Vuk

Saglasan sam da to rade civilizovani ljudi ali to se radi u civilizovanim drzavama i to ne rade seljaci cija to i nije duznost vec to rade udruzenja za zastitu zivotinja i prirodne sredine.
 
Zastita vuka, kao ugrozene vrste u celoj Evropi, se regulise zakonom, koji mi jos uvek nemamo, zajedno sa BiH i mislim Albanijom...

Stado ovaca se ne cuva na livadi, podignu se ograde npr. nabave psi cuvari itd...
Vuk ce doci u tor samo u krajnjoj nuzdi, i tu lezi osnova problema...herbivori koji su u lancu ishrane u prirodi hrana vuku su pobijeni od strane tih istih lovaca...koji su trofeje okacili po dnevnim sobama...
Dalje se dovodi u pitanje, barem po Srbiji, da li su uvek u pitanju vukovi? Ima i kradja, ima i napada lovackih pasa koji su pogubljeni i podivljali i koji se coveka mnogo manje plase nego vuk i nemaju frku da udju u tor i pored pasa cuvara..(ima slucaj bas u okolini Kursumlije, samo je sreca da domacin nije lovac i da je video pse, koji su nasrnuli i na njega i da je sve to hteo i da kaze u kameru)...
U svim slucajevima, da ih ne nabrajam dalje, odmah se okrivi vuk i naravno krene hajkasenje po sumi, ispucavanje uz obaveznu flasu rakije u dzepu itd...nepotrebno se ubijaju i ostali sitniji karnivori a i sve drugo, sto oko vidi, metak stize....
Najkomicnija stvar je da lovci vrse monitoring divljih zivotinja, prebrojavanjem odokativno....

Za istocnu Bosnu, povlacenjem stanovnistva, vukovi ponovo naseljavaju svoja stanista sa kojih su se povukli pred ljudima....

I da bi se vukovi drzali podalje od torova, prave se mrcinista na koja se donosi hrana, ostaci iz klanica, i to bi trebalo da rade lovacka udruzenja koja gazduju nad odredjenim prostorima, ali oni to ne rade, vise vole da ubijaju....

Vuk ce pre ili kasnije, morati da bude zasticen, kao i u ostatku Evrope, sa svim merama zastite i prihrane preko zime, morace se zastiti u stanista vuka kao i svi druge zivotinje u lancu ishrane ispod vuka....da se seljacima kojima je stvarno vuk napravio stetu, to i plati itd....
 
Nisam neki poznavalac pasa ali iz licnog iskustva mogu da kazem jer sam imao zenku mesanca vuka i vucjaka koja je nazalost uginula u 7 godini zivota. Da je to bio pas jako inteligentan i poslusan,setao sam je bez povodca i korpe i nikog nije napadala.Jedino mi se cini da dok je bila stene, bila nesto tvrdoglavija ali sa malo vise rada sve se postigne. Njeni stenci i danas zive i to su sasvim normalni psi, doduse pario sam je sa vucjakom. Tako da se ja ne bi slozio sa prethodnim tvrdnjama o ovim mesancima. Mene je taj pas kupio svijim izgledom i karakterom.Tako da cu ja najverovatnije ponovo nabaviti ovog psa. A to joj i dugujem jer sam je bas voleo.
Pozzz
 
Значи, могуће је укрштати вука и пса?
И ја бих радо погледала слику, ако је икако могуће да је поставиш!
 
Пази, нисам ни ја "свезнајућа"! Неко ми је рекао да је скоро немогуће да се укрсте вук и пас, мада ја лично верујем да је могуће. И ето, признајем да нешто не знам и волим да питам.
 
Moguce je da se ukrsti vuk i pas, ali se dovode u nenormalne uslove,

zatvoren prostor, kavez, preparati i slicne gluposti, vuk kako muzjak, dominantan i zenka
vucjaka....ili obrnuto...Kako u vucjem svetu postoje ALFA muzjak i zenka, u psecem ne, jedan od Alfi ce napasti prvom prilikom da se osveti....

Ishod se nikad ne zna.... :-(
Inace ovo spada u zlostavljanje zivotinja i po novom zakonu bice kaznjivo.....
 
Hajke na vukove u Srbiji, ne da su neopravdane, nego su neprihvatljive za 21.vek
na evropskom kontinentu gde je vuk zasticena, ugrozena vrsta....

