Ernesto Če Gevara

mrs depp

Aktivan član
Poruka
1.138
ovo nije moja opsesija.....samo sam još jedna buntovnica na ovom svetu više...a njegovi ideali su slični mojim....mrzim nepravdu i baš se zato pitam šta je sve tačno o Če-u,da li je nešto izmišljeno,šta je on tačno bio.........avanturista ili humanista?
ja verujem da je krenuo u potragu za životom iz avanture,a da je shvatio da može i mora da pomogne nedužnima kako bi se pronašao...
:idea:
 
Legenda, simbol bunta i revolucije, jedan od retkih istorijskih licnosti koje sa pravom mozemo nazvati herojima XX veka (uprkos nekim "problematicnim" odlukama koje je imao):

che-guevara-portrait.jpg
 
Pa mi onda da osnujemo Klub ljubitelja CE GEVARE. I meni se mnogo svidja cela ta legenda o njemu, ali ipak mislim da ga je smirt takva kakva jeste i nacin zivota podigao malo vise u nebo. Pa Fidel je mnogo vise uradio sto se revolucionarstva tice, ali ga nisu ubili, a ipak Che je nejomiljeniji revolucionar.
 
Samo jos jedan planinski terorista (tj gerilac, kako se govorilo tada) koji nije imao mira... i koji je vise voleo da spava u planini, nego u toplom krevetu. Postujem ga zato sto se nije "prodao" (ma sta to znacilo), ali neko obozavanje ili slicno? Dajte... simbol bunta... ima mnogo simbola bunta... ne znam... meni je komunizam simbol opresije i neceg protiv cega se vredi boriti... tako da mi je malo poglu da mi ********* bude simbol bunta...
 
A ti si izgleda onaj koji voli da se svadja i kontrira ljudima, salim se naravno.

Imas drugacije misljenje od mene i sad bas ne mogu da te ubedjujem i da ti pricam kako treba da mislis "ispravno" i o tome se moze raspravljati, ali mislim da svako ko malo bolje poznaje njegovu biografiju mora da postuje to, i tu nema dileme.
I meni je malo bez veze recimo njegovo napustanje Kube i odlazak u Kongo i td., ali kad se sve sabere on je ipak bio veliki covek i zasluzuje postovanje(bar po onome sto ja znam o njemu).
 
KLazar:
A ti si izgleda onaj koji voli da se svadja i kontrira ljudima, salim se naravno.

Imas drugacije misljenje od mene i sad bas ne mogu da te ubedjujem i da ti pricam kako treba da mislis "ispravno" i o tome se moze raspravljati, ali mislim da svako ko malo bolje poznaje njegovu biografiju mora da postuje to, i tu nema dileme.
I meni je malo bez veze recimo njegovo napustanje Kube i odlazak u Kongo i td., ali kad se sve sabere on je ipak bio veliki covek i zasluzuje postovanje(bar po onome sto ja znam o njemu).

ČE ODLAZI U KONGO KAKO BI POMAGAO DRUGIMA,ISTO TAKO I U BOLIVIJU...to znaš....nije voleo nepravdu,isterivač pravde-klasičan....na njega ne gledam kao komunistu,jer u suštini on to ipak nije bio(kritikovanje Rusije-Sovjeta...itd) jedino mu je bila,pretpostavljam ideja-da svi ljudi imaju ista prava,da bogataši ne eksplatišu sirotinju...pa on sam je bio iz bogataške porodica...Kubu su počeli da smatraju komunističkom od sklapanja saveza sa SSSR-om,iako su ih ovi često ostavili na cedilu...rusija je praktično ih iskoristila......al sve je bolje od američkog kapitalizma!
Fidel je dobar vođa,ima takav stav...Če je više bio narodski čovek i to......sjajna knjiga-Dnevnik motocikliste nam govori kakav je on ustvari bio-veliki humanista-NAMERA:POMOĆI ŽRTVAMA NEPRAVDE........Hasta siempre,Comadante!!!!
dobra ideja za klub!
 
Salvantis:
Legenda, simbol bunta i revolucije, jedan od retkih istorijskih licnosti koje sa pravom mozemo nazvati herojima XX veka (uprkos nekim "problematicnim" odlukama koje je imao):
Да. Врло га поштујем. И сматрам херојем (херој је за мене онај ко, из хуманих побуда, да живот, или га стави на коцку, свесно одабравши такав пут. Неко ко то - није морао). Оставио је министарски положај да би отишао у борбу за бољитак, свестан мучене његове читаве Латинске Америке.

Трагична је иронија да га је иконом у ствари учинила и комерцијализовала, дакле профитирала управо она иста машинерија која га је претходно убила.

