - 2001". Odnedavno se na domaćim i regionalnim festivalima pojavljuje i kao autor kratkometražnih filmova.
Novu 2007. Zoran Marinković započeo je kao direktor Kulturnog centra Gornjeg Milanovca. "Zapanjen sam činjenicom da su me uopšte pozvali", kaže Zoran Marinković u razgovoru za Danas. "Baš je zanimljivo da su se političari odlučili za nestranačkog čoveka iz rokenrol kulture. To je ozbiljan rez u odnosu na ono što su do sada radili u gradu, zato sam i prihvatio. Koliko ću ostati, zavisi od toga koliko ću moći da uradim... ako mi izađu u susret sa novcem, ljudima i prostorom".
Grad koji je nekad živeo od stripa, rok muzike i čokolade, Gornji Milanovac danas deli sivu sudbinu provincijskih gradova Srbije iz kojih se radije odlazi. Tu su gradske institucije deo političkih dilova, a njihov rad najčešće zavisi od odnosa snaga u stranačkom klinču lokalne skupštine i predsednika opštine. Na iznenađenje svih, predlog arhitekte Ranka Tomića, poslanika LDP u gornjomilanovačkoj Skupštini - koji je i sam svojevremeno bio akter tamošnje rok scene - da se na mesto direktora Kulturnog centra imenuje najžešći glas srpskog rokenrola, podržala je većina lokalnih poslanika.
"Neću da ti pričam šta sve planiram, planovi će zavisiti od mogućnosti. Znam šta hoću i šta me zanima, pričaćemo o tome kad bude realizovano", kaže Marinković. "Treba se snaći sa onim što se ne vidi, što stoji iza programa nekog lokalnog kulturnog centra - gomila politike, interesa raznoraznih grupacija, i još i gomila sujete... Možda su političari sad spremni da probaju varijantu u kojoj se kultura u gradu razvija u nekom malo širem interesu. Ako KC u Gornjem Milanovcu bude imao novca, dobrih ljudi i korisnog prostora, onda ću i ostati. Ako ne, vratiću se tamo odakle sam i došao - u mišiju rupu", smeje se Marinko.
Pevač Bjesova navodi da bi KC trebalo da bude podrška mladim muzičarima, sa prostorom i opremom, potom i da kroz programe tribina pokreće javni dijalog o temama za koje su mladi u gradu zainteresovani. "Pomračena slava ovog grada može da se povrati, baš na planu kulture. Ništa ne vredi ako nešto sagradiš, a izostaviš svest o vrednosti onoga što gradiš. Pa po čemu se istorija pamti, po ratovima i umetničkim delima. Evo, ratove smo imali, da pređemo sad na umetnost", ironično konstatuje sagovornik Danasa.
"Potrebna je saradnja, ne samo sa umetničkim nego i sa ekonomskim strukturama iz nekih drugih predela u Srbiji, u Novom Pazaru, Novom Sadu, Kragujevcu, Beogradu, Nišu... Jer, šta se desilo sa kulturom u ovoj zemlji - razbijena je, eto šta se desilo. Ne postoji povezanost, mreža, koja je nekada postojala. Moje iskustvo govori da je prava stvar moguća kad se ljudi povežu. Kulturna scena u zemlji je kao krvotok, to mora da kola, mora da protiče svuda", ističe Zoran Marinković. Na pitanje da li se u kulturi Gornjeg Milanovca osećaju posledice "beogradizacije", Marinko odgovara potvrdno. "Naravno, najveće investicije su u Beogradu, to je država u državi, ali ne mogu baš da kažem da je moj grad jadan, žrtva, jer nije... Mislim da se sve svodi na mentalitet društva. Sistem se nije menjao da bi se promenila ideja, nego da bi neko drugi seo na nečije mesto, znaš kako to ide - ko u vladu za njim u paradu - to je srpska podanička priča..."
Osim Bjesova, u Gornjem Milanovcu svoje sedište ima još nekoliko rok bendova, od kojih su najpoznatiji Sve ili ništa i Trula koalicija. U lokalne gradske znamenitosti ubraja se i ugledno Međunarodno bijenale minijature. "Ima dobrih pesnika i slikara, na teritoriji opštine je i Porodica bistrih potoka, grad ima odličnu saradnju sa Norvežanima - ovde je i Kuća srpsko-norveškog prijateljstva. Biće zanimljivo ako preko Kulturnog centra uspemo sve to da povežemo u jednu energičnu scenu", poentira Marinko. Nego šta, biće zaista zanimljivo. Milica Jovanović
 
svaka chast Bjesovima, ali oni se bave rokenrolom, a to je subkultura.
shto je nizhe od kulture.

LDP necju ni da komentarishem.
iako je Cheda preko nocji post'o dramaturg.
ja ipak vishe verujem recimo dushanu kovachevicju.
taj je bar neshto i napis'o.
 
