VOJIN

znaci ti tek treba da se zaposlis vojno grlo(sto bi reko moj drugar podoficir)
nemas tu mnogo pametovanja nikad neces biti na citanju dnevne zapovesti jer ces biti na putu ako zabodes neku planinu prekomandu, ako dobijes O.C. bices u gradu ili aerodromu
kao gusteracija ceka te mnogo dezurstava kao NBS(NGBR istomu dodje) disaces cist vazduh i pices mnogo mleka zbog zracenja (sve staresine kod mene su bile celave osim vezista)
Od zavrsene skole ,prekomande stanja uredjaja zavisi koliko ces raditi.
Sto se tice fotki samih polozaja tesko da ces naci na netu(osim na GOOGLE EARTH aplikaciji ako znas gde treba da trazis) .
Osnovno prevozno srestvo ti je slon ili kamila osim na Kopu gde je turisticka zicara
Sve u svemu lep posao
Ja sam bio u 6972/35 koji vise nazalost ne postoji.
 
VOJIN
Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navodjenje

Sistem vazdušnog osmatranja, javljanja i navođenja razvijen je u posleratnom periodu. U NOR-u su razvijene samo neke funkcije ovog sistema. Neposredno posle rata, usporedo sa razvojem ostalih rodova i službi, otpočelo je organizovanje i stvaranje materijalne i kadrovske osnove za organizovanje sistema vazdušnog osmatranja i javljanja.

Formiranje službe VOJIN i prvih jedinica izvršeno je 1953. kada je reorganizovan sistem za vazdušno osmatranje i javljanje (VOJ).

Naredna faza u razvoju karakteristična je po modernizaciji i znatnom jačanju materijalne i kadrovske osnove, u kojoj je razvoj jednica VOJ išao u pravcu usavršavanja sistema opremanjem radarsko-računarskim sredstvima nove tehnologije i automatizovanim sredstvima za prenos, obradu i prikazivanje podataka osmatranja.

Krajem 1945, od prikupljenog kadra i opreme, formiran je u Zagrebu Školski centar PAA, u kome se, pored stručne i borbene obuke, intenzivno izučavala služba vazdušnog osmatranja i obaveštavanja. Paralelno sa ovim u jedinicama PAO otpočeo je proces organizacije službe vazdušnog osmatranja i obaveštavanja.

Do kraja 1946. prikupljen je i osposobljen jedan broj PA nišanskih radara "virtsburg" i jedan osmatrački radar tipa "freja", a početkom 1947. formirana je prva radio-osmatračka četa. Četa je formirana za potrebe Školskog centra PAA, čuvanje i izučavanje prikupljenog materijala i dalje proučavanje praktične pripreme radara.

Polovinom 1947. OC komande PAO prerasta u GOC PAO, kada se formira četa za vazdušno osmatranje i obaveštavanje o vazduhoplovima u Zemunu, koja opslužuje GOC i obezbeđuje veze sa OC zona PAO i Kontrolom letenja Komande RV. Ovo je prva operativna jedinica službe VOOV.

U isto vreme u Komandi RV formiran je radarsko-tehnički centar, kao njen stručan organ, koji je, na osnovu raspoloživih podataka praćenja razvoja vazduhoplovne tehnike u svetu, dobio zadatak da razradi plan opremanja oružanih snaga radarima i njihovu dalju operativnu primenu u JNA.
 
pic2rr6.png

moje putesestvije po vojinu
 

Back
Top