Ana Dandolo, biografija, molim za pomoc

UofT

Početnik
Poruka
1
Zivim u Torontu i studiram na UofT-u. Imam predmet koji se zove Srpska Kultuna Istorija. Za ponedeljak trebam da napisem kratku biografiju o Ani Dandolo, zeni Stefana Prvovencanog. Nemam dovoljno podataka, posebno o njenom uticaju na srpsko drustvo i politiku u tom periodu. Svaka pomoc bi mi dobro dosla.

Hvala!

Gordana
 
pa strika enrik dandolo-venecijanski duzd
tata-mislim gvido dandolo(nisam sigurna za prvo ime)Car latinskog carstva(znas ono prvi pad carigrada i rasparcana Vizantija 1204.)
E aj ovako da ti malo to uoblicimo:
Posle pada Vizantije pod krstase 1204. vise nije bilo uticaja na Srbiju, pa se tada vel.zupan Stefan Nemanjic okrenuo zapadu.Ozenio se njom, da osigura svoju zemlju od krstaskih napada i da bi se umilostivio papi da mu da krunu.Bila mu je 3 zena i sa njom nije imao dece.To je sad onako iz glave...
 
Sofika:
pa strika enrik dandolo-venecijanski duzd
tata-mislim gvido dandolo(nisam sigurna za prvo ime)Car latinskog carstva(znas ono prvi pad carigrada i rasparcana Vizantija 1204.)
E aj ovako da ti malo to uoblicimo:
Posle pada Vizantije pod krstase 1204. vise nije bilo uticaja na Srbiju, pa se tada vel.zupan Stefan Nemanjic okrenuo zapadu.Ozenio se njom, da osigura svoju zemlju od krstaskih napada i da bi se umilostivio papi da mu da krunu.Bila mu je 3 zena i sa njom nije imao dece.To je sad onako iz glave...

Ne stric vec deda joj je bio Enriko Dandolo, a otac joj se zvao Raniero Dandolo, ostalo je u redu... Vizantija je pala, Srbija nije vise imala njenu potporu, papa Inoćentije III je ocajnicki zeleo da je prevede u katoličanstvo, a mađarski kralj i latinski car su planirali napad na nju, uz blagoslov pape naravno. Kako je upravo Enriko Dandolo, iako slep i star oko 90 godina, bio pozadinski pokretač IV krstaškog rata i imao veliki uticaj na papu, Stefanu je bio jedini izlaz da se orodi sa njim. To mu je omogućilo da spasi zemlju od propasti, a ujdno da dobije i kraljevsku krunu. Naravno u narodu je došlo do revolta zbog jako usadjene pravoslavne tradicije i tu je dalje Sava umešao prste i umirio narod.

I to ti je ceo uticaj.
 

Back
Top