Eraserhead:
Ne brinem ja da ćeš ga ti raspraviti. Imaš vremena koliko želiš. Na forumu si 24h.
Stvarno, a dosao sam oko 19.30 :D

Nego izgleda da ti bas smetam, kad ti se stalno prividjam :lol:

Inace mnogo volim kad mi to neko kaze, posto je to argument najgorih ocajnika :D

A koliko si jak sa cinjenicama govori sledece:
Danas, 11:11 #12
Eraserhead
Registrovan korisnik


http://forum.krstarica.com/threads/130890

Znaci ti si ovde oko bio punih 12 sati???

Pa mnogo bre seraserheadu, mnogo. Nije ni cudo da brljavis. Mada ti brljavis stalno :D
 
Zasto zelis da si tu i da gines bas za nju
zasto njenu zastavu vide uvek krvavu...
Zar je americki san biti sam i bezvoljan
ili poznat postati ili sve ubijati...
zar je americki san biti uvek brutalan
ne postoje prepreke i biti porazen...:lol:

tako tekst ide...valjda.:wink:
 
B.A.L.:
Zasto zelis da si tu i da gines bas za nju
zasto njenu zastavu vide uvek krvavu...
Zar je americki san biti sam i bezvoljan
ili poznat postati ili sve ubijati...
zar je americki san biti uvek brutalan
ne postoje prepreke i biti porazen...:lol:

tako tekst ide...valjda.:wink:
To mora da je omiljena pesma druga mashana :lol:

I sta je sa ovom krstaricom danas, non-stop pada, plus ne mogu da ispravim post pola sata :mad:

Jel to samo kod mene ili se sistem totalno raspada :confused:
 
B.A.L.:
Hm...Bjesovi dobar bend,a i Trula koalicija-narocito sa onom pesmom-"Americki san"
U toj pesmi su bas napljuvali Amerkance...:lol:
Za Bjesove cast i pozdravi.

A T. Koalicija je jedan textualno smesan i jadan bend. Koliko im je muzika dobra toliko su im textovi KLINACKI.
I "Americki san" i "Zasto me mrzis sto volim Seselja"...itd...smejurija.
Alkoholicarka je zanimljiva prodija.
Pisu pesme i poljuju Ameriku,a nikada je nisu ni videli,akamoli ziveli tamo. Jadno vrlo jadno.

Ali B.A.L. napredak je sto sa tobom mogu makar oko Bejsova da se slozim...popravljas se. :D:D
 
Korner zastavica:
Za Bjesove cast i pozdravi.

A T. Koalicija je jedan textualno smesan i jadan bend. Koliko im je muzika dobra toliko su im textovi KLINACKI.
I "Americki san" i "Zasto me mrzis sto volim Seselja"...itd...smejurija.
Alkoholicarka je zanimljiva prodija.
Pisu pesme i poljuju Ameriku,a nikada je nisu ni videli,akamoli ziveli tamo. Jadno vrlo jadno.

Ali B.A.L. napredak je sto sa tobom mogu makar oko Bejsova da se slozim...popravljas se. :D:D
Ej bre covece sa mnom se nikad ne zna...evo cak ima nekih koji su me stavili na "ignore" zbog mojih stavova... :grin:
 
Salvantis:
To mora da je omiljena pesma druga mashana :lol:

Gresis. Masan i slicni sa starom Amerikanom i njenim snom imaju zajednickog koliko i nomadske horde Mehmeda Osvajaca sa kulturom Vizantije koju su unistili, ili nemacki nacisti sa Rankeom, Geteom i Burkhartom. Upravo su americke verzije Masana i napravile od Amerike, nekadasnjeg Svetionika Na Brdu, ovo ruglo koje danas uzasava ostatak sveta (a koje bi zgrozilo i Oceve Osnivace SAD, kao njihove dostojne naslednike poput Monroa, Vilsona, Ruzvelta...), a od njenog sna ovaj horor koji danas stize otud u vecini slucajeva. Izjednacavati Cedin lumpenproletarijat sa idealima Amerike koju su voleli nasi preci, i stavljati Cekuove i Izetbegoviceve ratne prijatelje i saucesnike u pokoljima Srba, u isti red sa mnogim velikim Amerikancima, srpskim prijateljima kroz istoriju (a ima ih i u sadasnjosti), stvarno je neposteno prema tim ljudima...


misoni:
Гријешиш!Омиљена му је ''Ој лијепа мајска зоро!'' :D

Sigurno da voli, onu Drljevicevu verziju, sa jasenovackom intonacijom. Originalnu, srpsku verziju ove pesme, ne bih rekao da slusa kod kuce.

@ topic

Bjesove nikad nisam slusao, bejahu mi previse mracni i odbojni tim svojim nastupom. Ali su mi drugari iz rokenrola (dakle strucniji od mene) tih godina - 1990-ih - cesto govorili da je to mozda i najbolji noviji srpski bend iz tog perioda. Uopste, cesto sam o Bjesovima slusao bas tu ocenu, bez obzira na muzicke afinitete njenih autora, a bilo je svakakvih (muzickih afiniteta). Ali, ono sto je bilo veoma primetno i izrazeno kod njih, je upravo naglaseno srpstvo u nastupu, od cirilice do tematike i sadrzaja spotova. Dakle, ponavlja se srpska tuzna realnost i u ovom primeru: znacajan rokenrol-umetnik, pritisnut camotinjom i staticnoscu provincije, oskudicom koja vlada u oblasti kojom se bavi, i sveukupunim kulturnim mrtvilom sadasnje Srbije, prinudjen je da se javno zahvaljuje nekom prepredenom palanackom djilkosu iz jedne groteskno ekstremisticke partije, zato sto se ovaj (palanacki djilkos iz te partije), setio da na osnovu lika i dela pomenutog umetnika pripise i sebi mali poencic, strpne neku donacijicu, i malo isprofitira na paznji BG-medija za dogadjanja u njegovoj opstini, ciji je, kao, bas on glavni akter. Tuga. Bilo bi krajnje vreme da se tom rokenrolu malo pomogne, da ljudi ne moraju ovako da se dovijaju...
 
