Zasto ljudi brane crkvu?

Orvel

Zainteresovan član
Poruka
381
Zasto ljudi brane crkvu i popove, cak i kad nesto zaseru? Mislim da je to potpuno nekrutkcki. Ali po svaku cenu. Popovi se mesaju u politiku, sto je ok, ali zasto su onda van kritike, koju podnose drugi politicari? NIJE MI CILJ DA UVREDIM VERNIKE. Nego da stvorim argumentovanu diskusiju! Jedna zena nece nikad biti matrijarh crkve(mozda je u pitanjima vere i intelingencije bolja od svojih muskih kolega?). Zaasto, toliko ljudi advokatise kad je u pitanju crkva?
 
Hm...ljudi mnogo greše i upravo su ti i najveći vernici...ybg. kad dođe vreme da se plaća...boje se da neće imati dovoljno...
Auuuu...nisi trebao Crkvu da im diraš...Boga možeš...sve sem Crkve...
Btw. drži se i sretno...posmatram razvoj događaja...
Pozz.
 
Šakal:
Hm...ljudi mnogo greše i upravo su ti i najveći vernici...ybg. kad dođe vreme da se plaća...boje se da neće imati dovoljno...
Auuuu...nisi trebao Crkvu da im diraš...Boga možeš...sve sem Crkve...
Btw. drži se i sretno...posmatram razvoj događaja...
Pozz.

:lol: :lol: :lol: :lol: : lol:

Bog koji je valjda svakom verniku iznad svega, pa i Crkve, u pravu si, može se do mile volje pominjati u bilo kom smislu, ali Crkva? A, to ne. Nikako.
 
AKHENATON:
Baš tako. Znam par likova koji sami po tri puta na dan opsuju Boga a ni da trepnu, ali zato čik nek im neko kaže nešto protiv pravoslavne crkve....:roll:

:lol: A, bilo koja vera, bilo koja vrsta bogomolje postoje valjda radi - Boga, a ne sebe radi?

Pre par godina bila ja na slavi kod nekih ljudi koji su tad prvi put slavili. Sve je bilo poprilično ok. dok domaćin nije popio koju više. Pa, kad je počeo sa "*ebote Bog", u početku bilo strašno, kasnije i smešno i žalosno.
.
 
Bi2:
:lol: A, bilo koja vera, bilo koja vrsta bogomolje postoje valjda radi - Boga, a ne sebe radi?

Pre par godina bila ja na slavi kod nekih ljudi koji su tad prvi put slavili. Sve je bilo poprilično ok. dok domaćin nije popio koju više. Pa, kad je počeo sa "*ebote Bog", u početku bilo strašno, kasnije i smešno i žalosno.
.

Ljudi ti izgleda zamenili teze, sad Bog postoji radi crkve, a ne crkva radi njega. :roll:
 
AKHENATON:
Ljudi ti izgleda zamenili teze, sad Bog postoji radi crkve, a ne crkva radi njega. :roll:

Kod nas ti je sve kontra..:roll: pa i to. Pljujemo po rimokatolicima, a upravo su neki od njih najviše kritikovali ponašanje Crkve. Ti rimokatolici ne idu na spavanje, da ne kažem na nešto drugo i gore, bez psalama iz Biblije, a mi? Nit čitamo tu Bibliju, nit razumemo to što smo pročitali, al bitno je da se ovde oči vade ko dirne slučajno u ipak jednu običnu-knjigu. A, Boga?..Boga psuj koliko možeš...On je iznad svega, čak i Biblije.:wink:
 
Bi2:
Kod nas ti je sve kontra..:roll: pa i to. Pljujemo po rimokatolicima, a upravo su neki od njih najviše kritikovali ponašanje Crkve. Ti rimokatolici ne idu na spavanje, da ne kažem na nešto drugo i gore, bez psalama iz Biblije, a mi? Nit čitamo tu Bibliju, nit razumemo to što smo pročitali, al bitno je da se ovde oči vade ko dirne slučajno u ipak jednu običnu-knjigu. A, Boga?..Boga psuj koliko možeš...On je iznad svega, čak i Biblije.:wink:

Da, Bog će ti oprostiti što si ga opsovao, a Biblija neće. U tome je danas poenta :roll:
 