Posebno nacin na koji se to u Srbiji radi, mislim na lov uopste, uz flasicu, pogoni sa psima na prepelice, ma da ne nabrajam....

Apsolutno sam protiv svakog ubijanja i uznemiravanja vuka, unistavanje stanista itd.
Mi jos uvek uopste ne znamo broj vukova u Srbiji. Monitoring "rade lovci".
 
Monitoring koji rade lovci je zaista smesan. Jedan kaze "oko 400 vukova", Aca Pantelic posle 2 meseca da ih ima oko 750, potom lik izjavi da ih ima preko 1.500! Pa ko ovde koga laze i kakav je to monitoring?

Istina je jedna: njima vuk smeta jer jede ono sto i oni jedu. Vuk nema sta drugo da lovi, a lovci i te kako imaju izbora.
 
Mackic:
A takodje postoji opcija (samo sto to rade civilizovani ljudi) da se vukovima po sumi razbaca neka hrana tj meso, i da se tako drze podalje od stada. I umesto da jedan vuk ubije 20 ovaca koje sigurno ne moze da pojede za jednu noc, a sutradan ga vec stignu lovci, ubiju se tri ovce i njihovo meso se pobaca po sumi (ovo naravno vazi za zimski period) i to se radi recimo na svake dve nedelje ili koliko god bude potrebno.
Sto si tako jednostran.Covek dobro prica.
Definitivno nebi bilo resenje jos i hraniti vukove da se jos vise razmnoze.
To jeste problem,mislim da ih treba razvesti na ona mesta gde ih malo ima.Eto to.
 
Mislim da oni, lovci niti bilo ko drugi nema pojma koliko tacno ima vukova u Srbiji, oni se i krecu, ulaze i izlaze na teritoriju Srbije....Broj im je daleko manji i od "monitoringa lovaca', a o Aci Pantelicu, necu ni da pricam....

Kaze ovako: izvestaj sa jednog terena, gde su lovci uz omamljujuce napitke vrsili prebrojavanje "divljaci" pa su izbrojali 78 srndaca i 26 fazana?????
Nesto tu nije u redu....ili se sprema masovno ubijanje srndaca ili su pobili sve fazane.
Teritorijalno, gde ima toliko srndaca, mora da bude veci broj fazana....

A vuku je hrana u prirodi, i da nije pobijena zarad kacenja trofeja po zidovima, vuk ne bi ni prisao selu i coveku....

@Zelenooka@ nece se vukovi premnoziti ako se hrane, oni sami znaju da kontrolisu svoju brojnost, zar ne mislis da je humano nahraniti i pomoci gladnog, pa makar to bio i vuk.....
 
Capreolus:
Mislim da oni, lovci niti bilo ko drugi nema pojma koliko tacno ima vukova u Srbiji, oni se i krecu, ulaze i izlaze na teritoriju Srbije....Broj im je daleko manji i od "monitoringa lovaca', a o Aci Pantelicu, necu ni da pricam....

Kaze ovako: izvestaj sa jednog terena, gde su lovci uz omamljujuce napitke vrsili prebrojavanje "divljaci" pa su izbrojali 78 srndaca i 26 fazana?????
Nesto tu nije u redu....ili se sprema masovno ubijanje srndaca ili su pobili sve fazane.
Teritorijalno, gde ima toliko srndaca, mora da bude veci broj fazana....

A vuku je hrana u prirodi, i da nije pobijena zarad kacenja trofeja po zidovima, vuk ne bi ni prisao selu i coveku....

@Zelenooka@ nece se vukovi premnoziti ako se hrane, oni sami znaju da kontrolisu svoju brojnost, zar ne mislis da je humano nahraniti i pomoci gladnog, pa makar to bio i vuk.....

Da li je tačno da iz jednog legla ne prežive sva mladunčad? :sad:
 
Nemaju seljaci ni volje ni sredstava da hrane svog neprijatelja.
I ako imaju visak hrane neminovno je da ce se premnoziti,a mladucand ne prezive sva upravo zbog gladi,i neki procenat zbog prirodnih neprijatelja

hajde da neidemo bas u krajnost,nek ih transportuju tamo gde vukova nema i gde nema mnogo stocara
 
Zarad cinjenicnog stanja, da pojasnimo neke stvari....