(А, "проблематичне одлуке"... - ко их није имао?)
 
Obican avanturista, proletercina i potpaljivac revolucija kakvih je bilo na tone u 20 veku i koji su kao sitni agenti imali ulogu da zapate nekakve revolucije u svetu ( zemljama koje su imale nezgodu da dobiju takve " vizionare " ). Dan - danas ne znam sta je taj Che uradio, rekao, ostavio za sobom a da je zaduzio covecanstvo svojim kapitalom. Ostala je samo sirota, uboga i unakazena Kuba iza takvih " idealista ".
 
Kuba je imala veliku korist od SSSR i do njegovog raspada nije imala krizu. Problemi su se pojavili raspadaom SSSR jer vise nisu mogli da menjaju secernu trsku za naftu. Danas se oporavlja pre svega zahvaljujuci turizmu. I naravno nije unakazena zamlja vec verovatno jedna od najzdravijih zamalja trenutno, ali siromasna jeste.

I ja sam covek koji misli da je CHE bio vise avanturista nego sve ostalo, ali me ipak odusevljava cela prica o njemu i Fidelu koga smatram znacajnijim od Chea.

Postoji verzija da su se njih dvojica malo zakacili i Fidel ga je udaljavao od Kube.

Cuvena je prica kako je postao guverner. Na jednom iscrpnom sastanku Fidel je govorio a svi ostali su poceli da dremuckaju, u jednom trenutku Fidel je pitao "da li medju nama neko ekonpmista" pospani Che je pogresno cuo "da li je medju nama neko komunista" i javio se i postao guverner.
 
bio je donekle zanimljiv lik. Svidja mi se iz razloga što je pred kraj skontao i jako kritikovao SSSR, tu veštačku tvorevinu anti-slobode.
mislim da je jedan od retkih koga moć nije zaslepela i nije odustao od nekih svojih ideala (dao je ostavku u Kastrovoj vladi na mesto ministra poljoprivrede, valjda, kad je skontao da su svinje počele da hodaju na zadnjim nogama). e sad, to što ga je ovaj kriminalac koji poseduje bogatstvo od 800 miliona dolara a prosipa priče o jednakosti posle iskoristio za propagandu, to je druga stvar...

e da, muka mi je sad od ovih majica, postera, balona, spajalica, WC-šolja sa njegovim imenom, čak i njegova udovica je ogorčena. plus što majice mahom nose ljudi koji ne zna ni njegovo puno ime.
 
Mislim da je slika o Che Guevari idealizovana. Bio je to okrutan covek, koji je smatrao da se jedino oruzjem mogu promeniti stvari, ubio je mnogo ljudi, poznat je i pod nazivom 'kasapin iz Kabane', zato sto je ucestvovao u egzekucijama kada je Kastro dosao na vlast.
Postao je ikona, samo zato sto je umro mlad i napusten.

Svako bi trebalo da se zapita kakav je to covek, ako se njime odusevljavaju i koriste ga u politickoj propagandi ljudi kao sto su Kastro i Ugo Cavez.
 
King 7:
Obican avanturista, proletercina i potpaljivac revolucija kakvih je bilo na tone u 20 veku i koji su kao sitni agenti imali ulogu da zapate nekakve revolucije u svetu ( zemljama koje su imale nezgodu da dobiju takve " vizionare " ). Dan - danas ne znam sta je taj Che uradio, rekao, ostavio za sobom a da je zaduzio covecanstvo svojim kapitalom. Ostala je samo sirota, uboga i unakazena Kuba iza takvih " idealista ".
VIDI SE DA NEMAŠ POJMA......NI O DELU CHE-a,NI O KUBI
 
ILO:
Mislim da je slika o Che Guevari idealizovana. Bio je to okrutan covek, koji je smatrao da se jedino oruzjem mogu promeniti stvari, ubio je mnogo ljudi, poznat je i pod nazivom 'kasapin iz Kabane', zato sto je ucestvovao u egzekucijama kada je Kastro dosao na vlast.
Postao je ikona, samo zato sto je umro mlad i napusten.