Orvel:
Zasto ljudi brane crkvu i popove, cak i kad nesto zaseru? Mislim da je to potpuno nekrutkcki. Ali po svaku cenu. Popovi se mesaju u politiku, sto je ok, ali zasto su onda van kritike, koju podnose drugi politicari? NIJE MI CILJ DA UVREDIM VERNIKE. Nego da stvorim argumentovanu diskusiju! Jedna zena nece nikad biti matrijarh crkve(mozda je u pitanjima vere i intelingencije bolja od svojih muskih kolega?). Zaasto, toliko ljudi advokatise kad je u pitanju crkva?

prvo,
braneci svete, sami, u ochima okruzenja, postaju sveti :roll:
mada je uglavnom obrnuto proporcijalno 8)

drugo,
nadaju se da ce im ici bolje u zivotu ako se shlihtaju crkvi.
projektuju ljudsko drushtvo, drzavu uopshte, u "bozju" drzavu
znash ono, platish popovima krechenje, a nadash se boljem finansijskom stanju, po fazonu "zasluzio sam" :roll:

...

ima toga josh...
posle praznika 8)
 
Bi2:
:lol: A, bilo koja vera, bilo koja vrsta bogomolje postoje valjda radi - Boga, a ne sebe radi?

Pre par godina bila ja na slavi kod nekih ljudi koji su tad prvi put slavili. Sve je bilo poprilično ok. dok domaćin nije popio koju više. Pa, kad je počeo sa "*ebote Bog", u početku bilo strašno, kasnije i smešno i žalosno.
.

8) oooooh, kakva zabluda 8)
 
Crkva im je ekvivalent za boga i ne spada u ovozemaljski domen ili drugačije rečeno zamišljena spona sa bogom.I tako oni u "srećnoj" simbiozi funkcionišu.Ta simbioza je potkrepljena novčano naravno.Ma sve se vrti oko novca nema u tome ničega duhovnog.Žena kao kao matrijarh.E ,to ne ide.Trpimo "grehove" naše pra-pra-pra bake koja je ubrala neki paradajz.Ko joj je kriv kada je naučila nemušti jezik i razgovarala je sa zmijom.Naravoučenije:Žene nikada,ali nikada nemojte da jedete paradajz i pazite gde stajete i sa kim kontaktirate.
 
Orvel:
Zasto ljudi brane crkvu i popove, cak i kad nesto zaseru? Mislim da je to potpuno nekrutkcki. Ali po svaku cenu. Popovi se mesaju u politiku, sto je ok, ali zasto su onda van kritike, koju podnose drugi politicari? NIJE MI CILJ DA UVREDIM VERNIKE. Nego da stvorim argumentovanu diskusiju! Jedna zena nece nikad biti matrijarh crkve(mozda je u pitanjima vere i intelingencije bolja od svojih muskih kolega?). Zaasto, toliko ljudi advokatise kad je u pitanju crkva?
Кад видиш једног попа како вози најновијег ''пасата'' ти га упамтиш, али кад видиш попа како иде пешке то ти не остави неки утицај,па и не обратиш пажњу.Истина је да су и попови људи,и нису сви исти,не можеш све кривити зато што је њих неколико грешно, а ко је нешто зас#ао њему иде на душу.
Што се мене тиче он си сам зна да ли је и колико упропастио свој дух,и то не само поп већ сваки човек,а ако је стварно неки ''опасни грешник'',он се не може сматрати ни попом ни верником,без обзира на то шта прича,или како изгледа,свако се може обући као поп али то ништа не значи.
 
marko717:
Кад видиш једног попа како вози најновијег ''пасата'' ти га упамтиш, али кад видиш попа како иде пешке то ти не остави неки утицај,па и не обратиш пажњу.Истина је да су и попови људи,и нису сви исти,не можеш све кривити зато што је њих неколико грешно, а ко је нешто зас#ао њему иде на душу.
Што се мене тиче он си сам зна да ли је и колико упропастио свој дух,и то не само поп већ сваки човек,а ако је стварно неки ''опасни грешник'',он се не може сматрати ни попом ни верником,без обзира на то шта прича,или како изгледа,свако се може обући као поп али то ништа не значи.

Da li ti to ciljaš isključivo na SPC?
 
