DEMOKRATIJA ili DIKTATURA?

Da li smatrate da je bolji oblik vladavine DEMOKRATIJA ili DIKTATURA?

  • Demokratija

  • Diktatura

  • Nisam siguran


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
B.A.L.:
Ajde sad ti meni nadji gde sam ja napisao da postoji dobra diktatura... :confused: Ako sam se pohvalno izrazio o komunizmu,ne smatram da je taj sistem diktatorski vec demokratski. :wink:
Ma učinilo mi se da si rekao da su diktature dobre, sa izuzetkom nacional-socijalizma. Dakle nacional-socijalizam je kao oblik diktature loš, ali ostale diktature su dobre.
Eto, samo mi se učinilo. ;)
 
B.A.L.:
Ajde sad ti meni nadji gde sam ja napisao da postoji dobra diktatura... :confused: Ako sam se pohvalno izrazio o komunizmu,ne smatram da je taj sistem diktatorski vec demokratski. :wink:
I još nešto. Ti reče da je komunistički režim bio demokratski. A jedna od osnovnih odlika demokratije jeste sloboda mišljenja. Da li je u komunizmu bila dozvoljena sloboda mišljenja? Nešto mi se tu priviđa neki "Goli otok"?!?
 
shaddow:
I još nešto. Ti reče da je komunistički režim bio demokratski. A jedna od osnovnih odlika demokratije jeste sloboda mišljenja. Da li je u komunizmu bila dozvoljena sloboda mišljenja? Nešto mi se tu priviđa neki "Goli otok"?!?
Sloboda misljenja u komunizmu i te kako postoji,kao i borba unutar partije.Ali neke stvari nisu dozvoljene,kao sto su propagiranje kapitalizma,nacional-socijalizma,takozvanog liberalizma sa primesama nenormalnog bogacenja i slicno.Slozicu se sa tobom jedino u vezi toga kako su Staljinisti bili proganjani na Goli otok...tacno je.Ali okolnosti su bile takve da smo mi bili u situaciji cak mozda i da zaratimo sa SSSR-om,zbog Titovog NE upucenog Staljinu.I otuda tolika hapsenja po Srbiji,Hrvatskoj,Bosni...
Cim smo mi kao drzava mogli da se odmetnemo od internacionale i da sprovodimo svoju poltiku komunizma,onda je ocigledno da demokratija postoji jer nas Staljin nije napao.
Inisam u nijednom postu govorio da su sve diktature dobre sem nacional-socijalizma,vec da je nacional- socijalizam jedina diktatura,mada ako bi malo gledali sa filozofskog stanovista kako kapitalisti komunizam gledaju,kao diktaturu bi mogli da ubrojimo i sistem liberalnog kapitalizma-zapadne demokratije :-D
 
Zahvaljujem se svima koji su se uključili u razgovor na ovoj temi i izneli svoje mišljenje.
Ipak, čini mi se da je veći broj onih koji se nisu uključili i koji nisu postovali na ovoj temi.

Zaprepašćuje me kako veliki broj ljudi na ovom podforumu tako zdušno voli da priča o politici, a kada se postavi jednostavno pitanje, nema odgovor. Pa zar je moguće da većina vas uopšte ne zna šta je to demokratija, a šta diktatura, a istovremeno se osećate veoma pozvani da polemišete o "političkim" temama?!?!
 
shaddow:
Pa zar je moguće da većina vas uopšte ne zna šta je to demokratija, a šta diktatura, a istovremeno se osećate veoma pozvani da polemišete o "političkim" temama?!?!

osecamo se prozvanim da komentarisemo...a ovo ne komterisemojer ti je glupo pitanje....
demokratija ne postoji, postoje samo manje i vece diktature....
 
Све зависи... Више бих волео једног Душана Силног него Бориса (ре)Та(р)дића ... Мало сам конзервативан ...
c026.gif
 
Ja smatram da se u današnjem društvu, pogotovu srpskom, demokratija lako zamenila demagogijom, tj. nekoliko grupica nemoralnih ljudi se rve u predizbornoj kampanji ko će se domoći vlasti, kao i kako je sačuvati. treba se vratiti u suštinu demokratije, tj. da većina vlada preko svojih predstavnika. Međutim, danas je sve veći i veći jaz između naroda i njegovih predstavnika, koji su se pretvorili u oligarhe, koji se smenjuju na vlasti.
Diktatura može biti i najčeđće je mnogo surovija, a diktatori se najčeđće izjednačavaju sa bogovima.
Međutim ovaj sistem je mnogo efikasniji, ako je diktator progresivan. Iako su bili veliki zločinci, Staljin, Hitler, Musolini, čak i Sadam Husein, mnogo su učinili u pogledu razvoju svojih zemalja. Moj glas ide ovom sistemu, koji je za razliku od demokratije svuda primenljiv :).
 
Dust:
Ja smatram da se u današnjem društvu, pogotovu srpskom, demokratija lako zamenila demagogijom, tj. nekoliko grupica nemoralnih ljudi se rve u predizbornoj kampanji ko će se domoći vlasti, kao i kako je sačuvati. treba se vratiti u suštinu demokratije, tj. da većina vlada preko svojih predstavnika. Međutim, danas je sve veći i veći jaz između naroda i njegovih predstavnika, koji su se pretvorili u oligarhe, koji se smenjuju na vlasti.
Diktatura može biti i najčeđće je mnogo surovija, a diktatori se najčeđće izjednačavaju sa bogovima.
Međutim ovaj sistem je mnogo efikasniji, ako je diktator progresivan. Iako su bili veliki zločinci, Staljin, Hitler, Musolini, čak i Sadam Husein, mnogo su učinili u pogledu razvoju svojih zemalja. Moj glas ide ovom sistemu, koji je za razliku od demokratije svuda primenljiv :).

Znači, misliš da je diktatura bolji oblik društvenog uređenja od demokratije.
 

Back
Top