Problem verbalne komunikacije

aha, i to kad smo utvrdili zakljucujemo isto, kao sto i ja znam da vi svi znate da svi znamo na sta se odnosi ovo...

znate sta je doista zanimljivo...
sto samo u nasem jeziku sreca u istom obliku ima znacenje sreca kao osecaj i sreca kao ''ima si srece''
to mi je sad prvo palo na pamet...

srpski ostaje srpski...
 
A zamisli kakva je razlika izmedju svatanja reci kroz istoriju neke reci su samo pre 30 godina imale
skroz drugo znacenje i ljudi su ih skroz drugacije primali ( najbanalnijii primeri -nacionalizam,komunizam, bogacenje, ...) A sto dalje idemo u istoriju sve malje mozemo da razumemo jezik,
narociti narodni jezik. Jezik je dinamicna kategorija i stalno se menja.
Veliki problem je prevodjenje sa stranih jezika narocito poeziju jer tu treba uhvatiti ritam,
osecanja koje ta pesma nosi sto je veoma tesko, ako je uopste moguce
Sveto pismo je zanimljiv primer. Pre nego sto je prevedeno na srpski proslo je vec par prevoda od originala. Nastalo je pre nekih 17vekova u sadasnjem obliku.Tako da je potrebno veliko znanje
za ispravno razumevanje , ako je uopste moguce.
Komunikacija , mi samo mislimo da razumemo stvari i da komuniciramo sa drugima.

isto tako mislimo da vidimo , da cujemo a u stvari zivimo u svom svetu. Kada bi covek stvarno, istinski shvatio svoja ogranicenja, svoje slabosti , svoje greske covecanstvo bi bilo bolje.
inace se govori u apsolutnim kategorijama, covek donosi sudove , namece svoje fiks ideje kao apsolutne... tako nastaju ratovi... i mnogo loseg...
ljudska gordost , koren propasti...
 
Ti se vraćaj, ja ostajem na stanovištu da je i ovo reči malo , i da sa preciziranjem značenja jezik i narod koji koristi taj jezik mnogo napreduje i duhovno i intelektualno i spoznajno i na kraju i tehnološki i ekonomski , a naravno i literarno i kulturno........


To što je u srbiji kajla i zveckanje ključeva dovoljno i rečitije od reči, čini me nemim uz sav ovaj fond reči (formalisti će ionako reći da sam nepismen, jer džaba reči kad nisam gramatički po ukusu....).
 
Tuzni_patak:
Ti se vraćaj, ja ostajem na stanovištu da je i ovo reči malo , i da sa preciziranjem značenja jezik i narod koji koristi taj jezik mnogo napreduje i duhovno i intelektualno i spoznajno i na kraju i tehnološki i ekonomski , a naravno i literarno i kulturno........


To što je u srbiji kajla i zveckanje ključeva dovoljno i rečitije od reči, čini me nemim uz sav ovaj fond reči (formalisti će ionako reći da sam nepismen, jer džaba reči kad nisam gramatički po ukusu....).


Jako, jako zanimljivo razmisljanje! U potpunosti te shvatam, samo mi nije jasno sto si tuzan!? :)
 
Mina M.:
Jako, jako zanimljivo razmisljanje! U potpunosti te shvatam, samo mi nije jasno sto si tuzan!? :)

Zato što ste miševi.....

Zato što je većina pobedjena od glasne i nekultivisane manjine.
Što ta manjina danas oblikuje nove naraštaje, pa se ništa duže od 6 rečenica ne može ni pratiti ni shvatiti.

Neka njima dvori i vile, pokažite se bar u ambarima i senicima.....
 
Tuzni_patak:
Zato što ste miševi.....

Zato što je većina pobedjena od glasne i nekultivisane manjine.
Što ta manjina danas oblikuje nove naraštaje, pa se ništa duže od 6 rečenica ne može ni pratiti ni shvatiti.

Neka njima dvori i vile, pokažite se bar u ambarima i senicima.....
Misliš na ostatak bivše EX YU? E - to stvarno boli. Kad sam, krajem osamdesetih godina prošlog veka, shvatio da je komunizam otpevao i da padamo pod uticaj zapada, razmišljao sam: Pa, i Amerika se rodila iz Divljeg Zapada!. Tek sada vidim koliko smo mi u gorem položaju nego ljudi sa početka Divljeg Zapada i uopšte mi se ovo ropstvo ne sviđa. Kad se nijesmo (kao Slovenci) izborili za vladavinu intelektualnih, ko nam je kriv što nam sada vladaju top gun mozgovi? Ne da nam to neće biti napredak, nego će nam biti najveći civilizacijsli sunovrat u našoj istoriji. Mnogo bi bolje bilo da smo taj korak preskočili.
 
Nema nama napredka a kamoli preskakanja kada ta vecina- tuzna, pognute glave srlja i dozvoljava da joj se glas nadjaca!

Da! Krivi smo MI...jer SMO misevi...

Ali hej tuzni, sva vrata, pa i ona dvorova i vila, se osmehom mnogo lakse otvaraju!
 
Mislim da sazeta verbalna komunikacija ima vise uticaja na sagovornika ako vladamo i neverbalnom, jer nedostatak verbalne ga fokusira na to da dobije vise informacija od nas na druge nacine i tu uskace neverbalna. Sta mislite?

Spartanci i drugi narodi koji su pricali sazeto su bili mistifikovani i velicanei i hvaljeni zbog takvog nacina izrazavanja. Mozda tu i ima necega...
 

Back
Top