Goddess of the far east:
Ma sve se vrti oko novca...
Већ сам ово доле једном напоменуо у теми о деспоту Стефану, додуше, доста кратко, па је, изгледа, промакло пажњи:

Banatska eparhija odlučila da takse naplaćuje u evrima ili u dinarima po kursu od 90 dinara za evro

Čvrsta valuta za čistu dušu

Beograd, Vršac - Jednostavno, nemam komentar na takvu odluku. Zna se koje je zakonsko sredstvo plaćanja u Srbiji i kako se kurs formira - rekao je za Danas Radovan Jelašić, guverner NBS, povodom odluke Banatske eparhije da takse naplaćuje u evrima, ili u dinarima prema kursu od 90 dinara za evro.
Eparhijski upravni odbor u Vršcu usvojio je Odluku o administrativnom poslovanju crkvenih opština za verske obrede, a Taksenik s cenama u evrima objavljen je u glasilu MZ Crvena crkva u opštini Bela Crkva "Dolić". Prema Takseniku, kako prenosi Beta, krštenje košta 22,5 evra, venčanje i opelo po 46,5 evra, parastos na groblju 15 evra, pomen i oglašavanje zvonima po 1,50 evra, godišnji pomen je 15 evra, posmrtno jevanđelje 7,50 evra, a unos pokojnika u sveti hram 5 evra.
Taksenik će važiti do kraja ove godine, a eparhijski upravni odbor je odredio da jedan evro vredi 90 dinara. "Na osnovu priloženog Taksenika svako može unapred da izračuna, sa obzirom na izražene želje, s kolikim će se novčanim izdacima suočiti koristeći odgovarajuće crkvene usluge", piše u "Doliću". Istaknuto je i da crkvene opštine na teritoriji te eparhije moraju dosledno poštovati Taksenik i da će svaka zloupotreba biti sankcionisana u skladu s važećim crkvenim propisima.
Inače, jedino zakonsko sredstvo plaćanja u srpskim privrednim i finansijskim tokovima jeste dinar. Otuda je svako isticanje cena u evrima moguće zakonski sankcionisati.
Kurs domaće valute se inače formira svakog dana na međubankarskom deviznom tržištu i pored ponude i potražnje za devizama, on praktično zavisi i od intervencije NBS. Banke devizama trguju i van ovog tržišta, ali se u proteklih godinu i po dana pokazalo da je cena koja se na njemu formira veoma slična onoj formiranoj na MDT. Istina, kurs pprema kojem banke obavljaju transakcije sa građanima i privrednicima nešto se razlikuju od srednjeg kursa koji se na MDT formira i to zavisi isključivo od visine marže koju banke pridodaju ovom kursu. Otuda je proteklih meseci centralna banka mnogo puta upozoravala građane da pre bilo kakve transakcije sa evrima dobro provere po kojoj ceni svaka banka prodaje ili otkupljuje devize. Slična upozorenja stizala su i na račun menjača koji su prema oceni NBS zaračunavali isuviše velike provizije kod otkupa efektivnog stranog novca.
T.S. - R.D.
http://www.danas.co.yu/20060513/dezurna1.html#0
 
Crkva je aparat,drzava je aparat.U crkvi ima losih sluzbenika u drzavi losih politicara.Svestenici rade na svoj nacin za narod politicari na svoj.Pitanje :
Zasto lakse i jednostavnije pljujete po svestenstvu i crkvi nego po drzavi i politicarima.Crkva sada nema vlast da kaznjava a drzava moze. Je li to razlog ?
Nemam nista protiv ateista jer ima ih karakternih i pravih ljudi, mogu da ih imam za prijatelje kao sto mogu da prezrem i odbacim dvolicne vernike.
Kritika je O.K. ali ja ovde primecujem i mrznju to me tangira.
Pozdrav svima
 