@zelenooka@, seljaci i ne treba da hrane vuka i nije vuk niciji neprijatelj.. To je obaveza korisnika "lovista" odnosno prostora na kome neko gazduje, moze biti lovacki savez ili srbijasume. Da vrsi prihranu u zimskim mesecima zivotinja koje tu zive i oni raspisuju tendere za nabavku hrane, koja zavrsava, ne zna se gde....samo ne na terenu i ne za prihranu divljih zivotinja, ma koje one bile...
Za vuka nema viska hrane u prirodi, ima samo manjak jer je vukova hrana, kao sto vec rekoh zavrsila kao trofej na zidovima lovackih dnevnih soba....

Vucica u proseku osteni 4-6 mladunaca i naravno da ne prezive svi, jer vucica mora i da napusti jazbinu u potrazi za hranom. Tad mladunci mogu da stradaju od svakoga, jer jako dugo su slepi i bespomocni....Zrelost jedinke, od oko 3 godine, doceka veoma mali procenat vucica..., dosta umire od gladi i iscrpljenosti..
Vuk je veoma ugrozena vrsta i ne treba nigde da se premesta, treba da se stiti i cuva.
Po Bernskoj konvenciji koju smo ratifikovali, i koja ne poznaje nezasticenu vrstu na tlu Evrope, moracemo vrlo brzo da vuka stavimo pod zastitu, kao i lisicu, i jos neke vrste koje kod nas nemaju zastitu cak ni u vidu lovostaja.

Eto, zelenooka, zarad tvoje bolje informisanosti, da znas, da nije tako jednostrano, kako ti mislis, sve sto neko i pomisli da smeta, ubij i ukloni.... i nemoj da mu pomognes slucajno, nek skapavaju od gladi...A onda cemo da kukamo sto napadaju stada i ljude....a to rade samo i samo u krajnjoj nuzdi, kad obnevide od gladi i postanu jako neoprezni....
 
Capreolus:
Zarad cinjenicnog stanja, da pojasnimo neke stvari....

@zelenooka@, seljaci i ne treba da hrane vuka i nije vuk niciji neprijatelj.. To je obaveza korisnika "lovista" odnosno prostora na kome neko gazduje, moze biti lovacki savez ili srbijasume. Da vrsi prihranu u zimskim mesecima zivotinja koje tu zive i oni raspisuju tendere za nabavku hrane, koja zavrsava, ne zna se gde....samo ne na terenu i ne za prihranu divljih zivotinja, ma koje one bile...
Za vuka nema viska hrane u prirodi, ima samo manjak jer je vukova hrana, kao sto vec rekoh zavrsila kao trofej na zidovima lovackih dnevnih soba....

Vucica u proseku osteni 4-6 mladunaca i naravno da ne prezive svi, jer vucica mora i da napusti jazbinu u potrazi za hranom. Tad mladunci mogu da stradaju od svakoga, jer jako dugo su slepi i bespomocni....Zrelost jedinke, od oko 3 godine, doceka veoma mali procenat vucica..., dosta umire od gladi i iscrpljenosti..
Vuk je veoma ugrozena vrsta i ne treba nigde da se premesta, treba da se stiti i cuva.
Po Bernskoj konvenciji koju smo ratifikovali, i koja ne poznaje nezasticenu vrstu na tlu Evrope, moracemo vrlo brzo da vuka stavimo pod zastitu, kao i lisicu, i jos neke vrste koje kod nas nemaju zastitu cak ni u vidu lovostaja.

Eto, zelenooka, zarad tvoje bolje informisanosti, da znas, da nije tako jednostrano, kako ti mislis, sve sto neko i pomisli da smeta, ubij i ukloni.... i nemoj da mu pomognes slucajno, nek skapavaju od gladi...A onda cemo da kukamo sto napadaju stada i ljude....a to rade samo i samo u krajnjoj nuzdi, kad obnevide od gladi i postanu jako neoprezni....

ali ne kazem da treba da ih pobiju,i sigurna sam da seljaci zaiste imaju ozbiljnih problema sa tom zivotinjoom,pre svega zbog njene nadprosecne inteligencije ,

osim toga slicnu stvar smo imali i sa risom , koji je zaista mnogo ugrozenija vrsta ,
nekim seljacima je zaklao po 10 ovaca u stadu, a drzava kaze da ne sme da se dira .
Ne daj boze da drzava nadoknadi stetu seljacima . Modernija drustva su to mnogo bolje resila > u jednoj zemlji,ne znam da li je Italija ili Svajcarska za svaku zivinku koju zakolje medved saljak dobije novcanu nadoknadu.
I onda nema problema.
Zasto nebi premestili neke copore na staru planinu , zlatibor , crni vrh ?
Ili cak deliblatsku pescaru , sigurna sam da bi se sa njihovom inteligencijom vrlo brzo prilagodili.
 
