ЖЕНА ПИЛОТ....

Strela

Elita
Poruka
17.244
vesnabucanpilotib8.jpg


Једина жена пилот у Србији

Балерина међу облацима


Иако незапослена, Весна Бућан (26) ужива док управља авионом и не сумња да је изабрала прави позив

Грађена као балерина, нежна, женствена и тиха, плавоока Београђанка Весна Бућан обара стереотипе о пилотима. За доброг летача више нису пресудне ни године. Њој је 26. Ако би неко одбио да седне у авион којим она управља, имао би велике шансе да испадне „глуп у друштву”. Весна има професионалну и инструменталну дозволу за летење и иза ње је 235 сати летења на разним типовима авиона.
Једина је жена летач у Србији и с лакоћом доводи авионе на висине од преко десет километара. Сигурна је у себе и своје знање и једино што може да поремети њена надмудривања са облацима и ветром јесте понеки завидни коментар: „Гле, гле, још једна кухиња је остала празна”.
– Одмалена сам желела да постанем пилот. Прво сам отишла у Јатову пилотску академију у Вршцу, а онда сам прошла обуку у приватној авио-компанији „Prince Aviation”. Школовање сам завршила у Јатовој пилотској академији на двомоторном типу авиона. Верујем да сам добар пилот. Али, време пролази, а посла нема. Почећу да верујем да су они који верују да су жене помешале кухињу са кокпитом у већини – кроз осмех објашњава Весна.
Иако има професионалну дозволу за саобраћај, није прошла на конкурсима домаћих авио-компанија. Лети само кад уштеди довољно да плати сате летења. Један сат летења кошта неколико стотина евра. У јануару је очекује обнова дозволе, шесточасовна авантура на небу, али још не зна да ли ће поћи у сусрет овом изазову. Не због страха од провере, већ због математике: шест помножено са више стотина евра – много за незапосленог пилота.
– Питам се да ли ће се мени вратити уложени новац, труд, учење. Увек сам добијала одличне оцене, имам најбоље писмене референце капетана са којима сам летела на опсерверским летовима на авиону Ф-100 и немогуће је да сам „на земљи” зато што сам лош пилот – објашњава Весна.
Ако и постоји правило да се жене не запошљавају у домаћим авио-компанијама као пилоти, оно је прећутно. Нико то неће рећи наглас, па до Весне само повремено стиже глас „добронамерних пријатеља” да пронађе друго занимање. Како другачије објаснити коментар: „Девојчице, надам се да имаш план Б у животу”?
Шта ако га нема?
– Од свог првог лета, 1999. године, сањам да будем пилот у авио-саобраћају. Нисам једина девојка која је прошла обуку за летење, али остале су се заустављале код спортске дозволе. У мом случају, лет није само егзибиционизам, већ потреба и, надам се, професија.
Да би се током обуке уклопила и била „једна од њих” пристајала је на мушка правила игре. Трчала је за фудбалском лоптом, опробала се и у билијару, а после лаширања, првог самосталног лета, све колеге су показале да је третирају као равноправну: уследио је традиционални летачки поздрав – шут у задњицу. За себе каже: „Ја сам тврдоглава, упорна, и, ако треба, могу да будем и напорна”.
Неки су одушевљени њеном храброшћу да улети у „мушки” ваздушни простор, други су увређени што се дрзнула да мења поделу послова на „мушке” и „женске”.
– Конкуришем и у страним авио-компанијама, али они траже неког ко има виши сати летења, а за то је потребно много пара. Ипак, надам се да ћу ја постати прва жена пилот у домаћем саобраћају. Разочарала бих се кад би ми неко рекао да се нећу професионално бавити летењем. Онда је боље да никад нисам ни осетила драж летења. То би било као да девојчици пруже најлепшу лутку, дозволе јој да се са њом игра, а онда јој кажу: Никад је нећеш имати – каже на крају Весна.
 