dadel:
U crkvi ima losih sluzbenika u drzavi losih politicara. Svestenici rade na svoj nacin za narod politicari na svoj. Pitanje : Zasto lakse i jednostavnije pljujete po svestenstvu i crkvi nego po drzavi i politicarima.
Ни једног тренутка нисам помислио на цркву као апарат, јер то није. Не можемо да сврставамо свештенике и политичаре у исто друштво, у групације које раде своје послове. Таман посла!
Верник сам онолико колико је Света Тројица у мојој глави, у мојој свести. Ускоро ће Божић, када се и у Посланици Њ. С. Патријарха Павла, и у проповеди сваког свештеника каже: Христос се роди! Дакле, Он се свакад рађа у нама, васкрсава у нама итд. итд.
Проблем је у једном делу свештенства, јер многи појединци беспоштедно стичу материјална богатства у виду велелепних кућа, скупоцених аутомобила... То боде очи, смета људима који су у беспарици. Речени свештеници их одбијају од богомоље а тиме и од Св. Литургије својим луксузом, па и својим односом.
На жалост, и више свештенство, поједине владике, обрнули су ћурак, па као да се свете онима који се у поодмаклим годинама крштавају, некадашњим атеистима, за које „правоверни од вајкада“ кажу да од њих не могу да уђу у цркву...
Има ту много лошега. Шта је требало банатском владики да дозволи да се донесе онај срамни Tаксеник. Банатска епархија јесте једна од најбогатијих, и владичански двор један је од најлуксузнијих, али, зашто – еври?
 
Da postoji bogobojazljivosti ljudi kod nekih, to u potpunosti razumem. Vise se boje 20 mitarstava nego celokupnog sudskog i represivnog aparata svih zemalja na svetu. Da je religija, tradicija kod nekih ljudi - ok, ali je i pomodarstvo. Da li neko moze da razluci koliki je njihov manipulativno-dogmatsko-politicki uticaj na ljude. Ako bi ja, ili neko od vas izneo misljenje sigurno ne bi imalo istu tezinu kao Patrijarh. Takodje sam primetio da se ne pojavljuju pravoslavci koji su presli iz katolicizma u pravoslavlje, a pripadaju nacionalnim manjinama. A odnos prema zenama? Oni ne mogu dozvoliti zeni - vernici da ostvari svoj potencijal u duhovnom-intelektualno smislu. Argumentovana PRISTOJNA diskusija, ne vredjanje..
 
QUOTE=dadel]Crkva je aparat,drzava je aparat.U crkvi ima losih sluzbenika u drzavi losih politicara.Svestenici rade na svoj nacin za narod politicari na svoj.Pitanje :
Zasto lakse i jednostavnije pljujete po svestenstvu i crkvi nego po drzavi i politicarima.Crkva sada nema vlast da kaznjava a drzava moze. Je li to razlog ?
Nemam nista protiv ateista jer ima ih karakternih i pravih ljudi, mogu da ih imam za prijatelje kao sto mogu da prezrem i odbacim dvolicne vernike.
Kritika je O.K. ali ja ovde primecujem i mrznju to me tangira.
Pozdrav svima[/QUOTE]

Ja lično ne primećujem mržnju.Primećujem kritiku i određenu dozu ironije.I slažem sa pojedinim delovima posta lj_950.
Orvel pojasni rečenicu:"Oni ne mogu dozvoliti zeni - vernici da ostvari svoj potencijal u duhovnom-intelektualno smislu"
 
Patrijahalnost je opste prihvacena u crkvi, chak potencirana. Kroz celu religiju zena ima podredjeni odnos. Ili, jos ekstremnije, zamisli zenu koja bi u duhovnom i intelektualnom smislu da parira Patrijarhu i Svetom sinodu. Mislish da bi mogla da bude velikodostojnik crkve. Od igumanije nisam chuo da su dalje dogurale. A zasto? Ne znam da li je tacno ali jedna zena je bila Papa(naravno predstavljajuci se kao musko). U najvishim organima crkve nema mesta za zenu. A zasto?
 
Orvel:
Zasto ljudi brane crkvu i popove, cak i kad nesto zaseru? Mislim da je to potpuno nekrutkcki. Ali po svaku cenu. Popovi se mesaju u politiku, sto je ok, ali zasto su onda van kritike, koju podnose drugi politicari? NIJE MI CILJ DA UVREDIM VERNIKE. Nego da stvorim argumentovanu diskusiju! Jedna zena nece nikad biti matrijarh crkve(mozda je u pitanjima vere i intelingencije bolja od svojih muskih kolega?). Zaasto, toliko ljudi advokatise kad je u pitanju crkva?
Prvo mi nije jasno kakve veze ovo ima sa istorijom, sem ako se crkva ne uzima u nekom sirem istorijskom kontekstu (a iz naslova proistice upravo suprotno).
Drugo potpuno naopako i pogresno postavljena tema: pravi naslov trebao bi da bude zasto ljudi napadaju crkvu, posto iz tvog naslova proistice da je NAPAD NA CRKVU NORMALNO STANJE STVARI?!
Trece na koju crkvu uopste mislis. Verovatno na SPC, mada je iz tvoje "teme" tesko zakljuciti bilo sta iole smisleno .
Cetvrto sta ti znaci to da se "popovi mesaju u politiku", osim sto je u pitanju opet jedna potpuno neutemeljena i krajnje neozbiljna konstatacija. A u sledecoj recenici istices kako zelis argumentovanu diskusiji. Ocigledno . Mozda mislis na skorasnji papin govor o Islamu? Tesko :roll: .
Peto da li ti razlikujes popove kao pojedince i crkvu kao instituciju? Jos teze....
Sesto sta znaci "nekruticki" (nekriticki, nekurticki....)