Svako bi trebalo da se zapita kakav je to covek, ako se njime odusevljavaju i koriste ga u politickoj propagandi ljudi kao sto su Kastro i Ugo Cavez.
EVO GA JOŠ JEDAN SMEŠNI DEMOKRATA!!!!! pročitaj nešto,pa se javi!! KASTRO je legenda,simbol vladara....CHE nije izvikan.....od mladosti ga je vuklo to da pomaže drugima-Devnik motocikliste,pročitaj!!! kažu Ameri svašta,al ne mogu protiv istine
 
Smesni demokrata?! -sta god to trebalo da znaci
Kao prvo, uvek sam imala neku vrstu respekta prema prvim komunistima, jer su bili idealisti koji su pokusavali da promene svet. Zato i imam donekle pozitivno misljenje o Che Guevari, ali... on je bio ubica, i to stoji, i ja licno nikada o takvim ljudima ne mislim pozitivno. Ako mislis da cilj opravdava sredstva, onda ti procitaj 'Zlocin i kazna'.
Citala sam 'Dnevnik motocikliste'. Svi mi zelimo da promenimo svet sa 20godina, to je zeleo i on, ali je izabrao pogresan nacin da to ostvari
A za Kastra se slazem, nema mu premca. Jedino Kim II Sun moze da mu parira
 
Arnold_Layne:
bio je donekle zanimljiv lik. Svidja mi se iz razloga što je pred kraj skontao i jako kritikovao SSSR, tu veštačku tvorevinu anti-slobode.
mislim da je jedan od retkih koga moć nije zaslepela i nije odustao od nekih svojih ideala (dao je ostavku u Kastrovoj vladi na mesto ministra poljoprivrede, valjda, kad je skontao da su svinje počele da hodaju na zadnjim nogama). e sad, to što ga je ovaj kriminalac koji poseduje bogatstvo od 800 miliona dolara a prosipa priče o jednakosti posle iskoristio za propagandu, to je druga stvar...

e da, muka mi je sad od ovih majica, postera, balona, spajalica, WC-šolja sa njegovim imenom, čak i njegova udovica je ogorčena. plus što majice mahom nose ljudi koji ne zna ni njegovo puno ime.

I meni izgleda malo glupavo i preterano to sa posterima, majicama, znackama, kacketima

Fidel Kastro sin uspesnog plantazera, kada postaje advokat zastupa sirotinju u Havani. 1952 kandidovao se za Kubanski parlament ali je Batista srusio vladu. 1953 organizuje pobunu protiv Batiste ali neuspesno. Bio je zarobljen i zatvoren. Po izlasku iz zatvora odlazi u Meksiko i nastavlja da organizuje zaveru protiv Batiste. 1959 uspesno je sproveo revoluciju (Fidel, Raul, Che. . . . ) i Batista bezi iz zemlje. Kastro je nacionalizovao privatni sektor, prisilno oduzeo imovinu Amerikancima na Kubi u korist opstih interesa, iskorenio nepismenost, znatno ojacao zdravstvo i zabranio rad svim politickim strankama osim komunistickoj partiji. Tokom vremena Kuba sve vise zavisi od SSSR i njegovim raspadom dolazi do krize koja je do nekle prevazidjena razvojem turizma koji postaje sve znacajniji na Kubi.
A porodica Kastro je decenijama bila jedna od najbogatih na Kubi. Posedovala je negde oko 20 000 (dvadeset hiljada) hektara zemlje od ceka Fidel skoro nista nije zadrzao.
 
ILO:
Smesni demokrata?! -sta god to trebalo da znaci
Kao prvo, uvek sam imala neku vrstu respekta prema prvim komunistima, jer su bili idealisti koji su pokusavali da promene svet. Zato i imam donekle pozitivno misljenje o Che Guevari, ali... on je bio ubica, i to stoji, i ja licno nikada o takvim ljudima ne mislim pozitivno. Ako mislis da cilj opravdava sredstva, onda ti procitaj 'Zlocin i kazna'.
Citala sam 'Dnevnik motocikliste'. Svi mi zelimo da promenimo svet sa 20godina, to je zeleo i on, ali je izabrao pogresan nacin da to ostvari
A za Kastra se slazem, nema mu premca. Jedino Kim II Sun moze da mu parira

Nije mi poznato to da je ucestvovao u egzekucijama u postrevolucionarnoj Kubi i to mi je mnogo sumnjivo. Ne znam gde si to nasla. Covek je bio guverner i uopste ne lici na njega da se izivljava nad zarobljenicima. Kao gerilac je ubijao ali to je sasvim normalna stvar jer kad je odlucio da krene tim putem on je znao da ce ili ubiti ili biti ubijen, ne znam kako zamisljas revoluciju protiv diktatora. Moze meni ili tebi da bude nehumano ali stvari stoje tako.

Bez uvrede, ali cini mi se da ti neke stvari nisu bas najjasnije ili te ja nisam dobro razumeo ovo cilj opravdava sredstva pa jos paralela Makijaveli - Dostojevski.
pojasni
(inace Zlocin i kazna je jedna od mojih omiljenih knjiga a Dostojevski omiljeni pisac)
 

Back
Top