Strela:
vesnabucanpilotib8.jpg


Једина жена пилот у Србији

Балерина међу облацима

]
srBskoj zeni je mesto u kuci,da kuva,pere,pegla i chuva nejach,a ne medju oblacima...chuj,zena pa pilot..svashta... :-D :-D sve je to maslo onih sa zapada,zene policajci, pa nekakve "sigurne kuce" kojima zele da uniste srpsku porodicu i staru domacinsku tradiciju i uruse autoritet glave porodice,a sad zena pilot...
 
serb_pagan:
srBskoj zeni je mesto u kuci,da kuva,pere,pegla i chuva nejach,a ne medju oblacima...chuj,zena pa pilot..svashta... :-D :-D sve je to maslo onih sa zapada,zene policajci, pa nekakve "sigurne kuce" kojima zele da uniste srpsku porodicu i staru domacinsku tradiciju i uruse autoritet glave porodice,a sad zena pilot...

Прве жене пилоти су из СССР, значи са ИСТОКА! :-D
 
Obersturmfuehrer:
ma kakvi bre piloti!
dok je nas РАДИКАЛА imaju da nam peru noge!

@strela
prve zene VOJNI piloti su iz USA....a cisto sumnjam da su ostale iz sssr.....
a030.gif

a041.gif

a057.gif

Ma ko da je bitno odakle su.....I Stari Sumeri su ustvari bili Srbmei, for god sake......
Shto se tiche konkretnog primera to je odlichno sigurno uziva dok vozi 8-)
 
@Обер,
Није тешко проверити, прву ексадрилу жена војних пилота имао је СССР, учествовале су у битци за Стаљинград, много их је изгинуло... Постоји монументалан споменик женама пилотима у Русији изгинулим у Другом светском рату!

P.S.Има још једна "ситница" прва жена космонаут је такође Рускиња - Валентина Терешкова!
 
fora ne moze da bude glupa, samo izjava, a ti si u tome neprikosnoven....a i broken english ti je do yaya pederashu mali :D

vi dosovci ste grupica iskompleksiranih slepaca po pitanju radikala, podsecate me na hrvate :D nije vazno o cemu je rec ovce zableje "srbiiii srbiiii oni su krivi za sve" :P tako i vi po pitanju radikala :P

ovcooooo... ;)
 
Strela:
@Обер,
Није тешко проверити, прву ексадрилу жена војних пилота имао је СССР, учествовале су у битци за Стаљинград, много их је изгинуло... Постоји монументалан споменик женама пилотима у Русији изгинулим у Другом светском рату!

P.S.Има још једна "ситница" прва жена космонаут је такође Рускиња - Валентина Терешкова!
Gledao sam tri puta emisiju o njima. Strašne su bile. Skidam kapu svakoj. Gde su sad oni što smatraju da žena ne treba u politiku i jomini se tu nešto petljao. Ha, ko od nas zna da vozi to čudo, a samo bi da nam peru čarape :grin: :grin:
Tim junakinjama još jednom svaka čast.
 
ХЕРЦ:
fora ne moze da bude glupa, samo izjava, a ti si u tome neprikosnoven....a i broken english ti je do yaya pederashu mali :D

vi dosovci ste grupica iskompleksiranih slepaca po pitanju radikala, podsecate me na hrvate :D nije vazno o cemu je rec ovce zableje "srbiiii srbiiii oni su krivi za sve" :P tako i vi po pitanju radikala :P

ovcooooo... ;)
kad prochitam tvoje postove,setim se one izreke "za dobru svinju nema loshe pomije"...gde si ti svinja a ono chime hranis svoj mozak pomije...
a pederasa mozes malo da povuches za karinu..seljachino...kakav si ti jebeni degenerik...
 