Nego da se vratim upravo na sustinsko pitanje koje glasi zasto toliko ljudi danas napada crkvu, pa ce automatski biti jasan i odgovor zasto konkretno ja branim crkvu? Zasto likovi poput Natase Kandic, Canka, b92 i ostalih dokazanih antisrpskih agitera ne mogu da propuste nijedan javni istup, a da histericno i zapenjeno pljuju po SPC i svemu sto ima veze sa istom?
Mozda zato sto SPC kao institucija predstavlja neodvojivi deo srpskog nacionalnog bica, jedina institucija koja Srbe kao narod prati vekovima, brinuci i predvodeci ovaj narod i u najtezim okolonstima. Institucija koja ima najvece poverenje ogromne vecine gradjana ove drzave, institucija koja sutinski predstavlja kamen temeljac citave nacije, osnov istorije i duhovnosti, ono sto nas razlikuje od drugih i cini onim sto jesmo. Sve su to dovoljni razlozi zasto su se kojekakvi bolesnici i neprijatelji svega sto ima veze sa Srbijom, tako organizovano, smisljeno i agresivno okomili na SPC, napadejuci istovremeno sve one vrednosti koje predstavlja.
Dakle to su najvazniji razlozi zasto ja branim SPC (a o religiji drugi put, posto ovde religija i nije u prvom planu).

Nego, zasto TI NAPADAS crkvu?
 
Salvantis:
Prvo mi nije jasno kakve veze ovo ima sa istorijom, sem ako se crkva ne uzima u nekom sirem istorijskom kontekstu (a iz naslova proistice upravo suprotno).
Drugo potpuno naopako i pogresno postavljena tema: pravi naslov trebao bi da bude zasto ljudi napadaju crkvu, posto iz tvog naslova proistice da je NAPAD NA CRKVU NORMALNO STANJE STVARI?!
Trece na koju crkvu uopste mislis. Verovatno na SPC, mada je iz tog post tesko zakljuciti bilo sta iole smisleno :roll: .
Cetvrto sta ti znaci to da se "popovi mesaju u politiku", osim opet jedna potpuno neutemeljena i krajnje neozbiljna konstatacija. A u sledecoj recenici istices kako zelis argumentovanu diskusiji. Ocigledno . Mozda mislis na skorasnji papin govor o Islamu? Tesko.
Peto da li ti razlikujes popove kao pojedince i crkvu kao instituciju? Jos teze....
Sesto sta znaci "nekruticki" (nekriticki, nekurticki....)

Nego da se vratim upravo na sustinsko pitanje koje glasi zasto toliko ljudi danas napada crkvu, pa ce automatski biti jasan i odgovor zasto konkretno ja branim crkvu? Zasto likovi poput Natase Kandic, Canka, b92 i ostalih dokazanih antisrpskih agitera ne mogu da propuste nijedan javni istup, a da histericno i zapenjeno pljuju po SPC i svemu sto ima veze sa istom?
Mozda zato sto SPC kao institucija predstavlja neodvojivi deo srpskog nacionalnog bica, jedina institucija koja Srbe kao narod prati vekovima, brinuci i predvodeci ovaj narod i u najtezim okolonstima. Institucija koja ima najvece poverenje ogromne vecine gradjana ove drzave, institucija koja sutinski predstavlja kamen temeljac citave nacije, osnov istorije i duhovnosti, ono sto nas razlikuje od drugih i cini onim sto jesmo. Sve su to dovoljni razlozi zasto su se kojekakvi bolesnici i neprijatelji svega sto ima veze sa Srbijom, tako organizovano, smisljeno i agresivno okomili na SPC, napadejuci istovremeno sve one vrednosti koje predstavlja.
Dakle to su najvazniji razlozi zasto ja branim SPC (a o religiji drugi put, posto ovde religija i nije u prvom planu).

