Africki divlji pas kao ljubimac?

procenjuje se da ih u prirodi ima oko 5 000 a jos 500 shirom sveta po zoo vrtovima... vazi za najefektnijeg lovca od svih predatora, zbog neverovatno organizovane taktike coporativnog lova, vidjeni su i copori, gotovo kolonije od po 60 jedinki... dakle, rec je o dosta socijalizovanoj zivotinji...
 
Jesu simpaticni, mada bi bolje izgledali da su im usi spicaste, ali dobro stvar ukusa.
Inace ja ne bi nijednu divlju zivotinju drzala kao kucnog ljubimca iz prostog razloga sto bi mi ih bilo zao. Oni u prirodi se ipak toliko krecu da bi bio zlocin strpati ih u neki box, i setati povremeno, mada ne mogu da zamislim da se jedan divlji pas izvodi u setnju. Meni je najmilije da ih vidim kako trce u divljini slobodni.
 
imam ja jednog... sliči ... :razz:
 

Prilozi

  • k&b03.jpg
    k&b03.jpg
    91,9 KB · Pregleda: 53
Bili bi izvaredni kucni ljubimci. Ranije sam gledao dokumentarce o njima i odusevljavao me je njihov socijalni, coporativan odnos. Veoma bi se takav pas lako uklopio na primer za zivot na selu sa ogromnim dvoristem. Ono sto me je kod njih fasciniralo je neverovatna inteligencija. A da su dobri za borbe, pa bas ne bih rekao, malo si ih pomesao sa hijenama, one imaju neverovatno jak ugriz. Ovi psi love u ogromnim coporima i na taj nacin dolaze do hrane, pojedinac ne verujem da bi mogao sam da prezivi i da sam ulovi svoj plen. Ono sto bi se kod njih isticalo kada bi ih pripitomili i cuvali je njihova inteligencija.
 
A sad nesto o rasi koja neverovatno podseca na africkog psa, prvi put sam ih video prilikom reportaze o njima na satelitu. Na zalost reportaza je bila na Portugalskom jeziku, sto me nije sprecilo da sa divljenjem posmatram ove naocite pse. Tada me je prvi put odusevila njihova inteligencija, prikazivali su u dokumentarcu stocare i njihove pse, kako ovi psi ujedima za zadnje noge goveda teraju krave u odredjeni pravac. Prikazali su i jednog stocara koji je bio sav istetuviran slikama ovih pasa. Ljubav portugalskih stocara prema ovim psima je neverovatna. Onda su prikazivali upotrebu ovih pasa u policiji i vojsci. Emisija je bila neverovatna, steta sto nije bila na engleskom.

filadesmiguelacorelvas2.jpg
filadesmiguelhola.jpg
 
CAO FILA DE SAO MIGUEL - PAS SV. MIGUELA

This breed is classified by the FCI under group 1, cattledogs, but it is without doubt a breed that belong to the Molosser group, isolated on the Azores Islands for a long time and have developed its own breed characteristics.
The component stock for this breed is dogs that have been brought to the islands by sea travelling explorers and settlers. Problary have very many breeds contributed to the development of the Cão de Fila de São Miguel, both breeds of the Molosser group, hound group and also cattle dogs.
The breed-club says that it bears specific characteristics that sets it apart from the other cattle dogs.
It is a rustic and aggressive animal, able of remaining outdoor during the entire year guarding the herds and the tools used in agriculture.

Ova rasa spada u prvu FCI grupu, kravlji psi (gonici krava), ali bez sumlje ova rasa pripada grupi molosa, izolirana tokom dugog vremena na ostrvu Azores Islands razvila se u sopstvenu vrstu sa svojstvenim karakteristikama. Glavna osnova za stvaranju ove rase su bili psi koji su bili doneseni na ostrvo od strane istrazivaca i doseljenika. Verovatno je ogroman broj pasa ucestvovao u nastanku PSA SVETOG MIGUELA, i psi iz grupe molosa kao i psi iz grupe gonica krava. Odgajivaci tvrde da specijalne karakteristike ove rase se u mnogome razlikuju od ostalih rasa u grupi gonica krava. Ovo je rusticna i agresivna zivotinja koja je u stanju da tokom cele godine cuva krda goveda i prestavlja neizostavni alat u agrokulturi.

Zbog brzine prevoda izvinjavam se za sve nastale greske u tekstu - marko antonije


filadesmiguelleon3.jpg
leon3.jpg
 
The standard of the breed was publicated in 1984, and in 1995 the breed was Internationally recognized by the FCI.

HEIGHT AND WEIGHT
Height are 50-60 cm. (19,6-23,5 in) for males, with a weight from 25-35 kg. (55-77 lbs).
The female are 48-58 cm. (18,8-22,7 in) and weights 20-30 kg. (55-66 lbs).

Standard rase je izdat 1984. godine, a 1995 rasa je medjunarodno priznata od strane FCI.

Visina i tezina:
Visina se krece od 50-60cm. za muzjake, sa tezinom od 25-35kg, dok kod zenki visina 48-58cm. i tezina od 20-30 kg.


The Cão de Fila de São Miguel are little known outside of Portugal and the Azores Islands and Portuguese breeders seldom sells their puppies to foreign people, which makes it hard to establish stock of good quality.
The Cão de Fila de São Miguel is a very watchful dog who are loyal to their close family only. It guards the family well, especially the children of the house.

PAS SVETOG MIGUELA je slabo poznat izvan Portugala i Azores Islands. Portugalski odgajivaci nerado(retko) prodaju svoju stenad strancima, sto je tesko u uspostavljanju dobrog kavaliteta kod pasa. PAS SVETOG MIGUELA je veoma zahvalan pas koji je lojalan samo najuzoj porodici. Veoma dobro cuva porodicu, decu narocito.

Zbog brzine prevoda izvinjavam se za sve nastale greske u tekstu - marko antonije

tomas2.jpg
turbo2.jpg
 
odlicni postovi, potpuno se slazem, jedino se pitam kako bi se prilagodio na zimske uslove...

a ova rasa koju si opisao definitivno ima u sebi od afr d psa, mada vidi se da su isli na otezavanje i stvaranje razbijacke rase... inace nisam znao da ona postoji...

inace, organizovanost copora u lovu snimana iz vazduha pokazuje kako prvo prave veliki obruc. U drugoj fazi, jedna grupa krece da goni divljac na koju se zatim ustremljuju psi iz odmornih bocnih grupa koje nastavljaju gonjenje ka nekoliko kljucnih zaseda gde vrebaju glavne ubice... kada neka gazela padne psi se oglasavaju i javljaju ostatku copora da obustavi dalju poteru... time to eat...
 
Meni se, pak, dingo ne sviđa toliko, izgleda kao da ga je neko klepio tiganjem po glavi, nekako su spljošteni. I afrički divlji psi su neuporedivo inteligentniji, sa boljim društvenim uređenjem u čoporu...

Nego, gledam izbliza ove fotke cao fila... i vidim da su im uši kupirane, nisu prirodno takve. Ali stvarno fascinantna rasa, čitala sam davno o njima.
 

Back
Top