Zasto nebi premestili neke copore na staru planinu , zlatibor , crni vrh ?
Ili cak deliblatsku pescaru , sigurna sam da bi se sa njihovom inteligencijom vrlo brzo prilagodili.

Zato sto bi time poremetili eko ravnotezu koja je vec i ovako poremecena time sto se lovci ispucavaju ko gde stigne. Vuk je predator, koji kao takav ima vrlo jasnu poziciju u ekoloskoj nisi (ekoloska nisa podrazumeva fizicki prostor u kome odredjena zivotinja zivi i i funkciju koju ona obavlja u biocenozi (zivotnoj zajednici)) i izuzetno vaznu ulogu u lancima ishrane, a samim tim i u ravnotezi jednog ekosistema. Nestrucnim premestanjem kako i gde nam dune, bismo to samo poremetili, s obzirom da su planine o kojima pricas relativno naseljene vukovima. Time bi smo samo napravili veci problem seljacima koji tamo zive, a naravno i vukovima (koji bi bili krivi za nasu nestrucnost, kao i uvek), a sa druge strane, pitanje je da li bi premestanje uopste uspelo, zbog toga sto su vukovi izrazeno teritorijalne zivotinje i ne bi prihvatili nove copore na svojoj teritoriji (zapravo, verovatno bi pobili pridosloce, i to se desavalo).

Dakle poenta ove price je da je problematika jako siroka i da ljudi koji se strucno bave zastitom odredjenih vrsta i njihovom translokacijom u podrucja gde su ugrozeni ili istrebljeni, su za to zavrsili fakultet i gomilu specijalizacija pride, pa prema tome znaju sta rade. Na zalost u Srbiji ili ne postoje takvi strucnjaci ili ako postoje, rade nesto drugo, pa ce iz tog razloga vukovi ocigledno morati da cekaju.

Koga zanimaju vukovi ima nekoliko dobrih sajtova o njima.
http://www.wolf.org/wolves/index.asp
http://www.kerwoodwolf.com/
http://www.wolf.com/
 
Ajmo dalje, zarad tacnosti onoga sto se pise i istine....

Ris (Lynx lynx), je zasticena i ugrozena vrsta i nikako se ne sme uznemiravati, ubijati i slicno...To spada u krivicno delo.
Svako ko prijavi stetu od risa, odmah, nadleznoj rep. nspekciji, biva obestecen.
Da li iko od tih seljaka podneo prijavu odmah i pozvao inspekciju. Garant nije...
Stada ovaca se cuvaju napolju, samo tarabe okolo, bez zastite, a herbivori pa i sitniji carnivori koji su hrana risu, vuku su pobijeni od strane lovaca.
Onako bez veze...radi izivljavanja i ispucavanja..
Tako je prirodna ravnoteza, onako bez veze, poremecena....

@zelenooka@ ako tacno znas gde se to dogodilo, gde je to ris ubio 10 ovaca, napisi i kad se to dogodilo...Da li je jos takvih slucajeva bilo? kome i pod kakvim okolnostima, da li su bas sigurni da je bio ris?
Za sve stete od risa drzava isplacuje naknadu, samo se mora odmah prijaviti, ne rekla-kazala, nego tacno i precizno...

Za sve druge stete, od drugih zivotinja, lovacko udruzenje koje "gazduje", na odredjenom terenu je duzno, po zakonu da isplati stetu. Cak potrazuju i dobijaju sredstva za to od drzave, ali se ne zna gde zavrsavaju ta sredstva....
Sve to se radi zato da bi se divlja fauna ocuvala, i prirodna ravnoteza sacuvala.

I ne mozemo bas svakoga za koga samo i pomislimo da nam nesto smeta da iselimo, preselimo, proteramo, pobijemo itd. :(

@Lilium@, veliki pozdrav i nastavi sa komentarima, da se dopunjujemo... :D

Dobra vest je da ce vrlo brzo sve zivotinjske vrste u Srbiji morati pod rezim zastite, hteli mi to ili ne, a mi zastitari hocemo..., lovci nece. Po konvencijama koje smo ratifikovali, mora.. nadam se uskoro....
 