neznas ti slepce sta je qrcina, tebi je djana medju nogama tranvestitu mali :D
sta je bilo pichkiceeeee :) jesu ti lupali macole u skoli i uzimali novac za uzinu pa si sada iskompleksirani dosovski pederas u inat SRBIIIIIIMAAAA sto su ti zagorcali detinjstvo :P

koja ste vi grupica iskompleksiranih majmuna pa to je strasno :D ali dobro, laj dzukac laj, ovde samo i mozes ;) ckapi ostaje ckapi....tebi je to genetski :P urodjeno hehe
 
hehehe koja LDP konekcija, CEDA-FROJD .... kooookaaa :D ma boli vas racku, salju ameri kolumbijske zalihe da ovce u srbiji shmrchu hehehe

nego te hiljade postova....jesi li to mozda u kucnom pritvoru ;) kidaju te od batina kad izadjes na ulicu medju srbe pa danonocno visis na netu sireci tu sektasku ideologiju :P

cudo je ovaj internet, obrazuj se malo u vezi dijagnoze koju su ti dali, izgleda da ti lekovi koje trenutno uzimas ne pomazu :P
 
Strela:
Прве жене пилоти су из СССР, значи са ИСТОКА! :-D
Па... Није баш. Прва жена која је управљала авионом била је Терез Пелти 1908. Онда, имамо, рецимо, и Херијет Квимби, прву жену пилота, која је прелетела Енглески канал, 1917... Ево је на фотки:
EX5G1.jpg



У сваком случају - свака част свима њима!
 
Korner zastavica:
Ma koga boli **** za zene pilote!
Ovako nesto moze samo Strela da postavi.
Tama za Politiku,VAN MOZGA I PAMETI !
Kao i njen postavljac.
:D:D
Зашто? Тема у ствари показује да још увек, на жалост, постоји полна дискриминација. У пракси. Премда је нема"на папиру", жене су и даље у ствари неравноправне.
 
Norma Kampl:
Па... Није баш. Прва жена која је управљала авионом била је Терез Пелти 1908. Онда, имамо, рецимо, и Херијет Квимби, прву жену пилота, која је прелетела Енглески канал, 1917... Ево је на фотки:
EX5G1.jpg



У сваком случају - свака част свима њима!


Признаћеш постоји "мала" разлика између жена које су управљале авионима и жена професионалних пилота, па и космонаута...

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=3511590&postcount=8
 
Korner zastavica:
Ma koga boli **** za zene pilote!
Ovako nesto moze samo Strela da postavi.
Tama za Politiku,VAN MOZGA I PAMETI !
Kao i njen postavljac.
:D:D

Која елоквенција, каква култура, који ниво...
Неки мушки шовинсти не знају ни бицикл честито да возе и онда начисто подилкане кад виде жену и то лепу, да вози авион...
 
Strela:
Која елоквенција, каква култура, који ниво...
Неки мушки шовинсти не знају ни бицикл честито да возе и онда начисто подилкане кад виде жену и то лепу, да вози авион...

Стрело, клањам се свакој жени која је успела да се ИЗДИГНЕ и да направи завидне резултате - којима многи мушкарци могу само позавидети. Међутим, таква појава је права реткост, али не зато што постоји дискриминација, него просто је у питању ПРИРОДА која ретко обдари неку жену, то је чињеница. Али када се то догоди, те жене су право чудо.
 
Veze vi amerikanofili nemate, POGOTOVO PAGAN. Dok su u americi imali neku eksperimentalnu zensku ekadrilu (wasp ili tako nesto) koja je sluzila iskljucivo za transport aviona iz fabrike do vecih vojnih baza, dotle su se Ruskinje borile u borbenim eskadrilama, na prvoj liniji fronta na Istoku.

Evo vam pa citajte nesto o Ruskinjama, koje su i danas apsolutno najbolji zenski piloti na svetu (ne znam da li Ameri jos uvek uopste imaju zene pilote?), umesto sto lupate gluposti i pokazujete koliko pojma nemate o onome o cemu pisete (opet pre svih pagan):

http://www.ctie.monash.edu.au/hargrave/soviet_women_pilots.html
swp_marina_raskova_350.jpg
 

Back
Top