Eraserhead:
Koliko ću ostati, zavisi od toga koliko ću moći da uradim: Zoran Marinković
Nije tako poznat kao slikar, za šta se školovao na beogradskom Fakultetu likovnih umetnosti - jer retko izlaže; poznatiji je kao frontmen rok grupe Bjesovi, pevač i
jeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!! moje lice krije dushu starca,moje noge nose mrtvog choveka..!!!!!! bjesovi su carevi,osim malih iskakanja,bili su i ostali carevi... :grin:
 
Obersturmfuehrer:
najbolji bend u srbiji.....
E pa sad da je najbolji...ne bi se slozio.Nije los...ali su im tekstovi malo ne znam...i suvise filozoski ,a za nase ljude tesko da ce takav tekst moci da privuce nekoga ko ne voli da razmislja.Isti je slucaj i sa "Block out"-om...
Ja vise preferiram Gobline i Kud Idijote...lake note. :wink:
 
B.A.L.:
E pa sad da je najbolji...ne bi se slozio.Nije los...ali su im tekstovi malo ne znam...i suvise filozoski ,a za nase ljude tesko da ce takav tekst moci da privuce nekoga ko ne voli da razmislja.Isti je slucaj i sa "Block out"-om...
Ja vise preferiram Gobline i Kud Idijote...lake note. :wink:
sto,ne volis da razmisljas?
 
serb_pagan:
sto,ne volis da razmisljas?
Ma filozofirati je ok...samo ako su bas to hteli neka napisu knjigu i ja cu da je procitam.
Muzika je vise za podizanje raspolozenja,razumljivog bunta dostupnog sirokim narodnim masama.Ja i mnogi drugi cemo da razumemo sta je hteo da kaze...ali vecina njih nece razumeti i u cemu je onda poenta.Zato slabo ljudi dolaze na koncerte nekih grupa.Nece da razbijaju glabu od zida razmisljauci... 8)
 
B.A.L.:
E pa sad da je najbolji...ne bi se slozio.Nije los...ali su im tekstovi malo ne znam...i suvise filozoski ,a za nase ljude tesko da ce takav tekst moci da privuce nekoga ko ne voli da razmislja.Isti je slucaj i sa "Block out"-om...
Ja vise preferiram Gobline i Kud Idijote...lake note. :wink:

Na zelenoj livadi pase puno krava.
Zabranjeno Pušenje, to je grupa prava. :-D


Eto, haiku. Ko se seca comeback-nastupa moje omiljene rokenrol-atrakcije (dr Karajlic dixit :D ) iz polovine prosle decenije, zna na sta mislim.
 
Nego, B.A.L, skroz mi nostalgicna ova tvoja lista. Idijoti su OK, a te Gobline sam uvek kontao kao lokalni prepev istih. Nego, ne znam jesi presao na Kles, ili te ta faza tek ceka... Eto, Stramer ti je jedan pravi levicarski cetnik ;) , nesumnjivo najjaci lik ostrvske scene po znacaju i integritetu. Bolje da slusas njega nego ove danasnje pseudolevicare, ako si vec u tom fazonu (jedan od poslednjih Steamerovih nastupa bio je bas fuzija velicina, sa Emirom i Neletom, Police On My Back... neprocenjiva vrednost). A kad malo poodrastes, onda cika-Dilan. Danas bi ti garant bio dosadan. Ali kasnije, videces kako se komunisticka mladost-ludost lepo unapredjuje u jedan fini konzervativizam i zgadjenost ovim djubristem od "civilizacije", ali uz optimisticku notu. Mozda bi i Dzo krenuo istim putem, da je poziveo. Ali i ovako ostaje legenda... iskren levicar, ako nista drugo. I velika institucija rokenrola.
 
"fini konzervativizam i zgadjenost ovim djubristem od "civilizacije", ali uz optimisticku notu"
-zaista preterujes...

A i uopsteno gledano,umetnici slabije razumeju drustvena kretanja,tako da neko ko zaista postaje zreliji i iskusniji...treba da mu bude grotesktno to sto svi ti silni izdanci pop-kulture pokusavaju da kazu,bili oni deca cveca, ili ljudi kojima je najveci idol u zivotu Carlton Heston ili Dz.E. Huver...Mislim,jeste sve to simpaticno,ponekad cak i jako emotivno,ali ipak,kada su u pitanju drustvene,politicke i istorijske stvari-drzite se razuma...
 

Back
Top