A ljudi mi svi manje vise jedemo meso,sir mleko...Nosimo dzempere...A neko zivi od toga.
Vrlo mi je jasno da u ovoj zemlji nadoknada stete jednostavno NE FUNKCIONISE...
I mislim da bi lovcima trebalo naplatiti OGROMNE pare za dozvolu za lov,pa onda dati procenat seljacima.
 
Lovci uopste, a pogotovo lovci na vukove su perverzni, izopaceni SATANISTI!
Bas bih volela jednom da im priredim hajku u sumi kakvu oni priredjuju zivotinjama s tm sto bih ih ja lovila! :evil: :evil: :evil:
U redu je da lovis ako je to jedini nacin da prezivis, ali ako je to zbog zabave.,..,
Al su frajeri, ubiju vuka/lava itd. sa 200m puskom. Ajd ga ubi nozem kad si takav dasa!
A ako ne mogu da svojoj stoci obezbede odgovarajucu zastitu onda ne bi trebalo ni da je drze! :evil:
Zao mi je ako zvucim kao ludaca, ali sam vec godinama frustrirana ponasanjem ljudi prema zivotinjama.
Sve zivotinje zasluzuju bolje od ovoga sto im se sada pruza.
Besna sam zato sto obozavam vukove i imala sam kontakta sa njima(kako sa divljim tako i sa pitomim) tako da iz iskustva mogu da kazem da uopste nisu zla cudovista kakvim ih predstavljaju. Tu nepravdu osecam kao udarac na sebe i zato sto postoji legenda o mojoj porodici koja kaze da smo potekli od vukova lol :lol: :grin: :shock: :shock: :grin:
Diskutabilno je da li je dobro drzati vuka u stanu. Sve zavisi od toga koliko energije i vremena si voljan da mu posvetis.
 
Veliki pozdrav Bellatrix, :D

Nisi jedina osoba kojoj takve ideje padaju na pamet, da se lovci puste u sumu pa da se
napravi hajka na njih......
Ili makar da im se oduzmu pusketine i opticki nisani.

Inace je juce bilo na TV, RTS, lov uzivo, ubijanje zivotinja uzivo, HOROR.
Pored ubijanja srndaca, koji je mirno lezao u travi, to su snimili sve, pogodak, pad, uzas,
pokazali su jos koliko i slabi strelci.
Ispromasivase se, pucajuci na neke srne i srndace, pa se posle pitamo otkud toliko povredjenih zivotinja u sumi, posle lovackih divljanja...

E, smucili su mi se....
 
stene vuka iz divljine se nemoze dresirati.Bice umiljat,zivece sa ovcama,psima i td ali jednog dana kad dobije zelju za parenjem ubice sve na sta naidje.A da i ne pominjem da ako kojim slucajem dobije mlade,tada mu instikt za odbranom mladunaca pojacava agresivnost na 100%.
Treca generacija vuka koji je odrastao u ropstvu je podlozna 30% dresuri ali i dalje ostaje 70% njegovog temperamenta.Tebe nece napasti ali tvoju decu,zenu,majku,ljubimca hoce sigurno.Napad je malo gruba rec jer je vuk od pamtiveka rodjen kao jedna od najnezavisnijih i naj neukrotivijih zivotinja,dresura vuka je ustvari lomljenje njegovog karaktera i ubijanje duha i prirode u njemu pa je logicno da ce se kad tad odbraniti od tvoje volje i pokazati zube.
Pricam iz iskustva moj prijatelj je dreser zivotinja za filmove i na placu ima 7 vukova,sa zivotinjama radi familijarno(s kolena na koleno) preko 150god,dresirao je od pcele do zirafe ali mu je vuk i dalje ne dovrsena prica.Postoji sezon kada ih iskljucivo drzi u kavezu pa makar mu nudili milione za snimanje filma jer kako kaze u tom periodu je vuk vuk i nemozes ga promeniti...Ako zelis mogu te spojiti sa njim,pa mozes ici da ih gledas po kojeg i pomazis i iz prve ruke cujes dobre i lose strane lisavanja slobode divljih zivotinja...
 

Back
Top