Nego, zasto TI NAPADAS crkvu?
Procitaj moje postove. Mislim da ces shvatiti sustinu. Nigde je nisam NAPAO, nego sam hteo da pokrenem Civilizovanu diskusiju. A zasto ti advokatisesh, mislish da crkveni oci nisu sami u stanju da se brane? Hriscanstvo mi se u osnovi dopada. Ali neke stvari mi nisu jasne i nikad mi nece biti. Razumem diskusije izmedju evolucionista i kreacionista, razum da crkva stiti svoje interese(pa bila je oduzimana imovina). I kao sto vidish moji postovi nemaju veze sa B92, Kandickom ili Sonjom Biserko? I ti si mi lepo dao argumentovano objasnjenje koje sam ocekivao. Ti si ustvari Defanzivan. A da perdstavlja kamen temeljac, pa Srbi su primili hriscanstvo, i ziveli su na ovim prostorima pre crkve, kao pagani, zasto onda paganstvo, kao izvorna religija- verovanje sa svojim obredima nije kamen temeljac. I to je deo istorije.
 
Orvel:
Procitaj moje postove. Mislim da ces shvatiti sustinu. Nigde je nisam NAPAO, nego sam hteo da pokrenem Civilizovanu diskusiju. A zasto ti advokatisesh, mislish da crkveni oci nisu sami u stanju da se brane? Hriscanstvo mi se u osnovi dopada. Ali neke stvari mi nisu jasne i nikad mi nece biti. Razumem diskusije izmedju evolucionista i kreacionista, razum da crkva stiti svoje interese(pa bila je oduzimana imovina). I kao sto vidish moji postovi nemaju veze sa B92, Kandickom ili Sonjom Biserko? I ti si mi lepo dao argumentovano objasnjenje koje sam ocekivao. Ti si ustvari Defanzivan. A da perdstavlja kamen temeljac, pa Srbi su primili hriscanstvo, i ziveli su na ovim prostorima pre crkve, kao pagani, zasto onda paganstvo, kao izvorna religija- verovanje sa svojim obredima nije kamen temeljac. I to je deo istorije.
Prvo koliko znam, ovde nema crkvenih otaca, tako da su tesko u stanju da se brane na ovom forumu :D .
Drugo nista mi ne rece o pitanjima koje sam postavio. Valjda ne treba da ponavljam sve ispocetka. Ali 'ajde, za dalju diskusiju je pre svega bitno da objasnis na koju crkvu si mislio. Ako mislis generalno na hriscanscku crkvu (tj. crkve) onda ti veci deo uvoda iz teme o tome "kako se popovi mesaju u politiku" uopste nije potreban. Mogao si sve to jasnije i preciznije da definises posto takva prica neopisivo lici upravo na stavove spomenutih kreatura.
Sto se tice kamena temeljca, pa naravno da su pravoslavna vera i autokefalna crkva nesto sto nas je na pocetku istorije definisalo kao naciju (a prava istorija ovog naroda, ne slucajno i pocnje sa Nemanjicima, a ne sa kojekakvim Dukljama, Zahumljem i ostalim "drzavama" ). Upravo je crkva bila nesto sto nas je vodilo kroz citavu istoriju, pogotovo tokom dugog perioda kada nismo imali drzavu. Zato je crkva za ovu naciju mnogo vaznija institucija nego za vecinu drugih, i bas zbog toga je u poslednje vreme na meti raznoraznih antisrpskih sektasa.
 
blacky333:
Zrkva brani sama sebe zbog ugleda,iako medju popovima ima pedofila,lopova i ko zna cega.
Kao sto sigurno i na ovom forumu, ili u bilo kojoj vecoj grupi ljudi, takodje ima "pedofila, lopova i ko zna cega"....

PA STA?

Neverovatno je da neki ljudi nisu u stanju da naprave razliku izmedju pojedinih korumpiranih pojedinaca i crkve kao institucije.
 

Back
Top